خانه » سلامت جسم » آشنایی کامل با روش انجام بیوپسی سوزنی

آشنایی کامل با روش انجام بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی روشی برای گرفتن نمونه بافت است. اغلب، این بافت برای علائم سرطان یا سایر بیماری ها بررسی می شود. بیوپسی سوزنی به اشکال مختلفی انجام می شود و می تواند از بسیاری از نواحی بدن گرفته شود. دو نوع بیوپسی سوزنی آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی است.

این مقاله بیوپسی های سوزنی، از جمله تفاوت آنها با سایر نمونه برداری ها را پوشش می دهد. در مورد سرطان‌ها و بیماری‌هایی که بیوپسی سوزنی تشخیص می‌دهد، دردناک بودن بیوپسی سوزنی و آنچه باید در مورد یافته‌های پاتولوژی بیوپسی سوزنی بدانید، بحث خواهد شد.

بیوپسی سوزنی در مقایسه با انواع دیگر بیوپسی

بیوپسی یک روش پزشکی است که شامل برداشتن یک نمونه بافت کوچک از بدن برای بررسی است. سپس این نمونه توسط آسیب شناس تجزیه و تحلیل می شود تا وجود یا عدم وجود بیماری، نوع بیماری و وسعت بیماری مشخص شود. بیوپسی معمولا برای تشخیص سرطان استفاده می شود، اما می توان از آن برای تشخیص عفونت ها، شرایط التهابی و سایر بیماری های غیر سرطانی نیز استفاده کرد (منبع مطلب).

روش‌های بیوپسی در نحوه جمع‌آوری نمونه، محل جمع‌آوری آن و اینکه آیا پزشک تجهیزات خاصی برای تصویربرداری از آن منطقه استفاده می‌کند، متفاوت است. روش‌های بیوپسی رایج شامل موارد زیر است:

 • بیوپسی سوزنی : این روش سرپایی از یک سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می کند. دو نوع رایج بیوپسی سوزنی آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) و بیوپسی با سوزن مرکزی (CNB) هستند. در طول بیوپسی مغز استخوان نیز از سوزن استفاده می شود.
 • بیوپسی جراحی (باز) : اگر دسترسی به ناحیه ای که باید بیوپسی شود سخت باشد یا از قبل برای برداشتن ضایعه برنامه ریزی شده باشد، جراح شما در این زمان نمونه هایی را برای آزمایش می گیرد. جراحی تهاجمی تر از بیوپسی سوزنی است.
 • بیوپسی های جراحی کم تهاجمی : این نمونه ها از برش های جراحی بسیار کوچکتری استفاده می کنند که از طریق آن دوربین و ابزار وارد می شود. اگر از آن برای مشاهده داخل شکم استفاده می شود، می توان آن را بیوپسی لاپاروسکوپی، اگر برای مشاهده داخل قفسه سینه استفاده می شود بیوپسی توراکوسکوپی، یا اگر برای مشاهده فضای بین ریه ها استفاده می شود، بیوپسی مدیاستینوسکوپی نامیده می شود.
 • بیوپسی ضایعات پوستی : این آزمایش مقدار کمی از پوست را برای بررسی شرایط یا بیماری های پوستی برمی دارد (منبع مطلب). ممکن است شامل برداشتن لایه‌های بالایی پوست (بیوپسی اصلاح) یا برداشتن لایه‌های عمیق‌تر پوست (پانچ یا بیوپسی برش‌دهنده) باشد.
 • بیوپسی آندوسکوپی : این نمونه بافتی است که در طی آندوسکوپی گرفته می‌شود، زمانی که یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر به همراه یک دوربین و ابزار برای مشاهده یک ناحیه خاص از داخل بدن عبور داده می‌شود.

بیوپسی با هدایت تصویر

یک پزشک اغلب از فناوری های تصویربرداری در طول بیوپسی سوزنی استفاده می کند تا بررسی کند که آیا از ناحیه مناسب نمونه برداری می کند. این باعث می‌شود که نمونه بافت ناحیه غیر طبیعی را از دست ندهد، به خصوص اگر کوچک باشد یا نتوان آن را احساس کرد. تصویربرداری برای بیوپسی سوزنی شامل اشعه ایکس، اولتراسوند، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است (منبع مطلب).

سه نوع بیوپسی سوزنی که ممکن است با آنها روبرو شوید عبارتند از:

 • آسپیراسیون با سوزن ظریف از یک سوزن بسیار نازک برای برداشتن نمونه ای از سلول ها و مایع استفاده می کند. هیچ برشی وجود ندارد. در برخی موارد، نتایج در همان روز در دسترس هستند. اما همیشه بافت و اطلاعات کافی در نمونه برای تشخیص قطعی وجود ندارد، بنابراین ممکن است بیوپسی دیگری مورد نیاز باشد.
 • بیوپسی با سوزن مرکزی از یک سوزن بزرگتر استفاده می کند. این ساختار بافت را دست نخورده باقی می‌گذارد و به پاتولوژیست (متخصص آنالیز آناتومیک و آزمایشگاهی) امکان می‌دهد تا تصور بهتری از میزان تهاجمی یک رشد داشته باشد. اغلب با راهنمای تصویر استفاده می شود. در برخی موارد، پوست برای دسترسی به محل بیوپسی بریده می شود. پردازش این نمونه بیوپسی معمولاً بیشتر از آسپیراسیون با سوزن ظریف طول می کشد.
 •  بیوپسی به کمک خلاء از مکش برای جمع آوری نمونه بافت از طریق یک سوزن مخصوص استفاده می کند. بافت بیشتری را بدون نیاز به جراحی برمی دارد (منبع مطلب). ممکن است برای دسترسی به محل بیوپسی نیاز به برش باشد.

بیوپسی سوزنی چه چیزی را تشخیص می دهد؟

بیوپسی سوزنی اغلب برای بررسی رشد غیر طبیعی سرطان استفاده می شود. اگر یک پزشک در طول آزمایش غربالگری سرطان متوجه توده غیر طبیعی شود، ممکن است درخواست بیوپسی کند. این روش مستقیماً سلول‌ها را بررسی می‌کند تا مشخص کند رشد غیرسرطانی یا سرطانی است.

علاوه بر سرطان، بیوپسی می‌تواند سایر شرایط رایج را نیز بسته به بافت مورد آزمایش و بیماری‌های خاص تشخیص دهد. عفونت، التهاب و اختلالات خودایمنی را می توان از طریق بیوپسی تشخیص داد. علاوه بر این، ممکن است به عنوان بخشی از پیوند عضو برای تأیید سازگاری بافت یا شناسایی علائم رد عضو استفاده شود (منبع مطلب).

بیوپسی سوزنی به دلایل مختلفی انجام می شود، از جمله:

 • برای بررسی توده شکمی و تشخیص سرطانی بودن آن.
 • برای تشخیص عفونت استخوان یا سرطان.
 • برای آزمایش سرطان های خون مانند لوسمی در مغز استخوان.
 • برای بررسی توده یا ناهنجاری یافت شده در ماموگرافی و بررسی سرطان سینه.
 • برای تجزیه و تحلیل آندومتر (پوشش داخلی رحم) و شناسایی علت خونریزی غیرطبیعی رحم، مانند سرطان یا آندومتریوز.
 • برای ارزیابی عملکرد کلیه، تشخیص التهاب، یا شناسایی تومورهای خوش خیم یا سرطانی.
 • برای تشخیص بیماری های کبدی مانند هپاتیت C، سیروز، عفونت یا سرطان.
 • برای آزمایش یک ندول و تعیین اینکه آیا سرطان ریه است یا خیر.
 • برای بررسی غدد لنفاوی بزرگ یا غیر طبیعی.
 • برای تشخیص عفونت یا ناهنجاری های عضلانی.
 • برای شناسایی بیماری های موثر بر بافت همبند و عروق خونی.
 • برای بررسی علل زمینه ای ناباروری مردان.
 • برای آزمایش ندول تیروئید و تشخیص سرطانی بودن آن.

درد بیوپسی سوزنی: انتظار چه چیزی

بیوپسی سوزنی به عنوان روش های سرپایی در حالی که بیمار بیدار است انجام می شود. برای به حداقل رساندن ناراحتی، ممکن است داروهای ضد درد به آن ناحیه تزریق شود، اگرچه این واکسن ها ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش شوند.

معمولاً بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف تنها باعث ناراحتی خفیف می شود، در حالی که بیوپسی با سوزن مرکزی (CNB) ممکن است کمی دردناک تر باشد و نیاز به بی حسی بیشتری داشته باشد. روش‌های تصویربرداری، مانند ماموگرافی در طول بیوپسی استریوتاکتیک پستان، نیز می‌توانند ناراحت‌کننده باشند.

به طور کلی، اگر محل بیوپسی حساس باشد، این روش ممکن است ناراحت کننده تر باشد. مهم است که هر گونه ناراحتی را با پزشک خود در میان بگذارید و در صورت نیاز به داروهای ضد درد اضافی در طول عمل، به او اطلاع دهید.

مقابله با اضطراب و درد پیش بینی کننده

اگر قبل از بیوپسی احساس اضطراب می کنید، مهم است که بدانید بیوپسی سوزنی معمولاً سریع است و با استفاده از کرم ها و واکسن های بی حس کننده بدون درد انجام می شود. قبل از عمل، تمرین تکنیک های آرام سازی می تواند مفید باشد.

اگرچه بیوپسی سوزنی در مقایسه با روش‌های دیگر کمتر تهاجمی است، اما همچنان می‌تواند برای افراد مبتلا به تریپانوفوبیا، که ترس از سوزن است، اضطراب قابل توجهی ایجاد کند. اگر به این فوبیا مبتلا هستید، توصیه می شود در مورد تغییرات احتمالی رویه یا اقدامات اضافی که می توان برای به حداقل رساندن ترس و اضطراب انجام داد، صحبت کنید. درمان های تریپانوفوبیا ممکن است شامل درمان شناختی رفتاری یا دارو باشد.

به طور کلی، مواجهه با بیوپسی می‌تواند چالش برانگیز باشد، و معمولاً در مورد آزمایش‌های پزشکی اضطرابی را تجربه می‌کنید که اغلب به آن «اسکنکسی» می‌گویند. مهم است که با پزشک خود ارتباط باز داشته باشید که می تواند راهنمایی هایی برای مقابله با این احساسات ارائه دهد.

نگرانی در مورد احتمال درد یا تشخیص سرطان هنگام انجام بیوپسی برای رشد در مناطقی مانند ریه، تیروئید یا پستان قابل درک است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اکثر این توده ها خوش خیم هستند و سرطانی نیستند.

روز بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی معمولاً توسط رادیولوژیست متخصص انجام می شود که ممکن است به عنوان رادیولوژیست مداخله ای یا نورو رادیولوژیست شناخته شود. این روش‌ها معمولاً در یک محیط سرپایی مانند مطب پزشک، کلینیک تخصصی یا بیمارستان انجام می‌شوند.

آماده سازی برای بیوپسی سوزنی معمولاً حداقل است. هنگامی که قرار ملاقات خود را تعیین کردید، تیم مراقبت های بهداشتی دستورالعمل های دقیقی را در مورد نحوه آماده شدن برای این روش به شما ارائه می دهد (منبع مطلب).

قبل از بیوپسی

قبل از انجام هر گونه آزمایش پزشکی، مهم است که پزشک خود را در مورد داروهای تجویز شده، مکمل ها، ویتامین ها یا داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید، مطلع کنید. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد به طور موقت مصرف داروهایی مانند رقیق کننده های خون را قطع کنید. با این حال، مهم است که رژیم دارویی خود را بدون مشورت با پزشک خود متوقف نکنید یا تغییر ندهید.

همچنین مهم است که هرگونه آلرژی را افشا کنید، به خصوص اگر در گذشته واکنش های نامطلوب به بیهوشی را تجربه کرده اید. اطمینان حاصل کنید که پزشک که بیوپسی را انجام می دهد از هر گونه شرایط پزشکی موجود که ممکن است داشته باشید آگاه است.

اگر احتمال بارداری وجود دارد، لازم است به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا در طول بیوپسی باید از انجام روش های تصویربرداری شامل پرتوها اجتناب شود. برای اطمینان از ایمنی، می توان قبل از عمل آزمایش بارداری انجام داد.

برای اکثر بیوپسی های سوزنی، نیازهای آماده سازی حداقل است و شما باید بتوانید طبق معمول غذا بخورید و بنوشید. با این حال، توصیه می شود این جزئیات را با تیم مراقبت خود تأیید کنید.

به محض رسیدن به نوبت، تیم پزشکی به شما دستور می دهد که لباس ها و جواهرات را درآورید و روپوش بیمارستانی در اختیار شما قرار دهد. آنها روش را برای شما توضیح می دهند و از شما می خواهند که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که نشان دهنده درک شما از مزایا و خطرات بالقوه مرتبط با بیوپسی و موافقت شما برای ادامه است.

در حین بیوپسی

در طول بیوپسی سوزنی، شما بیدار خواهید بود. برای اطمینان از راحتی شما، آنها ممکن است آرامبخش های خفیف یا داروهای آرام بخش را از طریق یک خط داخل وریدی (IV) تجویز کنند. بسته به روش خاص، ممکن است از شما خواسته شود دراز بکشید یا بنشینید. آنها ممکن است به شما دستور دهند که در حین گرفتن نمونه و عکس، نفس خود را حبس کنید یا بی حرکت بمانید (منبع مطلب).

اگر آزمایش‌های تصویربرداری درگیر باشد، ابتدا تصاویری را برای تأیید مکان دقیقی که باید بیوپسی شود انجام می‌دهند و ایمن‌ترین روش برای دسترسی به آن را تعیین می‌کنند. آنها برای نشان دادن نقطه ورود سوزن، پوست شما را علامت گذاری می کنند. پزشک ناحیه را تمیز و ضد عفونی می کند، آن را با یک پارچه استریل می پوشاند و سپس با استفاده از کرم ها و تزریق، محل بیوپسی را بی حس می کند.

برای بیوپسی با سوزن مرکزی یا بیوپسی به کمک خلاء، پزشک یک برش کوچک در پوست برای وارد کردن سوزن ایجاد می کند. آنها با دقت سوزن را در موقعیت خود مانور می دهند و ممکن است برای اطمینان از قرارگیری دقیق، تصاویر بیشتری بگیرند. برای به دست آوردن چندین نمونه بافت، ممکن است سوزن را خارج کرده و دوباره وارد کنند.

در بیوپسی سوزنی هسته، ممکن است از دستگاهی استفاده شود که به طور خودکار سوزن را برای جمع آوری “هسته” بافت به جلو می برد. در بیوپسی به کمک خلاء، فشار خلاء برای کشیدن بافت به داخل محفظه نمونه‌برداری در حالی که سوزن در جای خود باقی می‌ماند، اعمال می‌شود. دستگاه برای جمع آوری نمونه های اضافی بدون برداشتن سوزن می چرخد.

بعد از بیوپسی

مدت کلی روش بیوپسی تقریباً یک ساعت خواهد بود و نمونه برداری واقعی تنها چند دقیقه طول می کشد. پس از اتمام عمل، فشار بر روی محل بیوپسی اعمال می شود تا هرگونه خونریزی متوقف شود. در صورت استفاده از تصویربرداری، ممکن است یک عکس اضافی برای اطمینان از هدف گیری دقیق گرفته شود (منبع مطلب).

محل بیوپسی با یک پانسمان پوشانده می شود و معمولاً برای بیوپسی سوزنی نیازی به بخیه نیست. پس از انجام این روش، شما برای چندین ساعت تحت نظر خواهید بود یا بسته به شرایط ممکن است مدت کوتاهی پس از آن مرخص شوید.

زمان بهبودی پس از بیوپسی سوزنی بسته به نوع بیوپسی و منبع بافت متفاوت است. ممکن است بلافاصله پس از عمل احساس خوبی داشته باشید یا ممکن است نیاز به استراحت در خانه داشته باشید. اگر به شما یک آرام بخش داده شد، ممکن است احساس خواب آلودگی کنید، و مهم است که کسی شما را همراهی کند و شما را به خانه برساند (منبع مطلب).

مراقبت از خود پس از بیوپسی سوزنی

برای مراقبت از زخم بیوپسی در خانه، معمولاً می‌توانید ناحیه مورد نظر را یخ کنید و در صورت ناراحتی از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید. با پزشک خود برای توصیه های خاص بهبودی خود صحبت کنید.

ممکن است در اطراف محل قرار دادن بیوپسی کبودی مشاهده کنید و ممکن است برای یک هفته یا بیشتر احساس درد داشته باشید. اگر هر یک از علائم زیر را دارید، حتماً فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • محل بیوپسی قرمز یا متورم است
 • درد شدیدی احساس می کنید
 • تب شدید داری
 • زخم شما خونریزی دارد

نتایج بیوپسی سوزنی

پس از اینکه نمونه های بافت از طریق بیوپسی سوزنی تهیه شد، برای بررسی توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه فرستاده می شود. آزمایش های مختلفی بر اساس اهداف خاص و منشاء بافت بر روی نمونه ها انجام خواهد شد.

نتایج حاصل از بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ظریف ممکن است در همان روز در دسترس باشد، در حالی که یک گزارش پاتولوژی بیوپسی با سوزن مرکزی ممکن است چند روز تا بیش از یک هفته طول بکشد تا تکمیل شود.

پزشک شما نتایج بیوپسی را با شما در میان می گذارد. به طور معمول، سوال اولیه ای که به آن پرداخته می شود این است که آیا بیوپسی وجود سرطان را نشان می دهد یا غیر سرطانی است. اگر مشخص شود که بافت بیوپسی خوش خیم است، نتایج ممکن است نشان دهد که شرایط دیگری مسئول رشد یا ناهنجاری است.

در صورت تشخیص سرطان، نتایج ممکن است شامل اطلاعاتی در مورد مرحله و درجه سرطان باشد. آزمایش‌های اضافی انجام‌شده بر روی نمونه می‌تواند ویژگی‌های مولکولی یا ژنتیکی را نشان دهد، مانند تغییرات ژنی خاص، که به طبقه‌بندی سرطان کمک می‌کند.

آزمایشات مولکولی بر روی بافت بیوپسی شده، از جمله نشانگرهای تومور، می تواند به متخصص سرطان در تعیین مناسب ترین رویکرد درمانی کمک کند. این ممکن است شامل درمان هدفمند یا درمان های هورمونی باشد که در برابر نوع خاصی از سرطان شناسایی شده موثر است.

اطلاعات دیگری که ممکن است در نتایج بیوپسی شما ظاهر شود عبارتند از (منبع مطلب):

 • غیر معمول سرطانی نیستند اما ممکن است سرطانی شوند یا نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به سرطان باشند.
 • نمونه هایی که حاوی کارسینوم هستند ، سرطانی از سلول هایی هستند که اندام ها را پوشش می دهند.
 • سارکوم دارای سلول های سرطانی هستند که از بافت همبند یا ماهیچه شروع شده اند.
 • نمونه هایی که لنفوم را نشان می دهند دارای سلول های سرطانی هستند که در سیستم لنفاوی شروع شده اند.
 • لوسمی دارای سلول های سرطانی هستند که از مغز استخوان شروع شده اند.
 • نمونه هایی که هیپرپلازی را نشان می دهند دارای سطح بالایی از سلول های خاص در یک بافت یا اندام هستند. این ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد یا بخشی از پاسخ طبیعی بدن به بیماری باشد.
 • نمونه‌ای که دیسپلازی را نشان می‌دهد ، تعداد سلول‌های غیرطبیعی یا آتیپیک افزایش یافته است. ممکن است نشان دهنده یک عفونت ویروسی یا حالت پیش سرطانی باشد.
 • نمونه ای که به عنوان نئوپلازی مشخص شده است ، نشانه هایی از رشد غیرطبیعی و کنترل شده سلولی را نشان می دهد. نئوپلازی می تواند خوش خیم یا سرطانی باشد.

کلام پایانی

 • بیوپسی سوزنی یک روش پزشکی است که برای جمع آوری نمونه بافت به منظور بررسی سرطان یا سایر بیماری ها استفاده می شود. انواع مختلف بیوپسی سوزنی، مانند آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) و بیوپسی با سوزن مرکزی (CNB)، معمولا انجام می شود. روش دیگری به نام بیوپسی به کمک خلاء از مکش برای جمع آوری نمونه های بافتی استفاده می کند.
 • هدف اصلی بیوپسی سوزنی شناسایی انواع سرطان از جمله سرطان سینه، ریه و تیروئید است. آنها همچنین می توانند برای تشخیص عفونت استخوان، سرطان خون و سایر شرایط پزشکی استفاده شوند. بیوپسی سوزنی اغلب در بررسی توده های غیر طبیعی، غدد لنفاوی و اختلالات بافت همبند استفاده می شود.
 • اگرچه بیوپسی سوزنی ممکن است کمی ناراحتی و درد ایجاد کند، داروهای بی حس کننده موضعی معمولا برای به حداقل رساندن آن تجویز می شود. آرام بخش ها و داروهای مسکن نیز ممکن است برای کاهش بیشتر ناراحتی استفاده شوند. رادیولوژیست ها معمولاً بیوپسی سوزنی را در محیط های سرپایی انجام می دهند و مهم است که پزشک را در مورد هر گونه دارو، آلرژی یا شرایط پزشکی اطلاع دهید.
 • تکنیک های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا MRI ممکن است در طول بیوپسی سوزنی استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که ناحیه صحیح آزمایش شده است. محل بیوپسی علامت گذاری می شود، تمیز می شود، بی حس می شود و نمونه های بافت جمع آوری می شود. کل این روش تقریباً یک ساعت طول می کشد.
 • زمان بهبودی ممکن است متفاوت باشد و کبودی و ناراحتی ممکن است برای یک هفته یا بیشتر باقی بماند. نمونه های بافت جمع آوری شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و توسط پاتولوژیست بررسی می شود. دریافت نتایج معمولا یک هفته یا بیشتر طول می کشد.
 • مرتبط ترین نتایج حاصل از بیوپسی نشان می دهد که آیا ناهنجاری سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش خیم) است. آزمایش‌های اضافی می‌توانند اطلاعاتی در مورد مرحله، درجه و ویژگی‌های ژنتیکی سرطان ارائه دهند که می‌تواند به تصمیم‌گیری در مورد درمان کمک کند. از آزمایشات مولکولی نیز برای کمک به برنامه ریزی درمان استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید