خانه » سلامت روان » روش تشخیص و درمان اعتیاد به اینترنت

روش تشخیص و درمان اعتیاد به اینترنت

اعتیاد به اینترنت یک اعتیاد رفتاری است که در آن فرد به اینترنت یا سایر وسایل آنلاین به عنوان روشی ناسازگار برای مقابله با استرس های زندگی وابسته می شود.

اعتیاد به اینترنت به طور گسترده ای شناخته شده و پذیرفته شده است. به طوری که در سال ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی به طور رسمی اعتیاد به فناوری دیجیتال را به عنوان یک مشکل جهانی به رسمیت شناخت، جایی که فعالیت بیش از حد آنلاین و استفاده از اینترنت منجر به مبارزه با مدیریت زمان، خواب، انرژی و توجه می شود (منبع مطلب).

۵ نکته مهم درباره اعتیاد به اینترنت

 1. اعتیاد به اینترنت هنوز یک اختلال روانی رسمی شناخته شده نیست. محققان معیارهای تشخیصی اعتیاد به اینترنت را تدوین کرده اند، اما در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5-TR) گنجانده نشده است. با این حال، اختلال بازی اینترنتی (IGD) به عنوان یک شرط برای مطالعه بیشتر گنجانده شده است، و اعتیاد به اینترنت به عنوان یک منطقه تخصصی در حال توسعه است (منبع مطلب).
 2. به طور فزاینده ای، اعتیاد به دستگاه های تلفن همراه، مانند تلفن های همراه و تلفن های هوشمند، و اعتیاد به سایت های شبکه های اجتماعی در حال بررسی است. ممکن است بین هر یک از این زیرگروه ها همپوشانی هایی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، قمار آنلاین شامل بازی های آنلاین است.
 3. درمان اعتیاد به اینترنت در دسترس است، اما تنها تعداد کمی از خدمات تخصصی اعتیاد اینترنتی وجود دارد. با این حال، یک روانشناس با دانش در مورد درمان اعتیاد احتمالا می تواند کمک کند.

علائم اعتیاد به اینترنت

از آنجایی که اعتیاد به اینترنت به طور رسمی به عنوان یک اختلال اعتیاد آور شناخته نشده است، تشخیص آن ممکن است دشوار باشد. با این حال، چندین متخصص برجسته در زمینه اعتیاد رفتاری به دانش فعلی علائم اعتیاد به اینترنت کمک کرده اند. همه انواع اعتیاد به اینترنت شامل چهار مؤلفه زیر است (منبع مطلب):

۱. استفاده بیش از حد از اینترنت

علیرغم این توافق که استفاده بیش از حد از اینترنت یک علامت کلیدی است، به نظر نمی رسد که هیچ کس بتواند دقیقاً تعیین کند که چقدر زمان رایانه بیش از حد محسوب می شود. در حالی که دستورالعمل‌ها توصیه می‌کنند برای جوانان زیر ۱۸ سال بیش از دو ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده نکنند، هیچ توصیه رسمی برای بزرگسالان وجود ندارد (منبع مطلب).

علاوه بر این، دو ساعت ممکن است برای افرادی که از رایانه برای کار یا مطالعه استفاده می کنند غیر واقعی باشد. برخی از نویسندگان این هشدار را «برای استفاده غیر ضروری» اضافه می کنند، اما برای افرادی که به اینترنت اعتیاد دارند، استفاده از رایانه ممکن است ضروری به نظر برسد.

در اینجا چند سؤال از ابزارهای ارزیابی اعتیاد به اینترنت وجود دارد که به شما کمک می کند تا میزان زیاد بودن آن را ارزیابی کنید.

چند وقت یکبار …

 • آیا اغلب متوجه می‌شوید که بیشتر از آنچه در ابتدا در نظر داشتید، وقت خود را آنلاین می‌گذرانید؟
 • آیا افرادخانواده شما، از مدت زمانی که شما در اینترنت می گذرانید شکایت دارند؟
 • آیا هنگام مرور آنلاین اغلب به خود می گویید “فقط چند دقیقه دیگر”؟
 • آیا سعی کرده اید مدت زمانی را که آنلاین می گذرانید کاهش دهید اما موفق نشدید؟
 • آیا مدت زمان فعالیت آنلاین خود را از دیگران پنهان می کنید؟

اگر هر یک از این موقعیت ها به صورت روزانه پیش می آید، ممکن است به اینترنت معتاد شده باشید.

۲. علائم ترک

علائم شایع ترک اینترنت شامل عصبانیت، تنش، و افسردگی زمانی که دسترسی به اینترنت در دسترس نیست. در صورت عدم توانایی در استفاده از رایانه، این موارد ممکن است به عنوان کسالت، شادی، بدخلقی، عصبی بودن و تحریک پذیری درک شوند.

۳. تحمل و مدارا

مدارا یکی از ویژگی های بارز اعتیاد به الکل و مواد مخدر است و در مورد اعتیاد به اینترنت نیز صدق می کند. این را می توان به عنوان تمایل و از دیدگاه کاربر، نیاز به افزایش مقادیر تحریک مرتبط با کامپیوتر درک کرد.

کاربر ممکن است بخواهد زمان بیشتری را در رایانه بگذراند و به تدریج تمام جنبه های زندگی خود را در اختیار بگیرد. دنبال کردن چیزهای بیشتر احتمالاً موضوع غالب در افکار و برنامه ریزی آنهاست.

۴. پیامدهای منفی

اگر اعتیاد به اینترنت عواقب منفی نداشت، مشکلی وجود نداشت. با این حال، هنگامی که استفاده بیش از حد از رایانه اعتیاد آور می شود، چیزی شروع به مشکل ساز شدن می کند.

یکی از تأثیرات منفی اعتیاد به اینترنت این است که می تواند منجر به فقدان روابط شخصی خارج از دنیای آنلاین شود. روابطی که دارید ممکن است به دلیل مشاجرات بر سر استفاده از اینترنت شما نادیده گرفته شود یا تیره شود.

 • علاوه بر این، روابط آنلاین می تواند به سرعت و به راحتی توسعه یابد، گاهی اوقات بدون اینکه فرد حتی متوجه شود که این امر به منزله خیانت به شریک زندگی خود است. این می تواند منجر به عوارض بیشتر در روابط شخصی شود.
 • استفاده بیش از حد از اینترنت همچنین می تواند بر عملکرد تحصیلی و سایر دستاوردها تأثیر منفی بگذارد. افراد مبتلا به اعتیاد به اینترنت ممکن است متوجه شوند که انرژی کمی برای چیز دیگری به جز استفاده از رایانه دارند، زیرا اغلب از بیدار ماندن تا دیروقت پشت رایانه و تجربه کم خوابی خسته می شوند.
 • علاوه بر این، اعتیاد به اینترنت می تواند عواقب مالی داشته باشد، به ویژه اگر اعتیاد مربوط به قمار آنلاین، خرید آنلاین باشد. این فعالیت ها می تواند منجر به زیان های مالی و بدهی قابل توجهی شود.

اعتیاد به اینترنت در کودکان

موضوع اعتیاد به اینترنت به ویژه برای کودکان و نوجوانان نگران کننده است، زیرا آنها دانش و آگاهی لازم برای مدیریت صحیح استفاده از رایانه خود را ندارند و از خطرات بالقوه ای که اینترنت می تواند ایجاد کند بی اطلاع هستند.

از آنجایی که اکثر بچه ها به کامپیوتر دسترسی دارند و تلفن همراه دارند، والدین ممکن است احساس راحتی بیشتری کنند که بدانند در مواقع اضطراری می توانند با فرزندشان در تماس باشند. با این حال، این دسترسی مداوم به اینترنت می تواند کودکان را در معرض خطرات بسیار واقعی قرار دهد.

 • کودکان به طور فزاینده ای به مدت زمان طولانی متصل به اینترنت عادت کرده اند و ارتباط آنها را با دنیای اطراف قطع می کند.
 • کودکانی که رایانه دارند و دسترسی آنلاین ممتازی دارند، هم به عنوان قربانی و هم به عنوان مجرم، در معرض خطر بیشتر درگیر شدن در آزار و اذیت سایبری هستند (منبع مطلب).

علاوه بر این، کودکانی که به صورت آنلاین بازی می‌کنند، معمولاً برای حمایت از گروهی که با آن بازی می‌کنند، با فشار همسالان برای بازی برای مدت زمان طولانی مواجه می‌شوند. این فقدان مرزها می تواند آنها را در برابر اعتیاد به بازی های ویدیویی آسیب پذیر کند، که می تواند در توسعه روابط اجتماعی سالم اختلال ایجاد کند و منجر به انزوا و قربانی شدن شود.

به کودکان و نوجوانان توصیه می شود که بیش از دو ساعت در روز از صفحه نمایش استفاده نکنند.

اگر به اینترنت اعتیاد دارید چه کاری باید انجام دهید؟

اگر علائم اعتیاد به اینترنت را در خود یا فردی که تحت مراقبت شماست تشخیص می دهید، با پزشک خود در مورد کمک گرفتن صحبت کنید. پزشک شما علاوه بر اینکه می‌تواند به کلینیک‌های اعتیاد اینترنتی، روان‌شناسان و سایر درمانگران ارجاع دهد، می‌تواند برای درمان یک مشکل زمینه‌ای مانند افسردگی یا اختلال اضطراب اجتماعی، داروها یا درمانی تجویز کند (منبع مطلب).

اعتیاد به اینترنت همچنین می‌تواند با سایر اعتیادهای رفتاری مانند اعتیاد به کار، اعتیاد به تلویزیون و اعتیاد به گوشی‌های هوشمند همپوشانی داشته باشد.

کلام پایانی

اعتیاد به اینترنت می تواند اثرات مخربی بر افراد، خانواده ها و به ویژه کودکان و نوجوانان در حال رشد داشته باشد. دریافت کمک ممکن است چالش برانگیز باشد اما می تواند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید