خانه » بیماری ها » روش جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی)

روش جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی)

برداشتن رحم (هیسترکتومی) چیست؟

هیسترکتومی یک روش جراحی است که در آن رحم برداشته می شود. این جراحی برای زنان رایج ترین عمل جراحی غیر از جراحی های مربوط به زایمان در ایالات متحده است.

از هر ۱۰۰,۰۰۰ زن تقریباً ۳۰۰ نفر تحت عمل هیسترکتومی قرار می گیرند.

انوع پرولاپس (افتادگی مجاری ادرار) چیست؟

برداشتن رحم (هیسترکتومی) برای درمان سرطان رحم یا پیش سرطان های بسیار شدید (به نام دیسپلازی، کارسینوم درجا، یا CIN III یا کارسینوم میکرو تهاجمی دهانه رحم) انجام می شود. هیسترکتومی برای سرطان آندومتر (سرطان پوشش رحم) حذف سرطان از بدن است. برداشتن رحم (هیسترکتومی) اساس درمان سرطان رحم است.

شایع ترین دلیلی که هیسترکتومی انجام می شود فیبروم های رحمی است.

سایر دلایل رایج برداشتن رحم عبارتند از:

تنها ۱۰ درصد از هیسترکتومی ها برای سرطان انجام می شود. این مقاله در درجه اول بر روی استفاده از هیسترکتومی برای دلایل غیر سرطانی و غیر اورژانسی تمرکز می کند، که می تواند تصمیمات چالش برانگیزتری را برای زنان و پزشکان آنها در بر داشته باشد.

شایع ترین دلیل برداشتن رحم (هیسترکتومی) فیبروم های رحمی (همچنین به عنوان لیومیوماتای رحمی شناخته می شود) است. فیبروم های رحمی, رشد خوش خیم (غیر سرطانی) رحم هستند که علت آن ناشناخته است. اگرچه اکثر آنها باعث سرطان رحم نمی شوند یا به آنها تبدیل نمی شوند

فیبروم رحم می تواند مشکلات پزشکی ایجاد کند. دلایل هیسترکتومی در زنان مبتلا به فیبروم رحمی عبارتند از:

 • سایز بیش از حد (معمولا بزرگتر از اندازه یک بارداری دو ماهه)
 • فشار یا درد
 • خونریزی به حدی شدید که باعث کم خونی شود

شل شدن لگن یکی دیگر از شرایطی است که می تواند به درمان با هیسترکتومی نیاز داشته باشد. در این وضعیت، یک زن دچار شل شدن عضلات و بافت‌های پشتیبان در ناحیه کف لگن می‌شود. شل شدن خفیف می تواند باعث افتادگی درجه یک شود.

سه نوع افتادگی مجاری رحم (پرولاپس) وجود دارد:

 1. افتادگی درجه اول: شل شدن خفیف می تواند باعث شود که در آن دهانه رحم (دهانه رحم) تقریباً تا نیمه به سمت واژن قرار می گیرد.
 2. افتادگی درجه دوم: در افتادگی درجه دوم دهانه رحم یا لبه جلویی رحم به سمت دهانه واژن حرکت کرده است.
 3. افتادگی درجه سوم: در افتادگی درجه سه، دهانه رحم  از دهانه واژن بیرون زده است.

افتادگی درجه دو و سه رحم باید با هیسترکتومی درمان شود.

ضعف دیواره واژن

سیستوسل، رکتوسل یا اورتروسل می تواند منجر به علائمی شود، به عنوان مثال:

 • بی اختیاری ادرار (از دست دادن ناخواسته ادرار)
 • سنگینی لگن
 • اختلال در عملکرد جنسی

از دست دادن ادرار با موارد زیر تشدید می شود:

 • عطسه کردن
 • سرفه کردن
 • پریدن
 • خندیدن

عوامل خطر برای شل شدن عضلات کف لگن

شایع ترین عامل خطر برای شل شدن عضلات کف لگن ، فرزندآوری است. اگرچه ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد. اجتناب از زایمان و انجام سزارین لزوماً خطر ایجاد شل شدن عضلات کف لگن را از بین نمی برد.

چه آزمایش ها یا درمان هایی قبل از هیسترکتومی انجام می شود؟

یک زن باید قبل از انجام برداشتن رحم (هیسترکتومی) معاینه لگن، پاپ اسمیر انجام دهد.

 • قبل از انجام هیسترکتومی برای درد لگن، زنان ممکن است تحت روش های جراحی اکتشافی محدودتر (کمتر گسترده) (مانند لاپاراسکوپی) قرار گیرند تا سایر علل درد را رد کنند.
 • قبل از انجام هیسترکتومی برای خونریزی غیرطبیعی رحم، زنان نیاز به نمونه برداری از پوشش داخلی رحم (بیوپسی از آندومتر) دارند تا پیش سرطان یا سرطان رحم را رد کنند. به این روش نمونه برداری آندومتر گفته می شود.
 • همچنین، سونوگرافی لگن و/یا تست توموگرافی کامپیوتری لگن (CT) می تواند برای تایید تشخیص انجام شود. در خانمی که درد لگن یا خونریزی دارد، اغلب قبل از انجام هیسترکتومی، یک دوره  درمان دارویی انجام می شود.

بنابراین، به یک زن پیش از یائسگی (هنوز دارای دوره های قاعدگی منظم) که فیبروم رحمی او باعث خونریزی می شود، اما درد ندارد، معمولاً ابتدا درمان دارویی با هورمون ارائه می شود.

درمان‌های غیرهورمونی نیز در دسترس هستند، مانند ترانکسامیک اسید و روش‌های جراحی متوسط‌ تر، مانند ابلیشن (برداشتن پوشش داخلی رحم).

اگر هنوز خونریزی قابل توجهی داشته باشد که باعث اختلال عمده در زندگی روزمره او شود، یا خونریزی همچنان باعث کم خونی شود (تعداد کم گلبول های قرمز خون به دلیل از دست دادن خون)، و در نمونه گیری آندومتر هیچ گونه ناهنجاری نداشته باشد، ممکن است بیمار کاندید مناسبی برای هیسترکتومی در نظر گرفته شود. .

یک زن یائسه (که دوره های قاعدگی او برای همیشه متوقف شده است) که هیچ گونه اختلالی در نمونه های رحم خود (نمونه برداری از آندومتر) ندارد و همچنان خونریزی غیرطبیعی مداوم پس از تلاش برای درمان هورمونی دارد، ممکن است برای هیسترکتومی در نظر گرفته شود. ممکن است برای تصمیم گیری در مورد درمان پزشکی بهینه برای یک زن، چندین تنظیم دوز یا انواع مختلف هورمون ها مورد نیاز باشد.

برداشتن رحم (هیسترکتومی) چگونه انجام می شود؟

 • در گذشته رایج ترین هیسترکتومی با برش از طریق شکم (هیسترکتومی شکمی) انجام می شد.
 • در حال حاضر اکثر جراحی ها می توانند از هیسترکتومی با کمک لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی واژینال (از طریق واژن به جای شکم) برای بهبودی سریع تر و آسان تر استفاده کنند.
 • معمولاً با هیسترکتومی شکمی، مدت زمان بستری طولانی‌ تر از هیسترکتومی واژینال است و هزینه‌های بیمارستان بیشتر است.
 • به نظر می‌رسد این روش‌ها زمان حدود دو ساعت طول می‌کشد، مگر اینکه اندازه رحم بسیار بزرگ باشد، در این صورت هیسترکتومی واژینال ممکن است بیشتر طول بکشد.

انواع هیسترکتومی چیست؟

در حال حاضر انواع تکنیک های جراحی برای انجام هیسترکتومی وجود دارد. روش جراحی ایده آل برای هر زن به شرایط پزشکی خاص او بستگی دارد. در زیر، انواع مختلف هیسترکتومی با دستورالعمل های کلی در مورد اینکه کدام تکنیک برای کدام نوع وضعیت پزشکی در نظر گرفته می شود، مورد بحث قرار می گیرد.

با این حال، تصمیم نهایی باید پس از یک بحث فردی بین زن و پزشکی که وضعیت فردی او را به بهترین شکل درک می کند، گرفته شود.

به یاد داشته باشید، به عنوان یک قانون کلی، قبل از هر نوع هیسترکتومی، زنان باید آزمایش های زیر را انجام دهند تا روش بهینه را انتخاب کنند:

 1. معاینه کامل لگن شامل معاینه دستی تخمدان ها و رحم.
 2. پاپ اسمیر به روز.
 3. بسته به آنچه که پزشک در معاینه پیدا می کند، سونوگرافی لگن ممکن است مناسب باشد.
 4. تصمیم در مورد برداشتن یا عدم برداشتن تخمدان ها در زمان هیسترکتومی.
 5. شمارش کامل خون (CBC)  و تلاش برای اصلاح کم خونی در صورت امکان.

انوع روش های برداشتن رحم (هیسترکتومی)

۷ روش برای برداشتن رحم (هیسترکتومی) وجود دارد که به بررسی هریک از آنها پرداخته می شود. انواع روش های  (هیسترکتومی) عبارتند از:

 • هیسترکتومی کامل شکم
 • هیسترکتومی واژینال
 • هیسترکتومی واژینال به کمک لاپاراسکوپی
 • هیسترکتومی سوپراسرویکال
 • هیسترکتومی سوپراسرویکال لاپاراسکوپی
 • هیسترکتومی رادیکال
 • اوفورکتومی و سالپنگو اوفورکتومی

۱. هیسترکتومی کامل شکمی (رایج ترین نوع)

هیسترکتومی کامل شکمی رایج ترین نوع هیسترکتومی است. در طول هیسترکتومی کامل شکم، پزشک رحم، از جمله دهانه رحم را برمی دارد. اسکار روی شکم ممکن است افقی یا عمودی باشد، بسته به دلیل انجام عمل و اندازه ناحیه تحت درمان.

 • سرطان تخمدان(ها) و رحم، اندومتریوز و فیبروم های بزرگ رحمی با هیسترکتومی کامل شکمی درمان می شوند.
 • هیسترکتومی کامل شکمی نیز ممکن است در برخی موارد غیرمعمول درد لگنی بسیار شدید، پس از ارزیابی بسیار کامل برای شناسایی علت درد، و تنها پس از تلاش غیر موفق برای درمان‌های غیرجراحی انجام شود.
 • واضح است که یک زن نمی تواند بعد از این روش بچه دار شود، بنابراین معمولاً برای زنانی که مایل به بچه دار شدن هستند انجام نمی شود مگر اینکه یک بیماری جدی مانند سرطان وجود داشته باشد.
 • هیسترکتومی کامل شکم امکان بررسی کل شکم و لگن را فراهم می کند که این مزیت در زنان مبتلا به سرطان یا بررسی رشد با علت نامشخص است.

۲. روش هیسترکتومی واژینال

در طی این روش، رحم از طریق واژن خارج می شود. هیسترکتومی واژینال برای شرایطی مانند افتادگی رحم، هیپرپلازی آندومتر یا دیسپلازی دهانه رحم مناسب است.

 • اینها شرایطی هستند که در آن رحم خیلی بزرگ نیست و کل شکم نیازی به معاینه با استفاده از روش جراحی گسترده‌ تر ندارد. زن باید در طول عمل پاهای خود را در یک دستگاه رکاب بالا بیاورد.
 • زنانی که بچه دار نشده اند ممکن است کانال واژن به اندازه کافی بزرگ برای این نوع عمل نداشته باشند.
 • اگر زنی رحم خیلی بزرگی داشته باشد، نتواند پاهایش را برای مدت طولانی در دستگاه رکاب بالا بیاورد، یا دلایل دیگری داشته باشد که کل قسمت فوقانی شکم باید بیشتر بررسی شود، پزشک معمولا هیسترکتومی شکمی را توصیه می کند.

۳. هیسترکتومی واژینال به کمک لاپاراسکوپی

هیسترکتومی واژینال با کمک لاپاراسکوپی (LAVH) شبیه به روش هیسترکتومی واژینال است که در بالا توضیح داده شد، اما استفاده از لاپاراسکوپ را اضافه می کند. لاپاراسکوپ یک لوله دید بسیار نازک است که برای به تصویر کشیدن ساختارهای داخل شکم استفاده می شود.

در برخی از زنان استفاده از لاپاراسکوپی در طول هیسترکتومی واژینال, به بهترین وجه مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا این امکان را به شما می‌دهد تا قسمت فوقانی شکم در طول جراحی به دقت بررسی شود.

نمونه هایی از استفاده از لاپاراسکوپ برای سرطان اندومتر اولیه (برای تأیید عدم گسترش سرطان)، یا اگر اوفورکتومی (برداشتن تخمدان ها) در دست اقدام باشد، می باشد.

درست مانند هیسترکتومی ساده واژینال بدون لاپاراسکوپ، رحم نباید بیش از حد بزرگ باشد. پزشک همچنین وضعیت پزشکی را بررسی می کند تا مطمئن شود که خطرات خاصی وجود ندارد که استفاده از این روش را منع کند، مانند جراحی قبلی که می تواند خطر ایجاد اسکار غیرطبیعی (چسبندگی) را افزایش دهد.

اگر زنی چنین سابقه جراحی قبلی داشته باشد، یا اگر دارای توده لگنی بزرگ باشد، ممکن است هیسترکتومی شکمی منظم در نظر گرفته شود.

۴. هیسترکتومی سوپراسرویکال

هیسترکتومی سوپراسرویکال برای برداشتن رحم در حالی که دهانه رحم در امان است استفاده می شود. دهانه رحم ناحیه ای است که قسمت پایینی رحم را تشکیل می دهد و در انتهای (بالا) کانال واژن قرار دارد. این روش احتمالاً احتمال ابتلا به سرطان را در دهانه رحم باقیمانده کاملاً از بین نمی برد.

زنانی که تست پاپ اسمیر غیرطبیعی یا سرطان دهانه رحم داشته اند، به وضوح کاندیدای مناسبی برای این روش نیستند. اگر دلیلی برای برداشتن دهانه رحم وجود نداشته باشد، سایر زنان ممکن است بتوانند این روش را انجام دهند.

در برخی موارد، دهانه رحم در واقع بهتر است در جای خود باقی بماند، مانند برخی موارد آندومتریوز شدید. این روش ساده‌ تر است و زمان کمتری برای انجام آن نیاز دارد. ممکن است مقداری از واژن را پشتیبانی کند و خطر ایجاد بیرون زدگی محتویات واژن از طریق دهانه واژن (پرولپس واژن) را کاهش دهد.

۵. هیسترکتومی سوپراسرویکال لاپاراسکوپی

عمل هیسترکتومی لاپاراسکوپی سوپرا سرویکال مانند روش LAVH انجام می شود، اما رحم از دهانه رحم جدا می شود و بافت رحم از طریق برش لاپاراسکوپی برداشته می شود. بهبودی عموماً سریعتر از سایر انواع هیسترکتومی است. حفظ دهانه رحم کمتر منجر به قاعدگی (قاعدگی) می شود زیرا پوشش داخلی دهانه رحم معمولاً سوزان می شود.

۶. هیسترکتومی رادیکال

روش هیسترکتومی رادیکال شامل جراحی گسترده تری نسبت به هیسترکتومی کامل شکمی است زیرا شامل برداشتن بافت های اطراف رحم و برداشتن واژن فوقانی نیز می شود. هیسترکتومی رادیکال معمولاً برای سرطان زودرس دهانه رحم انجام می شود. هیسترکتومی رادیکال در مقایسه با هیسترکتومی شکمی عوارض بیشتری دارد. این حالت شامل آسیب به روده و سیستم ادراری است.

۷. اوفورکتومی و سالپنگو اوفورکتومی (برداشتن تخمدان ها یا لوله های فالوپ)

اوفورکتومی, برداشتن تخمدان (ها) با جراحی است، در حالی که اوفورکتومی و سالپنگو اوفورکتومی (برداشتن تخمدان ها یا لوله های فالوپ) برداشتن تخمدان و لوله فالوپ مجاور آن است. این دو روش برای سرطان تخمدان، برداشتن تومورهای مشکوک تخمدان یا سرطان لوله فالوپ (که بسیار نادر است) انجام می شود.

همچنین ممکن است به دلیل عوارض عفونت یا همراه با هیسترکتومی برای سرطان انجام شود. گاهی اوقات، زنان مبتلا به انواع ارثی سرطان تخمدان یا پستان، به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان در آینده، اوفورکتومی را به عنوان جراحی پیشگیرانه (پیشگیرانه) انجام می دهند.

توصیه های فعلی این است که لوله های فالوپ باید در حین هیسترکتومی برداشته شوند، حتی اگر تخمدان ها حفظ شوند. این کار برای کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در طول زندگی انجام می شود، که می تواند در ۲۵٪ موارد از لوله های فالوپ ایجاد شود.

عوارض هیسترکتومی چیست؟

عوارض هیسترکتومی عبارتند از:

 • عفونت
 • درد
 • خونریزی در ناحیه جراحی

هیسترکتومی شکمی نسبت به هیسترکتومی واژینال میزان عفونت و درد بعد از عمل بالاتری دارد.

جایگزین های هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی برای شرایطی غیر از سرطان معمولاً تا زمانی که سایر درمان‌های کمتر تهاجمی ناموفق باشند در نظر گرفته نمی‌شود.

 • روش های جدیدتر، به عنوان مثال، آمبولیزاسیون شریان رحمی (بستن شریان رحمی) یا برداشتن بخشی از رحم با جراحی (میومکتومی)، برای درمان خونریزی بیش از حد رحم, استفاده می شود.
 • ابلیشن آندومتر  و داروهای جدیدتر جایگزین هستند.

آیا زنانی که هیسترکتومی کرده اند باید آزمایش پاپ اسمیر را ادامه دهند؟

هر خانمی که سابقه پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته باشد باید تا پایان عمر آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهد. این به دلیل احتمال کم، اما واقعی است که سرطان دهانه رحم در محل جراحی که دهانه رحم برداشته شده است عود کند.

علاوه بر این، زنان با سابقه پاپ اسمیر غیرطبیعی، سایر زنانی که نیاز داشتند، ادامه دادند. پاپ اسمیر زنانی هستند که هیسترکتومی سوپراسرویکال دارند، جایی که دهانه رحم در جای خود باقی مانده است.

در این شرایط، برخلاف زنی که به دلایل سرطان دهانه رحم هیسترکتومی کرده است، زنی که هیسترکتومی سوپراسرویکال انجام داده است، می تواند همان دستورالعمل های غربالگری را مانند سایر زنانی که جراحی نکرده اند، دنبال کند.

به عنوان مثال، اگر زن به خوبی غربالگری شده باشد و همیشه پاپ اسمیر طبیعی داشته باشد، پزشک ممکن است انجام پاپ اسمیر را در سن ۶۵ سالگی متوقف کند.

زنانی که نیازی به ادامه آزمایش پاپ اسمیر ندارند، کسانی هستند که به دلایل خوش خیم (نه سرطانی) مانند فیبروم رحم، هیسترکتومی واژینال یا هیسترکتومی شکمی انجام داده اند. اگر آنها قبل از عمل, آزمایش پاپ اسمیر نرمال داشته اند، نیازی به ادامه دادن پاپ اسمیر پس از عمل, ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید