خانه » بیماری ها » فیستول شریانی وریدی (AV) در دیالیز چیست؟

فیستول شریانی وریدی (AV) در دیالیز چیست؟

فیستول شریانی وریدی (AV) یک روش پزشکی است که در آن یک جراح ماهر یک شریان را به ورید بازوی شما متصل می کند. این اتصال به عنوان یک نقطه دسترسی قوی تر برای سوزن های مورد استفاده در دستگاه همودیالیز عمل می کند.

برای افرادی که از بیماری کلیوی در مرحله نهایی رنج می برند، همچنین به عنوان بیماری کلیوی مرحله نهایی شناخته می شود، کلیه های آنها ممکن است دیگر به طور موثر سموم را از خون خود فیلتر نکنند. در چنین مواردی، دیالیز برای بیش از دو سوم افراد مبتلا به ESKD در ایالات متحده ضروری است.

دیالیز اساساً با جلوگیری از تجمع سموم در خون، عملکرد کلیه ها را جایگزین می کند و در نتیجه از آسیب به سایر اندام ها جلوگیری می کند. سموم از طریق مثانه در هنگام ادرار از بدن خارج می شوند. رایج ترین نوع دیالیز همودیالیز است که شامل استفاده از دستگاه فیلتر همودیالیز می شود.

وقتی صحبت از ایجاد یک نقطه ورودی در رگ های خونی برای همودیالیز می شود، ایجاد فیستول شریانی وریدی (AV) روش ارجح است (منبع مطلب). فیستول اساساً اتصال بین دو قسمت بدن است که معمولاً به هم متصل نیستند. برای ایجاد فیستول AV، جراح با جراحی یک شریان را به ورید بازو متصل می کند.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد فیستول های AV و روش ایجاد آنها هستید، برای جزئیات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چرا برای دیالیز به فیستول شریانی وریدی نیاز دارم؟

در شروع یک جلسه دیالیز، دو سوزن به فیستول AV شما وارد می شود، که یک اتصال ایجاد شده بین شریان و ورید است. این امکان دسترسی آسان به جریان خون را در طول درمان فراهم می کند.

هنگامی که سوزن ها در جای خود قرار گرفتند، یک لوله خون شما را به همودیالیزور می برد و در آنجا از مواد زائد و مایع اضافی پاک می شود. سپس خون تصفیه شده از طریق لوله دوم به بدن شما باز می گردد.

فیستول AV نقش مهمی در فرآیند دیالیز بازی می‌کند، زیرا جریان خون را در داخل سیاهرگ افزایش می‌دهد و آن را بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌کند تا در برابر قرار دادن سوزن‌های مکرر مقاومت کند. این تضمین می کند که جلسات دیالیز می تواند به طور موثر انجام شود.

علاوه بر این، قطر بزرگتر فیستول AV اجازه می دهد تا جریان خون سریعتر به دیالیز و از آن خارج شود و پاکسازی موثرتر خون شما را ممکن می سازد.

بدون وجود فیستول AV، ورید می تواند تحت فشار دیالیز فرو بریزد و انجام درمان را غیرممکن کند. این امر اهمیت یک فیستول AV با عملکرد خوب را در تضمین درمان موفق دیالیز برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی برجسته می کند.

انواع فیستول برای دیالیز

انواع فیستول AV برای دیالیز عبارتند از:

 • رادیوسفالیک (Brescia-Cimino): رایج ترین نوع فیستول به شریان رادیال و ورید سفالیک در مچ دست شما می پیوندد (منبع مطلب).
 • براکیوسفالیک: این شریان بازویی و ورید سفالیک را در ساعد شما به هم متصل می کند.
 • براکیوبازیلیک جابجا شده : این شریان بازویی و ورید بازیلیک را در قسمت فوقانی بازوی شما می‌پیوندد.

اگر فیستول رادیوسفالیک گزینه ای نباشد، پزشکان ممکن است یک فیستول براکیوسفالیک یا جابجا شده ایجاد کنند .

روش ایجاد فیستول شریانی وریدی چگونه است؟

در آماده سازی برای اولین جلسه دیالیز، جراح معمولاً حداقل ۶ هفته قبل یک فیستول شریانی وریدی (AV) ایجاد می کند تا ورید شما به درستی بزرگ شود (منبع مطلب). این فرآیند شامل دریافت بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه خاصی از بازو است که در آن فیستول ایجاد می‌شود، یا اگر ترجیح می‌دهید در طول عمل بیهوش باشید، بیهوشی عمومی می‌شود.

پس از ایجاد فیستول AV، معمولاً می توانید پس از اتمام عمل به خانه بازگردید. این اجازه می دهد تا زمان لازم برای فیستول بالغ شود و برای درمان های دیالیز بعدی کاملاً کاربردی شود. مهم است که ورید زمان کافی برای بهبود و تقویت داشته باشد تا از جلسات دیالیز موفق و کارآمد در آینده اطمینان حاصل شود.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی فیستول AV چیست؟

فیستول AV نوع ارجح دسترسی برای همودیالیز است زیرا به طور کلی خطر کمتری از عوارض و عفونت را نسبت به پیوند یا کاتتر دارد (منبع مطلب).

با این حال، اگر ورید شما آسیب دیده باشد و به دلیل قرار دادن مکرر سوزن برای انجام آزمایش خون، داروها یا دلایل دیگر، بافت اسکار داشته باشد، فیستول AV ممکن است امکان پذیر نباشد.

عوارض احتمالی جراحی فیستول AV عبارتند از:

 • ترومبوز: شایع ترین عارضه منبع مورد اعتماد تشکیل لخته خون است که در اثر باریک شدن ورید شما ایجاد می شود.
 • عفونت: یک مرور تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ نشان داد که عفونت ها دومین عارضه شایع هستند (منبع مطلب).
 • آنوریسم: ممکن است به دلیل قرار دادن مکرر سوزن، برآمدگی در شریان ایجاد شود.
 • سندرم سرقت مرتبط با دیالیز: این عارضه که در ۸ درصد از افراد مبتلا به فیستول AV رخ می دهد، باعث کاهش یا معکوس شدن جریان خون در دست شما می شود (منبع مطلب).
 • عدم بلوغ: فیستول ممکن است به دلیل عواملی مانند باریک شدن رگ‌های خونی که منجر به جریان خون پایین یا تشکیل لخته‌های خون می‌شود، غیرقابل استفاده شود.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

علائم زیر را در اطراف فیستول خود تجربه کردید، فوراً با پزشک یا مرکز دیالیز خود تماس بگیرید :

 • قرمزی، تورم یا درد
 • خونریزی که بیش از ۲۰ دقیقه پس از پایان جلسه دیالیز شما طول بکشد
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساس سرما در بازو

چگونه برای جراحی فیستول AV آماده شوم؟

با انجام کارهای زیر از بازویی که در آن فیستول ایجاد می شود محافظت کنید:

جایگزین های فیستول شریانی وریدی چیست؟

به جای ایجاد یک فیستول برای خون با ایجاد فیستول، متخصصان پزشکی این گزینه را دارند که رگ های خونی شما را با استفاده از یک گرافت، که یک لوله انعطاف پذیر است، یا یک کاتتر، که لوله ای است که به طور معمول در ورید بزرگ گردن شما وارد می شود، متصل کنند.

تحقیقات موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که ۱۲.۲٪ از افراد فیستول AV را به عنوان نقطه دسترسی خود انتخاب کردند، در حالی که ۸۵.۴٪ کاتتر را انتخاب کردند (منبع مطلب).

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد نشان داد که فیستول های AV طول عمر بیشتری دارند و در مقایسه با گرافت یا کاتتر خطر عفونت کمتری دارند (منبع مطلب). این نشان می دهد که فیستول AV ممکن است گزینه مفیدتری برای بیمارانی باشد که نیاز به دسترسی عروقی دارند.

سوالات متداول

۱. مدت زمان جراحی فیستول برای دیالیز چقدر است؟

عمل جراحی برای ایجاد فیستول AV معمولاً حدود ۱ ساعت طول می کشد (منبع مطلب).

۲. آیا جراحی فیستول برای دیالیز دردناک است؟

به شما بی حسی موضعی می دهد تا بازوی شما بی حس شود تا دردی احساس نکنید. ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید تا در طول جراحی بیدار نباشید.

۳. فیستول های دیالیز چقدر طول می کشد؟

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط بنیاد ملی کلیه، فیستول AV یک گزینه طولانی مدت برای بیماران دیالیزی کلیه است. نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در تایلند با حجم نمونه ۲۹۰ نفر انجام شد، نشان داد که میانگین طول عمر فیستول رادیوسفالیک یا براکیوسفالیک AV تقریباً ۳.۱ سال است (منبع مطلب).

محققان عوامل خاصی را برجسته کردند که به طور بالقوه می تواند طول عمر فیستول AV را کاهش دهد، مانند سن بالای ۶۵ سال، ابتلا به دیابت و سابقه قرار دادن کاتتر قبلی.

۴. آیا می توان فیستول دیالیز را برداشت؟

پزشکان می توانند فیستول AV را در صورت ایجاد عوارض یا به دلایل زیبایی، با جراحی خارج کنند. معمولاً با این روش عوارض کمی وجود دارد .

کلام پایانی

فیستول شریانی وریدی (AV) روشی است که یک شریان را با ورید بازوی شما متصل می‌کند و یک نقطه ورودی قوی‌تر و بادوام‌تر برای سوزن‌های مورد نیاز در طول همودیالیز ایجاد می‌کند. این روش نسبت به استفاده از کاتتر یا گرافت ترجیح داده می شود زیرا تمایل به عوارض کمتری دارد.

فرآیند جراحی برای ایجاد فیستول AV معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. با این حال، پس از این روش، قبل از شروع درمان دیالیز، باید چندین هفته فرصت دهید تا ورید بزرگتر و بالغ شود.

در برخی موارد، فیستول AV ممکن است گزینه مناسبی نباشد اگر آسیبی به وریدهای بازوی شما وارد شده باشد. در چنین مواردی، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای تعیین مناسب ترین نوع دسترسی به دیالیز که به بهترین وجه با نیازها و شرایط فردی شما مطابقت دارد، مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید