خانه » سلامت جسم » جزئیات دوز مصرفی داروی نایزیلام (میدازولام)

جزئیات دوز مصرفی داروی نایزیلام (میدازولام)

نایزیلام (میدازولام) یک داروی تجویزی است که برای درمان انواع خاصی از تشنج استفاده می شود. این دارو به صورت اسپری بینی عرضه می شود. این به عنوان یک درمان فوری برای خوشه های تشنج استفاده می شود.

نایزیلام در بزرگسالان و کودکان خاص برای درمان فوری تشنج های مکرر یا خوشه های تشنج (۲ یا بیشتر تشنج در ۲۴ ساعت) ناشی از صرع استفاده می شود.

ماده موثره نایزیلام میدازولام است. (یک ماده فعال آن چیزی است که باعث اثر بخشی دارو می شود.) نایزیلام متعلق به گروهی از داروها به نام بنزودیازپین ها است.

در این مقاله دوزهای نایزیلام و همچنین قدرت و نحوه مصرف آن توضیح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نایزیلام (میدازولام) ، این مقاله عمیق را ببینید.

دوز نایزیلام چقدر است ؟

این بخش دوزهای معمول نایزیلام را شرح می دهد . برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

نایزیلام چیست ؟

نایزیلام به صورت اسپری بینی در واحدهای تک دوز موجود است. (یک کیت شامل دو واحد تک دوز است.)

نایزیلام چه قدرتی دارد ؟

نایزیلام (میدازولام) در یک دوز ۵ میلی گرم  در هر ۰.۱ میلی لیتر محلول در هر واحد تک دوز عرضه می شود.

دوزهای معمول نایزیلام چیست ؟

پزشک شما دوز توصیه شده نایزیلام را تجویز می کند که اثر مطلوب را ایجاد می کند. اگر در درمان نایزیلام تازه کار هستید ، ممکن است یک دوز از نایزیلام را در حضور یک متخصص مراقبت های بهداشتی دریافت کنید تا نحوه واکنش شما به دارو را ببیند. اگر مشکلات تنفسی جدی دارید، پزشک ممکن است گزینه های درمانی ایمن تری را با شما در میان بگذارد.

اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً استفاده می شود یا توصیه می شود توصیف می کند. اما حتما از دوزی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید. آنها بهترین دوز را متناسب با نیازهای شما تعیین می کنند.

دوز برای تشنج

نایزیلام (میدازولام) در بزرگسالان برای درمان اپیزودهای فوری تشنج های تکراری یا خوشه های تشنج (۲ یا بیشتر تشنج در ۲۴ ساعت) ناشی از صرع استفاده می شود.

دوز اول: اولین دوز نایزیلام یک اسپری در یک سوراخ بینی است.

دوز دوم: اگر نایزیلام قسمت خوشه ای تشنج شما را در عرض ۱۰ دقیقه درمان نکرد، از یک واحد اسپری بینی نایزیلام جدید برای تزریق یک اسپری به سوراخ بینی مقابل استفاده کنید. تنها در صورتی از دوز دوم استفاده کنید که پزشک شما این را به شما توصیه کرده باشد. در صورت داشتن مشکلات تنفسی یا خواب آلودگی مفرط از نوبت اول دارو، از دوز دوم نایزیلام استفاده نکنید.

مصرف بیش از دو دوز نایزیلام برای یک بار تشنج توصیه نمی شود. نایزیلام باید حداکثر برای یک اپیزود تشنج هر ۳ روز و پنج اپیزود تشنج در هر ماه استفاده شود.

اگر در مورد دوز نایزیلام خود و تعداد دفعات استفاده از این دارو سؤالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

دوز نایزیلام برای کودکان چقدر است؟

نایزیلام (میدازولام) برای کمک به درمان اپیزودهای فوری خوشه‌های تشنج ناشی از صرع در کودکان ۱۲ سال و بالاتر استفاده می‌شود.

دوز مصرفی در کودکان همانند دوز بزرگسالان است. برای کسب اطلاعات بیشتر، بخش «دوز برای تشنج» را در بالا ببینید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد دوز نایزیلام برای کودکان، با پزشک یا داروساز کودک خود صحبت کنید.

آیا نایزیلام طولانی مدت استفاده می شود؟

خیر. نایزیلام در صورت نیاز برای درمان خوشه ها یا دوره های تشنج استفاده می شود. این به معنای استفاده روزانه یا به عنوان یک درمان طولانی مدت نیست. حتما نایزیلام را دقیقا طبق دستور پزشک استفاده کنید.

تنظیم دوز

اگر مشکلات کلیوی متوسط تا شدید دارید، ممکن است طول بکشد تا نایزیلام (میدازولام) از بدن شما خارج شود. این می تواند باعث تجمع نایزیلام در بدن شما شود و خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. ممکن است پزشک شما را با دقت بیشتری تحت نظر داشته باشد.

اگر نارسایی احتقانی قلب دارید به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت داشتن این بیماری ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا نایزیلام (میدازولام) از بدن شما پاک شود. این ممکن است خطر عوارض جانبی جدی دارو را افزایش دهد.

اگر در مورد تنظیم دوز ممکن است در درمان نایزیلام به آن نیاز داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.

چه عواملی می تواند بر دوز من تأثیر بگذارد؟

دوز نایزیلامی که برای شما تجویز می شود ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. این شامل:

 • شدت بیماری که از دارو برای درمان استفاده می کنید
 • سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید
 • سایر مشکلات سلامتی که ممکن است داشته باشید (به بخش “تنظیمات دوز” در بالا مراجعه کنید)

نایزیلام (میدازولام) چگونه استفاده می شود؟

نایزیلام به صورت اسپری بینی در واحدهای تک دوز موجود است. پزشک به شما و یک مراقب نحوه دادن دوز نایزیلام را نشان می دهد . (زمانی که یک قسمت خوشه ای تشنج دارید، ممکن است نتوانید یک دوز نایزیلام به خود بدهید .)

دستورالعمل نحوه دادن دوز نایزیلام در بسته بندی محصول ارائه شده است. همچنین می توانید دستورالعمل های گام به گام را در وب سایت سازنده مشاهده کنید.

برای اطلاعات در مورد انقضا، نگهداری و دفع نایزیلام ، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

آیا خطر سوء استفاده از نایزیلام وجود دارد ؟

نایزیلام (میدازولام) یک هشدار جعبه ای در مورد خطر سوء استفاده و اعتیاد دارد. (اخطار جعبه‌ای جدی‌ترین هشدار سازمان غذا و دارو [FDA] است.) این یک ماده کنترل‌شده بر اساس برنامه چهارم است. این بدان معنی است که نایزیلام (میدازولام) دارای یک کاربرد پزشکی تایید شده است، اما خطر استفاده نادرست در طول درمان را دارد.

“سوء استفاده” به استفاده از دارو به روشی غیر از نحوه تجویز پزشک اشاره دارد. نمونه هایی از استفاده نادرست شامل استفاده بیشتر از دارو یا در دوزهای بالاتر از توصیه پزشک است. اعتیاد شامل استفاده از یک ماده مخدر است حتی اگر پیامدهای مضری داشته باشد.

شما باید نایزیلام را فقط همانطور که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید. استفاده نادرست خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد که در موارد نادر می تواند منجر به مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود.

در صورت مصرف بیش از حد دارو چه باید کرد؟

نایزیلام (میدازولام) را بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده استفاده نکنید ، زیرا می تواند منجر به اثرات مضر شود.

علائم مصرف بیش از حد

علائم ناشی از مصرف بیش از حد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی بیش از حد
 • تنفس بسیار آهسته و کم عمق
 • گیجی
 • رفلکس های آهسته
 • کما

در برخی موارد مرگ بر اثر دپرسیون تنفسی ناشی از مصرف بیش از حد این دارو رخ داده است.

در صورت مصرف بیش از حد نایزیلام چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید بیش از حد نایزیلام استفاده کرده اید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین می توانید بااورژانس تماس بگیرید.

نایزیلام و کناره گیری و وابستگی

نایزیلام (میدازولام) یک بنزودیازپین است. دارای یک هشدار جعبه ای برای خطر وابستگی و کناره گیری است.

این دارو برای درمان اپیزودهای فوری خوشه های تشنج ناشی از صرع استفاده می شود. با این حال، استفاده بیشتر از نایزیلام (میدازولام) ، در دوزهای بالاتر یا در مدت زمان طولانی‌تر از آنچه توصیه می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به وابستگی فیزیکی را افزایش دهد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که بدن شما برای عملکرد معمول به دارو متکی است.

اگر به طور ناگهانی مصرف نایزیلام را قطع کنید ، ممکن است علائم ترک را تجربه کنید. اینها عوارض جانبی هستند که با قطع مصرف دارویی که بدن شما به آن وابسته شده است ممکن است رخ دهد. نمونه هایی از علائم ترک عبارتند از:

 • اسهال و استفراغ
 • تعریق
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • درد شکم
 • احساس سرما یا گرما بیشتر از حد معمول
 • تب
 • لرزش 

مهم است که نایزیلام (میدازولام) را دقیقاً طبق دستور پزشک خود استفاده کنید. اگر نیاز به قطع مصرف نایزیلام دارید ، پزشک از شما می خواهد که به تدریج نایزیلام را قطع کنید تا خطر علائم ترک را کاهش دهید.

سوالات متداول

در زیر به برخی از سوالات متداول در مورد دوز نایزیلام پاسخ داده شده است .

۱. چه مدت طول می کشد تا نایزیلام شروع به کار کند؟

نایزیلام (میدازولام) بعد از اولین دوز شروع به کار می کند. در بیشتر موارد، این دارو برای متوقف کردن یک قسمت از خوشه‌های تشنج در عرض ۱۰ دقیقه عمل می‌کند. اما اگر دوره تشنج شما در عرض ۱۰ دقیقه متوقف نشد، پزشک ممکن است استفاده از دوز دوم نایزیلام را توصیه کند . (برای جزئیات بیشتر به بخش «دوز نایزیلام چیست ؟» در بالا مراجعه کنید.)

اگر سؤال دیگری در مورد انتظارات از درمان نایزیلام دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

۲. آیا دوز نایزیلام مشابه دوزهای والتوکو است ؟

اشکال و کاربرد هر دارو مشابه است، اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. نایزیلام (میدازولام) و Valtoco هر دو اسپری بینی هستند که برای درمان دوره های فوری تشنج ناشی از صرع استفاده می شوند.

نایزیلام (میدازولام) و Valtoco متعلق به یک گروه از داروها به نام بنزودیازپین ها هستند و به طور مشابه برای درمان خوشه های تشنج عمل می کنند. اما آنها مواد فعال متفاوتی دارند. (یک ماده فعال آن چیزی است که باعث کارکرد دارو می شود.) نایزیلام حاوی ماده فعال میدازولام است، در حالی که والتوکو حاوی ماده فعال دیازپام است.

Valtoco دارای قدرت‌های متفاوتی نسبت به نایزیلام (میدازولام) است و دوز آن برای درمان یک دوره خوشه‌ای تشنج بر اساس وزن بدن است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مقایسه این داروها، با پزشک خود صحبت کنید. آنها دارو و دوز مناسب برای شما را تجویز خواهند کرد.

از دکترم چه بپرسم؟

بخش های بالا دوزهای معمول ارائه شده توسط سازنده نایزیلام (میدازولام) را شرح می دهند . اگر پزشک شما این دارو را توصیه کند، دوز مناسب را برای شما تجویز خواهد کرد.

بدون تجویز پزشک نباید دوز نایزیلام خود را تغییر دهید. نایزیلام را فقط طبق دستور مصرف کنید . اگر در مورد دوز فعلی خود سؤال یا نگرانی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

در اینجا چند نمونه از سوالاتی است که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • نایزیلام ، خطر عوارض جانبی من افزایش می یابد ؟
 • دوز نایزیلام چگونه با دیاستات مقایسه می شود ؟
 • اگر برای درمان بیماری خود از داروهای دیگری استفاده می کنم، آیا به تنظیم دوز نیاز دارم؟

دیدگاهتان را بنویسید