خانه » سلامت جسم » یک حشره در گوش من وجود دارد! چکار باید کنم؟

یک حشره در گوش من وجود دارد! چکار باید کنم؟

فکر وجود حشره در گوش می تواند ناراحت کننده باشد و اگرچه معمولا جدی نیست، اما می تواند ناراحت کننده و حتی دردناک باشد (منبع مطلب).

علیرغم آنچه برخی از مردم فکر می کنند، رفتن حشره در گوش یک اتفاق نسبتاً رایج است و می تواند همه چیز از مگس، کنه و مورچه را شامل شود. حشرات اغلب جذب گرما و بوی گوش می شوند. (منبع مطلب).

حشره ممکن است خود به خود وارد گوش شود و از آن خارج شود، در داخل مجرای گوش بمیرد، یا در آنجا خانه بسازد. حشرات بزرگتر حتی می توانند گیر کرده و به مجرای گوش و پرده گوش آسیب برسانند. به همین دلیل است که حذف به موقع و ایمن حشره از گوش بسیار مهم است.

در این مقاله دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه حذف یک حشره از گوش ارائه می شود. همچنین عوارض احتمالی و زمان تماس با پزشک را توضیح می دهد.

چگونه تشخیص دهیم که آیا حشره در گوش وجود دارد؟

اگر یک حشره در گوش خود دارید، احتمالاً بلافاصله علائم را تجربه خواهید کرد. بافت ها و اعصاب گوش بسیار حساس هستند و می توانند علائمی را ایجاد کنند که هم می توانید بشنوید و هم احساس کنید.

اگر در یک محیط روستایی زندگی می کنید، در فضای باز کمپ می زنید یا زمان زیادی را در خارج از منزل سپری می کنید، احتمال ابتلا به حشره در گوش شما بیشتر است. افراد بسته به تخت نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند. (منبع مطلب).

علائم و نشانه های احتمالی حشره در گوش عبارتند از:

 • احساس خارش یا غلغلک در گوش
 • صداهای خراش یا وزوز
 • صدای خفه شده در گوش آسیب دیده
 • احساس اینکه چیزی در گوش شما پر شده است
 • ناراحتی یا درد گوش

چگونه یک حشره را از گوش خود برداریم؟

در برخی موارد ممکن است در خانه بتوانید حشره را از گوش خود خارج کنید. اولین و مهمترین قانون این است که هرگز از یک سواب پنبه یا هر ابزار دیگری که می توانید به گوش بچسبانید، مانند موچین یا گیره استفاده نکنید. این فقط ممکن است حشره را بیشتر به داخل کانال گوش فشار دهد و به گوش و پرده گوش آسیب برساند.

برای حذف یک حشره از گوش خود، این مراحل را امتحان کنید (منبع مطلب):

 1. سر خود را به پهلو خم کنید و به آرامی تکان دهید. برای از بین بردن حشره به سر خود ضربه نزنید.
 2. اگر حشره بیرون نیامد، سعی کنید مقدار کمی روغن گیاهی را با قطره چکان در گوش آسیب دیده بریزید. سپس به آرامی سر خود را تکان دهید تا ببینید آیا حشره به خودی خود یا با جریان مایع خارج می شود.
 3. اگر دو مرحله اول جواب نداد، مقدار کمی آب گرم را با یک سرنگ که می توانید در داروخانه محلی خود خریداری کنید، داخل گوش خود بپاشید. سر خود را به پهلو خم کنید و به آرامی تکان دهید. در صورت لزوم تکرار کنید.
 4. اگر این مراحل جواب نداد، به یک پزشک مراجعه کنید.

هشدار

اگر فکر می کنید پرده گوش سوراخ شده یا عفونت گوش میانی (اوتیت میانی) دارید، هرگز روغن، آب یا هر مایع دیگری را داخل گوش نریزید.

عوارض احتمالی وجود حشره در گوش

در بیشتر موارد، حشره ای که وارد گوش شما می شود بی ضرر است. با این حال، اگر یک حشره وارد شود و خارج نشود، می تواند به سرعت عفونت ایجاد کند .

علائم عفونت گوش میانی عبارتند از (منبع مطلب):

 • گوش درد همراه با قرمزی، تورم و گرما
 • از دست دادن شنوایی
 • احساس پری در گوش
 • تب
 • ترشحات خونی یا عفونت مانند
 • بوی بد گوش
 • تورم غدد لنفاوی پشت گوش

یک حشره در گوش شما همچنین می تواند منجر به پارگی پرده گوش شود . اگر حشره پرده گوش ( پرده تمپان ) را نیش بزند یا خراش دهد، این اتفاق می‌افتد.

علائم پرده گوش سوراخ شده عبارتند از (منبع مطلب):

 • گوش درد ناگهانی که به سرعت فروکش می کند
 • کاهش شنوایی ناگهانی
 • تخلیه مایع از گوش که ممکن است شفاف یا حاوی چرک یا خون باشد
 • صدای زنگ در گوش ( وزوز گوش )
 • سرگیجه یا احساس چرخش

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

اگر نمی توانید حشره را با روش های ذکر شده در بالا از گوش خود خارج کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. لزوم مراجعه به پزشک شامل زمانی است که فقط بخشی از حشره حذف شده باشد یا اگر مطمئن نیستید که آیا حشره دیگری در آنجا وجود دارد یا خیر.

پزشک شما می‌تواند مجرای گوش را شستشو دهد یا با ابزارهای نورانی که مخصوص گوش طراحی شده‌اند، استفاده کند.

همچنین اگر علائم جدیدی مانند درد ناگهانی گوش، تخلیه مایعات، تب بالا یا بوی بد از گوش خود را تجربه کردید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

چگونه از ورود حشرات به گوش خود جلوگیری کنیم؟

هیچ راهی برای تضمین این که یک حشره هرگز به داخل گوش شما نمی رود وجود ندارد. بهترین استراتژی پیشگیرانه این است که تا جایی که می توانید از حشرات دوری کنید. سعی کنید با پنجره های بسته بخوابید تا از پرواز حشرات به اتاق خواب جلوگیری کنید. اتاق خود را تمیز نگه دارید تا از هجوم حشرات جلوگیری کنید.

هنگام کمپینگ یا گذراندن وقت در فضای باز، از دافع حشرات استفاده کنید و از کلاهی استفاده کنید که گوش شما را بپوشاند. هنگام خوابیدن در بیرون از خانه، چادر خود را ببندید یا گوش بند بزنید (مخصوصا اگر در منطقه ای هستید که حشرات پرنده یا خزنده هجوم می برند).

کلام پایانی

 • وجود یک حشره در گوش می تواند ناراحت کننده باشد اما معمولاً منجر به هیچ عارضه جدی نمی شود. علائم شامل قرمزی، خارش، تورم، ترشحات و درد است. همچنین ممکن است صداهای خراش دار بشنوید یا احساس حرکت در داخل گوش داشته باشید.
 • برای از بین بردن یک حشره از گوش خود، سعی کنید سر خود را به پهلو خم کنید و به آرامی تکان دهید. ریختن مقدار کمی روغن گیاهی یا آب گرم در مجرای گوش نیز ممکن است کمک کند. اگر نمی توانید با این روش ها اشکال را حذف کنید، به یک پزشک مراجعه کنید.

2 دیدگاه دربارهٔ «یک حشره در گوش من وجود دارد! چکار باید کنم؟;

 1. با سلام. من در بچگی خیلی زیاد مورچه داخل گوشم میرفت. و براحتی. با این روش خودم اون رو خارج میکردم.

  گوشم رو به سمت یک چراغ پر نور میگرفتم. و مرچه با دنبال کردن نور از گوش خارج میشد. این تجربه رو چندین بار داشتم و خیلی سریع جواب میداد. امیدوارم به درد شما هم بخوره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید