خانه » سلامت جسم » انواع مسمومیت، نحوه تشخیص و درمان آنها

انواع مسمومیت، نحوه تشخیص و درمان آنها

در ایالات متحده، مسمومیت عامل اصلی مرگ ناشی از جراحات (ترکیبی از مرگ‌های برنامه‌ریزی‌شده یا ناخواسته) در بین افراد ۱ تا ۴۴ ساله است (منبع مطلب). سموم موادی هستند که می توانند به بدن صدمه بزنند یا آسیب ببینند و حتی باعث مرگ شوند. آنها می توانند خورده شوند ، در ریه ها استنشاق شوند، تزریق شوند یا توسط پوست جذب شوند.

در حالی که مسمومیت ممکن است در کودکان و بزرگسالان رخ دهد، کودکان خردسال بیشتر مستعد مصرف سم هستند (منبع مطلب). همچنین ممکن است علائم شدیدتری را به دلیل جثه کوچکتر تجربه کنند.

مسمومیت های دوران کودکی اغلب در نتیجه بلع تصادفی مواد شیمیایی خانگی رخ می دهد،در حالی که مسمومیت های بزرگسالان معمولاً مربوط به دارو بوده و ناشی از مصرف بیش از حد غیر عمدی دارو است (منبع مطلب).

این مقاله انواع رایج مسمومیت ها و نحوه درمان آنها را شرح می دهد.

شیوع مسمومیت

مسمومیت یک مشکل مهم در ایالات متحده است و علت اصلی مرگ و میر غیر عمد است و از تصادفات وسایل نقلیه موتوری پیشی می گیرد (منبع مطلب). از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶، میزان مرگ و میر ناشی از مسمومیت دارویی بیش از سه برابر شده است، از ۶.۱ در هر ۱۰۰،۰۰۰ به ۱۹.۸ در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر.

نشانه های مسمومیت

علائم و نشانه های مسمومیت بسته به نوع سم، میزان سم درگیر و نحوه مواجهه فرد متفاوت است. علائم و نشانه هایی که باید از آنها آگاه بود عبارتند از (منبع مطلب) :

 • سرگیجه، خواب آلودگی و غش
 • حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد معده
 • کهیر
 • زخم یا قرمزی اطراف دهان
 • آبریزش یا کف کردن
 • مشکل در تنفس
 • سردرد
 • تکان دادن
 • تشنج (فعالیت الکتریکی کنترل نشده در مغز)

انواع رایج مسمومیت

اکثر مسمومیت ها تصادفی و قابل پیشگیری هستند. پنج نوع رایج مسمومیت عبارتند از: غذا، مونوکسید کربن، مواد شیمیایی خانگی، الکل و داروها.

۱. غذا

مسمومیت غذایی بیماری ناشی از غذا یا آب آلوده به پاتوژن ها (باکتری ها و ویروس ها)، انگل ها یا سموم است. این موضوع می تواند ناشی از خوردن میوه ها و سبزیجات شسته نشده یا خوردن گوشت خام، مرغ و غذاهای دریایی باشد.

بسته به نوع مسمومیت غذایی، علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. علائم شایع عبارتند از ناراحتی معده، گرفتگی معده، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و تب.

به دنبال کمک فوری باشید

اگر مسمومیت غذایی دارید یا مشکوک به مسمومیت غذایی هستید، در صورت مشاهده این علائم شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • اسهال خونی یا اسهالی که بیش از سه روز طول بکشد
 • استفراغ مکرر (که می تواند منجر به کم آبی شدید بدن شود)
 • تب بالا (دمای بیش از ۳۸.۸ درجه، اندازه گیری شده در دهان شما)
 • علائم کم آبی (دهان یا گلو بسیار خشک، ادرار کم یا بدون ادرار، یا سرگیجه)

۲. مونوکسید کربن

مونوکسید کربن (CO) یک گاز سمی است که از سوختن بنزین، چوب، پروپان، زغال سنگ و سایر سوخت‌ها تولید می‌شود (منبع مطلب). مونوکسید کربن مزه، بو و رنگ ندارد. اگر مونوکسید کربن  بیش از حد به ریه های خود استنشاق کنید، وضعیت خطرناکی به نام مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است رخ دهد.

مونوکسید کربن به راحتی از طریق ریه ها وارد بدن می شود. هنگامی که مونوکسید کربن وارد جریان خون شما می شود، با اکسیژن با هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول های قرمز که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کند) پیوند برقرار می کند. این مانع از رسیدن اکسیژن به بافت ها و سلول ها می شود که می تواند منجر به آسیب جدی بافت و حتی مرگ شود.

تقریباً ۵۰،۰۰۰ نفر در ایالات متحده سالانه به دلیل مسمومیت تصادفی با مونوکسید کربن به بخش اورژانس مراجعه می کنند (منبع مطلب).

شایع ترین علائم مسمومیت با مونوکسید کربن عبارتند از سردرد، سرگیجه، ضعف، حالت تهوع، استفراغ، درد قفسه سینه و گیجی. عوارض جدی مانند آسیب مغزی، ریه و قلب و حتی مرگ نیز ممکن است رخ دهد.

۳. مواد شیمیایی خانگی

بسیاری از مواد شیمیایی خانگی سمی هستند، حتی اگر طبق دستورالعمل از آنها استفاده کنید. پاک کننده های خانگی نیز هرگز نباید مخلوط شوند، زیرا می توانند گازهای سمی ایجاد کنند.

به عنوان مثال، مخلوط سفید کننده (وایتکس) و آمونیاک، گاز کلرامین تولید می کند که می تواند بینی، گلو و ریه ها را تحریک کند و در غلظت های زیاد، استنشاق کلرامین می تواند منجر به مرگ شود (منبع مطلب).

مواد شیمیایی رایج خانگی عبارتند از: ضد یخ، روغن موتور، رنگ لاتکس، باتری ها، پاک کننده های همه منظوره، سفید کننده، آفت کش ها و غیره. بلع یا استنشاق این مواد شیمیایی می تواند باعث ایجاد شرایط جدی تا تهدید کننده زندگی، حتی مرگ شود.

۴. الکل

مسمومیت با الکل زمانی اتفاق می افتد که مقادیر زیادی الکل در مدت زمان کوتاهی مصرف شود. این می تواند منجر به طیف گسترده ای از علائم و عوارض، از جمله تشنج، سیانوز (رنگ آبی به دلیل کمبود اکسیژن در خون) و هیپوترمی (دمای پایین بدن) شود.

مسمومیت با الکل یک وضعیت جدی است. درصد بالایی از الکل خون می‌تواند باعث شود که قسمت‌هایی از مغز که از تنفس، ضربان قلب و سایر عملکردهای حیاتی پشتیبانی می‌کنند، خاموش شوند (منبع مطلب).

۵. مواد مخدر

مسمومیت دارویی (یا مصرف بیش از حد دارو) شایع ترین نوع مسمومیت در بزرگسالان است. زمانی اتفاق می افتد که مواد مخدر مورد سوء استفاده قرار می گیرند یا به مقدار زیاد مصرف می شوند.

هنگامی که برخی از داروها مانند تیلنول (استامینوفن) با دوز بسیار زیاد مصرف شوند، می توانند کبد را تحت تأثیر قرار دهند و  کبد قادر به متابولیسم (تجزیه) داروهانمی باشد. در انجام این کار، مسمومیت دارویی می تواند نحوه عملکرد کبد را تغییر دهد و باعث آسیب یا نارسایی غیرقابل برگشت کبد شود.

مقادیر بیش از حد سایر داروها ممکن است به سیستم های مختلف اندام (مانند کلیه ها) آسیب برساند یا عملکردهایی مانند تنفس یا گردش خون را سرکوب کند (منبع مطلب).

درمان مسمومیت ها

بسته به نوع مسمومیت شما، درمان ها متفاوت خواهد بود. ضروری است که یک پزشک فرد را به درستی ارزیابی کند تا درمان صحیح را تعیین کند. درمان های احتمالی که می توانند برای درمان مسمومیت استفاده شوند عبارتند از:

 • زغال فعال : زغال فعال یک پودر سیاه بی بو و بی مزه است که با آب مخلوط شده است. این ماده می تواند به مواد مختلفی متصل شود تا از دستگاه گوارش به خون جذب نشوند (منبع مطلب). می توانید زغال چوب فعال را به صورت محلول بنوشید یا از طریق لوله بینی معده (لوله ای که از طریق بینی به معده قرار می گیرد) مصرف شود.
 • پادزهر : پادزهر دارویی است که اثرات سم را در بدن خنثی یا خنثی می کند. پادزهرها ممکن است از طریق یک خط داخل وریدی (IV) که در ورید بازو وارد می شود، تجویز شود. همه سموم پادزهر ندارند.
 • آنتی بیوتیک ها : آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که رشد باکتری ها را متوقف یا از بین می برند. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک برای برخی از انواع مسمومیت های غذایی باکتریایی تجویز کند (منبع مطلب).
 • تنفس اکسیژن خالص : اگر مسمومیت با مونوکسید کربن را تجربه کنید، ممکن است از شما خواسته شود که اکسیژن خالص را از طریق ماسکی که روی بینی و دهان خود قرار داده است تنفس کنید. اگر نمی توانید به تنهایی نفس بکشید، یک دستگاه (تهویه هوا) ممکن است تنفس را برای شما انجام دهد.

در موارد شدید مسمومیت با مونوکسید کربن، ممکن است از اکسیژن درمانی هیپرباریک (HBOT) استفاده شود. این درمان شامل تنفس اکسیژن خالص در یک محفظه با فشار هوا ۲ تا ۳ برابر بیشتر از حد طبیعی است (منبع مطلب). با انجام این کار، جایگزینی مونوکسید کربن با اکسیژن در خون شما را سرعت می بخشد.

جلوگیری از مسمومیت

برای جلوگیری از مسمومیت تصادفی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • همه مواد شیمیایی خانگی را در بطری های اصلی خود نگهداری کنید : برای جلوگیری از قرار گرفتن غیر ضروری در معرض مواد شیمیایی، از استفاده مجدد یا انتقال مجدد مواد شیمیایی خانگی معمولی از یک ظرف به ظرف دیگر، به خصوص ظروف ساخته شده برای نگهداری مواد غذایی خودداری کنید.
 • هرگز مواد شیمیایی را مخلوط نکنید : مخلوط سفید کننده (وایتکس) و آمونیاک می تواند گازهای سمی به نام کلرامین ایجاد کند که بینی، گلو و ریه ها را تحریک می کند. استنشاق مقادیر زیاد کلرامین می تواند منجر به مرگ شود.
 • برچسب داروها را با دقت بخوانید : قبل از مصرف دارو، دستورالعمل ها، مواد تشکیل دهنده و برچسب های هشدار دهنده را به دقت مطالعه کنید. حتما دارو را طبق دستور مصرف کنید و هرگز بیشتر از آنچه نیاز دارید مصرف نکنید.
 • داروهای قدیمی را دور بریزید : داروهای تجویزی استفاده نشده، غیرضروری یا تاریخ مصرف گذشته و داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها را دور بریزید. قبل از انداختن آنها با تفاله قهوه یا خاک  مخلوط کنید تا پیدا کردنشان سخت شود و برای کودکان یا حیوانات خانگی جذاب نباشد.
 • یک سنسور آشکارساز مونوکسید کربن نصب کنید : مونوکسید کربنکمی سبکتر از هوا است ردیاب ها را روی سقف یا روی دیواری در ارتفاع ۱.۵ متری از کف قرار دهید. همچنین، آنها را دور از شومینه یا هر وسیله دیگری که دارای شعله است قرار دهید، زیرا می تواند آشکارساز را خاموش کند.
 • غذاها را تمیز و جدا، بپزید و سرد کنید : برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، میوه ها و سبزیجات را کاملاً بشویید و جدا از گوشت خام، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ (که می توانند به راحتی میکروب ها را پخش کنند) نگهداری کنید. غذاها را تا دمای داخلی دلخواه خود بپزید و سریعاً در یخچال نگهداری کنید (برای جلوگیری از رشد باکتری).

کلام پایانی

سموم موادی هستند که در صورت خوردن، استنشاق یا جذب از طریق پوست می توانند باعث آسیب شوند. انواع متداول مسمومیت ها عبارتند از: غذا، مونوکسید کربن، مواد شیمیایی خانگی، الکل و داروها.

در حالی که پیشگیری از سم می تواند از اثرات طولانی مدت سلامتی جلوگیری کند یا نجات دهنده باشد، درمان های متعددی برای مقابله با نوع مسمومیت یک فرد در دسترس است. این موارد از تجویز داروهای مختلف تا استنشاق اکسیژن خالص را شامل می شود.

سوالات متداول

۱. شایع ترین نوع مسمومیت چیست؟

بر اساس سیستم ملی داده‌های سمی، بیشتر مرگ‌های ناشی از مسمومیت غیرعمدی در ایالات متحده به دلیل استفاده نادرست و سوء استفاده از داروهای ضد درد (مسکن‌ها) است (منبع مطلب).

۲.  عوارض طولانی مدت مسمومیت چیست؟

بسته به نوع مسمومیت، اثرات طولانی مدت مسمومیت می تواند شامل آسیب مغزی، نارسایی کلیه، عوارض قلبی، افسردگی، سقط جنین و مشکلات حافظه باشد.

۳. چه مدت طول می کشد تا علائم سم ظاهر شود؟

مدت زمانی که طول می کشد تا علائم سم ظاهر شود به نوع مسمومیت شما بستگی دارد. علائم سم می تواند در عرض چند دقیقه تا یک هفته ظاهر شود.

دیدگاهتان را بنویسید