خانه » سلامت جسم » روش هایی برای تسکین خارش رگ های واریسی

روش هایی برای تسکین خارش رگ های واریسی

رگ های واریسی رگ های بزرگ و پیچ خورده آبی یا بنفش هستند که در نزدیکی سطح پوست روی پاها دیده می شوند. این وریدهای بزرگ و برآمده می توانند علائم مختلفی مانند خارش، درد و احساس سنگینی در پاها ایجاد کنند.

هنگامی که دریچه های مسئول کنترل جریان خون از پاها به سمت بالاتنه دچار اختلال می شوند، سیاهرگ ها متورم می شوند. هنگامی که این دریچه‌ها ضعیف و آسیب می‌بینند، اجازه می‌دهند خون به سمت عقب جریان یابد و در رگ‌های پا جمع شود.

احتمال ابتلا به واریس با افزایش سن و با ضعیف شدن رگ ها افزایش می یابد. بارداری همچنین می تواند به رشد آنها کمک کند، زیرا جریان خون را از پاها کند می کند و در عین حال حجم خون را افزایش می دهد.

برای به حداقل رساندن خارش ناشی از واریس، مدیریت خود وریدها ضروری است. بالا بردن پاها و ایجاد سایر تغییرات در شیوه زندگی می تواند از بدتر شدن رگ های واریسی موجود جلوگیری کند و همچنین ممکن است به کند کردن شکل گیری رگ های جدید کمک کند. اگر این اقدامات موثر نباشد، روش هایی برای بستن یا برداشتن وریدهای آسیب دیده وجود دارد.

علت خارش وریدهای واریسی چیست؟

وریدهای واریسی به دلیل شرایطی به نام درماتیت استاز وریدی می توانند باعث خارش شوند. هنگامی که خون در سیاهرگ های آسیب دیده جمع می شود، ممکن است در نهایت به داخل پوست نشت کند و منجر به نشت رگ های خونی و التهاب شود. این وضعیت می تواند منجر به عدم رسیدن اکسیژن کافی به پوست شود.

پوست بالای وریدها قرمز و خارش دار می شود. در برخی موارد، زخم های قرمز یا بنفش ممکن است ایجاد شود که ممکن است مایع ترشح کند و در نهایت دلمه ایجاد کند.

با بدتر شدن درماتیت استاز وریدی، پوست ساق پا و پا قرمز و پوسته پوسته می شود. خارش می تواند بسیار شدید شود. این وضعیت به عنوان درماتیت استاز یا اگزمای وریدی نیز شناخته می شود.

چگونه خارش رگ های واریسی را درمان می کنید؟

برای درمان خارش وریدهای واریسی، معمولاً به متخصص پوست یا متخصص رگ مراجعه خواهید کرد. درمان های این بیماری عبارتند از:

۱. کرم های دارویی

یک کورتیکواستروئید یا کرم مهارکننده کلسینورین می تواند به کاهش التهاب در پاها و تسکین خارش کمک کند.

۲. آنتی هیستامین

این نوع دارو، ماده شیمیایی به نام هیستامین را که باعث خارش پوست شما می شود، مسدود می کند.

۳. آنتی بیوتیک ها

اگر زخم‌های روی رگ‌های واریسی شما با یک باکتری عفونی شود، پزشک آنتی‌بیوتیکی برای درمان عفونت تجویز می‌کند. می توانید آنتی بیوتیک ها را از طریق دهان مصرف کنید یا آنها را مستقیماً روی زخم بمالید.

۴. پانسمان

اگر زخم باز دارید، پزشک ممکن است یک پوشش مخصوص روی زخم قرار دهد تا به بهبود آن کمک کند. آنها همچنین ممکن است از یک جوراب فشرده یا بسته بندی برای کمک به کاهش تورم و بهبود گردش خون استفاده کنند.

۵. عمل جراحی

جراحی تنها راه درمان واریس خارش دار است. اگر وضعیت با درمان های دیگر بهبود نیافت، پزشک ممکن است یکی از این روش ها را توصیه کند:

۶.اسکلروتراپی

برای این روش، پزشک داروی خاصی را به رگ های شما تزریق می کند. این ماده شیمیایی رگ ها را تحریک می کند و باعث ایجاد بافت اسکار می شود. در نهایت وریدهای تحت درمان بسته می شوند.

بعد از سه تا چهار ماه، رگ های واریسی شما باید ناپدید شوند. نسخه جدیدتر این درمان از فوم برای بستن رگ ها استفاده می کند.

۷. لیزر درمانی

در این درمان از نور شدید برای خلاص شدن از شر رگ های واریسی استفاده می شود. روی رگ های کوچکتر کار می کند . ممکن است برای پاک کردن کامل رگ ها به بیش از یک درمان نیاز داشته باشید.

۸. درمان فرسایش درون وریدی

برای این روش، پزشک یک برش پوستی بسیار کوچک ایجاد می کند و یک لوله نازک به نام کاتتر را وارد ورید می کند. انرژی فرکانس رادیویی یا لیزر در نوک کاتتر گرم می شود و ورید را می بندد.

۹. جراحی آندوسکوپی ورید

در طول این درمان جراحی، پزشک شما یک برش پوستی کوچک ایجاد می کند و یک لوله نازک با یک دوربین در انتهای آن را وارد رگ می کند. دستگاه مخصوصی که در انتهای دوربین قرار دارد رگ را می بندد. این روش معمولاً برای وریدهای واریسی شدید که باعث ایجاد زخم های باز در پوست شده اند، منبع مورد اعتماد است (منبع مطلب).

۱۰. برداشتن و بستن ورید

این روش ورید را از طریق برش‌های کوچک جدا می‌کند. برای وریدهای واریسی شدیدتر استفاده می شود. ممکن است در طول جراحی خوابیده باشید.

۱۱. فلبکتومی سرپایی

این روش شامل بریدگی های کوچک در پوست و برداشتن سیاهرگ های نزدیک به سطح توسط پزشک می شود. شما بیدار خواهید بود و بی حسی موضعی نواحی نزدیک وریدهایی را که روی آنها کار می شود بی حس می کند.

چگونه می توان خارش رگ های واریسی را در خانه مدیریت کرد؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا رگ های واریسی خارش خود را در خانه مدیریت کنید.

۱. پاهای خود را بالا نگه دارید

پاهای خود را هر ۲ ساعت یک بار به مدت ۱۵ دقیقه روی چهارپایه یا بالش قرار دهید (منبع مطلب). همچنین سعی کنید هنگام خواب پاهای خود را بالا نگه دارید. قرار دادن پاهای خود در بالای قلب باعث می شود خون در جهت درست جریان یابد و از تجمع آن در رگ های شما جلوگیری می کند.

۲. جوراب واریس بپوشید

جوراب های فشرده (جوراب واریس) که می توانند بدون نسخه یا با نسخه خریداری شوند، به پاهای شما فشار وارد می کنند. این فشار به افزایش گردش خون در رگ‌ها و کاهش تورم کمک می‌کند. دریافت نسخه برای این جوراب ها تناسب مناسب را تضمین می کند، زیرا پزشک شما می تواند به انتخاب سطح فشرده سازی مناسب برای نیازهای شما کمک کند. علاوه بر این، جوراب‌های نسخه‌ای در مقایسه با گزینه‌های بدون نسخه، پشتیبانی بیشتری را ارائه می‌دهند.

۳. از مرطوب کننده استفاده کنید

چند بار در روز یک مرطوب کننده به پوست خود بزنید تا خشکی آن برطرف شود. یک کرم نرم کننده غلیظ یا ژله نفتی به خوبی کار می کند. از کرمی استفاده کنید که ملایم باشد و فاقد عطر و رنگ باشد.

جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی

در اینجا چند راه دیگر برای مراقبت از پاها و جلوگیری از بدتر شدن رگ های واریسی آورده شده است:

  • هر روز پیاده روی کنید یا ورزش های هوازی دیگری انجام دهید تا خون در رگ هایتان حرکت کند.
  • اگر اضافه وزن دارید وزن کم کنید. اضافه وزن به رگ های شما فشار بیشتری وارد می کند.
  • لباس هایی که کمر تنگ یا سرآستین های تنگ روی پاها دارند نپوشید. فشار می تواند رگ های واریسی را بدتر کند.
  • از ایستادن در یک مکان یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید. هر ۳۰ دقیقه بلند شوید و راه بروید.

بهبودی در خارش رگ های واریسی چقدر است؟

خارش وریدهای واریسی می‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولاً یک مشکل جدی نیست. اعمال تغییرات در شیوه زندگی، مانند پوشیدن جوراب های فشرده و بلند کردن پاها، می تواند جریان خون را در پاهای شما افزایش دهد و به کاهش خارش کمک کند.

اگر خارش و سایر علائم آزاردهنده شد، با یک متخصص پوست یا متخصص رگ (فلبولوژیست) مشورت کنید. در برخی موارد، ممکن است جراحی برای بستن یا برداشتن ورید آسیب دیده لازم باشد. بسیاری از این روش ها کم تهاجمی هستند و شما می توانید در همان روز به خانه بروید.

دیدگاهتان را بنویسید