خانه » تغذیه » فواید پاپریکا برای سلامتی

فواید پاپریکا برای سلامتی

پاپریکا یک ادویه روشن، قرمز و آسیاب شده است که از فلفل هایی که از خانواده Capsicum annuum هستند تهیه می شود . اینها ممکن است شامل فلفل دلمه ای شیرین، ملایم، قرمز، فلفل چیلی تند، فلفل کاین، فلفل پوبلانو یا فلفل حلب باشد.

از آنجایی که می توان از انواع مختلف فلفل برای تهیه این ادویه استفاده کرد، سطح حرارت آن می تواند متفاوت باشد. اما بیشتر مردم پاپریکا را دارای طعمی دودی و کمی شیرین توصیف می کنند. به دلیل رنگ متمایز آن، پاپریکا اغلب به عنوان چاشنی غذاهایی مانند تخم مرغ یا سالاد سیب زمینی استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که پاپریکا فواید خاصی برای سلامتی دارد، اما این فواید بسته به فلفل مورد استفاده برای تهیه ادویه نیز می‌تواند متفاوت باشد. پاپریکا می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین A، ویتامین E و ویتامین B6 را فراهم کند، اما احتمالاً به اندازه کافی از آن (مخصوصاً اگر به عنوان چاشنی استفاده می‌شود) مصرف نمی کنید تا تفاوت اساسی در رژیم غذایی‌تان ایجاد کند.

فواید پاپریکا برای سلامتی

اعتقاد بر این است که پاپریکا دارای طیف گسترده ای از فواید سلامتی است، از درمان آرتریت روماتوئید و استئوآرتریت گرفته تا پیشگیری از کم خونی و حتی موهای پرتر، نرم تر و سالم تر. همه این مزایای ادعا شده توسط شواهد علمی قوی پشتیبانی نمی شوند.

برخی از فواید سلامتی نسبت داده شده به پاپریکا با محتوای کپسایسین این ادویه مرتبط است. کپسایسین یک ماده شیمیایی است که در بسیاری از فلفل های تند وجود دارد و به فلفل ها حرارت می دهد. پاپریکا که از فلفل های تندتر مانند فلفل کاین یا فلفل پوبلانو تهیه می شود، حاوی کپسایسین نیز خواهد بود.

اما همه فلفل ها کپسایسین ندارند. به عنوان مثال، پاپریکای ساخته شده از فلفل دلمه ای قرمز، کپسایسین تولید نمی کند، زیرا فلفل ها حاوی این ماده شیمیایی نیستند (منبع مطلب).

کپسایسین برای اثرات بالقوه آن بر سلامتی در حال مطالعه است. چندین مطالعه آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که مکمل کپسایسین ممکن است در درمان چاقی نقش داشته باشد (منبع مطلب).

سایر مطالعات آزمایشگاهی و جوندگان نشان داده اند که ممکن است در بیماری کبد چرب غیر الکلی اثر آنتی اکسیدانی محافظتی بر روی کبد داشته باشد و ممکن است در درمان هایپرگلیسمی، تصلب شرایین، سندرم متابولیک، دیابت، هیپرتروفی قلبی، فشار خون بالا و کاهش خطر سکته مغزی مفید باشد. اما محققان همچنین بیان می کنند که تحقیقات بیشتری برای درک کامل مزایایی که این ماده شیمیایی می تواند ارائه دهد، مورد نیاز است . علاوه بر این ، مطالعات در درجه اول نقش مکمل‌های کپسایسین را بررسی می‌کنند، نه استفاده از پاپریکا را به عنوان ادویه.

مطالعات محدودی وجود دارد که فواید سلامتی بالقوه عصاره پاپریکا را بررسی کرده است. اما باز هم این ادویه ای نیست که در فروشگاه پیدا می کنید. بنابراین مشخص نیست که آیا استفاده ساده از ادویه می تواند این فواید را به همراه داشته باشد یا خیر.

۱. ممکن است به کاهش خطر بیماری کمک کند

کاروتنوئیدها ترکیبات گیاهی هستند که فواید خاصی برای سلامتی دارند، مانند محافظت در برابر برخی بیماری‌ها، به‌ویژه سرطان‌ها و بیماری‌های چشمی. کاروتنوئیدها در گیاهانی با رنگ‌های غنی روشن مانند فلفل‌هایی که برای تهیه پاپریکا استفاده می‌شوند، یافت می‌شوند.

در یک مطالعه کوچک که شامل ۳۳ داوطلب سالم بود، محققان تأثیر مکمل‌های اولئورزین پاپریکا (ترکیب روغن پاپریکا) را بر غلظت کاروتنوئیدهای پلاسما بررسی کردند. داوطلبان ۰، ۲۰ یا ۱۰۰ میلی گرم اولئورزین پاپریکا را در طول دوازده هفته مصرف کردند. محققان دریافتند که سطوح کاروتنوئید (به ویژه β- کریپتوکسانتین و زآگزانتین) با توجه به محدوده دوز افزایش یافته و هیچ واکنش نامطلوبی گزارش نشده است (منبع مطلب).

۲. ممکن است به حفظ سلامت استخوان کمک کند

کاروتنوئیدهای موجود در پاپریکا همچنین ممکن است به زنان یائسه کمک کند تا سلامت استخوان را حفظ کنند. یک مطالعه منتشر شده در تحقیقات غذا و تغذیه نشان داد که استفاده از یک عصاره کاروتنوئیدی پاپریکا ممکن است در مقایسه با دارونما باعث بهبود گردش استخوان در زنان یائسه شود.

این مطالعه شامل ۱۰۰ زن سالم و یائسه بود که به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه روزانه ۲۰ میلی گرم عصاره کاروتنوئیدی پاپریکا (معادل ۱.۴ میلی گرم کاروتنوئید) یا دارونما به مدت ۲۴ هفته داده شد. گروهی که این عصاره را مصرف کردند به طور قابل توجهی سطوح تحلیل استخوانی (تجزیه بافت استخوانی) کمتری نسبت به گروه دارونما داشتند که به این نتیجه رسیدند که این عصاره ممکن است به حفظ کیفیت استخوان در زنان یائسه کمک کند (منبع مطلب).

ارزش غذایی پاپریکا

بیشتر دستور العمل ها نیازی به بیش از یک قاشق چای خوری پاپریکا در هر وعده ندارند. یک قاشق چای خوری از ادویه آسیاب شده (۲.۳ گرم) تقریباً ۶.۵ کالری، ۱.۲ گرم کربوهیدرات، ۰.۳ گرم پروتئین و ۰.۳ گرم چربی دارد. ۶

ریزمغذی های ارائه شده توسط پاپریکا صرفاً به این دلیل که مقدار ادویه مصرفی احتمالاً کم است، قابل توجه نیستند. اما اگر یک قاشق چای خوری کامل پاپریکا مصرف کنید، از ۵۶.۶ میکروگرم ویتامین A یا حدود ۶.۲ درصد از ارزش روزانه (“DV” که روی برچسب مواد غذایی می بینید) بهره خواهید برد.

شما همچنین ۰.۶۷ میلی گرم ویتامین E (آلفا توکوفرول) یا ۴.۵٪ از مقدار روزانه دریافت خواهید کرد. ۰.۰۵ میلی گرم ویتامین B6 یا حدود ۲.۸ درصد از ارزش روزانه و ۰.۴۹ میلی گرم آهن یا حدود ۲.۸ درصد از ارزش روزانه وجود دارد.مواد معدنی موجود در پاپریکا نیز شامل ریبوفلاوین (۰.۰۳ میلی گرم یا ۲.۳ درصد ارزش روزانه) و نیاسین (۰.۰۳ میلی گرم یا ۱.۴ درصد ارزش روزانه) است.

انتخاب، آماده سازی و ذخیره سازی

سه نوع مختلف پاپریکا وجود دارد. بر اساس ترجیحات آشپزی و طعم خود، تنوعی را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

  • پاپریکا معمولی یا پایه: این گونه که گاهی «پاپریکا شیرین» یا پاپریکا سنتی نامیده می‌شود، طعم ملایم‌تری دارد و نُت‌های شیرین‌تری دارد. اغلب از فلفل قرمز تهیه می شود که از کالیفرنیا، مجارستان یا آمریکای جنوبی تهیه می شود. این نوعی پاپریکا است که به احتمال زیاد در  سوپرمارکت محلی خود پیدا می کنید. این نوعی است که معمولا برای تزئین غذاهایی مانند تخم مرغ یا سالاد سیب زمینی استفاده می شود.
  • پاپریکا مجارستانی: گاهی اوقات “پاپریکا داغ” نامیده می شود، این نوع طعم تندتری دارد و اغلب به عنوان یک ادویه درجه یک در نظر گرفته می شود. این ادویه در غذاهای سنتی مجارستانی مانند گولش استفاده می شود. در این نوع پاپریکا، هشت درجه وجود دارد که هر کدام سطح حرارت و طعم خاص خود را دارند.
  • فلفل اسپانیایی: این پاپریکا که به آن «pimentón» یا «پاپریکا دودی» نیز می‌گویند، نوعی پاپریکای دودی است که از فلفل‌هایی که روی آتش بلوط خشک شده‌اند، تهیه می‌شود. این در سطوح مختلف حرارتی از ملایم تا بسیار تند وجود دارد.

پاپریکا را مانند تمام ادویه های خشک خود نگهداری کنید. می توانید آن را در یک ظرف دربسته به دور از گرما و نور نگهداری کنید. همچنین می توانید تا ۲ ماه در یخچال نگهداری کنید . پاپریکا آسیاب شده باید دو تا سه سال دوام بیاورد، اما نگهداری ادویه ها به این مدت می تواند بر قدرت مواد مغذی و طعم تاثیر بگذارد.

هنگامی که می خواهید کمی رنگ، گرما یا دود اضافی داشته باشید، روی غذاها پاپریکا بپاشید. پاپریکا همچنین می تواند در گوشت و غذاهای دریایی یا در مخلوط ادویه ها که به آجیل یا سایر تنقلات اضافه می شود استفاده شود .

پاپریکا را به سیب زمینی سرخ شده اضافه کنید تا کمی طعم  ادویه به آنها بدهید یا پاپریکا را به سبزیجات برشته اضافه کنید. سوپ‌های خامه‌ای (مانند سوپ گل کلم خامه‌ای یا سوپ کدو حلوایی برشته) را با ادویه اضافه کنید تا رنگ و شیرینی بیشتری پیدا کند. برخی از مردم حتی از پاپریکا در کوکتل ها استفاده می کنند یا روی نوشیدنی های گرم و تند می پاشند.

عوارض جانبی احتمالی پاپریکا

اگر پاپریکا را در مقادیر معمولی مورد نیاز برای پخت و پز استفاده کنید، احتمالا بی خطر است. با این حال، ادویه ها ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک یا غیر آلرژیک ایجاد کنند.برخی گزارش های منتشر شده از آلرژی به پاپریکا وجود دارد و برخی از محققان حتی از پاپریکا به عنوان یک آلرژن پنهان یاد می کنند (منبع مطلب).

با توجه به آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا، تمایز بین این دو نوع واکنش مهم است زیرا واکنش های آلرژیک می تواند تهدید کننده زندگی باشد، در حالی که واکنش های غیر آلرژیک معمولاً بدون درمان برطرف می شوند.

علائم و نشانه های یک واکنش غیر آلرژیک شامل بثورات پوستی، خارش در دهان، یا سرفه ناشی از استنشاق است. علائم یک واکنش آلرژیک شامل مشکل در تنفس یا آنافیلاکسی (در یک واکنش شدید) است.اگر آلرژی شناخته شده ای به فلفل دارید یا علائمی را بعد از مصرف غذاهای حاوی پاپریکا تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا توصیه های شخصی دریافت کنید.

سوالات رایج درباره پاپریکا

۱. بهترین جایگزین برای پاپریکا چیست؟

بهترین جایگزین برای پاپریکا به نحوه استفاده شما و طعمی که به دنبال آن هستید بستگی دارد. اگر یک غذای تند و تند درست می‌کنید، سعی کنید از نوع دیگری از فلفل قرمز خشک مانند فلفل قرمز آسیاب شده، پودر فلفل قرمز یا فلفل قرمز خرد شده استفاده کنید. اگر به دنبال طعم دودی هستید پودر چیپوتل را امتحان کنید.

۲. روغن پاپریکا چیست؟

روغن پاپریکا یک روغن زیبا به رنگ قرمز روشن یا قرمز مایل به قهوه ای است که می تواند به عنوان چاشنی یا برای تفت دادن غذاها استفاده شود. در برخی از غذاهای مجارستانی استفاده می شود. شما می توانید روغن پاپریکا را در بسیاری از سوپرمارکت ها خریداری کنید یا می توانید آن را در خانه تهیه کنید.

۳. چگونه روغن پاپریکا را خودم درست کنم؟

برای تهیه روغن پاپریکا خود، کافی است یک روغن با کیفیت بالا و ترکیب ادویه پاپریکای مورد علاقه خود را ترکیب کنید. می توانید از روغن زیتون یا نوع دیگری از روغن مانند روغن آفتابگردان استفاده کنید. به سادگی حدود نصف فنجان روغن را روی اجاق گاز روی حرارت ملایم گرم کنید (مراقب باشید حرارت زیاد نشود). سپس حدود دو قاشق چایخوری پاپریکا را اضافه کنید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بماند. در نهایت با استفاده از فیلتر قهوه یا پارچه پنیر صاف کنید. آن را در ظرف دربسته به دور از گرما و نور نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید