خانه » تغذیه » آیا می توانید گوشت را دوباره منجمد کنید؟

آیا می توانید گوشت را دوباره منجمد کنید؟

گوشت تازه به سرعت فاسد می شود و منجمد کردن آن یک روش معمول نگهداری است. منجمد کردن گوشت نه تنها به حفظ آن کمک می کند، بلکه نگهداری گوشت در دمای زیر ۰ درجه فارنهایت (۱۸درجه سانتیگراد) برای چند روز حتی ممکن است به به حداقل رساندن خطر ابتلا به برخی بیماری های ناشی از غذا مانند توکسوپلاسموز کمک کند (منبع مطلب).

با این حال، ممکن است تعجب کنید که آیا گوشت را می توان بیش از یک بار منجمد کرد. این مقاله بررسی می‌کند که آیا فریز کردن مجدد گوشت بی‌خطر است یا خیر تا با خیال راحت گوشت را مصرف کنید.

آیا انجماد مجدد گوشت بی خطر است؟

ممکن است زمانی برسد که گوشت منجمد را آب کنید و سپس تصمیم بگیرید که مقداری یا کل آن را از آن را نپزید.

در این حالت، تا زمانی که گوشت در اولین باری که از فریزر خارج شد، ذوب شده و به درستی در یخچال نگهداری شود، می‌توان آن را دوباره منجمد کرد.

اگر چه ذوب کردن در یخچال تنها راه برای آب کردن گوشت نیست، اما اگر فکر می کنید ممکن است بخواهید بخشی یا تمام گوشت را دوباره منجمد کنید، مطمئن ترین راه برای انجام این کار است.

به عنوان یک قانون کلی، گوشت را می توان تا زمانی که دوباره منجمد کرد (منبع مطلب):

 • در حالی که ذوب می شود به درستی در یخچال نگهداری می شود
 • در عرض ۳۴ روز دوباره منجمد شد
 • بیش از ۲ ساعت از یخچال بیرون نمانده بود
 • بیش از ۱ ساعت در دمای بالاتر از ۹۰ درجه فارنهایت (۳۲ درجه سانتیگراد) سپری نکرده است.

خلاصه

گوشت را می‌توان در عرض ۳ تا ۴ روز پس از ذوب شدن مجدداً منجمد کرد، البته تا زمانی که در ابتدا در یخچال ذوب شده و به درستی نگهداری شود.

اثرات ذوب و انجماد مجدد گوشت

انجماد مجدد گوشت را می توان با خیال راحت انجام داد، اما ممکن است کیفیت گوشت تحت تاثیر قرار گیرد.

به عنوان مثال، انجماد و ذوب گوشت بیش از یک بار ممکن است باعث تغییر رنگ و بو، از دست دادن رطوبت و افزایش اکسیداسیون چربی و پروتئین آن شود (منبع مطلب).

اکسیداسیون فرآیندی است که در آن الکترون ها از یک اتم به اتم دیگر منتقل می شوند. هنگامی که این در گوشت رخ می دهد، می تواند منجر به بدتر شدن قابل توجه کیفیت شود.

هر گونه تغییر در توانایی گوشت در حفظ رطوبت نیز ممکن است به میزان قابل توجهی بر نرمی و آبدار بودن گوشت تأثیر بگذارد (منبع مطلب).

جالب توجه است، در برخی موارد، نگهداری در سرد و منجمد کردن گوشت بیش از یک بار ممکن است اثرات مثبتی بر این عوامل داشته باشد (منبع مطلب).

با این حال، به نظر می‌رسد که نوع گوشت مورد نظر، و همچنین تعداد دقیق چرخه‌های انجماد و ذوبی که گوشت تحت آن قرار می‌گیرد، همگی بر نحوه واکنش گوشت به چندین بار منجمد شدن مجدد تأثیر می‌گذارند.

گوشت گاو

به عنوان مثال، یک مطالعه مشاهده کرد که چگونه ترکیبات مختلف انجماد و ذوب بر برش استیک گاو تأثیر می گذارد. محققان دریافتند که ترکیبی از انجماد، ذوب و کهنه شدن استیک‌ها باعث افزایش حساسیت آن‌ها می‌شود، در مقایسه با استیک‌های تازه که کهنه شده اما منجمد نشده بودند (منبع مطلب).

علاوه بر این، بررسی ادبیات تحقیق در مورد اثرات نگهداری سرد و منجمد بر روی گوشت قرمز نشان داد که انجماد گوشت برای مدت زمان کوتاه‌تری ممکن است به جلوگیری از برخی از اثرات منفی انجماد بر کیفیت گوشت قرمز کمک کند (منبع مطلب) .

گوشت بره

مطالعه‌ای روی دنده‌های بره پرورش‌یافته استرالیایی، نحوه تأثیر انجماد و نگهداری دنده‌ها در دماهای مختلف بر نشانگرهای کیفیت مانند آبدار بودن، بافت و انقباض را مقایسه کرد.

محققان دریافتند که بره نگهداری شده در دمای انجماد عمیق بین -۵۸ درجه فارنهایت (۵۰- درجه سانتیگراد) و -۱۱۲ درجه فارنهایت (۸۰- درجه سانتیگراد) در مقایسه با بره ای که در دمای انجماد معمولی -۰.۴ درجه سانتیگراد نگهداری می شود، پس از ذوب نرم تر باقی می ماند. F (-۱۸ درجه سانتیگراد) (منبع مطلب).

گوشت پرندگان (طیور)

یک مطالعه شامل ۳۸۴ خریدار سوپرمارکت در ترکیه نشان داد که متداول‌ترین روش‌های آب کردن مرغ منجمد شامل استفاده از یخچال، مایکروویو، آب گرم، آب شیر و میز است.

محققان دریافتند که هیچ یک از روش های ذوب بر روی رنگ یا بافت مرغ تأثیر قابل توجهی ندارد.

با این حال، ذوب در یخچال یا مایکروویو منجر به انقباض تقریباً ۱۸٪ کمتر از سایر روش های ذوب می شود (منبع مطلب).

با این حال، تحقیقات تکمیلی نشان داده است که هر چه سینه مرغ بیشتر منجمد و آب شود، احتمال بیشتری وجود دارد که متوجه تغییرات در رنگ و آبدار بودن آن شوید (منبع مطلب).

خلاصه

منجمد کردن گوشت یک بار یا حتی چند بار می تواند با تغییر رنگ، بو، لطافت و آبدار بودن گوشت و همچنین میزان چروک شدن آن در حین پخت، بر کیفیت محصول تأثیر بگذارد.

چگونه گوشت منجمد را با خیال راحت آب کنیم؟

برای بهترین نتایج پس از انجماد مجدد گوشت، باید گوشت را قبل از پختن کاملاً آب کنید.

در اینجا سه روش مختلف وجود دارد که می توانید برای آب کردن گوشت به طور ایمن استفاده کنید (منبع مطلب):

 1. ذوب یخچال: ذوب شدن بسته به اندازه ممکن است بین ۱ تا ۷ روز طول بکشد. پس از ذوب شدن، گوشت ها باید ظرف ۳ روز پخته شوند.
 2. ذوب آب سرد: این یک روش ذوب سریع است که مستلزم قرار دادن گوشت در یک کیسه پلاستیکی زیر آب جاری خنک است. گوشت هایی که به این روش ذوب شده اند باید فورا پخته شوند.
 3. ذوب مایکروویو: غذاهایی که در مایکروویو ذوب می شوند باید فوراً پخته شوند، زیرا فرآیند ذوب ممکن است دمای قسمت های خاصی از گوشت را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

به یاد داشته باشید، اگر حتی احتمال کمی وجود دارد که بخواهید قبل از پختن مقداری یا تمام گوشت را دوباره منجمد کنید، حتماً از آب کردن در یخچال استفاده کنید.

از طرف دیگر، گوشتی که در زیر آب سرد یا در مایکروویو ذوب شده است باید فوراً برای اطمینان از ایمنی پخته شود.

خلاصه

با استفاده از هر یک از این روش ها می توان گوشت را با خیال راحت ذوب کرد: ذوب در یخچال، آب سرد یا ذوب مایکروویو. پس از استفاده از آب سرد یا ذوب مایکروویو، گوشت را نباید دوباره منجمد کرد.

کلام پایانی

 • گوشت اغلب منجمد می شود تا محصول را حفظ کرده و آن را ایمن نگه دارد، زمانی که قرار نیست فوراً خورده شود.
 • تا زمانی که گوشت به درستی نگهداری شده باشد و به آرامی در یخچال ذوب شده باشد، می توان آن را چندین بار دوباره منجمد کرد.
 • اگر به درستی انجام شود، انجماد مجدد گوشت هیچ خطری برای سلامتی ندارد.
 • اگرچه بسته به نوع گوشت و تعداد دفعاتی که دوباره منجمد شده است، کیفیت گوشت می تواند تاثیر منفی بگذارد.
 • اگر فکر می کنید که ممکن است بخواهید تمام یا بخشی از گوشتی را که ذوب کرده اید دوباره منجمد کنید، از یک روش ذوب تایید شده مانند آب کردن در یخچال استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید