خانه » سلامت جسم » آیا واقعا نیاز به نخ دندان کشیدن دارید یا خیر؟

آیا واقعا نیاز به نخ دندان کشیدن دارید یا خیر؟

دندانپزشک به شما توصیه می کند که نخ دندان را جزئی از برنامه روزانه خود قرار دهید. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از آمریکایی‌ها تنها زمانی به سراغ نخ دندان می‌روند که احساس کنند چیزی بین دندان‌هایشان گیر کرده است. اما آیا استفاده از نخ دندان واقعا برای سلامت دهان و دندان ضروری است؟

نخ دندان یک رشته نازک و قابل انعطاف است که از رشته های نایلونی یا تک رشته های پلاستیکی ساخته شده است. این در هر دو نوع واکس و بدون موم موجود است. علاوه بر نخ دندان سنتی، انواع دیگری از پاک‌کننده‌های بین دندانی وجود دارند که می‌توانند به طور موثری زباله‌های بین دندان‌های شما را از بین ببرند، مانند نخ دندان‌های از پیش نخ، نخ دندان، نخ‌های آب، نخ‌های هوا، پاک‌کننده‌های پلاک ساخته شده از چوب، و برس‌های کوچک که می‌توانند رسیدن به آن مکان های صعب العبور

نخ دندان کشیدن نه تنها کمک می‌کند تا ذرات غذایی که بین دندان‌ها گیر کرده‌اند از جای خود خارج شوند، بلکه پلاک‌هایی را که ممکن است با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشند، از بین می‌برد. با گنجاندن نخ دندان در برنامه روزانه مراقبت از دندان، می توانید دهان سالم تری داشته باشید و خطر ابتلا به حفره و بیماری لثه را کاهش دهید. بنابراین، دفعه بعد که به فکر حذف نخ دندان افتادید، به یاد داشته باشید که این گامی حیاتی برای روشن نگه داشتن لبخند و سلامت دندان هایتان است.

پلاک چیست؟

در محدوده دهان شما، جامعه متنوعی از تقریباً ۷۰۰ گونه مختلف از میکروب ها، از جمله باکتری ها، قارچ ها و موجودات میکروسکوپی مختلف دیگر ساکن است. در حالی که برخی از این موجودات کوچک نقش مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان شما ایفا می کنند، برخی دیگر با ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان، این پتانسیل را دارند که ویران کنند.

این میکروب‌ها برای دفاع از خود در دهان شما هماهنگ عمل می‌کنند و با چسباندن به یکدیگر ماده‌ای چسبنده به نام پلاک ایجاد می‌کنند. این پلاک به عنوان یک سپر محافظ برای میکروب ها عمل می کند و به آنها اجازه رشد و تولید مثل می دهد.

با این حال، هنگامی که شما در خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین افراط می کنید، به طور ناخواسته به این میکروب ها تغذیه می کنید که منجر به تکثیر سریع آنها می شود. با افزایش تعداد میکروب ها، آنها شروع به تولید مواد اسیدی می کنند. این اسیدها سپس لایه بیرونی دندان‌های شما را فرسایش می‌دهند و به طور بالقوه منجر به تشکیل حفره‌ها می‌شوند – نتیجه دردناکی از عدم تعادل در اکوسیستم ظریف دهان شما.

چرا نخ دندان؟

دلایل عبارتند از نخ دندان کشیدن:

 • پلاک را از بین می برد: در حالی که مسواک زدن می تواند به از بین بردن مقداری پلاک کمک کند، اما نمی تواند به نواحی بین دندان های شما که در آن پلاک ایجاد می شود برسد. مطالعات ثابت کرده اند که استفاده از نخ دندان در روال دندانپزشکی شما، همراه با مسواک زدن منظم، می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های لثه مانند التهاب لثه را کاهش دهد. متأسفانه، تنها ۱۶ درصد از آمریکایی ها به طور روزانه از نخ دندان استفاده می کنند و حدود ۲۰ درصد اعتراف می کنند که فقط زمانی که چیزی بین دندان هایشان گیر کرده است از نخ دندان استفاده می کنند. جالب است که ۸ درصد از مردم هرگز از نخ دندان استفاده نمی کنند و از مزایای آن برای سلامت دندان خود غافل می شوند. اگر پلاک از طریق نخ دندان و مسواک زدن به درستی حذف نشود، می تواند به جرم دندان تبدیل شود که به آن جرم نیز می گویند. مسواک زدن منظم به تنهایی نمی تواند تارتار را از بین ببرد و برای از بین بردن آن نیاز به تمیز کردن حرفه ای توسط یک متخصص بهداشت دندان یا دندانپزشک است.
 • به پیشگیری از بیماری لثه کمک می کند: نخ دندان کشیدن همچنین نقش مهمی در پیشگیری از بیماری لثه ایفا می کند، که می تواند زمانی رخ دهد که پلاک در امتداد و زیر خط لثه جمع شود. در ایالات متحده، تقریباً نیمی از بزرگسالان ۳۰ ساله و بالاتر به نوعی بیماری لثه مبتلا هستند، که اهمیت شیوه های بهداشت دهان و دندان را برجسته می کند.
 • بوی بد دهان را کاهش می دهد: علاوه بر این، استفاده از نخ دندان می تواند به کاهش بوی بد دهان کمک کند، که گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات اساسی دندان مانند حفره ها و بیماری لثه باشد.

نخ دندان بکشیم یا نکشیم؟

شاید تا به حال با تیترهایی برخورد کرده باشید که ادعا می کنند استفاده از نخ دندان ضروری نیست، اما این ادعا به دلیل عدم انجام مطالعات جامع و طولانی در این زمینه است. پریودنتیت، یک بیماری جدی لثه، می‌تواند طی ماه‌ها یا حتی سال‌ها ایجاد شود، در حالی که بیشتر تحقیقات در مورد نخ دندان در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری انجام شده است.

انجام مطالعات در مقیاس بزرگ در مورد نخ دندان نه تنها پرهزینه بلکه چالش برانگیز است. این به شدت به افرادی متکی است که اطلاعات دقیقی در مورد اقدامات بهداشت دهان و دندان خود ارائه می دهند. متأسفانه، هنگامی که از افراد در مورد رفتارهای مرتبط با سلامت سؤال می شود، اغلب تمایل دارند پاسخ هایی را ارائه دهند که معتقدند از نظر اجتماعی قابل قبول است.

مطالعات دنیای واقعی اغلب نتایج ضعیف و غیرقطعی به همراه دارد. برعکس، مطالعات کنترل‌شده‌ای که روش‌های نخ دندان کشیدن را به دقت بررسی می‌کنند، اثربخشی آن را نشان داده‌اند.

چه زمانی از نخ دندان استفاده کنیم؟

متخصصان بهداشت دهان و دندان توصیه می کنند که مسواک زدن حداقل دو بار در روز، به طور ایده آل صبح و قبل از خواب، و استفاده از نخ دندان یک بار در روز ضروری است. برخی افراد استفاده از نخ دندان را قبل از خواب راحت تر می دانند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند این کار را صبح یا بعد از غذا انجام دهند. نکته کلیدی این است که زمانی را انتخاب کنید که به خوبی با برنامه روزانه شما هماهنگ باشد.

در مورد دستور مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می توانید قبل یا بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. با این حال، اگر بعد از مسواک زدن نخ دندان را انتخاب کنید، خطر نادیده گرفتن این مرحله مهم وجود دارد. این ممکن است به این دلیل رخ دهد که ممکن است احساس کنید دندان‌هایتان از قبل تمیز شده‌اند یا ممکن است برای مدتی تحت فشار باشید. مهم است که نخ دندان را در اولویت قرار دهید تا اطمینان حاصل شود که به طور موثر ذرات غذا و پلاک را از بین دندان ها و در امتداد خط لثه برای سلامت دهان و دندان پاک می کنید.

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن

مهم است که دندان های خود را به روش صحیح نخ دندان بکشید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

 1. حدود ۱۸ اینچ (۴۵ سانتی متر) نخ دندان بردارید. بیشتر آن را به دور یکی از انگشتان میانی خود بپیچید. نخ باقیمانده باید دور انگشت میانی دیگر شما بچرخد.
 2. نخ را بین انگشتان شست و سبابه خود نگه دارید.
 3. نخ دندان را به آرامی بین دندان های خود حرکت دهید. از حرکت مالشی استفاده کنید. نخ دندان را به لثه های خود نکشید.
 4. در خط لثه خود، نخ را به شکل C در برابر یک دندان خم کنید. آن را به آرامی در فضای بین دندان و لثه بلغزانید.
 5. کنار دندان خود را به آرامی مالش دهید. برای حرکت دادن نخ از حرکات بالا و پایین استفاده کنید.
 6. این کار را روی تمام دندان های خود تکرار کنید. این شامل تمیز کردن پشت آخرین دندان شما نیز می شود.
 7. پس از اتمام کار نخ دندان را دور بیندازید. نخ دندان را مجدداً استفاده نکنید زیرا در صورت استفاده مجدد آنقدر مؤثر نیست.

اگر با نخ دندان مشکل دارید با دندانپزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است به جای آن استفاده از نخ دندان یا دیگر انواع پاک کننده های بین دندانی را توصیه کنند.

علاوه بر نخ دندان کشیدن روزانه، باید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • بعد از هر وعده غذایی دو دقیقه مسواک بزنید. اگر نمی توانید مسواک بزنید، حداقل دهان خود را با آب بشویید.
 • به طور مرتب برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ویزیت های منظم به دندانپزشک شما این امکان را می دهد که هر گونه مشکلی را در اوایل زمانی که درمان آسان تر و ارزان تر است، تشخیص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید