خانه » سلامت جسم » روش انجام تنفس دهان به دهان

روش انجام تنفس دهان به دهان

تنفس دهان به دهان (که به عنوان تنفس نجات هم شناخته می شود) یک مداخله نجات بخش است که در آن پس از قطع تنفس، هوا را به داخل دهان فرد می دمید. اغلب با فشرده سازی قفسه سینه در طی احیای قلبی ریوی (CPR) استفاده می شود، اما اگر قلب فرد همچنان می تپد، می تواند به تنهایی استفاده شود.

موقعیت هایی که در آنها ممکن است از تنفس دهان به دهان استفاده شود عبارتند از:

توصیه های انجمن قلب آمریکا

در موارد ایست قلبی، تنفس دهان به دهان چیزی است که فقط امدادگران مجاز باید انجام دهند.

این موضوع به این دلیل است که با گسترده شدن قفسه سینه به صورت مصنوعی، تنفس دهان به دهانی می تواند جریان خون به قلب را مهار کند. متخصصان دارای گواهینامه CPR برای اطمینان از اینکه این کار تاثیر فشرده سازی قفسه سینه یا بقای فرد تحت درمان را تضعیف نمی کند آموزش دیده اند (منبع مطلب).

در موارد ایست قلبی، انجمن قلب آمریکا (AHA) به کسانی که آموزش ندیده اند یا قادر به انجام CPR حرفه ای نیستید، فشرده سازی قفسه سینه را بدون تنفس دهان به دهانی توصیه می کند.

از سوی دیگر، اگر فردی هنوز نبض داشته باشد اما تنفس غیرطبیعی داشته باشد، تنفس دهان به دهانی ممکن است به زنده ماندن او تا رسیدن کمک اضطراری کمک کند.

مطمئن شوید که از روش مناسب برای تنفس دهان به دهان در شرایط اضطراری پیروی می کنید.

آماده سازی

 1. در صورت مواجهه با فردی که نفس نمی کشد، ابتدا او را به کمر بخوابانید.
 2. با اورژانس تماس بگیرید یا از شخص دیگری بخواهید با اورژانس تماس بگیرد در حالی که شما به تنفس دهان به دهان ادامه می دهید.
 3. نبض فرد را بررسی کنید. اگر ضربان قلب وجود دارد، می توانید با تنفس دهان به دهانی ادامه دهید. در غیر این صورت، باید با فشرده سازی قفسه سینه با یا بدون تنفس دهان به دهانی شروع کنید.
 4. یک دست خود را روی پیشانی فرد قرار دهید و از دست دیگر خود برای بلند کردن چانه استفاده کنید. کج کردن چانه نای را صاف می کند و یک مسیر مستقیم از دهان به ریه ها ایجاد می کند.
 5. تنفس را بررسی کنید. با دقت گوش کنید اما بیش از ۱۰ ثانیه نباشد. اگر هیچ نشانه ای از تنفس وجود ندارد، تنفس دهان به دهانی را شروع کنید. اگر صداهای ترقه یا خفگی را می شنوید، ممکن است فرد در حال خفگی باشند.
 6. در نهایت، بررسی کنید که آیا چیزی مانع نای می شود، از جمله استفراغ، وجود غذا پشت زبان فرد. اگر وجود دارد، با انگشتان خود به داخل دهان رفته و آن را پاک کنید.

تا زمانی که مطمئن نشدید راه های هوایی از غذا و سایر موانع پاک نشده است، هرگز تنفس دهان به دهانی را شروع نکنید.

تنفس دهان به دهان

 1. هنگامی که مطمئن شدید راه هوایی باز است، سوراخ های بینی فرد را با انگشت شست و انگشت اول فشار دهید و ببندید.
 2. دهان خود را روی دهان فرد قرار دهید و یک مهر و موم محکم ایجاد کنید.
 3. با یک نفس محکم اما ثابت در دهان فرد نفس بکشید تا قفسه سینه بلند شود. از دمیدن زیاد خودداری کنید زیرا هوا می تواند نای را دور بزند و از طریق مری (لوله تغذیه) وارد معده شود. انجام این کار ممکن است باعث استفراغ شود حتی اگر فرد بیهوش باشد.
 4. اگر قفسه سینه با نفس اولیه بالا نیامد، سر را دوباره کج کنید و دوباره امتحان کنید. اگر قفسه سینه همچنان بالا نیامد، ممکن است فرد در حال خفگی باشد. در چنین شرایطی، باید راه هوایی را دوباره بررسی کنید و هر گونه زباله در راه را پاک کنید.
 5. اگر می‌توانید انسداد را برطرف کنید، تلاش‌های تنفسی نجات را دوباره شروع کنید.

اگر قادر به رفع انسداد نیستید و تنفس دهان به دهانی نمی تواند قفسه سینه را بلند کند، باید CPR اصلاح شده «فقط دست» را شروع کنید.

اگر قلب متوقف شده باشد چه کرد؟

اگر ضربان قلب متوقف شده باشد، تنها در صورتی که قلب نتواند خون اکسیژن‌دار را به مغز و بقیه بدن پمپاژ کند، تنفس دهان به دهان‌دهنده می‌تواند بسیار مفید باشد.

در چنین حالتی، اگر صلاحیت انجام فشردگی قفسه سینه با تنفس دهان به دهانی را دارید، باید CPR اصلاح شده (همچنین به عنوان “CPR تماشاگر” نیز شناخته می شود) یا CPR حرفه ای انجام دهید (منبع مطلب).

این دو روش را می توان به طور کلی به شرح زیر توصیف کرد:

 • با CPR اصلاح شده ، قفسه سینه را دو بار در ثانیه فشرده می‌کنید.
 • با CPR حرفه ای ، قفسه سینه را ۳۰ بار با دو فشار در ثانیه فشرده می کنید و به دنبال آن دو نفس نجات می دهید.

اگر اخیراً در این تکنیک آموزش ندیده اید، هرگز CPR حرفه ای را انجام ندهید. انجام این کار ممکن است بیشتر از اینکه کمک کند، آسیب برساند.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در  مجله لنست،CPR اصلاح شده در موقعیت‌های اطرافیان موثرتر از CPR حرفه‌ای بوده و میزان بقا را در افراد مبتلا به ایست قلبی خارج از بیمارستان افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید