خانه » سلامت روان » علائم و درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان

علائم و درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در کودکان

توجه کوتاه و سطح انرژی بالا لزوماً به این معنی نیست که کودک شما دارای ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  است – دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود کودکان بیش از حد یا مشکل تمرکز داشته باشند. با این حال، برخی از بچه ها بیشتر از بقیه برای نشستن و توجه کردن تلاش می کنند و اگر به درستی در آن قرار نگیرند، مشکلاتی را در زندگی روزمره برای آنها ایجاد می کند.

اگر کودکی دارید که به نظر می رسد از دیوارها می پرد یا نمی تواند به اندازه کافی تمرکز کند تا کار را انجام دهد، عاقلانه است که در مورد احتمال ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  کنجکاو باشید.

ویژگی های ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)

درست مانند بزرگسالان، کودکان ممکن است با یکی از سه نوع ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  مواجه شوند:

 • کم توجهی : کودکان مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  برای تمرکز و ماندن در کار تلاش می کنند. ممکن است به نظر برسد که اغلب در حال رویاپردازی هستند، و ممکن است برای سازماندهی خود تلاش کنند.
 • تظاهرات عمدتاً بیش فعال/تکانشی :کودکانی که بیش فعالی دارند تکانشی هستند و نمی توانند یک جا بنشینند. آن‌ها اغلب روی صندلی‌هایشان تکان می‌خورند و به‌نظر می‌رسد انرژی بی‌پایانی دارند.
 • ارائه ترکیبی :ارائه ترکیبی باعث اختلال در توجه و همچنین بیش فعالی می شود.

برای برآوردن معیارهای تشخیص ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی) ، علائم باید به نوعی در زندگی روزمره کودک تداخل داشته باشد.برای مثال، یک کودک بی توجه ممکن است در درک تکالیف درسی مشکل داشته باشد، زیرا در کلاس به آنها توجه نمی کند. یا یک کودک بیش فعال ممکن است در تمام کردن تکالیف کلاسی خود دچار مشکل شود زیرا سطح انرژی بالا باعث می شود یک جا بنشیند.

ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  ممکن است در اوایل دوران پیش دبستانی تشخیص داده شود. طبق تعریف، ویژگی ها باید قبل از سن ۱۲ سالگی وجود داشته باشد.

ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  شکلی از واگرایی عصبی است

درک این نکته مهم است که ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  نوعی از واگرایی عصبی است. در حالی که به عنوان یک ناتوانی شناخته می شود، این به این دلیل است که جامعه عصبی که در آن زندگی می کنیم به طور مناسب ویژگی های ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  را در خود جای نمی دهد.

در حالی که افراد مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  چالش هایی را تجربه می کنند زیرا جامعه عصبی-محور است، مغز افراد مبتلا به ADHD  دارای نقاط قوت بسیاری است.

افرادی که دارای ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  هستند نیاز به تسهیلاتی برای ناتوانی ها از روی ویژگی های خود دارند و حمایت لازم را برای استفاده موثرتر از نقاط قوت خود دریافت می کنند.

کودکان مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  ممکن است به روش‌های خاصی به دلیل شرایط مناسب، نیازهای برآورده نشده، مشکلات ارتباطی و پاسخ‌های آسیب‌دیدگی پاسخ دهند. والدین با درک بهتر انواع عصبی، نقاط قوت و نیازهای فرزندشان، می توانند حمایت بهتری برای کمک به شکوفایی فرزندانشان ارائه دهند.

ارزیابی ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)

اگر شما یا معلم فرزندتان، مشکوک هستید که فرزندتان ممکن است ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  داشته باشد، مهم است که در صورت نیاز به شرایط، ارزیابی را انجام دهید. مداخله زودهنگام ممکن است به طور بالقوه از بروز ناراحتی و آسیب بیشتر برای کودک جلوگیری کند.

روش های آزمایشگاهی خاصی وجود ندارد که برای تشخیص ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  استفاده شود. در عوض، یک متخصص اطفال یا متخصص سلامت روان می تواند ویژگی های کودک را ارزیابی کند و تعیین کند که آیا این معیارها برآورده شده است یا خیر. روش های متعددی اغلب برای به دست آوردن اطلاعات در مورد رفتار کودک استفاده می شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این رویکردها از یک رویکرد پزشکی سنتی استفاده می کنند که ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  را به عنوان وضعیتی می بیند که نیاز به درمان دارد. این ارزیابی‌ها بر مشاهده ویژگی‌های ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  از منظر نوروتیپیک تمرکز دارند.

 • فرم های گزارش معلم اطلاعاتی را از معلمان در مورد رفتار و دامنه توجه کودک در محیط مدرسه جمع آوری می کند. گزارش‌های معلمان می‌تواند در تعیین میزان دشواری یک کودک در انجام وظیفه و نشستن در مقایسه با همسالان خود مؤثر باشد. بازخورد در مورد تعاملات همسالان کودک نیز می تواند مفید باشد زیرا برخی از کودکان مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  برای حفظ دوستی خود تلاش می کنند.
 • فرم های گزارش والدین برای ارزیابی رفتار کودک در خانه استفاده می شود. یک متخصص سلامت روان ممکن است در مورد توانایی کودک برای پیروی از دستورالعمل ها، بازی آرام یا منتظر نوبت او در گفتگو پرس و جو کند.
 • مصاحبه با والدین و فرزند به پزشک کمک می کند تا در مورد رشد و سابقه خانوادگی فرزند شما اطلاعات بیشتری کسب کند.

در حالی که این ابزارها معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند، به دنبال ارزیابی از یک متخصص سلامت روان که تنوع عصبی را تأیید می کند، باشید. پزشکی که درک درستی از ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  دارد یا تجربه‌ای زنده به‌عنوان یک فرد مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  دارد، می‌تواند بدون آسیب‌شناسی ویژگی‌های ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی) ، تشخیص این مشکل را بدهد.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود موارد زیر را برای ارزیابی همراه داشته باشید:

 • سوابق پزشکی فرزندتان، اطلاعات تماس شما و اطلاعات تماس با پزشک اطفال فرزندتان
 • نام و اطلاعات تماس برای معلمان و هر بزرگسال دیگری که در نقش نظارتی با فرزند شما نقش دارند، مانند برنامه های بعد از مدرسه
 • هر گونه نتایج آزمایش قبلی مانند تست IQ، تست های پیشرفت، ارزیابی شخصیت، و هر گونه ارزیابی قبلی ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی) ، و همچنین اطلاعات تماس و نام متخصصانی که آنها را انجام داده اند.
 • گزارش از مدرسه فرزند شما
 • برنامه های آموزشی فردی (IEP) در صورت وجود
 • اطلاعات بیمه

همچنین ممکن است از هر بزرگسالی که نقش نظارتی بر فرزند شما داشته باشد خواسته شود فرم هایی را پر کند که در صورت درخواست باید آنها را برای ارزیابی همراه داشته باشید. ممکن است از شما خواسته شود که رضایت کتبی خود را برای تماس با این افراد نیز به پزشک ارائه دهید.

حمایت از کودکان مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)

گاهی اوقات والدین در بحث درباره نگرانی های مربوط به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  مردد هستند زیرا می ترسند کودکان از داروهایی با عوارض جانبی وحشتناک استفاده کنند. خبر خوب این است که انواع مختلفی از داروها مانند کلونیدین، داروی متیل فنیدات (ریتالین) و اتوموکستین برای ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  در دسترس هستند.

همچنین بسیاری از انواع دیگر حمایت وجود دارد که شامل دارو نیست. حمایت والدین می تواند بسیار موثر باشد. این شامل کمک به والدین در مورد تنوع عصبی و نحوه تطبیق با مغز و ویژگی‌های فرزندشان است.

محل اقامت مدرسه نیز می تواند برای فرزند شما مفید باشد.گاهی اوقات، استراتژی های ساده – مانند نشستن کودک در نزدیکی کلاس درس برای کاهش حواس پرتی – می تواند مفید باشد.

یک روانشناس مدرسه یا متخصص بهداشت روان ممکن است بتواند پیشنهاداتی را برای کمک به معلمان در ارائه یک محیط یادگیری برای کودک ارائه دهد که می تواند علائم ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  را کاهش دهد.

استراتژی های فرزندپروری

تربیت کودک مبتلا به ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  می تواند استرس زا باشد. از آنجایی که جامعه ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  را در خود جای نمی دهد، والدین اغلب مجبورند تلاش بیشتری برای تهیه خوابگاه مدرسه برای فرزندان خود انجام دهند. وقتی والدین اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد نحوه حمایت از فرزندشان به بهترین نحو نداشته باشند، تربیت کودکی با نوع عصبی متفاوت نیز می تواند استرس ایجاد کند .

کودکان مبتلا به ADHD بیشتر در معرض آسیب های تصادفی هستند (منبع مطلب). بر اساس یک مطالعه، آنها در معرض خطر بیشتری برای آسیب دیدن ناشی از افتادن مبلمان، باز کردن قفل ها و ایستادن در ماشین یا کالسکه هستند. آنها همچنین ممکن است به طور تصادفی سم بنوشند که منجر به مراجعه بیشتر به اورژانس شود. این کودکان اغلب به نظارت مستمر و ساختار بیشتری نسبت به سایر کودکان نیاز دارند. برای مقابله با این چالش ها، برنامه های حمایت والدین اغلب راهبردهای اصلاح رفتار را آموزش می دهند.

در اینجا چند استراتژی اصلاح رفتار که اغلب در برنامه های حمایت والدین آموزش داده می شود آورده شده است:

 • توجه مثبت را ارائه دهید. به فرزندتان توجه مثبت بدهید. زمان بازی مثبت می تواند رفتار توجه طلبی را کاهش دهد و به والدین کمک کند تا روابط سالم تری با فرزندان خود ایجاد کنند. پیوند قوی تر به این معنی است که بچه ها بیشتر به تحسین پاسخ می دهند.
 • دستورالعمل های موثری ارائه دهید.برای دادن دستورالعمل های مؤثر، قبل از دادن راهنمایی، توجه کامل فرزندتان را جلب کنید. از آنها بپرسید چه چیزی به آنها کمک می کند تمرکز کنند و دستورالعمل ها را دنبال کنند و با نوع عصبی خود سازگار شوند. برخی از مثال‌ها شامل نوشتن دستورالعمل‌های دقیق، نشان دادن نحوه انجام کار، دو برابر کردن بدن و زمان‌بندی انعطاف‌پذیر است.
 • تلاش فرزندتان را تحسین کنید.تلاش فرزندتان را تحسین کنید و خوب بودن او را دریابید. تمجید می تواند باعث ایجاد دلبستگی ایمن با فرزند شما شود و بازخورد مکرر و خاص مهم است.
 • پاداش ها را تعیین کنید. برای رفتارهای هدفمند، مانند ماندن پشت میز در طول غذا یا استفاده از لمس ملایم با حیوان خانگی، پاداش تعیین کنید. سیستم‌های پاداش می‌توانند راه بسیار خوبی برای کمک به کودکان مبتلا به ADHD باشند تا در مسیر خود باقی بمانند.

استراتژی برای مدرسه

با توجه به توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، همکاری والدین، معلمان و پزشکان برای کمک به موفقیت کودک در مدرسه مهم است. در اینجا چند ابزار دیگر وجود دارد که می تواند مفید باشد:

 • محل اقامت : زمان اضافی برای تکمیل تست ها یا قرار دادن یک صندلی در یک منطقه آرام می تواند شانس موفقیت کودک را افزایش دهد.
 • برنامه مدیریت رفتاری که بین خانه و مدرسه انجام می شود : کودک ممکن است امتیاز یا نشانه هایی را از معلم خود دریافت کند که می تواند در خانه با امتیازاتی مانند تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه مبادله شود.
 • ساختار در خانه : یک زمان ثابت تکلیف (با استراحت های برنامه ریزی شده) و یک منطقه تکالیف درسی که مغز او ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  را در خود جای دهد می تواند به فرزند شما کمک کند تا کار خود را انجام دهد (منبع مطلب).این ممکن است شامل تایمرهای بصری، وظایف بازی و تکالیف یا چیزهای دیگری باشد که برای هر کودک منحصر به فرد است.

همچنین ممکن است ایجاد چک لیست هایی مفید باشد که به آنها یادآوری کند که هر روز چه چیزهایی را باید در کوله پشتی خود ببندند. سپس، آنها برای مسئولیت پذیری به یادآوری کمتری از شما نیاز خواهند داشت.

معلم، مشاور راهنمایی و درمانگر فرزندتان ممکن است بتواند به شما در ایجاد بهترین برنامه برای کمک به موفقیت تحصیلی فرزندتان کمک کند.

کلام پایانی

ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  نیازی به “درمان” یا “تثبیت” ندارد. در عوض، مهم است که با آن سازگاری و حمایت شود. اگر والدین و فرزندان اطلاعات تایید و پذیرش کافی در مورد ADHD (اختلال نقص توجه و بیش فعالی)  داشته باشند، می توانند برای رشد کودک با یکدیگر همکاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید