خانه » سلامت روان » نکاتی خاص و مهم درباره اوتیسم برای والدین دارای فرزند اوتیستیک

نکاتی خاص و مهم درباره اوتیسم برای والدین دارای فرزند اوتیستیک

اگر شما والدین فرزندی هستید که مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) تشخیص داده شده است، احتمالاً دانش شما در این زمینه بسیار گسترده است. با این وجود، سایر افرادی که نقش مهمی در زندگی فرزند شما ایفا می کنند – مانند اقوام، دوستان و معلمان – ممکن است درک کاملی از اختلال طیف اوتیسم نداشته باشند و بنابراین ممکن است بدون اطلاعات دقیق، فرضیاتی را مطرح کنند.

زمانی که افراد تصورات نادرستی در مورد اوتیسم دارند یا قضاوت می کنند، یا اگر احساس کنند نیاز به ارائه توصیه های ناخواسته ای دارند که ممکن است برای رسیدگی به چالش های منحصر به فرد کودک شما مفید نباشد، می تواند بسیار ناامید کننده باشد. برای کمک به رفع هرگونه سوء تفاهم و آموزش دیگران در مورد جنبه های کلیدی اختلال طیف اوتیسم، مفید است که اطلاعات زیر را با آنها به اشتراک بگذارید.

همه افراد اوتیستیک یکسان نیستند

اوتیسم، که اغلب به عنوان یک اختلال طیف شناخته می شود، دارای طیف گسترده ای از ویژگی ها و توانایی های مرتبط با آن است. افراد در طیف اوتیسم می توانند نیازهای حمایتی کمی داشته باشند، ویژگی های شدید اوتیسم را نشان دهند یا جایی در این بین قرار بگیرند. آن‌ها ممکن است دارای قابلیت‌های فکری استثنایی همراه با مهارت‌های کلامی باشند، یا ممکن است بدون توانایی صحبت کردن، از نظر شناختی دچار چالش شوند.

یکی از رایج ترین ویژگی هایی که افراد مبتلا به اوتیسم را متحد می کند، مبارزه آنها با ارتباطات اجتماعی است. این می تواند خود را از طریق مشکلات در برقراری ارتباط چشمی، شرکت در گفتگوها و درک دیدگاه دیگران نشان دهد (منبع مطلب).

یک تشخیص اشتباه

قبل از سال ۲۰۱۳، وضعیتی به نام سندرم آسپرگر برای توصیف آنچه در آن زمان اوتیسم با عملکرد بالا نامیده می شد، استفاده می شد، در حالی که اصطلاح “اوتیسم” به افراد دارای ناتوانی شدید اشاره داشت. با این حال، در سال ۲۰۱۳، نام “سندرم آسپرگر” دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و همه کسانی که مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) تشخیص داده شدند، طبقه بندی مشابهی داشتند. تغییرات بین آنها اکنون با الزامات حمایتی خاص آنها به جای برچسب زدن مجزا برای هر سطح از ناتوانی تعریف می شود. (منبع مطلب).

هیچ نیازی به درمانی برای اوتیسم وجود ندارد

اوتیسم نه درمانی دارد و نه نیازی به آن وجود دارد. اوتیسم یک شرایط مادام العمر است.علیرغم عدم وجود درمان قطعی، مداخله فشرده زودهنگام می تواند به کاهش برخی از ویژگی های مرتبط با اوتیسم در کودکان کمک کند. درمان‌های مؤثر متعددی وجود دارد که هدف آنها رفع چالش‌های حسی، رفتاری و رشدی است که افراد در طیف با آن‌ها مواجه هستند، همراه با علائم پزشکی مرتبط با اوتیسم.

موفقیت این درمان ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، زیرا نیازهای هر فرد به طور قابل توجهی متفاوت است. علاوه بر این، افراد مبتلا به اوتیسم می‌توانند مهارت‌های مقابله‌ای را بیاموزند که آنها را قادر می‌سازد تا به طور موثر مشکلات خود را مدیریت کنند و در عین حال بر روی نقاط قوت منحصربه‌فرد خود ایجاد کنند.

هیچ دلیل شناخته شده ای برای اوتیسم وجود ندارد

اوتیسم یک بیماری پیچیده است که برای محققان تا حدودی یک معما باقی مانده است، زیرا آنها هنوز نتوانسته اند دلایل دقیق آن را مشخص کنند. با این حال، اعتقاد بر این است که عوامل متعددی در توسعه آن نقش دارند، از جمله استعدادهای ژنتیکی و عناصر محیطی که به روش‌های منحصر به فردی برای هر فرد مبتلا به این اختلال نقش دارند (منبع مطلب). عوارض بارداری و سن بالا والدین نیز می تواند خطر ابتلا به اوتیسم را در افراد افزایش دهد.

علیرغم نظریه‌ها و باورهای غلط متعددی که در طول سال‌ها منتشر شده‌اند، مانند سرزنش واکسن‌ها یا مهارت‌های ضعیف فرزندپروری، جامعه پزشکی به‌طور قاطعانه این تصورات را به‌عنوان بی‌اساس و بدون تأیید شواهد علمی رد کرده است. ادامه تحقیق و درک اوتیسم به منظور ارائه پشتیبانی و منابع مناسب برای افراد مبتلا به این بیماری ضروری است.

هیچ “بهترین” مدرسه ای برای همه کودکان اوتیسم وجود ندارد

در سال‌های اخیر، گزارش‌ها و بحث‌های متعددی در مورد انواع «مدارس اوتیسم» و محیط‌های کلاسی تخصصی که نیازهای منحصربه‌فرد کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) را برآورده می‌کنند، وجود داشته است. اعتقاد بر این است که این محیط ها یک تجربه یادگیری استثنایی برای برخی از کودکان اوتیستیک فراهم می کند. با این حال، تشخیص این نکته ضروری است که هر کودکی که مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تشخیص داده می‌شود، الزامات و ترجیحات متفاوتی در مورد آموزش دارد.

تصمیم گیری آگاهانه در مورد مناسب ترین محیط آموزشی برای یک فرد اوتیستیک خاص معمولاً شامل همکاری بین والدین، مربیان، مدیران مدرسه و درمانگران تخصصی است که دانش گسترده ای از نقاط قوت، ضعف و سبک یادگیری کودک دارند. این متخصصان با همکاری یک تیم می توانند اطمینان حاصل کنند که محیط آموزشی انتخاب شده به طور موثر نیازهای کودک را برطرف می کند و در عین حال رشد و توسعه آنها را تقویت می کند.

افراد اوتیستیک دارای احساسات و عواطف هستند

افراد اوتیستیک توانایی تجربه و انتقال عشق را به روش های منحصر به فرد خود دارند که ممکن است با آنچه دیگران انتظار دارند متفاوت باشد. با وجود این تفاوت ها، آنها هنوز هم می توانند روابط نزدیک، حتی عاشقانه برقرار کنند.

وقتی نوبت به درک و تفسیر احساسات اطرافیان می‌رسد، افراد اوتیستیک اغلب به دلیل چالش‌هایی که در رمزگشایی نشانه‌های غیرکلامی مانند حالات چهره یا زبان بدن با آن‌ها مواجه هستند، دچار مشکل می‌شوند. به عنوان مثال، فردی که به شخص دیگری پشت می کند و رو بر می گرداند، ممکن است توسط فردی مبتلا به اوتیسم به عنوان نشانه‌ای از خشم یا غم تعبیر نشود. با این وجود، اگر بینشی در مورد وضعیت عاطفی دیگران ارائه شود، افراد اوتیستیک کاملاً قادر به همدلی و پاسخ مناسب با شفقت واقعی هستند.

خانواده هایی که با اوتیسم سروکار دارند به کمک و حمایت نیاز دارند

درک چالش‌هایی که خانواده‌های دارای کودکان اوتیستیک با آن‌ها مواجه هستند برای ارائه حمایت کافی ضروری است. اوتیسم می تواند مشکلات مختلفی را هم برای افراد مبتلا و هم برای عزیزانشان، صرف نظر از سطح نیازهای حمایتی آنها، ایجاد کند. برای کسانی که علائم شدید اوتیسم را تجربه می کنند، زندگی روزمره می تواند به طور غیرقابل تحملی طاقت فرسا شود. در این شرایط، ضروری است که اعضای خانواده و دوستان کمکی بدون قضاوت برای کاهش استرس و چالش‌های پیش روی کل خانواده ارائه دهند.

برای دوستان و خانواده بزرگ مهم است که خود را در مورد اوتیسم آموزش دهند تا بفهمند چگونه می توانند به حمایت از فرد مبتلا به این بیماری و همچنین عزیزانشان که تحت تأثیر آن هستند کمک کنند. این افراد با ایجاد یک محیط حمایتی و درک آنچه که هر خانواده از سر می گذرانند، می توانند تغییرات قابل توجهی در زندگی افراد مبتلا به اوتیسم ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید