خانه » سلامت جسم » انواع مختلف تومورهای غیرسرطانی مغز چیست؟

انواع مختلف تومورهای غیرسرطانی مغز چیست؟

تومورهای مغزی می توانند بد خیم (سرطانی) و یا خوش خیم باشند. تومورهای خوش خیم به سایر قسمت های بدن گسترش نمی یابند، اما اگر بر بافت سالم مغز فشار بیاورند می توانند مشکلات جدی ایجاد کنند. برخی می توانند سرطانی شوند.

تومورهای مغزی توده هایی از سلول های غیر طبیعی هستند که در داخل یا اطراف مغز شما ایجاد می شوند. آنها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند.

 • تومورهای خوش خیم مغز غیرسرطانی هستند، به این معنی که پتانسیل انتشار به قسمت های دور بدن را ندارند.
 • تومورهای سرطانی که تومورهای بدخیم نیز نامیده می شوند، تمایل دارند سریعتر رشد کنند و می توانند به مکان های دیگر گسترش یابند.

محققان ده ها نوع مختلف تومور خوش خیم مغز را شناسایی کرده اند. در اینجا، ما رایج ترین انواع تومورهای خوش خیم مغزی را که می توانند در بزرگسالان و کودکان ایجاد شوند، بررسی می کنیم.

انواع تومورهای مغزی خوش خیم در بزرگسالان و کودکان

بیش از ۱۰۰ نوع تومور که می توانند در مغز یا نخاع شما ایجاد شوند شناسایی شده اند (منبع مطلب). حدود نیمی از تومورهایی که در این نواحی ایجاد می شوند خوش خیم هستند.

تقریباً ۱ نفر از هر ۶۸۰۰ نفر در ایالات متحده هر سال به تومور اولیه مغزی مبتلا می شوند (منبع مطلب).

تومورموارد تقریبی در سال در جمعیت عمومی
مننژیوم۱ در ۷۷۰۰–۵۵۶۰۰
آدنوم هیپوفیز۱ در ۱۳۵۰۰–۲۵۶۰۰
شوانوما۱ در ۱۹۱۰۰–۲۲۷۰۰
کرانیوفارنژیوم۱ در ۵۰۰۰۰۰ تا ۲ میلیون
همانژیوبلاستوم۱ در ۷۰۹۲۰۰
کوردوما۱ در ۱.۲۵.۶ میلیون
گانگلیوسیتوم۰.۱-۰.۵٪ تومورهای مغزی (۱ در ۱.۴۶.۸ میلیون)
تومور گلوموس۱ در ۱.۳ میلیون
پینئوسیتوماکمتر از ۱ در ۶۸۰۰۰۰  برای همه تومورهای غده صنوبری
اپاندیموم۱.۷٪ منبع مورد اعتماد تومورهای مغز و CNS (۱ در ۴۰۰۰۰۰)
هیپوسیتومناشناخته، کمتر از ۱۰۰ مورد گزارش شده است
تومور سلول زایای داخل جمجمه ای۱ در ۱.۷ میلیون  در ایالات متحده
کندروما۰.۲-۰.۳٪ تومورهای مغزی (۱ در ۲.۳۳.۴ میلیون)
تومورهای شبکه مشیمیه۱ در ۱.۱۱.۷ میلیون
تومور نوروپیتلیال دیسمبریوپلاستیک۱ در ۳.۴ میلیون در بزرگسالان، ۱ در ۵۷۰۰۰۰ در کودکان

مننژیوم

مننژیوم ها تقریباً ۱۰ تا ۱۵ درصد تومورهای مغزی را تشکیل می دهند و شایع ترین نوع تومور مغزی غیر سرطانی هستند (منبع مطلب). این تومورها از مننژها، که بافت محافظ مغز و نخاع است، ایجاد می‌شوند. آنها معمولاً در افراد میانسال یا بالاتر رخ می دهند.

علائم مننژیوم ممکن است شامل تغییرات در بینایی یا سردردهای مداوم باشد. اگرچه علت دقیق اغلب نامشخص است، اما عواملی مانند قرار گرفتن در معرض تابش، به ویژه در دوران کودکی، و اختلال ژنتیکی نوروفیبروماتوز نوع ۲ با افزایش خطر ابتلا به این تومورها مرتبط است (منبع مطلب).

مننژیوم ها می توانند از نظر اندازه و مکان در مغز متفاوت باشند و علائم و گزینه های درمانی برای هر فرد متفاوت باشد.

آدنوم هیپوفیز

آدنوم هیپوفیز دومین تومور شایع مغزی است و معمولاً افراد ۳۰ یا ۴۰ ساله را تحت تأثیر قرار می دهد (منبع مطلب). در غده هیپوفیز قدامی ایجاد می شود و می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • مشکلات هورمونی
 • سردرد
 • اختلال بینایی در حدود نیمی از افراد مورد اعتماد به طور متوسط

آدنوم هیپوفیز به طور کلی بسیار قابل درمان است و اغلب بر طول عمر تأثیر نمی گذارد.

شوانوما

شوانوما معمولاً توده‌های غیرسرطانی هستند که در سلول‌های غلاف ایجاد می‌شوند که سلول‌های عصبی بدن را محافظت و پشتیبانی می‌کنند. شایع ترین نوع این تومور به نام شوانوم دهلیزی یا نوروم آکوستیک شناخته می شود (منبع مطلب).

شوانوم دهلیزی می تواند منجر به علائمی مانند تغییر در شنوایی یا کم شنوایی شود. به طور معمول، آنها بین سنین ۳۰ تا ۶۰ سالگی، بدون هیچ دلیل زمینه ای مشخصی ظاهر می شوند.

خوشبختانه، پیش آگهی برای افراد مبتلا به این تومورها معمولاً بسیار خوب است، اگرچه برخی ممکن است شنوایی دائمی را تجربه کنند (منبع مطلب). در بسیاری از موارد، این تومورها اصلاً هیچ علامتی ندارند.

کرانیوفارژیوم

کرانیوفارنژیوما که معمولاً تومورهای غیرسرطانی هستند که در غده هیپوفیز تشکیل می‌شوند، اغلب در کودکان بین ۵ تا ۱۴ سال تشخیص داده می‌شوند (منبع مطلب). درمان این تومورها اغلب شامل ترکیبی از برداشتن جراحی و پرتودرمانی و به دنبال آن درمان جایگزینی هورمونی برای بازیابی است. هرگونه عدم تعادل هورمونی ناشی از تومور.

در کودکان، پیش آگهی زندگی با کرانیوفارنژیوم به طور کلی مطلوب است و شانس خوبی برای درمان و بهبود موفقیت آمیز دارد. با این حال، برای بزرگسالان بالای ۶۵ سال، چشم انداز کمتر امیدوار کننده است، با خطر بالاتر عوارض و پیش آگهی کلی ضعیف تر (منبع مطلب).

همانژیوبلاستوم

همانژیوبلاستوما در سلول هایی که رگ های خونی مغز یا نخاع را پوشانده اند شروع می شود. آنها به کندی رشد می کنند، اما می توانند علائمی مانند تجمع مایع در مغز و مشکلات زیر ایجاد کنند:

 • پیاده روی
 • تعادل
 • سخن، گفتار
 • هماهنگی

علت معمولاً مشخص نیست، اما برخی از افراد دارای سندرم ژنتیکی به نام بیماری فون هیپل-لیندو هستند. افرادی که با این تومورها زندگی می کنند معمولاً وقتی جراحی درمان اولیه است، چشم انداز عالی دارند.

چوردوما

کوردوما نوعی تومور با رشد آهسته است که معمولاً در استخوان قاعده جمجمه ایجاد می شود. آنها اغلب در افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال ظاهر می شوند. علت دقیق کوردوما هنوز ناشناخته است. اگر این تومورها درمان نشوند، به طور بالقوه می توانند سرطانی شوند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که حدود نیمی از افراد مبتلا به کوردوما بیش از ۷ سال پس از تشخیص زنده می مانند (منبع مطلب).

گانگلیوسیتوم

گانگلیوسیتوم نوعی تومور مغزی است که اغلب منجر به تشنج در کودکان می شود، اما خوشبختانه، معمولاً می توان آنها را از طریق جراحی درمان کرد. این تومورها در سلول های عصبی کاملاً توسعه یافته ایجاد می شوند و به طور معمول سرعت رشد آهسته ای دارند.

گانگلیوسیتوم اغلب در لوب تمپورال مغز یافت می شود، گاهی اوقات می تواند منجر به علائم روانپزشکی یا مشکلات حافظه شود. نظارت بر هرگونه تغییر در رفتار یا عملکرد شناختی در افراد مبتلا به این تومورها بسیار مهم است، زیرا تشخیص و درمان به موقع می تواند نتایج را تا حد زیادی بهبود بخشد.

گلوموس ژوگولار

گلوموس ژوگولار که به عنوان پاراگانگلیوما ژوگولار نیز شناخته می‌شود، معمولاً توده‌های غیرسرطانی هستند که در سوراخ ژوگولار، بخشی از جمجمه یافت می‌شوند. اعتقاد بر این است که این تومورها در حدود ۸۰ درصد موارد خود به خود ایجاد می شوند، بدون اینکه علت مشخصی داشته باشند (منبع مطلب). با این حال، در ۲۰ درصد باقی مانده ممکن است یک استعداد ژنتیکی وجود داشته باشد که از طریق خانواده ها منتقل می شود.

در حالی که این رشدها معمولاً شنوایی را تحت تأثیر قرار می دهند، در صورت ادامه رشد می توانند به طور بالقوه باعث ضعف یا فلج صورت شوند. خوشبختانه، زمانی که تومورهای کوچک در مراحل اولیه تشخیص داده شوند، اغلب می توان با خیال راحت بدون آسیب رساندن به بافت سالم مغز اطراف آن را برداشت. در مواردی که مداخله جراحی ضروری است، پیشرفت‌ها در فن‌آوری و تکنیک‌های پزشکی میزان موفقیت درمان گلوموس ژوگولار را تا حد زیادی بهبود بخشیده است.

پینهوسیتوم

پینهوسیتوم ها معمولاً تومورهای غیر سرطانی هستند که از غده صنوبری منشأ می گیرند، غده کوچکی که در مغز قرار دارد و به تنظیم الگوهای خواب کمک می کند. این تومورها معمولاً در بزرگسالان ایجاد می شوند و سرعت رشد آهسته دارند. یکی از علائم رایجی که می توانند ایجاد کنند، اختلال در خواب یا مشکلات تولید ملاتونین است که ممکن است منجر به اختلال در خواب شود. علاوه بر این، تا ۹۰٪ از افراد مبتلا به پینئوسیتوما ممکن است تجمع مایع در مغز را تجربه کنند که منجر به سردرد و سایر علائم مرتبط می شود.

این تجمع مایع که به عنوان هیدروسفالی شناخته می شود، می تواند به مغز فشار وارد کند و باعث ناراحتی شود. برای افرادی که این علائم را تجربه می کنند مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی برای تشخیص و درمان مناسب باشند.

اپندیموما

اپاندیموم می تواند خوش خیم یا سرطانی باشد. آنها در پوشش حفره های مغز شما ایجاد می شوند که اغلب منبع قابل اعتماد در کودکان است.

بزرگسالان نسبت به کودکان شانس بیشتری برای بقا دارند (منبع مطلب). اپاندیموم اغلب با برداشتن جراحی بهبود می یابد، اما برخی از افراد دچار عوارض دائمی می شوند، مانند:

پیتوئی سیتوما

هیپوفیز نوعی تومور غیر معمول و به آهستگی در حال توسعه است که بر روی غده هیپوفیز، غده کوچکی که در پایه مغز قرار دارد، تشکیل می شود. این تومورها معمولاً ماهیتی غیر سرطانی دارند و اغلب از طریق برداشتن جراحی درمان می شوند. علائم هیپوسیتوم ممکن است شامل تجمع مایع در مغز یا تغییر در بینایی باشد.

تومور سلول زایای داخل جمجمه

تومورهای سلول زاینده می توانند خوش خیم یا سرطانی باشند. آنها عمدتاً در کودکان یا نوجوانان ایجاد می شوند. آنها در سلول های زایای نابجا رشد می کنند که به سلول های تولید مثل تبدیل می شوند. آنها می توانند علائم مختلفی ایجاد کنند، از جمله:

 • سردرد
 • تغییرات خلق و خوی
 • خستگی

کندروما

کندروماها رشد غیرسرطانی هستند که در بافت انعطاف پذیر به نام غضروف تشکیل می شوند. این توده‌ها معمولاً در دست‌ها یا پاها یافت می‌شوند، اما در برخی موارد، می‌توانند در داخل جمجمه نیز ایجاد شوند. مانند مننژیوم، کندروما ممکن است علائمی مانند سردرد و تغییر در بینایی داشته باشد. این به این معنی است که یک فرد مبتلا به کندروما در جمجمه خود ممکن است این ناراحتی ها را به دلیل فشاری که رشد به بافت های اطراف وارد می کند، تجربه کند.

تومور شبکه کوروئید

تومورهای شبکه کوروئید خوش خیم هستند و بیشتر در بزرگسالان جوان شایع هستند. آنها در سلول هایی ایجاد می شوند که مایع مغزی نخاعی ایجاد می کنند و معمولا در داخل حفره های مغز شما به نام بطن ایجاد می شوند. آنها می توانند موارد زیر را ایجاد کنند (منبع مطلب):

 • تشنج
 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • تغییرات بصری

دیسمبریوپلاستیک (DNET)

DNET ها به کندی رشد می کنند (منبع مطلب). آنها در نورون ها یا سلول های پشتیبان مغز شما به نام سلول های گلیال ایجاد می شوند. جراحی به تنهایی درمان معمولی است.

تومورهای دیگر

 • گلیوما: گلیوما شایع ترین تومورهای مغز و نخاع هستند. اکثر موارد سرطانی هستند.
 • استئوما: استئوما تومورهایی هستند که از استخوان ساخته شده اند. آنها می توانند باعث سردرد یا عفونت سینوسی شوند. ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.
 • تومور سلول غول پیکر: تومورهای سلول غول پیکر معمولاً در انتهای استخوان های بلند ایجاد می شوند. هنگامی که آنها در جمجمه رشد می کنند، معمولاً روی استخوان های اسفنوئید یا تمپورال ایجاد می شوند.
 • نوروفیبروم: نوروفیبروم ها معمولاً روی سلول های عصبی ایجاد می شوند. حدود نیمی از  تشخیص ها با سندرم ژنتیکی نوروفیبروماتوز نوع ۱ مرتبط است (منبع مطلب).

چه زمانی باید کمک پزشکی دریافت کرد

اگرچه بسیاری از تومورهای مغزی علائم واضحی ایجاد نمی کنند، اما در صورت بروز علائمی مانند:

 • تشنج
 • بدتر شدن سردرد
 • تغییر در دید شما

اگر قبلاً تومور مغزی برای شما تشخیص داده شده است، ضروری است که در تمام پیگیری های خود شرکت کنید و به طور منظم با تیم پزشکی خود در ارتباط باشید.

چگونه پزشکان تومورهای خوش خیم مغز را تشخیص می دهند؟

آزمایش‌ها و فرآیندهایی که پزشکان برای تشخیص تومورهای مغزی استفاده می‌کنند عبارتند از:

 • بررسی سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی شما
 • انجام معاینه فیزیکی
 • برنامه ریزی معاینه عصبی
 • سفارش الکتروانسفالوگرافی (EEG)
 • سفارش تست های تصویربرداری مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • برنامه ریزی بیوپسی از بافت مغز شما

درمان تومور خوش خیم مغز

جراحی رایج ترین گزینه درمانی برای تومورهای خوش خیم مغز است. گزینه های دیگر عبارتند از:

میزان بقای تومور مغزی غیر سرطانی

میزان بقا برای افرادی که با تومورهای مغزی خوش خیم زندگی می کنند به طور قابل توجهی بین انواع متفاوت است. برخی از انواع به ندرت علائم ایجاد می کنند.

زندگی با تومور مغزی خوش خیم

برخی از تومورهای غیرسرطانی مغز تهدیدی فوری ایجاد نمی کنند و ممکن است نیازی به مداخله پزشکی نداشته باشند. با این حال، انواعی از تومورها وجود دارند که می توانند به سرعت به سرطان تبدیل شوند و در مدت کوتاهی منجر به مرگ و میر بالا شوند. توصیه می شود برای ارزیابی دقیق ویژگی ها و خطرات احتمالی مرتبط با تومور خاص خود با یک پزشک مشورت کنید. به این ترتیب، می توانید درک بهتری از وضعیت به دست آورید و مناسب ترین اقدام را تعیین کنید.

سوالات متداول در مورد تومورهای مغزی خوش خیم

در اینجا چند سوال متداول در مورد تومورهای مغزی خوش خیم وجود دارد.

۱. جدی ترین تومور مغزی چیست؟

کمی بیش از ۹۵ درصد از افراد مبتلا به مننژیوم درجه پایین حداقل ۵ سال بدون هیچ گونه پیشرفت تومور زندگی می کنند (منبع مطلب). چشم انداز افرادی که با شوانوم دهلیزی زندگی می کنند نیز منبع قابل اعتماد عالی است .

۲. چه مدت می توانید با تومور خوش خیم مغز زندگی کنید؟

برخی از انواع تومورهای خوش خیم مغزی بسیار کند رشد می کنند و ممکن است هرگز مشکلی ایجاد نکنند.

۳. شایع ترین تومور خوش خیم مغز چیست؟

مننژیوم ها شایع ترین تومورهای خوش خیم مغز هستند. آنها در مننژها یا لایه های بافتی که مغز و نخاع شما را می پوشانند، ایجاد می شوند.

کلام پایانی

پزشک به بهترین وجه می تواند به شما توصیه کند که آیا تومور شما به درمان نیاز دارد یا خیر. جراحی رایج ترین درمان است، اما شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیز معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید