خانه » سلامت روان » علائم اعتیاد به تلویزیون یا صفحه نمایش و خطرات آن

علائم اعتیاد به تلویزیون یا صفحه نمایش و خطرات آن

آیا اعتیاد به تلویزیون یا صفحه نمایش واقعی است؟ این یک سوال پیچیده و بحث داغ است. به طور رسمی، اگر به اختلالات فهرست شده در آخرین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، شرایط بهداشت روانی شناخته شده توجه کنید، پاسخ منفی است (منبع مطلب). با این حال ، تعداد بیشماری از محققان (و افراد عادی) استفاده بیش از حد از تلویزیون و صفحه نمایش را به عنوان یک بحران در آینده می بینند.

در حالی که دانشمندان و روانشناسان دقیقاً بر سر آنچه که واجد شرایط اعتیاد یا اختلال است، دست و پنجه نرم می کنند، عواقب استفاده بیش از حد از تلویزیون و صفحه نمایش برای بسیاری از ما (از جمله کارشناسان، پزشکان، والدین و معلمان) واضح است. بنابراین، اگرچه اعتیاد به تلویزیون هنوز در این لیست قرار نگرفته است، اما هنوز دلایل زیادی وجود دارد که به سمت یک رابطه سالم تر با صفحه نمایش خود کار کنید.

تاریخچه اعتیاد به تلویزیون

ایده اعتیاد به تلویزیون چیز جدیدی نیست و قبل از انفجار در رسانه ها و اکران های سال های اخیر است. نگرانی در مورد تلویزیون بیش از حد از دهه ۱۹۷۰ مفهوم سازی و مورد بحث قرار گرفته است، بسیار قبل از برخی از اعتیادهای رفتاری که از نظر تحقیقات علمی و پذیرش گسترده از آن پیشی گرفته اند، مانند اعتیاد به اینترنت.

اگرچه تحقیقات اولیه در مورد اعتیاد به تلویزیون محدود بود، اما مفهوم اعتیاد به تلویزیون به خوبی توسط والدین، مربیان و روزنامه نگاران پذیرفته شد، زیرا تماشای تلویزیون به ویژه در میان کودکان رایج تر شد.

بسیاری از تحقیقات در مورد زمان صفحه نمایش به تأثیر آن بر کودکان اختصاص یافته است، اما همانطور که همه ما می دانیم، بزرگسالان نیز مستعد استفاده بیش از حد هستند (منبع مطلب).

تلویزیون بیش از حد

نگرانی فزاینده ای در میان پزشکان، معلمان، مشاوران، والدین و حتی خود کودکان در مورد افزایش حجم محتوا، انواع رسانه ها و تکثیر وسایل الکترونیکی وجود دارد. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۹، نوجوانان روزانه ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه را روی صفحه نمایش می گذرانند، بدون در نظر گرفتن زمانی که صرف مدرسه یا تکالیف می کنند. این افزایش قابل توجهی نسبت به آخرین نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ است (منبع مطلب).

توجه به این نکته نگران‌کننده است که آکادمی اطفال آمریکا  برای کودکان توصیه می‌کند که به طور قابل‌توجهی کمتر از زمانی است که کودکان در مقابل نمایشگرها می‌گذرانند.

در سال ۲۰۰۱، آکادمی اطفال آمریکا  دستورالعملی را تعیین کرد که برای کودکان ۲ سال و بزرگتر بیش از دو ساعت وقت اکران نداشته باشد، و برای کودکان زیر ۲ سال هیچ نمایشگری وجود نداشته باشد. و “محدودیت های منسجم” بیشتر برای کودکان ۶ سال به بالا، همراه با نظارت مناسب سن و مهارت های رسانه ای توصیه شد. با این حال، کودکان امروزی استفاده بسیار فراتر از این محدودیت های توصیه شده دارند (منبع مطلب).

مالکیت تلفن های هوشمند نیز به شدت افزایش یافته است، به طوری که ۶۹ درصد از کودکان ۱۲ ساله در حال حاضر صاحب تلفن هستند، در مقایسه با تنها ۴۱ درصد در سال ۲۰۱۵. علاوه بر این، نزدیک به ۹۰ درصد از دانش آموزان دبیرستانی و بیش از ۵۰ درصد از کودکان ۱۱ ساله صاحب گوشی های هوشمند هستند. همچنین. این افزایش وسایل الکترونیکی و افزایش زمان نمایشگر، نگرانی‌هایی را در مورد اثرات منفی بالقوه بر سلامت، رفاه و رشد کودکان ایجاد کرده است. (منبع مطلب).

وقتی تلویزیون و صفحه نمایش یک مشکل است!

در دسترس بودن گسترده تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های الکترونیکی، امکان دسترسی ۲۴ ساعته به تلویزیون و سایر محتواها را از طریق پخش جریانی فراهم کرده است. با این حال، توانایی تنظیم زمان تماشا و اولویت بندی زمان نمایش بر سایر فعالیت ها یک شاخص کلیدی از یک مشکل بالقوه است.

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که نوجوانان بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و ویدیو می‌کنند. بعد از تلویزیون، بیشترین فعالیت الکترونیکی در بین نوجوانان، بازی و شبکه های اجتماعی است.

در سال ۲۰۱۹، هر نوجوان به طور متوسط روزانه ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه را روی صفحه نمایش می گذراند که ۳۹ درصد از زمان خود را صرف تماشای تلویزیون و ویدیو، ۲۲ درصد برای بازی و ۱۶ درصد در شبکه های اجتماعی می کند. این باعث می شود تا بیش از ۵.۵ ساعت کل زمان نمایش صفحه و نزدیک به ۳ ساعت در روز صرف تماشای محتوا شود.

علائم اعتیاد به تلویزیون

در دهه ۱۹۷۰، زمانی که اعتیاد به تلویزیون برای اولین بار مورد مطالعه قرار گرفت، مشخص شد که با پنج معیار از هفت معیار مورد استفاده برای تشخیص وابستگی به مواد، مطابقت دارد. افرادی که معتاد به تلویزیون بودند، زمان قابل توجهی را صرف تماشای تلویزیون کردند، طولانی تر یا بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده بود تماشا کردند، تلاش های ناموفق مکرر برای کاهش تماشای خود انجام دادند و برای تماشای تلویزیون از فعالیت های اجتماعی، خانوادگی یا شغلی کناره گرفتند. آنها همچنین علائم ناراحتی مانند ترک را در هنگام محرومیت از تلویزیون گزارش کردند.

مطالعات انجام شده با “معتادان تلویزیونی” که خود را معرفی می کنند، نشان داده اند که این افراد در مقایسه با سایر افرادی که تلویزیون تماشا می کنند، عموماً ناراضی، مضطرب و گوشه گیر هستند. آنها از تلویزیون به عنوان وسیله ای برای منحرف کردن حالات منفی، نگرانی ها و ترس ها و همچنین کسالت استفاده می کنند. این افراد همچنین بیشتر منزوی و متخاصم هستند و ممکن است در حفظ ارتباطات اجتماعی با دیگران مشکل داشته باشند. با این حال، مشخص نیست که آیا این ویژگی های شخصیتی علت یا نتیجه اعتیاد آنهاست.

مطالعات اخیر گرایش رو به رشدی را در جامعه ما به سمت تماشای پرحرفی تلویزیون نشان داده است که ممکن است به مشکل اعتیاد به تلویزیون کمک کند. این روند با تمایل به تماشای چندین قسمت از یک برنامه در یک جلسه مشخص می شود و با چندین ویژگی مرتبط با اعتیاد مانند تماشای زیاد، مستعد بودن به کسالت و استفاده از تلویزیون برای پر کردن زمان مرتبط است.

کسانی که به تلویزیون معتاد می شوند تمایل دارند از آن به عنوان وسیله ای برای اجتناب از تحریک استفاده کنند تا اینکه به دنبال آن باشند. آنها ممکن است از اتلاف وقت احساس گناه کنند و توجه و کنترل خود ضعیفی داشته باشند. علاوه بر این، افرادی که به تلویزیون معتاد هستند، مستعد رویاپردازی هایی هستند که شامل ترس از شکست است. به طور کلی، این عوامل می توانند به چرخه اعتیاد کمک کنند، جایی که افراد به طور فزاینده ای به تلویزیون برای مقابله با احساسات منفی و منحرف کردن حواس خود از واقعیت وابسته می شوند.

تاخیر تحقیقاتی

دلیل قابل توجهی که چرا اعتیاد به تلویزیون یا صفحه نمایش به عنوان یک اعتیاد واقعی در نظر گرفته نمی شود، عدم تحقیقات کافی و این واقعیت است که بسیاری از علائم استفاده بیش از حد عادی شده است. بسیاری از افراد تا حدودی به این رفتارها دست می زنند، مانند گذراندن یک تعطیلات آخر هفته با تماشای یک برنامه یا استفاده از رسانه های اجتماعی یا کنسول های بازی برای چند ساعت. دیدن افرادی که در همه جا به صفحه نمایش خیره می شوند، چه در دستانشان، چه جیب ها یا کیف هایشان، معمول است.

اگرچه داده‌های تحقیقاتی هنوز به تغییرات سریع رسانه‌ها و چشم‌انداز صفحه نمایش دست پیدا نکرده‌اند، مطالعاتی در حال انجام است که باید بینشی در مورد تأثیر زمان بیش از حد صفحه نمایش و اینکه آیا رفتارهای وسواسی در مورد تماشای تلویزیون، رسانه‌های اجتماعی، بازی‌ها یا سایر فعالیت‌های الکترونیکی باید انجام شود، در حال انجام است. به عنوان اعتیاد واقعی طبقه بندی شود. یک توافق کلی وجود دارد که تماشای تلویزیون مزمن و استفاده بیش از حد از صفحه نمایش یک مشکل است (منبع مطلب).

یکی از مطالعه‌های مرتبط، پروژه مطالعات طولی و در مقیاس بزرگ توسعه شناختی مغز نوجوانان (مطالعه ABCD) موسسه ملی سوء مصرف مواد است. مطالعه ABCD، که در سال ۲۰۱۶ آغاز شد، نزدیک به ۱۲۰۰۰ جوان را در طول ۱۰ سال دنبال می‌کند تا تأثیرات استفاده از صفحه نمایش بر رشد مغز، در میان سایر عوامل اجتماعی و محیطی را تعیین کند.

تنها اعتیاد به فعالیت الکترونیکی که به رسمیت شناخته شده است، اعتیاد به بازی است که به عنوان یک اختلال بالقوه نیاز به تحقیقات بیشتر در DSM-5 ذکر شده است (منبع مطلب).

خطرات اعتیاد به تلویزیون

تعداد فزاینده ای از شواهد نشان می دهد که زمان بیش از حد صفحه نمایش ممکن است به افزایش مشکلات سلامت روان در میان کودکان و نوجوانان، از جمله کودکان مبتلا به ADHD و خودکشی کمک کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، رابطه‌ای بین زمان استفاده از صفحه نمایش، مدت زمان خواب و اختلالات مربوط به تکانشگری را نشان داد. این با مشاهدات بسیاری از والدین و کارشناسان مطابقت دارد که معتقدند زمان بیش از حد صفحه نمایش می‌تواند علائم ADHD و سایر مشکلات رفتاری و سلامت روان در کودکان را تشدید کند.

علاوه بر این، تحقیقات همچنین نشان داده است که تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند تأثیر منفی بر طول عمر داشته باشد. یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور متوسط ۶ ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند، عمری تقریباً ۵ سال کمتر از افرادی که تلویزیون تماشا نمی کنند، دارند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که نویسندگان این مطالعه پیشنهاد کردند که ارتباط بین تماشای تلویزیون و طول عمر کوتاه‌تر ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند پرخوری، ورزش نکردن و افسردگی باشد که اغلب با تماشای بیش از حد تلویزیون مرتبط است (منبع مطلب).

علاوه بر این، چندین رفتار اعتیادآور وجود دارد که می تواند منجر به ساعت ها تماشای تلویزیون شود، مانند اعتیاد به ماری جوانا، اعتیاد به هروئین و اعتیاد به خرید. افراد مبتلا به درد مزمن که به داروهای مسکن تکیه می کنند نیز ممکن است مدت زمان طولانی را جلوی صفحه نمایش بگذرانند. در حالی که تحقیقات در مورد اعتیاد به خرید بر روی فروشگاه‌های خرده‌فروشی و خرید آنلاین متمرکز است، ممکن است تأثیر زمان صفحه نمایش بر این رفتار نادیده گرفته شود.(منبع مطلب).

درمان اعتیاد به تلویزیون

  • برای کاهش خطرات احتمالی استفاده بیش از حد از تلویزیون و دستگاه های الکترونیکی، مهم است که اقدامات پیشگیرانه انجام شود. در حالی که برخی ممکن است استدلال کنند که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش یک اعتیاد است، برای اقدام لازم نیست که آن را به این عنوان برچسب گذاری کنیم.
  • با محدود کردن دسترسی به دستگاه‌ها و تشویق فعالیت‌های قدیمی مانند بازی‌های رومیزی، ورزش، و وعده‌های غذایی خانوادگی بدون وسایل الکترونیکی، والدین می‌توانند به کاهش اثرات منفی زمان بیش از حد صفحه نمایش کمک کنند.
  • کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که حذف دسترسی به دستگاه‌ها، ردیابی و ثبت زمان صفحه نمایش، استفاده از برنامه‌های اسکرین تایم برای محدود کردن دسترسی، و تنظیم زمان‌های بدون دستگاه برای فعالیت‌های خانوادگی می‌تواند استراتژی‌های موثری برای مقابله با استفاده بیش از حد از صفحه نمایش باشد.
  • علاوه بر این، والدین می‌توانند با محدود کردن استفاده خود و جستجوی کمک حرفه‌ای از طریق درمان شناختی رفتاری ، در صورت نیاز، خودکنترلی خوب در زمان نمایش را مدل کنند. با انجام این گام‌ها، می‌توانیم به کاهش جذابیت زمان بیش از حد صفحه نمایش کمک کرده و عادات سالم‌تری را برای خود و فرزندانمان ترویج کنیم.

کلام پایانی

در حالی که ما منتظر داده های ملموس تری در مورد استفاده بیش از حد از تلویزیون و صفحه نمایش هستیم تا از مطالعات تحقیقاتی در حال انجام به دست آید، آنچه مسلم است این است که زمان نمایش در حال افزایش است و نگرانی فزاینده ای در مورد رفتارهای “اعتیادآور” صفحه نمایش در کودکان و بزرگسالان وجود دارد.

خوشبختانه، صفحه نمایش و تلویزیون نمی تواند زندگی ما را در دست بگیرد و کنترل کند. در حالی که مطمئناً یک چالش است، ما ابزارهایی داریم که صرفاً با محدود کردن دسترسی، ایجاد آگاهی و تعویض فعال‌های مجازی با مواردی که در دنیای واقعی انجام می‌شوند، زمان استفاده از صفحه نمایش را در زندگی خود کاهش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید