خانه » سلامت روان » اعتیاد به خرید کردن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

اعتیاد به خرید کردن چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

اعتیاد به خرید یک اعتیاد رفتاری است که شامل خرید اجباری به عنوان راهی برای احساس خوب و اجتناب از احساسات منفی مانند اضطراب و افسردگی است. مانند سایر اعتیادهای رفتاری، اعتیاد به خرید می تواند به عنوان یک مشغله ذهنی که منجر به مشکلاتی در سایر زمینه های زندگی شما می شود، مطرح شود (منبع مطلب).

جالب توجه است که اعتیاد به خرید اجباری که همچنین به عنوان اونیومانیا یا اعتیاد به خرید شناخته می شود، اغلب به عنوان قابل قبول ترین اعتیاد اجتماعی در نظر گرفته می شود، زیرا دائماً با تبلیغاتی که نشان می دهد خرید منجر به شادی می شود، تقویت می شود.

تقریباً همه تا حدی خرید می کنند، اما تصور می شود که تنها حدود ۶ درصد از جمعیت ایالات متحده به خرید اعتیاد دارند (منبع مطلب).

اگرچه اعتیاد به خرید یک اختلال جدید نیست، اما در سال های اخیر شیوع بیشتری پیدا کرده است. اولین بار در اوایل قرن نوزدهم شناخته شد و در اوایل قرن بیستم به طور رسمی به عنوان یک اختلال روانپزشکی طبقه بندی شد. (منبع مطلب).

اگر مشکوک هستید که شما یا شخصی که می شناسید ممکن است با اعتیاد به خرید دست و پنجه نرم کنید، مهم است که علائم، علل و درمان های موجود را درک کنید.

علائمی که نشان می دهد یک فرد ممکن است اعتیاد به خرید داشته باشد عبارتند از:

 • همیشه به چیزهایی فکر می کنند که قصد خرید دارید
 • ناتوانی در توقف خرید اجباری آنها
 • پس از خریدن چیزی، احساس سرخوشی شدیدی را تجربه می کنید
 • احساس پشیمانی یا گناه در مورد چیزهایی که خریده اند
 • مشکلات مالی یا ناتوانی در پرداخت بدهی
 • دروغ گفتن در مورد چیزهایی که خریده اید یا پنهان کردن خریدهایتان
 • باز کردن کارت های اعتباری جدید بدون پرداخت موجودی کارت های موجود
 • خرید چیزهایی که نیاز ندارید
 • وقتی استرس دارند یا غمگین هستید، خرید کنید

افرادی که با اعتیاد به خرید دست و پنجه نرم می کنند معمولاً بیشتر از توان مالی خود برای خرید وقت و پول صرف می کنند و بسیاری از آنها در نتیجه هزینه های بیش از حد خود دچار مشکلات مالی می شوند.

اعتیاد به خرید می‌تواند شامل هزینه‌های تکانشی و اجباری باشد که باعث افزایش موقتی می‌شود. افراد معتاد به خرید اغلب وقتی به خانه می رسند احساس پوچی و نارضایتی از خرید خود می کنند (منبع مطلب).

اقلامی که در طول یک خرید اجباری خریداری می‌شوند، اغلب بدون استفاده احتکار می‌شوند و خریداران اجباری شروع به برنامه‌ریزی برای خرج کردن بعدی خود می‌کنند. بیشتر آنها به تنهایی خرید می کنند، اگرچه برخی با دیگران خرید می کنند که از آن لذت می برند. به طور کلی، خرید با افرادی که در این نوع اشتیاق برای خرید مشترک نیستند، باعث خجالت می شود.

علل اعتیاد به خرید

دلایل دقیق اعتیاد به خرید کاملاً مشخص نیست، اما عوامل متعددی ممکن است در آن نقش داشته باشند.

۱. مشکلات سلامت روان

معمولاً از اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی شروع می شود، اعتیاد به خرید اغلب همراه با سایر اختلالات از جمله اختلالات خلقی و اضطرابی، اختلالات مصرف مواد، اختلالات خوردن، سایر اختلالات کنترل تکانه و اختلالات شخصیتی است (منبع مطلب).

۲. خصوصیات شخصیتی

این مشکل در کنترل میل به خرید از الگوی شخصیتی ناشی می شود که افراد معتاد به خرید در آن سهیم هستند و آنها را از اکثر افراد دیگر متمایز می کند. اغلب از نظر عزت نفس پایین،به راحتی تحت تأثیر قرار می گیرند، و اغلب با دیگران مهربان، دلسوز و مؤدب هستند، اگرچه اغلب تنها و منزوی هستند. خرید راهی به آنها می دهد تا بتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

برخی از افراد برای تلاش برای افزایش عزت نفس خود به خرید اعتیاد مبتلا می شوند، هرچند که برای این کار چندان مؤثر نیست.

۳. ماتریالیسم

اشیاء مادی و کسب تأیید از دیگران، خود را حفظ کنند . آنها بیشتر از افراد دیگر درگیر خیالبافی می شوند و مانند سایر افراد معتاد، در مقاومت در برابر انگیزه های خود مشکل دارند.

۴. قرار گرفتن در معرض تبلیغات

افرادی که اعتیاد به خرید دارند ممکن است بیشتر مستعد پیام های بازاریابی و تبلیغاتی باشند که روزانه ما را احاطه می کنند. در حالی که تبلیغات به طور کلی برای اغراق در نتایج مثبت خرید طراحی شده است و نشان می دهد که خرید منجر به فرار از مشکلات زندگی می شود، ترفندهای بازاریابی خاصی برای تحریک خرید آنی و به طور خاص ماهیت تکانشی افراد مبتلا به اعتیاد به خرید طراحی شده اند. .

۵. خُرده درمانی

مانند سایر اعتیادها، اعتیاد به خرید معمولاً راهی برای مقابله با دردها و مشکلات عاطفی زندگی است. متأسفانه، به جای اینکه بهتر شود، اوضاع را برای خریدار بدتر می کند.

افرادی که از طریق خرید لذت می برند و از احساسات منفی فرار می کنند، گاهی اوقات آن را «خرده درمانی» می نامند. این عبارت نشان می‌دهد که شما می‌توانید از خرید چیزی برای خودتان همان سودی را داشته باشید که از مشارکت در مشاوره یا درمان می‌گیرید. این یک ایده نادرست و غیر مفید است.

در حالی که اصطلاح خرده‌درمانی اغلب به‌صورت بی‌زبان استفاده می‌شود، برخی از افراد، از جمله افراد معتاد به خرید، به‌طور فعالانه زمانی را برای خرید صرفاً به عنوان راهی برای مقابله با احساسات منفی اختصاص می‌دهند (منبع مطلب).

اگرچه شرایطی وجود دارد که یک خرید جدید می تواند مشکلی را حل کند، این معمولاً به عنوان خرده درمانی در نظر گرفته نمی شود. معمولاً چیزهایی که مردم هنگام پرداختن به خرده‌درمانی می‌خرند غیرضروری هستند و هزینه مالی مربوطه ممکن است منابع را برای حل سایر مشکلات زندگی کاهش دهد.

تفاوت خرید عادی و اعتیاد به خرید

بنابراین تفاوت بین خرید معمولی، ولخرجی های گاه به گاه و اعتیاد به خرید چیست؟ مانند سایر اعتیادها، چیزی که اعتیاد به خرید را از سایر انواع خرید متمایز می کند این است که این رفتار به روش اصلی فرد برای مقابله با استرس تبدیل می شود (منبع مطلب).مردم به خرید بیش از حد ادامه می دهند، حتی زمانی که این امر به سایر بخش های زندگی آنها آسیب می رساند.

خرید معمولی

 • اقلام خریداری شده مورد نیاز و استفاده می باشد
 • بدون حس اجبار
 • باعث ایجاد مشکلات مالی نمی شود
 • ولخرجی های گاه به گاه

اعتیاد به خرید

 • اقلام خریداری شده اغلب مورد نیاز یا استفاده نمی شوند
 • رفتار خرید اجباری
 • مشکلات مالی برای فرد ایجاد می کند
 • خرید بیش از حد مداوم

مانند سایر اعتیادها، مشکلات مالی ممکن است ایجاد شود و روابط ممکن است آسیب ببیند، با این حال افراد مبتلا به اعتیاد به خرید (که گاهی اوقات به آنها “معتادان خرید” می گویند) احساس می کنند نمی توانند مخارج خود را متوقف کنند یا حتی کنترل کنند.

اعتیاد به خرید آنلاین نوعی اعتیاد به اینترنت است و افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی به ویژه در برابر ابتلا به این نوع آسیب پذیر هستند، زیرا نیازی به تماس چهره به چهره ندارد. مانند سایر اعتیادهای سایبری، احساس ناشناس بودن می کند.

تفاوت خرید اجباری و خرید تکان دهنده

خرید آنی یک خرید برنامه ریزی نشده است که در واکنش به تمایل فوری به داشتن چیزی که در یک مغازه می بینید، به سرعت اتفاق می افتد. خرید آنی کمی متفاوت از خرید اجباری است، که معمولاً به عنوان راهی برای فرار از احساسات منفی از قبل برنامه ریزی شده است. اما باز هم، افراد مبتلا به اعتیاد به خرید ممکن است در هر دو نوع خرید اعتیادآور شرکت کنند.

آیا اعتیاد به خرید یک اعتیاد واقعی است؟

علیرغم سابقه طولانی، اعتیاد به خرید بحث برانگیز است و کارشناسان و مردم در مورد اینکه آیا اعتیاد به خرید یک اعتیاد واقعی است یا خیر، اختلاف نظر دارند (منبع مطلب).

مانند سایر اعتیادهای رفتاری، برخی از کارشناسان از این ایده که خرج کردن بیش از حد یک اعتیاد است، مخالف هستند. بسیاری بر این باورند که برای اینکه یک فعالیت اعتیاد واقعی باشد، باید یک ماده روانگردان وجود داشته باشد که علائمی مانند تحمل جسمی و ترک را ایجاد کند (منبع مطلب).

همچنین در مورد اینکه آیا خرید اجباری باید به عنوان اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال کنترل تکانه (مانند دزدی اجباری)، اختلال خلقی (مانند افسردگی)، یا اعتیاد رفتاری (مانند اختلال قمار) در نظر گرفته شود، اختلاف نظر وجود دارد.

اعتیاد به خرید به عنوان یک وضعیت مشخص در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5-TR) شناخته نشده است.

چگونه خرید می تواند مانند سایر اعتیادها باشد؟

چندین ویژگی وجود دارد که اعتیاد به خرید با سایر اعتیادها مشترک است. مانند سایر اعتیادها:

 • اعتیاد به خرید شباهت های زیادی با انواع دیگر اعتیاد دارد. مانند سایر اعتیادها، افرادی که بیش از حد خرید می کنند، به خرج کردن معطوف می شوند و زمان و پول قابل توجهی را برای این فعالیت سرمایه گذاری می کنند. عمل خرج کردن پول برای اعتیاد به خرید بسیار مهم است و صرف خرید ویترینی واجد شرایط اعتیاد نیست. الگوی اعتیادآور ناشی از فرآیند خرج کردن پول است.
 • اعتیاد به خرید با یک الگوی بسیار ساختاریافته و تکراری از افکار و رفتارهای مرتبط با خرید مشخص می شود. این الگو شبیه به سایر اعتیادها است.
 • خرید اغلب به عنوان یک تجربه لذت بخش و لذت بخش توصیف می شود که می تواند احساسات منفی را تسکین دهد. با این حال، پس از خرید، خریدار ممکن است احساس ناامیدی، گناه، پشیمانی، عصبانیت یا شرم کند.
 • به طور خلاصه، اعتیاد به خرید شباهت‌های متعددی با انواع دیگر اعتیاد دارد، از جمله اشتغال به خرج کردن، الگوی بسیار ساختار یافته از افکار و رفتارها، و تجربه‌ای لذت‌بخش و به دنبال آن احساسات منفی.

خریداران اجباری از خرید به عنوان راهی برای فرار از احساسات منفی مانند افسردگی، اضطراب، کسالت و عصبانیت و همچنین افکار خودانتقادی استفاده می کنند. متأسفانه این فرار کوتاه مدت است.

چگونه با اعتیاد به خرید کنار بیاییم؟

غلبه بر هر گونه اعتیاد مستلزم یافتن راه های جایگزین برای مقابله با استرس و پریشانی در زندگی روزمره است. این را می توان به طور مستقل به دست آورد، اما بسیاری از مردم مشاوره یا درمان را مفید می دانند.

در این میان، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش آسیب مخارج اجباری و به دست آوردن کنترل بر رفتار انجام دهید. ایجاد یک برنامه هزینه می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

راهبردهای دیگری که ممکن است مفید باشند عبارتند از:

 • استراتژی‌های مقابله‌ای دیگر را توسعه دهید : یافتن راه‌های دیگری برای لذت بردن از اوقات فراغت برای شکستن چرخه استفاده از خرید برای احساس بهتر در مورد خود، بسیار مهم است.
 • از دیگران کمک بگیرید : در صورت امکان، مسئولیت خرید لوازم ضروری مانند غذا و وسایل منزل را به فرد دیگری از خانواده خود محول کنید. این می تواند به شما کمک کند در حالی که شخص دیگری خرید می کند به دنبال کمک باشید.
 • دسترسی به اعتبار و پول نقد را محدود کنید : توصیه می‌شود از شر کارت‌های اعتباری خلاص شوید و فقط مقدار کمی پول نقد اضطراری همراه خود داشته باشید، بنابراین نمی‌توانید به‌طور ناگهانی خرید کنید.
 • با سایر خریداران اجباری خرید نکنید : خرید با دوستان یا بستگانی که اجباراً خرج نمی کنند می تواند به کاهش عادات خرج کردن شما کمک کند.

چه زمانی برای دریافت کمک به پزشک مراجعه کنیم؟

به نظر می رسد خرید اجباری به درمان های مختلف پاسخ می دهد، از جمله موارد زیر (منبع مطلب):

افراد با شخصیت «خریدگرا» ممکن است به دلیل ویژگی‌های شخصیتی خاصی که برای درمان مفید هستند، به درمان اعتیاد واکنش نشان دهند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که در حالی که برخی از داروها امیدوارکننده بوده اند، نتایج متفاوت است و نباید به عنوان تنها یا اولیه درمان به آنها اعتماد کرد (منبع مطلب).

اگر مشکوک هستید که ممکن است اعتیاد به خرید داشته باشید، توصیه می شود گزینه های درمانی احتمالی را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر پزشک مشکل خرید شما را جدی نگیرد، ممکن است یک روانشناس برای شما مفیدتر باشد و ممکن است لازم باشد در رابطه خود با پزشک خود تجدید نظر کنید.

۱. روان درمانی

روان درمانی می تواند راهی موثر برای رسیدگی به علل عاطفی اعتیاد به خرید شما و ایجاد استراتژی هایی برای غلبه بر آن باشد. این می تواند بخش مهمی از روند بهبودی باشد.

علاوه بر پرداختن به خود اعتیاد، درمان همچنین می تواند به شما در ترمیم روابطی که ممکن است در اثر رفتار شما آسیب دیده اند کمک کند. این می تواند به شما کمک کند تا جبران کنید و اعتماد را با کسانی که ممکن است از اعمال شما آسیب دیده اند، دوباره ایجاد کنید. علاوه بر این، درمان می‌تواند به شما کمک کند تا با آموزش نحوه برقراری ارتباط با دیگران به روش‌هایی که حول پول نمی‌چرخند، ارتباطات عمیق‌تری با دیگران ایجاد کنید.

۲. مشاوره مالی

اگر اعتیاد به خرید شما منجر به مشکلات مالی، مانند بدهی شده است، ممکن است کمک کننده باشد که به دنبال مشاوره مالی باشید. یک مشاور یا مشاور مالی در بانک شما می‌تواند به شما کمک کند دسترسی خود را به خرج کردن آسان محدود کنید، استراتژی‌هایی برای پرداخت بدهی‌ها و هزینه‌های بانکی ایجاد کنید، و به عنوان راهی برای شکستن چرخه اعتیاد، پول را در حساب‌های پس‌انداز کمتر در دسترس قرار دهید.

کلام پایانی

اعتیاد به خرید می تواند به اندازه هر اعتیاد دیگری ناراحت کننده باشد. اما امیدی وجود دارد و حمایت اطرافیانتان می تواند به شما کمک کند تا مخارج خود را کنترل کنید. به یاد داشته باشید، شما فردی ارزشمند هستید، مهم نیست چقدر زیاد مالکیت دارید یا چقدر کم!

دیدگاهتان را بنویسید