خانه » سلامت جسم » اعتیاد به نیکوتین، مضرات آن، ترک و درمان اعتیاد به سیگار

اعتیاد به نیکوتین، مضرات آن، ترک و درمان اعتیاد به سیگار

اعتیاد به نیکوتین وضعیتی است که زمانی ایجاد می شود که فرد احساس نیاز اجباری به مصرف نیکوتین به ویژه از طریق سیگار می کند. این ماده که در تنباکو یافت می‌شود، تأثیرات خوشایندی را بر روی مواد شیمیایی مغز ایجاد می‌کند، اما این مواد گذرا هستند و باعث می‌شوند فرد بیشتر هوس کند و به سیگار دیگری دست پیدا کند. در نتیجه، با ادامه سیگار، مقدار نیکوتین مورد نیاز برای رسیدن به یک حالت رضایت‌بخش افزایش می‌یابد که منجر به تشدید این عادت می‌شود.

هنگامی که تصمیم به ترک می‌گیرید، بدن شما یک مرحله ترک را پشت سر می‌گذارد که با تغییرات روحی و جسمی نامطلوب مشخص می‌شود. این علائم نشان دهنده مبارزه با اعتیاد به نیکوتین است. با این حال، صرف نظر از مدت زمانی که فرد سیگار کشیده است، ترک سیگار می تواند بر سلامت کلی تأثیر بگذارد. اگرچه ممکن است رهایی از وابستگی به نیکوتین چالش برانگیز باشد، اما درمان‌های موثری وجود دارد. برای راهنمایی در مورد بهترین رویکرد برای غلبه بر این عادت با پزشک خود مشورت کنید.

علائم

برای برخی افراد، استفاده حتی مقدار کمی از تنباکو می تواند به سرعت منجر به وابستگی به نیکوتین شود. علائمی که نشان می دهد ممکن است معتاد باشید عبارتند از:

 • شما نمی توانید سیگار را ترک کنید: تجربه ناتوانی در ترک کامل سیگار، علیرغم تلاش‌های جدی متعدد و مواجهه با چالش‌های متعدد در طول مسیر.
 • هنگامی که می خواهید آن را متوقف کنید، علائم ترک را دارید: ممکن است هر زمان که سعی می کنید سیگار را ترک کنید علائم ترک را تجربه کنید. این علائم می تواند خود را به صورت هوس شدید، اضطراب، تحریک پذیری، بی قراری، مشکل در تمرکز، خلق افسرده، ناامیدی، عصبانیت، افزایش گرسنگی، بی خوابی، یبوست یا اسهال نشان دهد.
 • با وجود مشکلات سلامتی به سیگار کشیدن ادامه می دهید:حتی اگر به دلیل عادت سیگار کشیدن خود دچار مشکلات سلامتی مرتبط با ریه یا قلب خود شده باشید، ماهیت اعتیادآور نیکوتین ممکن است ترک آن را با وجود این عواقب جدی برای شما دشوار کند.
 • فعالیت های اجتماعی را کنار می گذارید: ممکن است متوجه شوید که فعالیت‌های اجتماعی بدون سیگار را کنار می‌گذارید، مانند بازدید از رستوران‌هایی که در آن سیگار کشیدن ممنوع است یا حتی تعامل با خانواده و دوستانی را که اجازه سیگار کشیدن در حضور آنها را نمی‌دهند، متوقف کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بسیاری از افرادی که تلاش می کنند سیگار را ترک کنند، در تلاش هستند و نمی توانند به طور کامل این عادت را ترک کنند. غیرمعمول نیست که افراد سیگاری قبل از اینکه بتوانند در درازمدت با موفقیت سبک زندگی بدون سیگار را حفظ کنند، چندین بار تلاش کنند. با این حال، راه‌هایی برای افزایش شانس ترک سیگار و غلبه بر وابستگی به نیکوتین وجود دارد.

یکی از روش های موثر برای ترک سیگار، پیروی از یک برنامه درمانی جامع است که هم جنبه های فیزیکی و هم جنبه های رفتاری مرتبط با این اعتیاد را برطرف می کند. استفاده از داروهایی که به طور خاص برای کمک به افراد برای ترک سیگار طراحی شده اند، و همچنین همکاری نزدیک با مشاوری که در کمک به افراد در ترک سیگار مهارت دارد – مانند یک متخصص درمان دخانیات – می تواند احتمال موفقیت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

اگر در تهیه یک برنامه درمانی مناسب برای خود مشکل دارید یا به راهنمایی نیاز دارید که کجا برای ترک سیگار کمک بگیرید، در مشورت با تیم مراقبت های بهداشتی خود تردید نکنید. آنها بسیار خوشحال خواهند شد که به شما کمک کنند تا استراتژی ای را طراحی کنید که برای موقعیت و نیازهای منحصر به فرد شما بهترین کار را داشته باشد.

علل اعتیاد به نیکوتین

نیکوتین یک ترکیب شیمیایی موجود در تنباکو است که نقش اساسی در معتاد نگه داشتن افراد به سیگار کشیدن دارد. به محض کشیدن یک پُک، نیکوتین به سرعت از طریق جریان خون عبور می کند و به مغز می رسد. در داخل مغز، این ماده باعث آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی – مواد شیمیایی مسئول تنظیم احساسات و رفتار می شود.

 • یکی از این انتقال دهنده های عصبی دوپامین است که در مرکز پاداش مغز آزاد می شود. فعال شدن این ماده شیمیایی باعث ایجاد احساس لذت و خلق و خوی بهتر می شود. با گذشت زمان، همانطور که سیگاری ها به روشن شدن ادامه می دهند، بدن او با نیاز به دوزهای بالاتر برای همان احساسات لذت بخش، با اثرات نیکوتین سازگار می شود.
 • در نهایت، سیگار به بخشی جدایی ناپذیر از برنامه روزانه فرد تبدیل می شود و عمیقاً با عادات و احساسات آمیخته می شود. این امر ترک سیگار را برای افراد دشوارتر می کند زیرا برای رفاه کلی و تعادل عاطفی خود به این محرک متکی هستند.
 • موقعیت‌های رایجی که می‌توانند میل به سیگار کشیدن را تحریک کنند شامل فعالیت‌های مختلف روزانه مانند نوشیدن قهوه یا استراحت در محل کار، صحبت کردن با تلفن، مصرف نوشیدنی‌های الکلی، رانندگی با ماشین یا گذراندن وقت در محیط‌های اجتماعی با دوستان است.
 • این محرک‌ها اغلب از الگوها و روال‌های معمولی ناشی می‌شوند که تشخیص و مدیریت آن‌ها را برای کسانی که تلاش می‌کنند بر وابستگی به نیکوتین خود غلبه کنند سخت‌تر می‌کند.

برای مقابله مؤثر با این موقعیت‌ها و مقاومت موفقیت‌آمیز در برابر میل به سیگار، ضروری است که افراد از محرک‌های خاص خود آگاه شوند، دلایل زمینه‌ای پشت آن‌ها را شناسایی کنند و یک برنامه جامع شامل راهبردهای مقابله‌ای جایگزین و عادات سالم برای مقابله با آن‌ها ایجاد کنند. در آن لحظاتی که هوس در اوج خود است، سیگار را جایگزین کنید. با انجام این کار، آنها می توانند به تدریج وابستگی خود به نیکوتین را کاهش دهند و در درازمدت بهزیستی کلی خود را بهبود بخشند.

عوامل خطر برای اعتیاد به نیکوتین و ایجاد عادت سیگار کشیدن

هرکسی که به سیگار کشیدن یا استفاده از انواع دیگر تنباکو افراط می کند، در خطر ابتلا به وابستگی به این مواد مضر است. عوامل مختلفی بر احتمال مصرف دخانیات تأثیر می‌گذارند، مانند سن، استعداد ژنتیکی، وجود مشکلات روانی، و تأثیرات اجتماعی از سوی همسالان و اعضای خانواده. عواملی که بر مصرف دخانیات تأثیر می گذارد عبارتند از:

 • سن: سن نقش مهمی در تعیین اینکه آیا یک فرد معتاد به سیگار می شود یا نه، بازی می کند. بیشتر افراد در دوران کودکی یا نوجوانی شروع به آزمایش سیگار می کنند. کسانی که از سنین پایین‌تر شروع می‌کنند، شانس بیشتری برای وابستگی به نیکوتین دارند.
 • ژنتیک: ژنتیک همچنین می تواند در مستعد شدن فرد به مصرف دخانیات و اعتیاد نقش داشته باشد. برخی از عوامل ژنتیکی ممکن است بر نحوه پاسخ گیرنده‌های سلول‌های عصبی مغز به دوزهای زیادی از نیکوتین که از طریق سیگار کشیدن وارد می‌شود، تأثیر بگذارند. این استعداد ارثی می تواند احتمال شروع استفاده از محصولات تنباکو را افزایش دهد و این عادت را برای مدت طولانی تری ادامه دهد.
 • والدین و همسالان: محیطی که یک فرد در آن بزرگ می شود نیز می تواند بر احتمال استفاده از تنباکو تأثیر بگذارد. کودکانی که والدینشان سیگاری هستند بیشتر احتمال دارد که خودشان سیگاری شوند. به طور مشابه، کودکانی که با دوستانی که از تنباکو استفاده می کنند احاطه شده اند، شانس بیشتری برای آزمایش سیگار کشیدن دارند. این تأثیر اجتماعی در شکل دادن به تصمیم فرد برای درگیر شدن در این رفتار معمولی بسیار مهم است.
 • افسردگی یا سایر بیماری های روانیافسردگی و سایر شرایط سلامت روانی نیز می تواند در افزایش احتمال ابتلا به وابستگی به سیگار یا سایر اشکال دخانیات نقش داشته باشد. مطالعات ارتباط قوی بین بیماری های روانی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و سوء مصرف مواد از جمله سیگار کشیدن را نشان داده اند.
 • مصرف مواد: علاوه بر این، افرادی که از اختلالات سوءمصرف مواد مرتبط با الکل و مواد مخدر غیرقانونی رنج می برند، احتمال بیشتری دارد که به محصولات تنباکو وابسته شوند. این همبستگی پیچیدگی اعتیاد و تأثیر گسترده آن را بر زندگی یک فرد برجسته می کند.

درک این عوامل می تواند به شناسایی خطرات و محرک های مرتبط با مصرف دخانیات کمک کند و به توسعه استراتژی هایی برای پیشگیری و ترک این عادت مضر کمک کند.

عوارض نیکوتین و تنباکو

دود تنباکو مخلوطی مضر است که حاوی بیش از ۶۰ ماده شیمیایی شناخته شده سرطان زا به همراه هزاران ماده سمی دیگر است. فرقی نمی کند که روی سیگارها برچسب “تمام طبیعی” یا گیاهی باشد، زیرا همه آنها حاوی عناصر خطرناکی هستند که می توانند باعث مشکلات سلامتی مختلفی شوند.

به طور گسترده ای درک شده است که سیگار در مقایسه با افراد غیر سیگاری، احتمال ابتلا و تسلیم شدن به بیماری های خاص را در افراد به شدت افزایش می دهد. با این حال، ممکن است از طیف وسیعی از مشکلات سلامتی مرتبط با این عادت آگاه نباشید:

 • سرطان ریه و بیماری ریه: یکی از مهم ترین پیامدهای سیگار، سرطان ریه و بیماری ریه است. استعمال دخانیات مسئول تعداد زیادی از مرگ و میرهای مرتبط با این بیماری ها از جمله آمفیزم، برونشیت مزمن و حتی تشدید علائم آسم است.
 • سایر سرطان ها: سیگار خطر ابتلا به انواع مختلفی از سرطان‌ها مانند دهان، گلو (حلق)، مری، حنجره، مثانه، پانکراس، کلیه، دهانه رحم و انواع خاصی از سرطان خون را افزایش می‌دهد. در واقع، ۳۰ درصد از مرگ و میر ناشی از سرطان به سیگار مربوط می شود.
 • مشکلات قلب و سیستم گردش خون: مشکلات قلب و سیستم گردش خون یکی دیگر از نگرانی های مهم مرتبط با سیگار است. با افراط در این عادت مضر، خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی مانند حملات قلبی و سکته را به میزان قابل توجهی افزایش می دهید. برای کسانی که قبلاً از بیماری های قلبی یا عروق خونی مانند نارسایی قلبی رنج می برند، سیگار کشیدن می تواند علائم و پیش آگهی کلی را بدتر کند.
 • دیابت: دیابت می تواند تا حد زیادی تحت تأثیر عادت سیگار کشیدن قرار گیرد زیرا مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که یک عامل خطر مهم برای ایجاد دیابت نوع ۲ است.
 • مشکلات چشمی:  اگر قبلاً دیابت دارید، سیگار کشیدن به طور بالقوه می تواند عوارضی مانند بیماری کلیوی و مشکلات چشمی را بدتر کند. سیگار کشیدن همچنین با مشکلات جدی چشم از جمله آب مروارید و کاهش بینایی به دلیل دژنراسیون ماکولا مرتبط است.
 • ناباروری و ناتوانی جنسی: ناباروری و ناتوانی جنسی دو مشکل مهم سلامتی هستند که می توانند مستقیماً تحت تأثیر سیگار قرار گیرند. برای زنان، سیگار کشیدن خطر کاهش باروری را افزایش می دهد و باردار شدن را دشوارتر می کند. به طور مشابه، مردانی که سیگار می‌کشند با احتمال بیشتری از ناتوانی جنسی رنج می‌برند، که مانع از توانایی آنها برای فرزندآوری می‌شود.
 • عوارض دوران بارداری: وقتی نوبت به عوارض بارداری می رسد، مادرانی که سیگار کشیدن را در این دوران حساس انتخاب می کنند، خود و نوزادشان را در معرض خطر قرار می دهند. یکی از این خطرات احتمال زایمان زودرس است که در آن نوزاد خیلی زود به دنیا می آید و به طور بالقوه منجر به مشکلات سلامتی مختلف برای نوزاد می شود. مسئله بالقوه دیگر تولد نوزادی با وزن کمتر از حد طبیعی است که می تواند منجر به مشکلات رشد و عوارض طولانی مدت سلامتی شود.
 • سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر بیماری ها: سیگار کشیدن با افزایش حساسیت به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌های تنفسی مانند برونشیت مرتبط است. این سیستم ایمنی ضعیف، مبارزه با این بیماری ها را برای افراد سیگاری چالش برانگیزتر می کند، که می تواند منجر به علائم شدیدتر یا طولانی شدن زمان بهبودی شود.
 • بیماری دندان و لثه: سیگار تأثیر عمیقی بر سلامت دهان و دندان دارد، به طوری که مصرف کنندگان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به التهاب لثه و پریودنتیت جدی هستند، عفونتی که سیستم حمایتی دندان ها را تهدید می کند. این می تواند منجر به از دست دادن دندان یا سایر عوارض دندانی شود.

سیگار کشیدن نه تنها برای افرادی که این عادت مضر را ایجاد می کند خطراتی را به همراه دارد، بلکه به طور قابل توجهی بر سلامت اطرافیان آنها نیز تأثیر می گذارد. افراد غیرسیگاری که با یک فرد سیگاری زندگی می کنند در مقایسه با افرادی که با فردی که به طور منظم سیگار می کشد زندگی نمی کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه و بیماری قلبی هستند.

پیامدهای منفی سیگار فراتر از اعضای خانواده است، زیرا کودکانی که در خانواده‌هایی بزرگ می‌شوند که والدینشان سیگار می‌کشند، بیشتر مستعد ابتلا به بدتر شدن علائم آسم، عفونت‌های مکرر گوش و افزایش آسیب‌پذیری در برابر سرماخوردگی هستند. شناخت اثرات گسترده ای که سیگار می تواند بر سلامت شخصی و اطرافیان فردی که به طور منظم سیگار می کشد داشته باشد، ضروری است.

جلوگیری از اعتیاد به نیکوتین

برای پیشگیری موثر از اعتیاد به نیکوتین، اجتناب از مصرف محصولات تنباکو در مراحل اولیه زندگی بسیار مهم است. برای محافظت از کودکان در برابر ایجاد عادت سیگار کشیدن، ضروری است والدین از انجام این فعالیت خودداری کنند یا اگر قبلاً سیگاری هستند آن را ترک کنند.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که کودکانی که والدین غیرسیگاری دارند یا آن‌هایی که مادران و پدرانشان با موفقیت مصرف نیکوتین خود را متوقف کرده‌اند، تمایل کمتری به پذیرش سیگار به‌عنوان یک انتخاب سبک زندگی دارند.

تشخیص

پزشک شما ممکن است در مورد عادات سیگار کشیدن شما سؤال کند یا از شما درخواست کند که پرسشنامه ای را برای ارزیابی میزان وابستگی شما به نیکوتین تکمیل کنید. با درک میزان وابستگی شما، آنها می توانند یک برنامه درمانی مناسب متناسب با نیازهای شما ایجاد کنند. عواملی مانند تعداد سیگارهای مصرفی روزانه و زمان سپری شده بین بیدار شدن از خواب تا سیگار کشیدن می تواند نشان دهنده میزان وابستگی فرد به این ماده اعتیاد آور باشد.

درمان

اکثر سیگاری‌ها حداقل یک تلاش جدی برای ترک اعتیاد خود انجام داده‌اند، اما غیرمعمول است که کسی در اولین تلاش با موفقیت آن را ترک کند، به‌ویژه اگر بدون کمک این کار را انجام دهد. با استفاده از داروها و مشاوره، احتمال ترک سیگار به طور قابل توجهی افزایش می یابد. ثابت شده است که هر دو روش موثر هستند، به ویژه هنگامی که با هم در یک رویکرد جامع برای غلبه بر این عادت ترکیب شوند.

۱. دارو

محصولات مختلفی برای ترک سیگار در بازار موجود است که به دلیل محتوای مقادیر مختلف نیکوتین در زیر دسته درمان های جایگزین نیکوتین قرار می گیرند. برخی از این درمان های جایگزین نیکوتین نیاز به نسخه دارند، در حالی که برخی دیگر نیازی به نسخه ندارند. علاوه بر درمان های مبتنی بر نیکوتین، دو داروی ترک سیگار مورد تایید FDA نیز وجود دارد که فاقد هر گونه نیکوتین هستند و فقط با تجویز پزشک قابل تهیه هستند.

این محصولات نقش مهمی در کاهش میل به نیکوتین و کاهش علائم ترک دارند که باعث می‌شود فرد سیگار را برای همیشه ترک کند. مشاهده شده است که استفاده از چندین وسیله کمکی برای ترک سیگار ممکن است نتایج بهتری داشته باشد.

در حالی که برخی از این کمک های ترک را می توان بدون نسخه خریداری کرد، همیشه توصیه می شود قبل از هر تصمیمی با پزشک خود مشورت کنید. پزشک به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین محصولات را برای نیازهایتان شناسایی کنید، زمان شروع استفاده از آن‌ها را توصیه کند و در مورد عوارض جانبی احتمالی مرتبط با استفاده از آنها به شما اطلاع دهد.

۲. جلسات مشاوره

داروها نقش مهمی در کمک به افراد برای مقابله با چالش های ترک دخانیات با کاهش علائم ترک و کاهش هوس بازی دارند. این داروها تنها بخشی از رویکرد کلی برای ترک سیگار هستند، زیرا درمان های رفتاری نیز به طور قابل توجهی به این روند کمک می کنند. هدف از درمان‌های رفتاری، تجهیز افراد به مهارت‌های ضروری برای پرهیز طولانی‌مدت از مصرف دخانیات است.

میزان موفقیت در ترک سیگار را می توان با شرکت در جلسات مشاوره فردی یا گروهی تا حد زیادی افزایش داد. در طول این جلسات، شرکت‌کنندگان تکنیک‌های مختلفی را یاد می‌گیرند که به طور خاص برای کمک به آنها در غلبه بر اعتیاد و جلوگیری از عود بیماری طراحی شده‌اند. طیف گسترده ای از منابع برای افرادی که در این سفر به دنبال حمایت هستند، مانند بیمارستان ها، طرح های مراقبت های بهداشتی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، و کارفرمایان که برنامه های درمانی متناسب با نیازهای هر فرد را ارائه می دهند، در دسترس است.

برخی از مراکز پزشکی حتی برنامه‌های درمانی در منزل را ارائه می‌دهند که فشرده‌ترین شکل درمان موجود برای کسانی که متعهد به ترک سیگار هستند، در نظر گرفته می‌شود. این برنامه‌های بسیار ساختاریافته به افراد اجازه می‌دهند تا در یک محیط حمایتی که منجر به موفقیت بلندمدت و تغییر پایدار می‌شود، تنها بر بهبودی خود تمرکز کنند.

۳. روش های اجتناب

سیگارهای الکترونیکی که به عنوان سیگارهای الکترونیکی نیز شناخته می شوند، ثابت نشده است که جایگزین ایمن برای سیگاری هایی هستند که به دنبال ترک این عادت هستند. برخلاف تصور بسیاری، این دستگاه‌ها در مقایسه با سایر درمان‌های جایگزین نیکوتین، اثربخشی قابل توجهی در کمک به افراد در ترک سیگار نشان نداده‌اند. در برخی موارد، افرادی که از سیگارهای الکترونیکی به عنوان تلاش برای ترک سیگار استفاده می کنند، اغلب به جای ترک کامل اعتیاد خود به دخانیات، از هر دو محصول استفاده می کنند.

درک این نکته مهم است که هیچ شکلی از مصرف تنباکو برای بدن انسان ایمن نیست و باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. طیف گسترده ای از محصولات بالقوه خطرناک در سال های اخیر ظهور کرده اند که به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن سنتی طراحی شده اند. این ها شامل موارد زیر می باشد:

 • محصولات تنباکوی قابل حل: اینها به اشکال مختلف مانند نوارها، چوب ها و قرص هایی هستند که در دهان حل می شوند. آنها همچنان حاوی سطوح مضر نیکوتین، قطران و سایر مواد شیمیایی سرطان زا هستند.
 • تنباکوی بدون دود: که به آن تنباکوی تف یا جویدن نیز می‌گویند، این محصول بین لثه و گونه یا زیر زبان قرار می‌گیرد و در آنجا جذب بدن می‌شود. تنباکوی بدون دود علیرغم نامش، حاوی سطوح بالایی از مواد مضر است که می تواند منجر به مشکلات سلامتی مختلفی مانند سرطان دهان، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود.
 • آب نبات چوبی و پاستیل نیکوتینی: اینها آب نبات یا پاستیل با پوشش قندی هستند که با نیکوتین تزریق می شوند و برای رفع نیکوتین روی پوست مکیده یا مالیده می شوند. با این حال، آنها همچنان حاوی سطوح مضر نیکوتین و سایر مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث اعتیاد و مشکلات سلامتی شوند.
 • سیگار و پیپ: علیرغم اینکه معمولاً به دلیل فرآیند سوختن کندتر و محتوای قطران کمتر نسبت به سیگار مضر کمتری در نظر گرفته می شوند، سیگار برگ ها و پیپ ها همچنان حاوی مقادیر بالایی از مواد سرطان زا مانند نیتروزامین های مخصوص تنباکو هستند. استفاده منظم می تواند منجر به سرطان های دهان، ریه و سایر انواع سرطان شود.
 • قلیان: بسیاری از کاربران بر این باورند که فرآیند تصفیه آب در قلیان، آن را جایگزین ایمن تری برای سیگار می کند. با این حال، این درست نیست، زیرا افرادی که قلیان می‌کشند، مانند سیگاری‌ها در معرض سطوح بالایی از مواد شیمیایی سمی و سرطان‌زا هستند.

در نتیجه، برای افرادی که به دنبال ترک سیگار هستند، بسیار مهم است که از مصرف دخانیات به طور کامل اجتناب کنند، از جمله سیگارهای الکترونیکی و سایر محصولات جایگزین. روش‌های اثبات‌شده مختلفی مانند درمان‌های جایگزین نیکوتین و حمایت رفتاری وجود دارد که می‌تواند به افراد کمک کند تا با موفقیت اعتیاد خود به سیگار را ترک کنند بدون اینکه خود را در معرض خطرات سلامتی بیشتری قرار دهند.

تلاش برای ترک و حمایت

برای داشتن یک سبک زندگی موفق و بدون سیگار، داشتن حمایت اجتماعی از سوی افرادی در زندگی شما که واقعاً به سلامتی شما اهمیت می دهند بسیار مهم است. با نزدیک ترین افراد مانند اعضای خانواده، دوستان و همکاران تماس بگیرید و در طول این سفر چالش برانگیز از آنها کمک و تشویق کنید.

در مورد اینکه چه نوع حمایتی برای شما مفیدتر است، با آنها صحبت کنید و به یاد داشته باشید که داشتن یک شبکه قوی از افرادی که روی موفقیت شما سرمایه گذاری می کنند می تواند به طور قابل توجهی شانس شما را برای دستیابی و حفظ یک زندگی بدون سیگار افزایش دهد.

آماده شدن برای قرار ملاقات با پزشک

هنگامی که این فرآیند را شروع می کنید، به احتمال زیاد با مراجعه به پزشک خود برای کمک و مشاوره در مورد ترک سیگار شروع می کنید. در اینجا راهنمایی های مفیدی وجود دارد که باید قبل از ویزیت خود دنبال کنید و همچنین آنچه می توانید از مشاوره با پزشک خود انتظار داشته باشید.

 • برای اینکه خود را به اندازه کافی برای قرار ملاقات با یک پزشک آماده کنید، توصیه می شود که در مورد عادات شخصی خود و محرک های مرتبط با سیگار کشیدن کمی خود اندیشی کنید. موقعیت‌ها یا موارد خاصی را که می‌بینید بیشتر تمایل به کشیدن سیگار دارید، و همچنین هر گونه الگوی رفتاری مرتبط با این عادت را شناسایی کنید. علاوه بر این، علائمی را که تجربه کرده اید و ممکن است مربوط به عادت سیگار کشیدن شما باشد، از جمله مدت زمان هر یک از علائم را یادداشت کنید.
 • همچنین ضروری است که فهرستی از تمام داروها، ویتامین‌ها، گیاهان یا مکمل‌هایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید تهیه کنید، زیرا این موارد می‌توانند بر روند ترک و سلامت کلی شما تأثیر بگذارند.
 • برای حمایت بیشتر در طول این گفتگوی مهم، دعوت از یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده خود را برای همراهی در قرار ملاقات در نظر بگیرید. گاهی اوقات، جذب تمام اطلاعات مهم ارائه شده در طول یک مشاوره چالش برانگیز است، بنابراین داشتن کمک اضافی در درک و حفظ مشاوره می تواند مفید باشد.
 • در طول ملاقات شما با پزشک ، آنها احتمالاً آمادگی شما را برای ترک سیگار ارزیابی می کنند، راهنمایی هایی را برای ایجاد یک استراتژی موثر ترک متناسب با نیازهای شخصی شما ارائه می دهند و منابعی را برای حمایت مداوم در طول این سفر به سمت یک زندگی بدون سیگار ارائه می دهند.

به منظور آمادگی کامل برای گفتگو با پزشک خود در مورد ترک سیگار، مهم است که زمان کافی را اختصاص دهید و جنبه های مختلف عادت خود را در نظر بگیرید. برخی از سوالاتی که پزشک شما ممکن است از شما بپرسد عبارتند از:

 • روزانه چند نخ سیگار می کشید؟ صبح ها یا بعد از بیدار شدن از خواب معمولا اولین سیگار خود را می کشید؟ درک این الگوها به آن‌ها اجازه می‌دهد هنگام بحث درباره روش‌های ترک سیگار، نیازها و عادت‌های شما را بهتر برطرف کنند.
 • اگر این اولین تلاش شما برای ترک نیست، ممکن است برای هر دوی شما مفید باشد که در مورد تجربیات گذشته صحبت کنید. چه استراتژی هایی در گذشته به خوبی کار می کردند؟ آیا رویکردهای ناموفقی وجود داشت که در طول این تلاش جدید برای ترک سیگار باید از آن اجتناب کرد؟ درک این عوامل می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا یک برنامه شخصی تر برای بهبود شانس موفقیت خود ایجاد کنید.
 • شناسایی انگیزه های شما برای ترک سیگار در حال حاضر ضروری است، زیرا داشتن دلیل یا هدف قوی این روند را برای شما آسان تر می کند. پزشک شما ممکن است در مورد هر رویداد خاص، نگرانی های سلامتی، یا سایر عواملی که شما را ترغیب به برداشتن این گام به سوی زندگی بدون سیگار کرده است، سوال کند.
 • یکی دیگر از جنبه های مهم بحث در مورد عادت سیگار کشیدن خود با پزشک، کشف ارتباط بالقوه بین مصرف دخانیات و مسائل سلامت فیزیکی موجود، مانند بیماری قلبی یا دیابت است. اگر مشکوک هستید که هر یک از این شرایط با عادات سیگار کشیدن شما مرتبط است، ضروری است که این موضوع را آشکارا با پزشک خود در میان بگذارید تا مراقبت و راهنمایی مناسب دریافت کنید.
 • در آخر، تأثیری را که سیگار بر سایر بخش‌های زندگی شما از جمله کار و روابط شخصی گذاشته است، در نظر بگیرید. آیا مشکلات یا درگیری های قابل توجهی در نتیجه مصرف دخانیات وجود داشته است؟ بحث در مورد این مسائل ممکن است به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که چگونه ترک نه تنها برای سلامتی شما مفید است، بلکه روابط شما با دیگران را نیز بهبود می بخشد.

با تأمل در مورد این موضوعات قبل از ملاقات با پزشک خود، می توانید اطمینان حاصل کنید که هم شما و هم پزشک خود درک کاملی از عادات و نگرانی های خود در مورد سیگار کشیدن دارید، که به نوبه خود شما را قادر می سازد تا برنامه موثرتری برای ترک سیگار با موفقیت ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید