خانه » بیماری ها » دندان آبسه کرده چیست و چگونه درمان می شود؟

دندان آبسه کرده چیست و چگونه درمان می شود؟

وقتی دندانی بی وقفه می تپد و به دلیل درد مانع از خواب راحت شما می شود، ممکن است فقط یک دندان درد ساده نباشد. این می تواند نشانه مشکل جدی تری باشد که به نام آبسه دندان شناخته می شود. دندان آبسه زمانی رخ می دهد که عفونت در عمق دندان وجود داشته باشد که معمولاً نوک ریشه یا ناحیه اطراف آن را تحت تأثیر قرار می دهد.

این عفونت به طور معمول در داخلی ترین قسمت دندان به نام “حفظه پالپ” شروع می شود، جایی که رگ های خونی و اعصاب در آن قرار دارند که در مجموع به عنوان “پالپ” شناخته می شوند. هنگامی که دندان توانایی خود را برای مبارزه با عفونت از دست داد، باکتری ها می توانند وارد اتاقک پالپ شده و شروع به تکثیر کنند. با تکثیر باکتری‌ها، عفونت معمولاً از اتاقک پالپ به بیرون گسترش می‌یابد و می‌تواند از ته ریشه به استخوان اطراف خارج شود.

آبسه ای که تشکیل می شود مجموعه ای دردناک از چرک است که از گلبول های سفید مرده، بقایای بافتی و باکتری ها تشکیل شده است. این می تواند منجر به تورم، درد و ناراحتی در ناحیه آسیب دیده شود. در صورت عدم درمان، دندان آبسه می تواند عواقب جدی داشته باشد و حتی ممکن است نیاز به ریشه دندان یا کشیدن دندان داشته باشد. اگر مشکوک به آبسه دندان هستید، برای جلوگیری از عوارض بیشتر، ضروری است که به سرعت به دنبال مراقبت های دندانپزشکی باشید.

آبسه دندان با آبسه لثه بر اساس منبع عفونت اصلی متفاوت است.

 • آبسه دندان (یا “آبسه پری اپیکال”) از پالپ دندان سرچشمه می گیرد و از اپکس دندان در پایین ریشه خارج می شود.
 • آبسه لثه (یا “آبسه پریودنتال”) در یک پاکت لثه در خارج از دندان در کنار ریشه بیماری لثه شروع می شود.

درمان بستگی به محل منشا عفونت دارد.

علت آبسه دندان چیست؟

آبسه‌های دندانی می‌توانند ناشی از عوامل مختلفی باشند، اما یکی از دلایل شایع ایجاد حفره دندانی است که تا جایی پیش می‌رود که به محفظه پالپ دندان می‌رسد. در این مرحله، یک فرآیند التهابی در داخل دندان رخ می‌دهد که منجر به چیزی می‌شود که معمولاً به عنوان دندان درد تجربه می‌شود. این بیماری التهابی که به عنوان پالپیت شناخته می شود، توسط دندانپزشکان می تواند به عنوان برگشت پذیر یا غیرقابل برگشت از طریق روش های آزمایشی خاص طبقه بندی شود.

در موارد پالپیت برگشت پذیر، پالپ فقط تحریک می شود، اما همچنان پتانسیل بهبود دارد. از سوی دیگر، پالپیت برگشت ناپذیر نشان می دهد که پالپ ترمیم نشده است و در حال مرگ است. هنگامی که پالپ تسلیم نکروز یا مرگ می شود، ممکن است آبسه ایجاد شود زیرا باکتری از دندان عفونی به رباط لثه و استخوان فک اطراف گسترش می یابد.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که با مداخله به موقع، دندانی که تحت تأثیر نکروز قرار گرفته است ممکن است هنوز قابل نجات باشد.

سایر علل نکروزه شدن دندان و آبسه عبارتند از:

 • ضربه به دندان
 • درمان های دندانی مانند تاج یا پرکردگی که خیلی به محفظه پالپ نزدیک می شود
 • ضربه به دندان در اثر ساییدن یا فشردن

در تمام موارد آبسه دندان، بافت نرم داخلی دندان که به پالپ معروف است به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و قادر به التیام آسیب های ناشی از عوامل مختلف نیست.

هنگامی که یک دندان ضربه شدیدی دریافت می کند، می تواند خون رسانی به دندان را مختل کند و منجر به از دست رفتن مواد مغذی لازم شود. در نتیجه، پالپ داخل دندان به سرعت می میرد. از سوی دیگر، ساییدن یا فشردن مداوم دندان ها که به عنوان «تروما اکلوزال» شناخته می شود، می تواند به مرور زمان به دندان آسیب برساند.

حتی دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است ممکن است به آبسه منجر شود. این می تواند در نتیجه آب بندی ناکافی باشد که به باکتری ها اجازه ورود به دندان را می دهد یا شکستگی در ریشه دندان.

در حالی که هر دندانی به طور بالقوه می تواند آبسه ایجاد کند، دندان های عقل به دلیل قرار گرفتن در پشت دهان که تمیز کردن آنها را سخت می کند، به ویژه مستعد ابتلا به آن هستند. پوسیدگی دندان عقل به راحتی می تواند مورد توجه قرار نگیرد و خطر تشکیل آبسه دندانی را افزایش دهد. برای جلوگیری از چنین عوارضی اغلب دندان عقل کشیده می شود.

عوامل خطر برای دندان آبسه کرده چیست؟

در بیشتر موارد، عوامل خطر برای دندان آبسه شامل موارد زیر است:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از دندان، خطر ابتلا به دندان عفونی را افزایش می دهد
 • دندان قروچه یا فشردن (براکسیسم)
 • یک رژیم غذایی با قند بالا
 • سایر ضربه های دندانی
 • وجود کارهای قبلی دندانپزشکی می تواند فرد را مستعد ابتلا به آبسه دندان کند

علائم و نشانه های آبسه دندان چیست؟

علائم و نشانه های دندان آبسه شامل موارد زیر است:

 • رنگ دندان در مقایسه با دندان های اطراف تیره می شود. محصولات جانبی پالپ نکروزه که به داخل دندان متخلخل نفوذ می کند باعث این تغییر رنگ می شود. در بسیاری از موارد ممکن است درد دندان وجود نداشته باشد.
 • هنگام غذا خوردن یا فشار دادن دندان درد دارد. آبسه ای که نوک ریشه را گسترش داده است باعث می شود که ساختارهای نگهدارنده (لثه و استخوان) تحت تأثیر قرار گیرند. گاهی اوقات درد ضربان دار یا ضربان دار آنقدر شدید است که با داروهای مسکن قابل تسکین نیست. این معمولاً مربوط به گسترش عفونت و ایجاد فشار بیشتر بر ساختارهای اطراف لثه و استخوان است.
 • روی بافت لثه که با چرک پر شده است تورم وجود دارد. تورم برآمده مانند جوش در نزدیکی دندان آسیب دیده به نظر می رسد. جوش های باز را “فیستول تخلیه” می نامند و برای آزاد کردن چرک پاره شده است. این نشانه آشکار عفونت است. سایر علائم آبسه دندان، طعم بد یا بوی بد در دهان است.
 • تورم صورت، فک یا غدد لنفاوی اطراف اغلب نشانه یک عفونت رو به رشد است. درد فک ناشی از تورم نیز می تواند وجود داشته باشد.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که دندان های آبسه ممکن است اصلاً علائمی نداشته باشند. از آنجایی که دندان حیاتی (یا توانایی احساس محرک) را از دست داده است، ممکن است هیچ دردی با آن وجود نداشته باشد. با این حال، آبسه هنوز وجود دارد و می تواند باعث گسترش بیشتر عفونت دندان شود. گاهی اوقات، یک دندان آبسه در طول یک معاینه رادیوگرافی معمولی (اشعه ایکس) که در آن بیمار هیچ علامت آشکاری از یک دندان آبسه را تجربه نکرده است، تشخیص داده می شود.

چه متخصصانی دندان آبسه را تشخیص و درمان می کنند؟

درمان مورد نیاز معمولا تعیین می کند که چه کسی دندان آبسه را درمان می کند. در بیشتر موارد، دندان آبسه شده را می‌توان توسط دندانپزشک عمومی مدیریت کرد، چه برای پاک کردن عفونت، انجام عمل ریشه یا کشیدن دندان در صورت نیاز باشد.

 • همچنین می توان با متخصص دندانپزشکی به نام اندودنتیست برای درمان آبسه و انجام عمل ریشه مشورت کرد.
 • یکی دیگر از متخصصان دندانپزشکی، جراح دهان، نیز می تواند آبسه را درمان کند و در صورتی که از دست دادن دندان اجتناب ناپذیر باشد، دندان را بکشد.
 • برای کودکان، دندانپزشک اطفال می تواند مراقبت های مناسبی از دندان های شیری برای درمان دندان آبسه انجام دهد.

جراحان دهان، و همچنین پزشکان اورژانس و گوش و حلق و بینی، موارد شدیدتری را که عفونت دندان آبسه به خارج از ناحیه دهان گسترش یافته است، درمان می کنند.

چگونه متخصصان آبسه دندان را تشخیص می دهند؟

یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه یا متخصص اطفال می تواند علائم و نشانه ها را ارزیابی کند تا تشخیص دهد که آیا آبسه دندان در طول معاینه وجود دارد یا خیر. سپس می توانند بیمار را برای تشخیص و درمان به یک متخصص دندانپزشکی ارجاع دهند.

تشخیص آبسه دندان به طور کلی با موارد زیر تعیین می شود:

 • علائم و نشانه های گزارش شده توسط بیمار
 • معاینات و آزمایشاتی که توسط دندانپزشک انجام می شود
 • رادیوگرافی دندان (اشعه ایکس)

درمان آبسه دندان چیست؟

در بزرگسالان

در صورت وجود آبسه دندان در دندان‌های کاملاً رشد یافته، مرحله اولیه درمان معمولاً شامل ریشه‌کن کردن عفونت به روشی کامل است. رویکرد درمانی به میزان گسترش عفونت در دندان آسیب دیده بستگی دارد.

 • دوره عمل معمولاً شامل آنتی بیوتیک های خوراکی مانند پنی سیلین است.
 • دندان برای برداشتن محتویات عفونی داخل محفظه پالپ باز می شود. در صورت نیاز، برش و تخلیه بر روی بافت نرم انجام می شود تا خروج بیشتر چرک و فشار عفونت در حال رشد فراهم شود.

در سناریوهای خاص، عفونت‌ها می‌توانند به سرعت تشدید شوند و توجه فوری را ایجاب می‌کنند. اگر دسترسی به دندانپزشک غیرممکن است و علائمی مانند تب، تورم صورت، یا تورم فک آشکار می شود، جستجوی فوری مراقبت های پزشکی در اورژانس بسیار مهم است. ارزیابی فوری اتاق اورژانس در موارد مشکلات تنفسی یا بلع ضروری است.

پس از پاکسازی موفقیت آمیز عفونت و آماده شدن دندان برای ترمیم، عمل کانال ریشه انجام می شود. این فرآیند که به عنوان درمان کانال ریشه (عصب کشی) شناخته می‌شود، اساساً مستلزم حذف تمام مواد آلوده از فرورفتگی‌های داخلی دندان، از جمله اتاقک پالپ و کانال‌های همراه آن است. سپس این فضاها با یک ماده لاستیکی خنثی به نام گوتاپرکا به دقت مهر و موم می شوند. این تمیز کردن و آب بندی کامل فضای پالپ دندان به عنوان اقدامات محافظتی در برابر عفونت های احتمالی آینده عمل می کند.

در مواردی که مقدار قابل توجهی از ساختار دندان یا استخوان اطراف آن به دلیل پوسیدگی و عفونت دندان به خطر افتاده است، ممکن است دندان به عنوان آخرین چاره نیاز به کشیدن داشته باشد.

در کودکان

برای دندان‌های شیری کودکان (دندان‌های شیری)، اگر دندانی دچار آبسه شده باشد، برای نجات دندان کار بسیار کمی می‌توان انجام داد. عفونت پیشرفت کرده است و هیچ راهی برای حذف کامل عفونت وجود ندارد. درمان مناسب برای از بین بردن عفونت، کشیدن دندان آبسه است.

 • برداشتن کامل دندان آبسه نیز برای جلوگیری از عفونت مداوم که می تواند به دندان بزرگسالی که زیر آن در حال رشد است آسیب برساند، مهم است.
 • بسته به میزان عفونت ممکن است به آنتی بیوتیک خوراکی نیاز باشد یا نباشد.

در دوران بارداری

در دوران بارداری، آبسه دندان نیاز به توجه فوری دارد تا گسترش بیشتر عفونت به حداقل برسد. هر گونه خطر عفونت در دوران بارداری نگران کننده است زیرا عفونت می تواند در زنان باردار شدیدتر باشد یا به جنین آسیب برساند.

آیا درمان های خانگی برای دندان آبسه موثر است؟

به طور کلی، درمان های خانگی بهداشت دهان و دندان برای دندان آبسه توصیه نمی شود.

برای کاهش موقت علائم می توان از درمان های خانگی استفاده کرد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

با این حال، اگر به درستی درمان نشود، عفونت همچنان پیشرفت خواهد کرد. علاوه بر این، اجتناب از درمان می تواند منجر به عوارض جدی تری شود. به دنبال مراقبت و مشاوره از یک متخصص دندانپزشکی در اسرع وقت اکیداً توصیه می شود.

پیش آگهی دندان آبسه کرده چیست؟

شانس بهبودی دندان با آبسه به میزان گسترش عفونت بستگی دارد. به طور معمول، اگر عفونت در داخل دندان وجود داشته باشد، جستجوی سریع درمان در صورت بروز علائم می تواند منجر به پیش آگهی مثبت شود. اما اگر عفونت پیشرفت کرده و استخوان فک اطراف را درگیر کرده و باعث لق شدن دندان شده باشد، امکان حفظ دندان کاهش می یابد.

کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟

یکی از عارضه های رایجی که ممکن است پس از کشیدن دندان رخ دهد، خشکی حفره است. این وضعیت با درد ضربان دار مشخص می شود که معمولاً در حدود دو تا چهار روز پس از استخراج ایجاد می شود. همراه با درد، افراد ممکن است متوجه بوی بد دهان و طعم ناخوشایند نیز شوند. این علائم نشان می دهد که روند طبیعی بهبودی مختل شده است.

حفره خشک یک التهاب دردناک در استخوان فک یا استخوان آلوئول است که می تواند پس از کشیدن دندان اتفاق بیفتد. این عارضه که به آن استئیت آلوئولی نیز می‌گویند، تنها یکی از عوارض بالقوه‌ای است که می‌تواند پس از برداشتن دندان ایجاد شود. علامت کلیدی حفره خشک، درد مداوم است که چند روز پس از عمل کشیدن دندان ظاهر می شود. ناراحتی تجربه شده اغلب به عنوان یک درد کسل کننده و ضربان دار توصیف می شود که می تواند شدت آن از خفیف تا شدید متفاوت باشد.

آیا می توان از آبسه دندان جلوگیری کرد؟

بله، کاملا ممکن است! با رعایت اصول بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، و برنامه ریزی معاینات روتین با دندانپزشک خود، می توانید خطر ابتلا به آبسه دندان را تا حد زیادی کاهش دهید.

با این حال، زمان نیز یک عامل مهم در پیشگیری از عفونت دندان است. هر چه مدت بیشتری برای رفع مشکلات دندان‌های خود مانند پوسیدگی، شکستگی یا حساسیت صبر کنید، احتمال بروز عفونت و تبدیل شدن آن به آبسه دردناک بیشتر می‌شود. بنابراین، ضروری است که در صورت مشاهده هر گونه علائمی از مشکل در دهان خود، اقدام فوری انجام دهید.

با رسیدگی زودهنگام به مشکلات دندانی، می توانید از عوارض جدی تری جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید