خانه » تناسب اندام » سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک

سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک چیست؟

استروئیدهای آنابولیک یکی از انواع داروهای افزایش دهنده عملکرد هستند. آنها نقش تستوسترون را در بدن تقلید می کنند تا با بزرگتر کردن سلول های عضلانی و با اجازه دادن به بدن برای بهبود سریعتر از استرس ورزش، عملکرد را افزایش دهند.

داروهای افزایش دهنده عملکرد دیگر فقط برای بدنسازان یا ورزشکاران حرفه ای نیستند که مایلند از روش های غیرقانونی و بالقوه خطرناک برای بهبود عملکرد بدن خود استفاده کنند. این داروها هر روز توسط افراد در هر سنی، از  دانش‌آموزان تا ورزشکاران تفریحی مسن استفاده می‌شود.

دو نوع استروئید وجود دارد که بدن به طور طبیعی تولید می کند:

 • استروئیدهای کاتابولیک یا گلوکوکورتیکوئیدها بخشی از پاسخ بدن به استرس هستند. کلمه کاتابولیک از کلمه یونانی به معنای “پرتاب کردن” گرفته شده است و این استروئیدها به تجزیه مواد شیمیایی بزرگ به مواد کوچکتر کمک می کنند. به عنوان مثال، کورتیزول به گلیکوژن (مولکول بزرگی که در کبد ذخیره می شود) کمک می کند تا به گلوکز متابولیزه شود، مولکول کوچکی که می تواند برای انرژی مورد استفاده بدن قرار گیرد. غدد فوق کلیوی به طور طبیعی کورتیزول را تولید می کنند و برای بسیاری از عملکردهای اساسی بدن از جمله متابولیسم گلوکز، پاسخ ایمنی به عفونت و متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات مورد نیاز است. داروهای تجویزی، مانند پردنیزون (Deltasone، Liquid Pred)، هیدروکورتیزون (Westcort) و دگزامتازون ( DexPak)، نمونه‌هایی از استروئیدها هستند که برای کاهش التهاب و درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله آسم, آرتریت روماتوئید, واکنش های آلرژیک و بیماری مزمن انسدادی ریه استفاده می‌شوند. هیدروکورتیزون با دوز کم، ماده فعال کرم ها است که به درمان التهاب ناشی از نیش حشرات، پیچک سمی، اگزما و سایر تحریکات پوستی کمک می کند.
 • استروئیدهای آندروژنی آنابولیک استروئیدهایی هستند که تستوسترون را در بدن تقلید می کنند. آنابولیک به خواص این داروها برای افزایش تولید پروتئین هایی اشاره دارد که به عنوان بلوک های ساختمانی برای سلول های عضلانی، استخوان و سایر بافت های بدن عمل می کنند. پاسخ آندروژنیک (اندرو=مرد + ژنیک=تشکیل) افزایش ویژگی‌های مردانه (ویژگی‌های جنسی ثانویه) را توصیف می‌کند که در نتیجه استروئیدهای آندروژنیک، از جمله موهای صورت، بدن، و ناحیه تناسلی، عمیق‌تر شدن صدا، و افزایش میل جنسی رخ می‌دهد.

برای تجویز این داروها باید نشانه هایی پزشکی وجود داشته باشد. برخی شامل موارد زیر است:

 • تولید ناکافی تستوسترون در بدن، یا به دلیل خطاهای ذاتی متابولیسم یا به دلیل بیماری هایی که تولید را کاهش می دهند.
 • انواع خاصی از کم خونی
 • بهبودی پس از بیماری یا آسیب جدی، از جمله سوختگی، که در آن متابولیسم بدن برای تولید پروتئین بیشتر, باید افزایش یابد.
 • یک درمان کمکی برای انواع خاصی از سرطان سینه
 • آنژیوادم ارثی
 • سندرم هدر رفتن HIV
 • نارسایی رشد و کوتاهی قد در کودکان

برخی از پزشکان بر این باورند که کاهش سطح تستوسترون که به طور معمول با افزایش سن رخ می دهد نشانه ای برای درمان جایگزینی با استروئیدهای آنابولیک است، اما استفاده از آنها در بیماران مسن سالم به دلیل عوارض جانبی جدی بالقوه هنوز بحث برانگیز است.

شیمیدانان انواع مختلفی از استروئیدهای آنابولیک را در دهه های گذشته تولید کرده اند. هدف شیمیدان ها ترویج اثر آنابولیک دارو در عین کاهش عوارض جانبی آندروژنیک است که می تواند زندگی را تهدید کند.

نمونه هایی از استروئیدهای آنابولیک شامل موارد زیر است:

 • تستوسترون (اکسیرون، آندروژل، فورتستا، تستوپل، استریانت، دلاتستریل، تستیم، آندرودرم)
 • آندروستندیون
 • استانوزولول (وینسترول)
 • ناندرولون (دکا-دورابولین)
 • متاندروستنولون (دیانابول)

حقایقی در مورد سوء استفاده از استروئیدهای آنابولیک

 • استروئیدهای آنابولیک به طور غیرقانونی برای افزایش عضلات، کاهش چربی و بهبود عملکرد ورزشی و ظاهر بدن استفاده می شود.
 • استروئیدهای آنابولیک با افزایش اثرات تستوسترون آندروژنی در بدن عمل می کنند.
 • استروئیدهای آنابولیک می توانند منجر به عوارض جانبی بالقوه کشنده شوند.
 • استروئیدهای آنابولیک ممکن است اعتیادآور باشند و مصرف کنندگان ممکن است دچار عوارض ناخوشایند ناشی از ترک شوند.
 • پیشگیری از سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک نیاز به آموزش جامعه و بررسی اینکه چرا نوجوانان ممکن است بخواهند مصرف داروها را شروع کنند و درک خطرات مربوط به آن دارد.

چرا مردم از استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می کنند؟

افراد به دلایل مختلفی از استروئیدها سوء استفاده می کنند، اما بیشتر آنها این کار را برای افزایش عملکرد و ظاهر بدن انجام می دهند. ممکن است فشار همسالان برای استفاده از استروئیدهای آنابولیک در برخی ورزش‌ها وجود داشته باشد، زیرا می‌ترسند تمرینات عادی برای موفقیت کافی نباشد. همچنین این تصور وجود دارد که سایر ورزشکاران در حال سوء استفاده از استروئیدها و کسب مزیت ناعادلانه هستند.

افرادی که از استروئیدها برای بهبود ظاهر خود با افزایش عضلات و کاهش چربی استفاده می کنند، ممکن است از بدشکلی عضلانی یا درک غیرعادی بدن خود رنج ببرند. مردان ممکن است فکر کنند که همیشه خیلی کوچک و ضعیف هستند، و زنان ممکن است خود را چاق بدانند، حتی اگر این تصور درست نباشد.

بدنسازان و وزنه برداران تنها ورزشکارانی نیستند که فکر می کنند استفاده از استروئید آنابولیک مسیر موفقیت آنهاست. ورزشکاران، از ورزش‌های قدرتی مانند فوتبال و پرتاب دیسک گرفته تا ورزش‌های سرعتی مانند دوندگان سرعت و اسکیت‌ بازان سرعت، سعی کرده‌اند از استروئیدها برای افزایش عملکرد و افزایش کارایی تمرین خود استفاده کنند.

مردم چگونه از استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می کنند؟

اگرچه بیشتر استروئیدهای آنابولیک برای اثربخشی نیاز به تزریق به بدن دارند، برخی ممکن است از طریق دهان مصرف شوند و برخی دیگر به عنوان کرم یا ژل استفاده شوند و روی پوست اعمال شوند.

کاربر سعی می کند به اندازه کافی استروئیدهای آنابولیک مصرف کند تا توانایی ورزش را افزایش دهد و به عضلات اجازه رشد دهد و در عین حال خطر عوارض جانبی و احتمال گرفتار شدن را به حداقل برساند.

معمولاً افراد استروئیدها را به صورت دوره‌ای با تزریق‌های منظم و سپس دوره‌های استراحت مصرف می‌کنند. کتاب ها و وب سایت های متعددی در مورد مزایا و خطرات تکنیک های مختلف برای به حداکثر رساندن تأثیر انواع استروئیدها بر بدن بحث می کنند.

یک صنعت غیرقانونی زیرزمینی بزرگ وجود دارد که برای پاسخگویی به تقاضای استروئیدهای آنابولیک رشد کرده است و روش هایی را برای جلوگیری از شناسایی ارائه می دهد.

دوره ی استروئید، بارگیری آن، و مصرف هرمی‌ استروئید ها سه راه رایجی هستند که مصرف کنندگان استروئید آنابولیک داروهای خود را مصرف می کنند.

 1. دوره ی استروئید به مصرف یک استروئید برای یک دوره، توقف برای استراحت بدن و سپس شروع مجدد اشاره دارد.
 2. اگر افراد در یک زمان از بیش از یک نوع استروئید استفاده کنند، به این حالت بارگیری گفته می شود. این باور وجود دارد که استفاده از دو یا چند استروئید در یک زمان باعث افزایش اثربخشی هر کدام می شود.
 3. مصرف هرمی‌ استروئید ها ترکیبی از دوره ی استروئید و بارگیری آن است. یک یا چند استروئید با دوز کم شروع می شود و دوز به تدریج تا نیمه ی دوره افزایش می یابد که مقدار آن به حداکثر می رسد و سپس در پایان دوره به صفر می رسد.

استفاده کنندگان از استروئید ها, برنامه های ورزشی را به گونه ای تنظیم می کنند که با افزایش اثر استروئید، ورزش بیشتر و سنگین تری انجام شود. دوره ی استفاده از استروئید معمولاً ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد و پس از آن یک دوره استراحت وجود دارد.

در ورزشکارانی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند، یک بازی موش و گربه وجود دارد. آنها سعی می کنند زمان تزریق استروئید خود را به گونه ای تنظیم کنند که دارو در طول آزمایش دارو توسط سازمان های مبارزه با دوپینگ از بدن آنهاخارج شده باشد.

گاهی اوقات افراد از داروهای پوشاننده استفاده می کنند تا سعی کنند با منفی کردن آزمایش، آزمایش را شکست دهند. شیمیدانان به طور مداوم استروئیدهایی را طراحی می کنند تا از شناسایی آن ها ممکن نباشد.

علائم و نشانه های سوء مصرف استروئید آنابولیک چیست؟

مانند الکل یا مواد مخدر خیابانی، با استفاده از استروئیدها علائم رایج اعتیاد ممکن است ایجاد شود. اینها عبارتند از میل به مواد مخدر، نیاز به داروهای بیشتر برای داشتن همان اثر، و علائم ترک در زمان قطع مصرف استروئید.

بیانیه زیر, بیانیه موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر در مورد استروئیدهای آنابولیک است:

درصد نامشخصی از مصرف کنندگان استروئید ممکن است به مواد مخدر معتاد شوند، همانطور که سوء مصرف مداوم آنها علیرغم مشکلات جسمی و اثرات منفی بر روابط اجتماعی نشان می دهد. همچنین، مصرف کنندگان استروئید معمولاً زمان و هزینه زیادی را صرف تهیه دارو می کنند که نشانه دیگری است مبنی بر اینکه ممکن است معتاد شوند.

افرادی که از استروئیدها سوء استفاده می کنند می توانند با قطع مصرف استروئیدها علائم ترک را تجربه کنند، مانند:

 • نوسانات خلقی
 • خستگی
 • بی قراری
 • از دست دادن اشتها
 • بیخوابی
 • کاهش میل جنسی
 • هوس به مصرف مجدد استروئید

خطرناک ترین این علائم, افسردگی است زیرا این اختلال افسردگی ,گاهی اوقات منجر به اقدام به خودکشی می شود. در صورت عدم درمان، برخی از علائم افسردگی مرتبط با ترک استروئید آنابولیک به مدت یک سال یا بیشتر پس از قطع مصرف دارو توسط فرد مصرف کننده باقی می ماند.

عوارض جانبی رایج مصرف استروئیدها چیست؟

استروئیدهای آنابولیک به عنوان داروهای افزایش دهنده عملکرد برای افزایش توانایی انجام کار و ورزش با تحریک غیر طبیعی رشد عضلات، قدرت و ظرفیت هوازی استفاده می شوند. این عملکرد افزایش یافته با هزینه عوارض جانبی بالقوه تهدید کننده زندگی, همراه است.

عوارض سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک نتیجه تستوسترون اضافی است که تقریباً بر تمام اندام های بدن تأثیر می گذارد. برخی از اثرات برگشت پذیر هستند و با قطع مصرف مواد کاهش می یابند در حالی که برخی دیگر دائمی و غیر قابل برگشت هستند.

 • در مردان، استروئید اضافی تولید تستوسترون طبیعی را در بدن سرکوب می کند. این می تواند منجر به کوچک شدن بیضه ها و کاهش تعداد اسپرم، طاسی و رشد سینه (ژنیکوماستی) شود.
 • در زنان، سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک می تواند منجر به مردانه شدن با از دست دادن چربی بدن و اندازه سینه، تورم کلیتوریس (که ممکن است دائمی باشد و برطرف نشود، حتی اگر یک زن استفاده از استروئیدها را متوقف کند)، کلفت شدن صدا، و رشد موهای صورت و بدن باشد.

عوارض جانبی تهدید کننده زندگی ناشی ازمصرف استروئید آنابولیک  عبارتند از:

استفاده بیش از حد استروئیدها اغلب بر پوست تأثیر می گذارد و این مشکلات شبیه به بلوغ پسر نوجوان با افزایش تستوسترون است. همچنین موها نیز ممکن است چرب شوند.

آکنه (جوش) اغلب ایجاد می شود. آکنه کنگلوباتا نوع شدید آکنه است که می تواند در هنگام مصرف استروئید یا حتی پس از قطع مصرف دارو ایجاد شود.

عفونت ها به دلیل استفاده از سوزن مشترک و تکنیک های غیربهداشتی که هنگام تزریق دارو به پوست استفاده می شود، عارضه جانبی رایج سوء مصرف استروئید است. این گونه مصرف , افزایش پتانسیل ابتلا به عفونت های منتقله از طریق خون مانند هپاتیت و  ایدز (HIV/AIDS)  را دارد.

آبسه های پوستی ممکن است در محل های تزریق ایجاد شوند و ممکن است به سایر اندام های بدن سرایت کنند. اندوکاردیت یا عفونت دریچه قلب غیر معمول نیست.

عوارض روانی شامل رفتار شیدایی و روان پریشی از جمله توهم و هذیان است. رفتار پرخاشگرانه رایج است

از آنجایی که رشد عضلانی می تواند به سرعت اتفاق بیفتد، می تواند باعث ایجاد استرس بر روی تاندون هایی شود که عضله را به استخوان متصل می کنند و کسانی که از استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می کنند در معرض خطر پارگی تاندون هستند.

استروئیدهای آنابولیک می توانند تولید استخوان را به خصوص در جمجمه و صورت افزایش دهند. با رشد فک بالا و فک پایین، دندان ها می توانند از هم جدا شوند. ممکن است رشد بیش از حد پیشانی وجود داشته باشد که ظاهری “هالک باورنکردنی” به شما می دهد. اگر نوجوانان نوجوان قبل از اتمام رشد خود از استروئیدها سوء استفاده کنند، این داروها می توانند صفحات رشد استخوان را زودتر ببندند و منجر به کوتاهی قد شوند.

چگونه پزشکان سوء مصرف و اعتیاد استروئید آنابولیک را تشخیص می دهند؟

تشخیص سوء مصرف استروئید آنابولیک در دبیرستان، دانشگاه و ورزشکاران حرفه ای ممکن است با یک تست داروی ناموفق رخ دهد، اما بسیاری از افرادی که از این داروها سوء استفاده می کنند هرگز به طور تصادفی مورد آزمایش قرار نمی گیرند. پزشکان اغلب زمانی تشخیص می دهند که فردی دچار یکی از عوارض جانبی استفاده از استروئید شود.

هنگامی که تشخیص بالقوه سوء مصرف مواد در نظر گرفته می شود، پزشک باید این فرصت را به بیمار بدهد تا گزینه های درمانی دارویی را مانند هر ماده ی اعتیاد آور دیگری در نظر بگیرد. با این حال، بیمار باید اولین قدم را در تشخیص و درمان با اعتراف به وجود پتانسیل سوء استفاده و تمایل او برای مداخله و درمان بردارد.

درمان سوء مصرف و اعتیاد به استروئیدهای آنابولیک چیست؟

مشاوره, اصلی ترین درمان برای سوء مصرف استروئید آنابولیک است. بیمار و گروه حمایتی، خانواده و دوستانش باید قدردان او باشند. این رویکرد مشابه رفتاری است که باید با یک معتاد آلوده به مواد مخدر اعتیاد و الکل باید انجام شود.

افسردگی و افکار خودکشی ممکن است زمانی رخ دهد که فرد مصرف استروئیدها را متوقف کند، و این پتانسیل باید به دقت کنترل شود.

علائم ترک در هر بیمار متفاوت است و پزشک ممکن است نیاز به تجویز دوره های کوتاه مدت دارو برای کمک به سردرد، درد عضلانی و بی خوابی داشته باشد.

آیا می توان از سوء مصرف و اعتیاد به استروئیدهای آنابولیک جلوگیری کرد؟

پیشگیری از سوء مصرف استروئید از سنین پایین شروع می شود. حتی در دوره راهنمایی فشار برای مصرف مواد برای افزایش عملکرد در زمین بازی و در باشگاه وجود دارد. همچنین ظاهر و درک شخصی از اوایل شروع می شود.

انتظارات غیرواقع بینانه می تواند پسران و دختران نوجوان را وادار به تلاش برای دستیابی به تصویری که اغلب غیر واقعی است و مانند مدل ها در مجلات مد و ورزشکاران در باشگاه است, کند.

مشاوره ای که در دوران دبیرستان و فراتر از آن ادامه می یابد، به طور موثری مصرف استروئید را در جمعیت جوان تر کاهش می دهد.

به گفته موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر آمریکا، استفاده از استروئیدهای آنابولیک همچنان یک مشکل مهم در جمعیت نوجوانان است. مطالعات نظارتی مستمر آنها نشان داد که در سال ۲۰۱۴ درصد زیر از دانش‌آموزان آمریکایی از استروئیدهای آنابولیک استفاده کرده‌اند:

 • پایههشتم ۰.۶ درصد
 • پایه دهم  0.7٪ درصد
 • پایه  دوازدهم، ۰.۶ درصد

۱.۹ درصد از دانش آموزان کلاس دوازدهم در مدارس آمریکا, استروئیدها را مورد سوء استفاده قرار داده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید