خانه » سلامت جسم » آیا دندان درآوردن باعث تب در نوزادان می شود؟

آیا دندان درآوردن باعث تب در نوزادان می شود؟

تب در نوزادان معمولاً با دندان درآوردن همراه است، اما تحقیقات نشان می دهد که هیچ ارتباطی بین این دو وجود ندارد. اگر دمای کودک از ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) بیشتر شود، نشان می دهد که او احتمالاً از یک بیماری رنج می برد، صرف نظر از اینکه آیا در حال دندان درآوردن است یا خیر.

در این مقاله، اطلاعاتی در مورد علائم دندان درآوردن و نحوه کاهش ناراحتی و همچنین دستورالعمل هایی برای تعیین اینکه آیا کودک بیمار است، مدیریت تب و زمان مراجعه به پزشک ارائه خواهیم کرد.

آیا دندان درآوردن باعث تب می شود؟

برخلاف تصور رایج، دندان درآوردن منجر به چندین علامت رایج مرتبط با بیماری مانند تب، اسهال و آبریزش بینی نمی شود. در عوض، این علائم ممکن است نشان‌دهنده عفونت‌های زمینه‌ای یا سایر شرایط پزشکی باشد که نیاز به تشخیص و درمان‌های خاص دارند. به عنوان مثال، عفونت گوش، عفونت دستگاه ادراری، مننژیت، یا عفونت باکتریایی یا ویروسی دیگر می تواند باعث تب شود. اسهال و آبریزش بینی نیز ممکن است با بیماری های مختلفی همراه باشد و دندان درآوردن را نباید به اشتباه مقصر این علائم دانست (منبع مطلب).

دندان درآوردن همچنین باعث اسهال یا آبریزش بینی نمی شود و معمولاً باعث گریه زیاد نمی شود. هنگامی که علائمی مانند اینها به دلیل درآوردن دندان ها مقصر شناخته شوند، تشخیص و درمان مورد نیاز ممکن است به تعویق بیفتد (منبع مطلب).

تب ممکن است در زمانی که کودک در حال دندان درآوردن است اتفاق بیفتد، زیرا ایجاد تب معمولا از زمانی شروع می شود که نوزادان شروع به دندان درآوردن می کنند. بین ۶ تا ۱۲ ماهگی، نوزادان آنتی بادی هایی را که از والدین خود به دست آورده اند، از دست می دهند. همچنین از نظر رشدی برای آنها مناسب است که همه چیز را بجوند و قرار گرفتن در معرض بیماری را افزایش دهند.

چه زمانی نوزادان شروع به دندان درآوردن می کنند؟

زمانی که نوزاد متولد می شود، معمولاً ۲۰ دندان در زیر لثه ها وجود دارد که هنوز بیرون نیامده اند. گاهی اوقات، زمانی که نوزادان به دنیا می آیند، ممکن است یک یا چند دندان در حال رشد باشند. دندان درآوردن می تواند از سه ماهگی شروع شود و اکثر نوزادان اولین دندان خود را بین چهار تا هفت ماهگی می بینند (منبع مطلب).

غیرعادی نیست که یک نوزاد ده تا دوازده ماهه بدون هیچ دندانی قابل مشاهده باشد. اگر این اتفاق بیفتد نیازی به نگرانی نیست (منبع مطلب).

به طور معمول، ابتدا دو دندان جلویی پایین ظاهر می شوند و چهار تا هشت هفته بعد، چهار دندان جلویی بالا ظاهر می شوند. پس از آن معمولاً دندان‌های دو طرف دندان‌های جلویی پایین به همراه دندان‌های آسیاب اول و سپس دندان‌های چشمی وارد می‌شوند.

اکثر کودکان تا سه سالگی تمام ۲۰ دندان شیری را خواهند داشت. اگر فرزند شما روند کندتر درآوردن دندان را تجربه می کند، مهم است که این موضوع را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای مشاوره یا راهنمایی در میان بگذارید.

علائم دندان درآوردن

گاهی اوقات، تنها علامت دندان درآوردن، ظاهر شدن دندان است. دندان درآوردن همیشه برای کودک درد یا ناراحتی ایجاد نمی کند.

هنگامی که کودک در حال دندان درآوردن است، ممکن است علائمی مانند موارد زیر را تجربه کند:

 • ناراحتی جزئی
 • بدخلقی یا تحریک پذیری
 • افزایش آب دهان
 • نیاز به جویدن چیزها
 • درد، تورم و قرمزی روی لثه که در آن دندان در حال بیرون آمدن است
 • قرمزی روی یک یا هر دو گونه
 • خوب نخوابیدن
 • افزایش جزئی دمای بدن و حدود ۳۸ درجه سانتی گراد یا کمتر (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت)

چگونه بفهمیم فرزندمان بیمار است؟

دمای طبیعی بدن برای بزرگسالان معمولاً حدود ۳۷ درجه سانتی گراد یا کمتر (۹۸.۶ درجه فارنهایت) است، اما تب را می توان به عنوان دمای بدنی که حداقل ۳۸ درجه سانتی گراد یا بیشتر (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت)  نشان می دهد تعریف کرد.

این به طور معمول نشان دهنده عفونت یا بیماری در فرد مبتلا است. با این حال، درک این نکته مهم است که شدت تب همیشه منعکس کننده شدت بیماری نیست. برای مثال، برخی از بیماری‌های خفیف می‌توانند باعث تب بالا شوند، در حالی که شرایط جدی‌تر ممکن است لزوماً منجر به افزایش دمای بدن نشوند. در نتیجه، هنگام نظارت بر سلامت فرزندتان، توصیه می‌شود به جای اینکه صرفاً به اندازه‌گیری دما از دماسنج اکتفا کنید، روی رفتار و رفتار کلی او و همچنین علائم همراهی که می‌تواند به بیماری خاصی که تجربه می‌کند، تمرکز کنید. (منبع مطلب).

علاوه بر علائم مربوط به بیماری زمینه ای (مانند گوش درد ناشی از عفونت گوش)، کودک مبتلا به تب ممکن است علائمی مانند:

 • احساس گرما (یا سردی) در هنگام لمس کردن
 • احساس ناخوشی
 • تحریک پذیری، بی قراری یا گریه کردن
 • لرز یا لرزش
 • گیجی یا خواب آلودگی بیشتر از حد معمول
 • استفراغ
 • امتناع از نوشیدن مایعات و یا تشنه بودن
 • درد
 • عرق کردن
 • برافروخته یا رنگ پریده به نظر می رسد

روشی برای تسکین درد لثه

اگر کودک به دلیل دندان درآوردن احساس ناراحتی می کند، برای والدین یا مراقبین مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهند و از جایگزین های ایمن به جای محصولات بالقوه مضر استفاده کنند. در اینجا چند دستورالعمل در مورد کارهایی که نباید در هنگام کمک به نوزادی که در حال دندان درآوردن است انجام دهید، و همچنین روش های ایمن تر که می توان به جای آن استفاده کرد، آورده شده است.

کارهایی که نباید انجام داد :

 • از مصرف داروهای تجویزی یا بدون نسخه برای تسکین درد خودداری کنید.
 • از دادن داروهای هومیوپاتی یا “کاملاً طبیعی” مانند قرص های دندان درآوردن به کودک خودداری کنید، زیرا ممکن است همیشه بی خطر نباشند.
 • هرگز از داروهای بی حس کننده روی لثه های کودک خود استفاده نکنید. اینها می توانند مضر یا حتی خطرناک باشند.
 • «زیورآلات دندانی» مانند گردنبند و دستبند کهربایی را در اختیار کودک خود قرار ندهید. آنها می توانند خطر خفگی ایجاد کنند یا منجر به آسیب شوند.
 • حلقه های دندان درآوردن یخ زده، اشیاء خیلی سفت و یا هر وسیله ای را بدون نظارت مناسب به کودک خود ندهید. این ممکن است منجر به آسیب یا حتی مرگ شود.
 • موادی مانند آسپرین یا الکل را روی لثه های کودک نگذارید و آنها را در آنجا نمالید. این مواد می توانند مضر باشند و هرگز نباید برای این منظور استفاده شوند.
 • سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده است که استفاده از این محصولات می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی از جمله جراحت و مرگ شود. بنابراین اجتناب از آنها به هر قیمتی ضروری است.

در عوض، برخی از این روش‌های ایمن‌تر را امتحان کنید تا به کودکتان کمک کنید احساس بهتری داشته باشد.

کارهایی که می توان انجام داد:

۱. ماساژ لثه

به منظور مراقبت از لثه های تحریک شده کودک در هنگام دندان درآوردن، این مراحل ساده را دنبال کنید:

 •  قبل از دست زدن به نوزاد دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید تا از هرگونه عفونت احتمالی یا انتقال میکروب جلوگیری کنید.
 • لثه های دردناک کودک را با استفاده از انگشت تمیز، پد گاز مرطوب یا یک تکه پارچه مرطوب به آرامی مالش دهید یا ماساژ دهید. این باعث تسکین ناراحتی ناشی از دندان درآوردن می شود.
 • در صورت لزوم، می‌توانید قبل از استفاده، یک پارچه مرطوب را در یخچال بگذارید تا یک اثر خنک‌کننده اضافی به کودکتان اضافه کنید و کودکتان را بیشتر تسکین دهید. همیشه مراقب باشید که خیلی سرد نباشد زیرا ممکن است به لثه یا پوست کودک شما آسیب برساند.

۲. حلقه و اسباب بازی دندان درآوردن

هنگامی که به کودک حلقه یا اسباب بازی برای جویدن دندان درآوردن می دهید، مهم است که از ایمنی او اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

۱. به جای حلقه های پر از مایع که ممکن است نشت کند یا بشکند، از یک حلقه دندانه دار استفاده کنید که از لاستیک جامد و سفت ساخته شده است. مطمئن شوید که آنها سرد هستند اما منجمد نیستند، زیرا انجماد می تواند به لثه های کودک آسیب برساند. آنها را برای استریل کردن آنها نجوشانید، که می تواند به پلاستیک آسیب برساند و مواد شیمیایی نشت کند.
۲. حلقه دندان درآوردن را دور گردن فرزندتان نبندید و فقط زمانی از آن استفاده کنید که مستقیماً بر او نظارت می کنید.
۳. برای جلوگیری از خطر خفگی، دندانپزشکی را انتخاب کنید که برای قورت دادن کودک شما خیلی بزرگ باشد و نتواند تکه تکه شود.
۴. مراقب باشید که از چه موادی ساخته شده اند و همیشه اقلامی را از شرکت های معتبر خریداری کنید. حتی محصولاتی که برچسب ایمن برای دندان درآوردن دارند ممکن است حاوی اجزای مضری مانند سرب باشند.

به یاد داشته باشید، در حالی که این دستورالعمل ها می تواند به اطمینان از ایمنی کودک شما در هنگام دندان درآوردن کمک کند، اما همچنان ضروری است که آنها را از نزدیک تحت نظر داشته باشید و اگر در مورد سلامت او نگرانی دارید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

۳. دستمال تمیز در کنار خود داشته باشید

وقتی دندان درآوردن در نوزادان اتفاق می افتد، معمولاً ناراحتی و درد را تجربه می کنند. برای کمک به تسکین ناراحتی، می توانید از یک دستمال تمیز مرطوب یا کمی سرد استفاده کنید. این نه تنها تسکین می دهد، بلکه به تمیز نگه داشتن صورت کودک با کاهش ترشح بیش از حد آب دهان کمک می کند و در نتیجه از تحریک پوست جلوگیری می کند.

 • لثه های کودک خود را با استفاده از یک دستمال مرطوب و خنک ماساژ دهید.
 • به آنها یک پارچه خنک و خیس برای دندان درآوردن نوزادان بدهید تا آنها را بجوند.
 • مرتباً صورت کودک خود را با یک پارچه تمیز پاک کنید تا از تحریک پوست در اثر آبریزش بیش از حد جلوگیری شود.

۴. خوراکی ها

اگر کودک شما شش ماهه یا بزرگتر است و قادر به جویدن غذای جامد است، توصیه می شود به او غذاهای خنک مانند میوه های نرم مانند موز یا خربزه بدهید. با این حال، مهم است که غذاهای سفت مانند هویج خام ارائه نکنید زیرا می توانند خطرناک باشند و باعث خفگی شوند.

هنگام معرفی غذاهای جدید، سوخاری کودک ممکن است گزینه خوبی به نظر برسد. با این حال، اینها اغلب حاوی قند هستند که برای کودک شما چندان سالم نیست زیرا ممکن است منجر به پوسیدگی دندان شود. برای اطمینان از ایمنی در طول وعده های غذایی، همیشه مراقب کودک خود در هنگام خوردن غذا باشید تا از بروز خفگی احتمالی جلوگیری کنید.

۵. دلداری دادن

در صورتی که کودک علائم تحریک پذیری را نشان دهد، ممکن است لازم باشد که آرامش و مراقبت بیشتری برای او فراهم شود. یکی دیگر از راه های رسیدگی به این موضوع، حواس پرتی است. شما می توانید این کار را با جلب علاقه آنها به یک فعالیت یا نشان دادن چیزهای جذاب به آنها انجام دهید. این به طور بالقوه می تواند به آرام شدن کودک کمک کند.

۶. ایبوپروفن یا استامینوفن

اگر روش‌های دیگر به کاهش ناراحتی کودک شما کمک نمی‌کند، و اگر کودک شما بیش از شش ماه سن دارد، می‌توانید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی در مورد ارائه داروهای مسکن نوزادان مانند ایبوپروفن یا استامینوفن صحبت کنید.
این داروها فقط باید برای مدت کوتاه (تقریباً یک روز) استفاده شوند و دوز صحیح باید رعایت شود. برای تعیین مقدار و دفعات مناسب تجویز این داروها با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

هرگز به کودکان زیر ۱۶ سال آسپرین ندهید.

چگونه تب نوزاد را در خانه درمان کنیم؟

تب همیشه دلیلی برای مصرف دارو نیست. اگر تب دارید اما احساس ناراحتی نمی‌کنید و می‌توانید با روش‌های غیر دارویی کنترل کنید، معمولاً نیازی به دارو نیست.

اگر برای کاهش تب خود به دارو نیاز دارید، با پزشک خود مشورت کنید که ممکن است داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز کند. پس از مصرف دارو، ممکن است تا دو ساعت طول بکشد تا دمای بدن شما کاهش یابد. تب ممکن است حتی پس از این دوره زمانی بازگردد.

همیشه از دوز توصیه شده پیروی کنید و از آن تجاوز نکنید و آن را بیشتر از مقدار توصیه شده در دستورالعمل ها مصرف نکنید.

برای کودکی که تب دارد:

 • اگر کودک شما زیر ۶ ماه است، فرصت های بیشتری برای شیردهی یا شیردهی به او بدهید (اگر شیر خشک می خورید، مقدار معمول شیر خشک را ارائه دهید).
 • اگر کودک شما بزرگتر از ۶ ماه است، به دادن شیر مادر یا شیر خشک ادامه دهید و می توانید آب یا محلول های آبرسانی خوراکی به او بدهید.
 • برای کمک به هیدراته ماندن آن‌ها، اغلب مقادیر کمی مایعات بدهید (اگر به اندازه کافی قدیمی هستند، می‌توانید آب، آب سیب و غیره را به آنها بدهید).
 • اگر کودک شما گرسنه است، به او غذا بدهید، اما اگر تا زمانی که هیدراته است نمی‌خواهد غذا بخورد، اشکالی ندارد.
 • پتوهای سنگین را با ملحفه جایگزین کنید (اگر به اندازه کافی قدیمی هستند که با ملافه بخوابید).
 • لباس های سبک مانند پوشک یا لباس زیر و پیراهن سبک به کودک بپوشانید تا گرما از بدن او خارج شود.
 • اجازه ندهید فرزندتان آنقدر سرد شود که بلرزد. این می تواند دمای بدن را افزایش دهد (لباس را یک لایه اضافه کنید تا زمانی که لرز متوقف شود).
 • پیشانی کودک خود را با یک پارچه یا اسفنج خیس ولرم (نه سرد) پاک کنید.
 • دستورالعمل های پزشک خود را در مورد درمان بیماری زمینه ای دنبال کنید.
 • مراقب علائمی باشید که بیماری آنها بدتر می شود.

به کودک خود حمام یا دوش آب سرد ندهید، زیرا ممکن است باعث سردی بیش از حد کودک و یا لرزیدن او شود. هرگز کودک خود را با الکل پاک نکنید یا حمام نکنید. این یک سم است و می تواند از طریق پوست جذب شود.

چه زمانی باید نگران تب در نوزادان بود؟

اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه سن دارد یا دارای سیستم ایمنی ضعیف است و دمای آن بالای ۳۸ درجه سانتی گراد (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) است، حتی اگر علائم دیگری نداشته باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

اگر کودک شما بزرگتر از ۳ ماه است و نقص ایمنی ندارد، در صورت داشتن تب و هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • سفتی گردن
 • نور چشمانشان را آزار می دهد
 • جوش
 • مشکلات تنفسی
 • استفراغ یا اسهال
 • دردی که با تسکین درد بهتر نمی شود
 • تبی که بیش از دو روز طول بکشد و علت مشخصی نداشته باشد
 • تشنج ناشی از تب
 • احساس ناخوشی فزاینده
 • بی قراری یا تحریک پذیری
 • خس خس یا سرفه مداوم
 • خواب آلودگی بیش از حد، یا بی حال یا بی پاسخ است
 • سردرد، گوش درد، گلودرد، یا سایر علائم بیماری که نگران آن هستید
 • تبی که سه تا روز طول می کشد و هیچ بهبودی ندارد

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کرد؟

دندان درآوردن معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. بیشتر اوقات، علائم را می توان در خانه مدیریت کرد.

اگر فرزندتان موارد زیر را دارد با پزشک خود صحبت کنید:

 • علائمی که شدید هستند یا بیشتر از چند روز طول می کشند
 • فک کوچک یا ناهنجاری های دهان یا فک (مانند شکاف کام)
 • علائم قابل مشاهده پوسیدگی دندان
 • بدون دندان بودن تا ۱۸ ماهگی
 • در آوردن دندان‌های دائمیقبل از افتادن دندان‌های شیری (ایجاد یک ردیف دوتایی از دندان‌ها)
 • آسیب صورت که به دندان یا لثه آسیب رسانده است
 • اگر شما هر گونه نگرانی دارید

کلام پایانی

 • با وجود افسانه رایج، دندان درآوردن باعث تب نمی شود. دمای ۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر(۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) معمولاً نشان دهنده بیماری یا عفونت است نه دندان درآوردن. همه نوزادان هنگام دندان درآوردن علائمی ندارند، اما علائم دندان درآوردن ممکن است شامل تحریک پذیری، نیاز به جویدن، افزایش آب دهان، درد لثه و گونه های قرمز باشد.
 • علاوه بر علائم مربوط به بیماری زمینه‌ای، کودکان مبتلا به تب ممکن است علائمی مانند احساس ناخوشی، گیجی، استفراغ، درد یا برافروختگی یا رنگ پریدگی را نیز داشته باشند. ناراحتی دندان درآوردن را می‌توان با ماساژ دادن لثه‌های کودک، اجازه جویدن (حلقه‌های دندان درآوردن، پارچه‌های شستشو یا غذاهای نرم) یا در صورت لزوم داروهای مسکن کاهش داد.
 • اگر کودک شما تب دارد، لباس های سبک بپوشید، اغلب نوشیدنی های کوچک به او بدهید و در صورت لزوم داروی تب بر بدهید. اگر تب بیش از چند روز طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید