خانه » سلامت جسم » چگونه چیزی را از گوش خود خارج کنیم؟

چگونه چیزی را از گوش خود خارج کنیم؟

راه‌های زیادی وجود دارد که یک جسم در گوش شما گیر می‌کند و در واقع، اشیا اغلب در گوش شما گیر می‌کنند. از آنجایی که جسم خارجی در گوش می تواند باعث درد قابل توجهی در گوش شود ، دانستن نحوه درمان آن می تواند تسکین دهنده باشد.

جسمی که در گوش قرار می گیرد چیزی است که به ویژه بر کودکان تأثیر می گذارد. این به این دلیل است که بچه های کنجکاو اغلب چیزهایی مانند سنگ، سنگریزه، مهره یا حتی غذا را در گوش های خود قرار می دهند. علاوه بر این، حشرات می توانند پرواز کنند یا به داخل گوش بخزند.

این مقاله نشانه‌های نشستن چیزی در گوش، تاکتیک‌هایی را که می‌توانید برای برداشتن آن امتحان کنید و زمانی که باید برای کمک به یک پزشک مراجعه کنید، توضیح می‌دهد.

نشانه های وجود چیزی در گوش

چه حشره یا سنگ در گوش خود داشته باشید، ممکن است علائم را تجربه کنید یا نداشته باشید. بنابراین، اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد که متوجه یک جسم خارجی در گوش خود نشوید، گاهی اوقات اینطور است.

با این حال، مواقع دیگر، یک شی در گوش شما باعث ناراحتی قابل توجهی می شود. به عنوان مثال، اگر شما یا فرزندتان چیزی در گوش خود دارید، ممکن است متوجه علائم زیر شوید (منبع مطلب):

 • درد
 • سرخی
 • ترشحات از گوش
 • عدم شنوایی یا کم شنوایی

اشیاء رایج در گوش

این اجسام خارجی به طور معمول در گوش برخی افراد قرار می گیرند (منبع مطلب):

 • سواب پنبه
 • باتری های کوچک
 • سنگریزه ها
 • کاغذ
 • حشرات
 • غذا

اگر متوجه چیزی در گوش خود شدید، وحشت نکنید. چیزهایی وجود دارد که می توانید برای حذف آن در خانه امتحان کنید. با این حال، اگر فوراً فرو رفت یا بیرون نیامد، حتماً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

سر خود را کج کنید

گاهی اوقات استفاده از گرانش و جاذبه زمین می تواند ترفندی را برای تشویق یک جسم خارجی در گوش به سمت خارج انجام دهد. اگر بتوانید شی را ببینید، این تکنیک مفید است.

برای استفاده از جاذبه برای بیرون کردن یک جسم از گوش خود، سر خود را به پهلو خم کنید. می توانید به آرامی سر خود را تکان دهید تا سعی کنید آن را به سمت پایین حرکت دهید، اما از ضربه زدن به سر خودداری کنید.

نکته مهم این است که این تکنیک فقط از جاذبه استفاده می کند و هیچ کمک دیگری ندارد. بنابراین در تلاش برای بیرون آوردن جسم، چیزی به گوش خود فرو نکنید، و از موارد زیر اجتناب کنید (منبع مطلب):

 • انگشتان
 • موچین
 • سواب پنبه

ابزارها را دور نگه دارید

هرگز چیزی را به گوش خود فرو نکنید تا جسمی را بیرون بیاورید. انجام این کار می‌تواند با فشار دادن آیتم به عمق، قرار دادن آن در مکان سخت‌تر یا آسیب رساندن به کانال گوش حساس‌تر، اوضاع را بدتر کند.

از روغن گرم استفاده کنید

اگر جسم موجود در گوش شما حشره است ، باید سر خود را بچرخانید تا گوش آسیب دیده رو به بالا باشد. گاهی اوقات حشره به بیرون می خزد. اگر حشره ظاهر نشد، می توانید روغن گرم را امتحان کنید تا ببینید آیا این به شناور شدن حشره کمک می کند یا خیر.

هنگام تلاش برای از بین بردن حشره، هرگز انگشتان یا اشیاء دیگر را به گوش نچسبانید. انجام این کار ممکن است باعث نیش یا نیش حشره شود .

برای استفاده از روغن در گوش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از روغن ملایم استفاده کنید: روغن زیتون، یا روغن بچه گزینه های خوبی هستند.
 2. روغن را تا دمای اتاق گرم کنید: می توانید روغن را با نگه داشتن بطری بین دستان خود برای چند دقیقه گرم کنید. گرم کردن روغن هنگام ریختن آن در گوش، تجربه راحت تری را به همراه خواهد داشت.
 3. لاله گوش را به عقب بکشید: برای بزرگسالان، لاله گوش را به سمت عقب و به سمت بالا بکشید. برای کودکان، لاله گوش را به سمت عقب و پایین بکشید.
 4. روغن را اضافه کنید: با استفاده از یک قطره چکان، روغن کافی را در گوش قرار دهید تا کانال را پر کند. چند لحظه صبر کنید تا ببینید آیا حشره به سمت بالا شناور می شود یا خیر. اگر اینطور شد، سر خود را کج کنید و اجازه دهید روغن و حشره بیرون بریزند.

اگر بیرون نیامد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. با این حال، حتی اگر حشره بیرون بیاید، باز هم مراجعه به پزشک ضروری است زیرا حشرات و قسمت های آنها می توانند بافت حساس کانال گوش را تحریک کنند .

از روغن فقط برای حشرات استفاده کنید

استفاده از این تکنیک تنها در صورتی ضروری است که مطمئن هستید شی حشره است. این به این دلیل است که سایر چیزهای خارجی در گوش ممکن است در واکنش به روغن متورم شوند و در نتیجه آن را محکم‌تر در جای خود قرار دهند.

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

اگر جسم داخل گوش خود به خود نمی افتد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. هرچه زودتر به دنبال کمک باشید، بهتر است، زیرا یک جسم طولانی مدت در گوش می تواند منجر به عفونت و آسیب به بافت های گوش، از جمله پرده ظریف گوش شود .

علاوه بر این، در صورت تجربه هر یک از موارد زیر، به پزشک خود مراجعه کنید:

 • درد
 • ترشحات از گوش
 • ناتوانی در شنیدن

پزشکان از روش های مختلفی برای بیرون کشیدن اجسام خارجی در گوش استفاده می کنند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • شستشو : با استفاده از یک سرنگ، پزشک آب را به داخل کانال گوش شما فشار می دهد و آن را و هر گونه زباله های همراه آن را در حوضچه ای که در زیر گوش شما قرار دارد می گیرد. پزشکان فقط روی اجسامی که وقتی خیس می شوند ورم نمی کنند از شستشو استفاده می کنند.
 • ساکشن : پزشک ممکن است از یک هدلامپ و ذره بین برای دیدن جسم در گوش شما استفاده کند. سپس انتهای یک دستگاه مکنده را به جسم می چسبانند و به آرامی آن را از گوش شما خارج می کنند.
 • فورسپس : با استفاده از یک ابزار انبر مانند، پزشک ممکن است شی موجود در گوش شما را نیز بگیرد. گاهی اوقات پزشکان پس از آن از ساکشن یا آبیاری استفاده می کنند تا تمام زباله ها را به طور کامل پاک کنند.

فقط پزشکان واجد شرایط باید این مداخلات را انجام دهند. هرگز نباید آنها را در خانه امتحان کنید.

کلام پایانی

اجسام خارجی، از جمله حشرات، سنگریزه ها و غذا معمولاً در گوش افراد (به ویژه کودکان) قرار می گیرند. می‌توانید چند چیز را در خانه امتحان کنید، مانند استفاده از جاذبه برای اجازه دادن به یک جسم یا روغن برای کمک به شناور شدن حشره. با این حال، بسیار مهم است که هرگز چیزی را در گوش خود در طول تلاش خود وارد نکنید، زیرا ممکن است باعث شود که یک جسم حتی عمیق تر شود.

گیرکردن چیزی در گوش به طور قابل درک هشدار دهنده است، اما سعی کنید وحشت نکنید. هر چقدر هم که ممکن است استفاده از انگشتان یا سواب پنبه ای برای برداشتن چیزی در گوش وسوسه انگیز باشد، این کار را نکنید. اگر نوک دادن سر باعث افتادن جسم نمی شود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. آنها ابزار مناسب برای بیرون آوردن سریع آن را دارند.

سوالات متداول

۱. یک جسم چقدر می تواند در گوش شما بماند؟

مدت زمانی که یک جسم می تواند به طور ایمن در گوش بماند به نوع جسم بستگی دارد. به عنوان مثال، باتری سمعک نیاز به برداشتن فوری دارد، در حالی که سایر مواد معدنی می توانند برای مدت طولانی تری در جای خود باقی بمانند(منبع مطلب). با این حال، هر چه جسم طولانی‌تری در گوش باقی بماند، احتمال آسیب، عفونت یا افزایش درد در هنگام برداشتن آن بیشتر می‌شود.

۲. چه حشراتی به احتمال زیاد به داخل گوش می خزند؟

سوسک ها و مگس ها بزرگترین متخلفان برای هجوم به گوش مردم هستند (منبع مطلب).از آنجایی که انسان ها نزدیک به این حشرات زندگی می کنند، احتمال این برخوردها بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید