خانه » تغذیه » با آثار مخرب کافئین بر نوجوانان آشنا شوید!

با آثار مخرب کافئین بر نوجوانان آشنا شوید!

کافئین یک محرک در دسترس است که در نوشیدنی های مختلف مانند قهوه، چای و نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود. نوجوانان اغلب این نوشیدنی ها را قبل از شرکت در رویدادهای ورزشی یا جلسات طولانی مطالعه مصرف می کنند تا سطح انرژی و تمرکز خود را افزایش دهند. با این حال، مصرف بیش از حد کافئین می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت آنها در کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشد.

این مقاله به بررسی پیامدهای بالقوه سلامتی مصرف کافئین در نوجوانان می پردازد. این نشانه هایی را که نشان می دهد یک نوجوان بیش از حد کافئین مصرف کرده است را برجسته می کند و نکاتی را در مورد چگونگی محدود کردن مصرف آن ارائه می دهد. آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که از مصرف کافئین در کودکان و بزرگسالان جلوگیری شود.

بر اساس مطالعه ای، مصرف کافئین در میان کودکان و نوجوانان آمریکایی رو به افزایش بوده است. این مطالعه نشان داد که حد مجاز روزانه ۴۰۰ میلی گرم برای اکثر بزرگسالان سالم است.

کافئین چیست؟

کافئین محرکی است که می‌توان آن را در منابع طبیعی مختلف مانند دانه‌های قهوه، کاکائو (جایی که شکلات از آن می‌آید)، برگ‌های چای و سایر غذاها و نوشیدنی‌ها یافت. همچنین به برخی از محصولات ساخت بشر اضافه می شود.

وقتی کافئین مصرف می شود، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و باعث می شود فرد احساس هوشیاری و بیداری بیشتری کند. بسیاری از مردم متوجه می شوند که کافئین انرژی موقتی را افزایش می دهد و حتی می تواند خلق و خوی آنها را بهبود بخشد.

طبق یک مطالعه، حدود ۸۰ درصد از مردم در سراسر جهان هر روز محصولات کافئین دار مصرف می کنند و تقریباً ۷۳ درصد از کودکان نیز این محصولات را مصرف می کنند (منبع مطلب).

اگرچه در مقایسه با یک دهه پیش، نوجوانان کمتری نوشابه می‌نوشند، اما همچنان مقدار قابل توجهی کافئین مصرف می‌کنند. بسیاری از نوجوانان به جای نوشابه، به قهوه و نوشیدنی های انرژی زا روی می آورند تا کافئین خود را دریافت کنند.

اثرات جانبی کافئین

تحقیقات نشان می دهد که دوزهای کوچک کافئین می تواند باعث موارد زیر شود (منبع مطلب):

 • خلق و خوی خود را تقویت کنید
 • شما را هوشیارتر کند
 • به شما کمک می کند اطلاعات را سریعتر پردازش کنید
 • آگاهی خود را تقویت کنید
 • به شما کمک می کند تمرکز کنید
 • زمان واکنش شما را افزایش دهید

گفتنی است، بیشتر تحقیقات روی بزرگسالان متمرکز شده است، نه کودکان. و همه تحقیقات روی کافئین نیز عوارض جانبی مثبتی را نشان نمی دهند.

کافئین می تواند تعدادی از عوارض جانبی ناخواسته را هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان ایجاد کند. برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به کافئین حساس تر هستند. برای این افراد حساس تر، فقط مقدار کمی کافئین ممکن است اثرات ناخواسته ای ایجاد کند.

مطالعات متعدد بسیاری از عوارض جانبی ناخواسته کافئین را نشان داده اند، از جمله موارد زیر (منبع مطلب):

 • بیخوابی
 • بی قراری
 • عصبی بودن
 • صورت برافروخته
 • افزایش ادرار
 • ناراحتی معده
 • انقباض عضلانی
 • گفتار و افکار پر سر و صدا
 • تاکی کاردی یا آریتمی قلبی (ریتم نامنظم قلب)
 • افزایش ضربان قلب و سایر اشکال تحریک روانی حرکتی

اثرات کافئین می تواند در عرض چند دقیقه پس از مصرف شروع شود. نیمه عمر این دارو حدود پنج تا شش ساعت است. به عبارت دیگر، پس از مصرف آن، پنج تا شش ساعت طول می‌کشد تا نصف کافئین در خون شما وجود داشته باشد.

خلاصه

کافئین یک داروی محرک است که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند. نوشیدن بیش از حد می تواند شما را عصبی و بی قرار کند. می تواند خواب شما را مختل کند، باعث انقباض عضلانی شود و حتی باعث ایجاد آریتمی شود. برخی از افراد نسبت به سایرین نسبت به کافئین حساس تر هستند.

پیامدهای سلامتی کافئین

نوجوانی یک دوره حیاتی برای رشد مغز است. در این مدت، مغز بیشترین اتصالات عصبی (سیناپس) را دارد و تا اواسط دهه بیست سالگی فرد به بلوغ خود ادامه می دهد.

مطالعات نشان داده است که مصرف کافئین در دوران نوجوانی می تواند مانع رشد مغز شود. این به این دلیل است که کافئین می تواند این ارتباطات در حال رشد را کارآمدتر کند و از شکل گیری آنها جلوگیری کند.

کافئین سیستم پاداش مغز را تحریک می کند و باعث ترشح دوپامین، هورمونی مرتبط با لذت می شود. این فرآیند مشابه روند اعتیاد به مواد مخدر است.

اعتقاد بر این است که تأثیر کافئین بر پاداش مغز و مرکز اعتیاد ممکن است بر ترجیحات غذا و نوشیدنی کودک در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد.

در اینجا چند راه دیگر وجود دارد که کافئین می تواند بر نوجوانان و نوجوانان تأثیر بگذارد:

۱. خواب

کافئین تاثیر زیادی بر خواب نوجوانان می گذارد. هر ۱۰ میلی گرم کافئین که یک پسر ۱۳ ساله مصرف می کند، شانس ۸.۵ ساعت خواب او را ۱۲ درصد کاهش می دهد (منبع مطلب).محرومیت از خواب (کم خوابی) در نوجوانان می تواند بر تحصیل، سلامت روان و سلامت جسمانی آنها تأثیر بگذارد.

۲. استخوان ها

کافئین همچنین ممکن است باعث از دست دادن کلسیم بدن شود. مصرف بیش از حد کافئین می تواند به مرور زمان منجر به از دست دادن استخوان شود (منبع مطلب).بعلاوه، مصرف نوشابه با شکستگی های بیشتر مرتبط است، نوشیدن نوشابه یا نوشابه های انرژی زا به جای شیر نیز می تواند خطر پوکی استخوان را در نوجوانان افزایش دهد (منبع مطلب).

۳. قلب

کافئین ممکن است مشکلات زمینه ای سلامتی مانند مشکلات قلبی را بدتر کند. همچنین می تواند با برخی داروها یا مکمل ها تداخل داشته باشد (منبع مطلب).

خلاصه

کافئین می تواند بر بسیاری از قسمت های بدن در حال رشد نوجوانان تأثیر منفی بگذارد. این می تواند مغز در حال بلوغ آنها را متوقف کند و منجر به تحلیل استخوان شود. این می تواند سایر شرایط سلامتی را که نوجوان ممکن است داشته باشد بدتر کند. همچنین می تواند باعث شود نوجوان خواب بسیار مورد نیاز خود را از دست بدهد و به نوبه خود بر سلامت کلی آنها تأثیر بگذارد.

تفاوت های جنسیتی

بر اساس یک مطالعه، کافئین بر کودکان هر دو جنس قبل از بلوغ یکسان تأثیر می گذارد. با این حال، هنگامی که بلوغ شروع می شود، کافئین بر مردان و زنان تأثیر متفاوتی می گذارد.

تحقیقات نشان داده است که پسران نوجوان نسبت به دختران نوجوان بیشتر به کافئین واکنش نشان می دهند. پس از مصرف کافئین، ضربان قلب پسران بیشتر از دختران است. از سوی دیگر، دختران پس از دریافت کافئین، احتمال بیشتری دارد که ضربان قلب کندتری را تجربه کنند.

علاوه بر این، دختران پس از مصرف کافئین بیشتر احتمال دارد که افزایش فشار خون دیاستولیک را تجربه کنند. فشار خون دیاستولیک عدد پایین‌تری در اندازه‌گیری فشار خون است و نشان‌دهنده فشار در شریان‌ها زمانی است که قلب بین ضربان‌ها استراحت می‌کند  (منبع مطلب).

وابستگی به کافئین در نوجوانان

بسیاری از مردم گزارش می دهند که احساس «اعتیاد» به کافئین می کنند. آنها ممکن است در ترک یا کاهش مصرف کافئین خود دچار مشکل شوند. برخی از افراد حتی با وجود عوارض جانبی ناخواسته به مصرف آن ادامه می دهند.

مصرف کنندگان منظم کافئین ممکن است با قطع مصرف کافئین علائم ترک داشته باشند. محققان دریافته‌اند که کودکان و نوجوانان پس از قطع کافئین نیز ممکن است دچار ترک اعتیاد شوند (منبع مطلب).

علائم ترک از نظر شدت متفاوت است. علائم رایج ترک کافئین عبارتند از:

 • سردرد
 • خستگی
 • خواب آلودگی
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در انجام وظایف
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • اضطراب
 • علائم شبه آنفولانزا (تهوع/استفراغ، دردهای عضلانی، سرد و گرم)
 • اختلال در عملکرد روانی حرکتی و شناختی

منابع رایج کافئین

در اینجا برخی از رایج ترین منابع کافئین که برای نوجوانان جذاب است آورده شده است (منبع مطلب):

 • نوشیدنی انرژی‌زای: ۱۶۰ میلی‌گرم (به ازای ۴۷۰ میلی لیتر)
 • فراپوچینو: ۱۱۵ میلی گرم (۹.۵ اونس)
 • شبنم کوهی: ۵۵ میلی گرم (۱۲ اونس)
 • قهوه فوری: ۳۱ میلی گرم (۱ قاشق چایخوری)
 • قهوه دم کرده: ۹۵-۲۰۰ میلی گرم (به ازای ۲۴۰ میلی لیتر)
 • چای سرد: ۷۰ میلی گرم (به ازای ۳۵۰ میلی لیتر)

بسیاری از مردم می دانند که قهوه و برخی نوشابه های گازدار حاوی کافئین هستند. اما منابع کافئین کمتر آشکاری نیز وجود دارد که والدین و نوجوانان باید از آنها مطلع باشند، مانند:

 • شکلات تلخ: ۱۸ میلی گرم (به ازای ۴۲ گرم)
 • هات چاکلت (شکلات داغ) : ۳ تا ۱۳ میلی گرم (به ازای ۲۴۰ میلی لیتر)
 • ماست قهوه کاملا طبیعی دانون: ۳۰ میلی گرم (به ازای ۱۷۵ گرم)

خلاصه

افرادی که به طور منظم کافئین می نوشند ممکن است پس از قطع آن دچار ترک آن شوند. کافئین فقط در قهوه، چای و نوشیدنی های انرژی زا نیست. این در بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی کمتر آشکار نیز وجود دارد، از میله های پروتئینی گرفته تا ماست طعم دار. بسته ها را از نزدیک بخوانید.

آیا نوجوانان باید نوشابه های انرژی زا مصرف کنند؟

آکادمی اطفال آمریکا هشدار صریحی نسبت به مصرف نوشابه های انرژی زا توسط کودکان و نوجوانان صادر کرده است. این نوشیدنی ها می توانند حاوی ۵۰۰ میلی گرم کافئین باشند که معادل ۱۴ قوطی نوشابه است.

متأسفانه برخی از والدین و نوجوانان از مضرات نوشیدنی های انرژی زا بی اطلاع هستند و ممکن است آنها را با نوشیدنی های ورزشی اشتباه بگیرند یا فکر کنند که آنها سالم تر از نوشابه هستند. نوشیدنی های انرژی زا اغلب برای جوانان به بازار عرضه می شود، با شرکت هایی که حامی رویدادهای ورزشی هستند که برای نوجوانان جذاب است. این می تواند این تصور نادرست را ایجاد کند که نوشیدنی های انرژی زا انتخاب خوبی برای ورزشکاران جوان هستند.

علاوه بر کافئین، نوشیدنی های انرژی زا ممکن است حاوی مواد دیگری باشد که می تواند برای نوجوانان مضر باشد، مانند گوارانا، گیاهی که در آمریکای جنوبی یافت می شود و حاوی کافئین است. این نوشیدنی ها همچنین ممکن است حاوی اسیدهای آمینه، ویتامین ها و مواد افزودنی باشند که اثرات آنها تا حد زیادی ناشناخته است.

مصرف بیش از حد کافئین و مسمومیت

تعداد فزاینده ای از نوجوانان و بزرگسالان جوان مصرف بیش از حد کافئین را تجربه کرده اند. در سال ۲۰۰۹، اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد آمریکا،بیش از ۱۳،۰۰۰ بازدید از اورژانس مربوط به نوشیدنی های انرژی زا را گزارش کرد.

بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱، تعداد مراجعات مرتبط با نوشیدنی‌های انرژی‌زا به بخش‌های اورژانس دو برابر شد، به طوری که از هر ۱۰ مورد از این ویزیت‌ها، یک مورد در سال ۲۰۱۱ منجر به بستری شدن در بیمارستان شد.

مسمومیت با کافئین می تواند کشنده باشد، همانطور که  یک دانش آموز دبیرستانی از اوهایو، که پس از استفاده از پودر کافئین دچار آریتمی قلبی و تشنج شد، مشهود است. بعداً مشخص شد که او بیش از یک قاشق چای خوری از پودر را مصرف کرده بود که ۱۶ برابر دوز توصیه شده بود. پودر کافئین، که معمولا به عنوان مکمل غذایی فروخته می شود، توسط FDA تنظیم نشده است و می توان به راحتی آن را به صورت آنلاین خریداری کرد.

چندین مرگ دیگر نیز با مصرف بیش از حد کافئین مرتبط است. تحقیقات نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۲ نشان داد که حداقل ۱۳ مورد مرگ ناشی از نوشیدنی های انرژی زا بوده است.

خلاصه

تبلیغات و رویدادهای حمایت‌شده می‌تواند نوجوانان را گمراه کند که فکر کنند نوشیدنی‌های انرژی‌زا ایمن و سالم هستند. محصولات کافئین دار، که بسیاری از آنها به عنوان مکمل فروخته می شوند، می توانند به صورت آنلاین خریداری شوند. سالانه هزاران نفر به دلیل مشکلات ناشی از نوشیدنی های انرژی زا به اورژانس مراجعه می کنند.

محدود کردن کافئین برای نوجوانان

شما نمی توانید همه چیزهایی را که نوجوانتان برای خوردن و نوشیدن انتخاب می کند، زمانی که شما در اطراف نیستید، کنترل کنید. اما، می توانید عادات سالم را به آنها بیاموزید و مصرف کافئین را محدود کنید. در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توانید برای محافظت از نوجوان خود در برابر خطرات کافئین انجام دهید:

۱. هوشمندانه انبار کنید

یخچال را با نوشابه پر نکنید. چای، نوشابه های انرژی زا و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین زیاد نخرید. سعی کنید مصرف آب و شیر کم چرب را برای خانواده خود به عادت تبدیل کنید.

۲. خود را آموزش دهید

برچسب های غذایی، میزان کافئین یک محصول را شامل نمی شوند. اگر متوجه شدید که نوجوان شما کافئین می‌نوشد، یک جستجوی سریع در اینترنت برای لیست مواد تشکیل دهنده محصول انجام دهید. این لیست نشان می دهد که چند میلی گرم در محصول وجود دارد.

۳. صحبت در مورد آن

بسیاری از نوشیدنی های کافئین دار حاوی مقدار زیادی قند هستند که می تواند به چاقی و پوسیدگی دندان کمک کند. بنابراین محدود کردن کافئین می تواند برای سلامت کلی نوجوان شما بهتر باشد. اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما می داند که نوشیدنی های انرژی زا و چای های شیرین برای او مفید نیستند.

همانطور که در مورد مواد مخدر یا الکل صحبت می کنید، با نوجوان خود در مورد خطرات کافئین صحبت کنید. به نوجوان خود هشدار دهید که کافئین بیش از حد می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.

۴. الگوی خوبی باشید

اگر برای کمک به عملکرد خود به قهوه روی می آورید، یا قبل از رفتن به شهر برای یک شب بیرون رفتن از یک نوشیدنی انرژی زا استفاده می کنید، ممکن است نوجوان شما فکر کند که محرک ها بخشی عادی از زندگی بزرگسالی هستند. و این می تواند آنها را به سمت ایجاد عادات بد سوق دهد.

۵. کافئین بعد از ظهر و عصر را محدود کنید

نوشیدن فراپوچینو بعد از مدرسه یا نوشابه بعد از تمرین بسکتبال می تواند نوجوان شما را نیمه شب بیدار نگه دارد. اگر قرار است کافئین بخورند، مطمئن شوید که اوایل روز است.

۶. علائم هشدار دهنده را بشناسید

مراقب علائمی باشید که نشان می دهد نوجوان شما کافئین زیادی مصرف می کند. اگر نوجوان شما پریشان است یا خوب نمی خوابد، ببینید چه چیزی خورده و چه می نوشیده است.

۷. به نوجوان خود کمک کنید تا میزان مصرف کافئینش را کاهش دهد

اگر نوجوان شما به طور منظم بیش از آنچه باید کافئین مصرف می کند، به او کمک کنید تا کافئین را کاهش دهد. توجه داشته باشید که اگر به طور ناگهانی کافئین را ترک کنند ممکن است علائم ناخوشایند ترک داشته باشند.

خلاصه

وقتی در کنار او نیستید، نمی‌توانید کنترل کنید که نوجوانتان چه می‌نوشد. اما می توانید مثال خوبی بگذارید، در مورد مضرات کافئین با آنها صحبت کنید و میزان کافئین را در خانه خود محدود کنید. مطمئن شوید که شما و نوجوانتان نشانه‌های مصرف بیش از حد کافئین را می‌دانید.

کلام پایانی

 • دسترسی به کافئین برای نوجوانان آسان است. در قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات و حتی نوارهای پروتئینی موجود است. همچنین به صورت آنلاین به صورت پودر فروخته می شود، جایی که اغلب به عنوان مکمل به بازار عرضه می شود.
 • مصرف بیش از حد کافئین یک خطر واقعی برای افراد در هر سنی است. به نوجوان خود در مورد مضرات کافئین آموزش دهید و الگوی خوبی برای آنها باشید. مطمئن شوید که خانواده‌تان خطرات کافئین و نشانه‌هایی که بیش از حد داشته‌اند را می‌دانند.

سوالات متداول

۱. آیا کافئین می تواند رشد یک نوجوان را متوقف کند؟

اگرچه کافئین بر جذب کلسیم تأثیر می گذارد، اما مطالعات شواهدی مبنی بر توقف رشد استخوان پیدا نکرده اند. کمبود خواب به دلیل کافئین نیز بر رشد تاثیری ندارد.

۲. چه مقدار کافئین در روز برای یک نوجوان خوب است؟

اکثر متخصصان سلامت کودکان موافقند که کودکان بین ۱۲ تا ۱۸ سال نباید بیش از ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف کنند. که تقریباً برابر است با:

 • یک فنجان قهوه
 • یک یا دو فنجان چای (بستگی به غلظت آن چای دارد)
 • دو عدد نوشابه ۳۵۰ میلی لیتری

دیدگاهتان را بنویسید