خانه » مرجع بیماری ها » مسمومیت با استامینوفن در کودکان: علل، علائم، تشخیص و درمان

مسمومیت با استامینوفن در کودکان: علل، علائم، تشخیص و درمان

استامینوفن، که معمولاً با نام Tylenol® شناخته می شود، یک مسکن بدون نسخه (OTC) است که به طور گسترده ای برای کاهش درد و تب برای کودکان و نوجوانان استفاده می شود. به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری، یک بیماری نادر اما جدی که بر مغز و کبد تأثیر می گذارد، اغلب به آسپرین ترجیح داده می شود. با این حال، مصرف بیش از دوز توصیه شده استامینوفن می تواند منجر به مسمومیت با استامینوفن شود، وضعیت خطرناکی که در صورت عدم درمان به موقع می تواند باعث آسیب کبدی و حتی مرگ شود. در این مقاله علل، علائم، تشخیص و مدیریت مسمومیت با استامینوفن در کودکان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

علل مسمومیت با استامینوفن

سمیت استامینوفن زمانی رخ می دهد که کودک دوز بیش از حد مصرف کند یا مقدار توصیه شده را برای مدت طولانی مصرف کند. کبد که به عنوان یک فیلتر برای بدن عمل می کند، برای پردازش و متابولیسم مقدار بیش از حد استامینوفن تلاش می کند که منجر به تجمع سمی در بدن می شود. برخی از افراد، مانند کودکان مبتلا به بیماری های کبدی از قبل وجود داشته یا مبتلایان به هپاتیت A، B یا C، به دلیل اختلال در عملکرد کبد، بیشتر مستعد آسیب شدید کبدی هستند.

علائم مسمومیت با استامینوفن

علائم مصرف بیش از حد استامینوفن ممکن است بلافاصله ظاهر نشود. ممکن است تا ۲۴ ساعت طول بکشد تا ظاهر شوند. برخی از علائمی که ممکن است نشان دهنده سمیت استامینوفن در کودکان باشد عبارتند از:

 1. تهوع و استفراغ مداوم.
 2. درد در سمت راست بالای شکم (زیر دنده ها).
 3. از دست دادن اشتها.
 4. خستگی یا خستگی.
 5. ادرار تیره یا خونی، یا کاهش مقدار یا تکرر ادرار.
 6. گیجی، خواب آلودگی یا از دست دادن هوشیاری.
 7. زردی پوست و چشم (یرقان).
 8. مشکلات تنفسی.
 9. تاری دید.

اگر هر یک از این علائم در کودک مشکوک به مصرف بیش از حد استامینوفن مشاهده شود، باید با تماس با شماره اورژانس، مراجعه به نزدیکترین اورژانس، یا تماس با مرکز کنترل مسمومیت محلی، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تشخیص و آزمایشات

برای تشخیص مسمومیت با استامینوفن، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ابتدا یک تاریخچه پزشکی می گیرد و در مورد مصرف اخیر داروی کودک، از جمله دوز و نوع فرمولاسیون استامینوفن، جویا می شود. سپس آزمایش خون برای تایید تشخیص انجام می شود. این تست ها عبارتند از:

 1. اندازه گیری سطح استامینوفن در خون کودک: این آزمایش اطلاعاتی در مورد شدت مصرف بیش از حد را ارائه می دهد.
 2. ارزیابی عملکرد کبد: این آزمایش به تعیین میزان عملکرد کبد کودک کمک می کند و آیا آسیبی به دلیل مسمومیت وجود دارد یا خیر.

پس از تایید تشخیص، می توان درمان سمیت استامینوفن را آغاز کرد.

مدیریت و درمان

درمان مسمومیت با استامینوفن بستگی به زمان سپری شده از زمان مصرف بیش از حد دارد. هرچه درمان زودتر شروع شود، پیش آگهی برای کودک بهتر است. گزینه های درمانی بالقوه عبارتند از:

 1. شست و شوی معده: اگر مصرف بیش از حد کمتر از ۳۰ دقیقه قبل از شروع درمان اتفاق افتاده باشد، پزشک ممکن است با استفاده از لوله ای که از طریق دهان وارد می شود، معده کودک را خالی کند. این فرآیند لاواژ معده نامیده می شود و به حذف ماده سمی قبل از جذب کامل در بدن کمک می کند.
 2. زغال فعال: در عرض چهار ساعت پس از مصرف بیش از حد، ممکن است به کودک زغال فعال داده شود، پودری که می تواند با مایع مخلوط شود. این ماده به مواد شیمیایی سمی موجود در دستگاه گوارش کودک متصل می شود و مانع از جذب و دفع آنها از طریق روده می شود.
 3. N-استیل سیستئین (NAC ): این دارو در صورت تجویز در عرض هشت ساعت پس از مصرف بیش از حد استامینوفن می تواند از آسیب کبدی جلوگیری کند. NAC با پر کردن گلوتاتیون، ترکیبی که برای سم زدایی مواد مضر برای کبد ضروری است، عمل می کند. می توان آن را به صورت خوراکی یا داخل وریدی داد و چندین دوز در یک دوره ۷۲ ساعته لازم است.
 4. پیوند کبد: در موارد آسیب شدید کبد، پیوند کبد ممکن است ضروری باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک در مورد جزئیات این روش و خطرات و مزایای بالقوه آن صحبت خواهد کرد.

جلوگیری

برای جلوگیری از مسمومیت با استامینوفن در کودکان، بسیار مهم است که دستورالعمل های دوز را به دقت دنبال کنید و دستورالعمل های زیر را رعایت کنید:

 1. برچسب ها را بخوانید: مطمئن شوید که دستورالعمل های دوز را درک کرده اید و از دوز توصیه شده تجاوز نکنید.
 2. داروها را به طور ایمن نگهداری کنید: داروها را دور از دسترس کودکان قرار دهید و مطمئن شوید که در مکانی امن و قفل شده نگهداری می شوند.
 3. استامینوفن را در سایر داروها بررسی کنید: برخی از داروهای سرماخوردگی و سرفه حاوی استامینوفن هستند، بنابراین خواندن برچسب برای جلوگیری از تجاوز به دوز توصیه شده ضروری است.
 4. دستورالعمل‌های ارائه‌دهنده را دنبال کنید: استامینوفن را برای مدت طولانی‌تر از توصیه‌های ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به کودک ندهید و از دادن دوزهای متعدد بیش از حد به هم خودداری کنید.
 5. اطلاعات دوز را ثبت کنید : زمان تجویز دارو، دوز مصرفی و نوع فرمولاسیون (مایع، قرص یا کپسول) مورد استفاده را یادداشت کنید. این اطلاعات در صورت مصرف بیش از حد تصادفی مفید خواهد بود.
 6. دارو را با دقت اندازه گیری کنید: همیشه دارو را در مکانی با نور مناسب اندازه گیری کنید تا خطر تجویز دوز اشتباه را به حداقل برسانید.

چشم انداز، پیش آگهی، و زندگی با سمیت استامینوفن

پیش آگهی برای کودکان مبتلا به سمیت استامینوفن به میزان مصرف استامینوفن و به موقع بودن درمان بستگی دارد. درمان زودهنگام شانس بهبودی را بدون عوارض طولانی مدت سلامتی مانند آسیب کبدی افزایش می دهد. برای کودکانی که قبلاً مسمومیت با استامینوفن را تجربه کرده‌اند، پیگیری با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و انجام آزمایش‌های منظم عملکرد کبد برای نظارت بر هرگونه اثرات بالقوه طولانی‌مدت بسیار مهم است.

سوالات رایج

۱. علت مسمومیت با استامینوفن در کودکان چیست؟

سمیت استامینوفن زمانی اتفاق می‌افتد که کودک دوز بیش از حد مصرف می‌کند یا مقدار توصیه شده را برای مدت طولانی مصرف می‌کند و باعث می‌شود کبد قادر به پردازش و متابولیسم موثر این ماده نباشد و منجر به تجمع سم در بدن شود.

۲. مسمومیت با استامینوفن چقدر شایع است؟

مصرف بیش از حد استامینوفن و مسمومیت با استامینوفن رایج است، تقریباً ۵۰۰۰۰ بازدید از اورژانس در ایالات متحده در هر سال به دلیل مصرف بیش از حد تایلنول یا مسمومیت با استامینوفن وجود دارد.

۳. برخی از علائم مسمومیت با استامینوفن در کودکان چیست؟

علائم مصرف بیش از حد استامینوفن ممکن است فوراً ظاهر نشود و می تواند شامل تهوع و استفراغ مداوم، درد سمت راست بالای شکم، از دست دادن اشتها، خستگی یا خستگی، ادرار تیره یا خونی، گیجی، خواب آلودگی یا از دست دادن هوشیاری، زرد شدن پوست و چشم ها (یرقان) باشد. )، مشکلات تنفسی و تاری دید.

۴. چه گزینه های درمانی برای مسمومیت با استامینوفن در کودکان موجود است؟

درمان بستگی به زمان سپری شده از مصرف بیش از حد دارد. گزینه ها شامل شستشوی معده (در عرض ۳۰ دقیقه پس از مصرف بیش از حد)، زغال چوب فعال (در عرض چهار ساعت) و تجویز N-استیل سیستئین (NAC) (در عرض هشت ساعت). در موارد شدید، پیوند کبد ممکن است ضروری باشد.

۵. چگونه می توان از سمیت استامینوفن در کودکان پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از مسمومیت با استامینوفن در کودکان، دستورالعمل های دوز را به دقت دنبال کنید، داروها را به طور ایمن نگهداری کنید، برچسب ها را بخوانید تا از دوز توصیه شده تجاوز نکنید، دستورالعمل های ارائه دهنده را دنبال کنید، اطلاعات دوز را ثبت کنید و دارو را به دقت اندازه گیری کنید. علاوه بر این، توجه داشته باشید که برخی از داروهای سرماخوردگی و سرفه نیز حاوی استامینوفن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید