خانه » سلامت جسم » شیمی درمانی با دوز کم در مقابل دوز بالا: مزایا و اثربخشی

شیمی درمانی با دوز کم در مقابل دوز بالا: مزایا و اثربخشی

شیمی درمانی با دوز پایین شامل دوزهای کمتری از داروها است که بیشتر از دوزهای موجود در رژیم های سنتی با دوز بالاتر تجویز می شود. با مزایا و اثربخشی هر رویکرد آشنا شوید. شیمی درمانی دسته ای از داروها است که با حمله به سلول ها در نقاط مختلف چرخه زندگی آنها را از بین می برد.

داروهای مورد استفاده برای شیمی درمانی در هدف قرار دادن سلول های سرطانی با رشد سریع بسیار موثر هستند، اما نمی توانند بین سلول های سرطانی و سلول های غیرسرطانی که به سرعت در حال رشد هستند تمایز قائل شوند. به همین دلیل است که ریزش مو و تغییرات پوستی از عوارض جانبی رایج شیمی درمانی هستند.

هنگامی که شیمی درمانی در دوزهای زیاد انجام می شود، بسیاری از سلول های سالم شما اثرات آن را در کنار سلول های سرطانی احساس می کنند. سلول های سالم شما عمدتاً به مرور زمان بهبود می یابند، اما سلول های سرطانی بهبود نمی یابند.

مقابله با عوارض جانبی شیمی‌درمانی سنتی (دوز بالا) می‌تواند دشوار باشد ، محققان در حال بررسی گزینه‌های دوز پایین‌تر هستند تا ببینند آیا می‌توانند مقادیر دارویی را پیدا کنند که هنوز موثر باشد اما عوارض جانبی کمتری ایجاد کند.

این مقاله به بررسی انواع شیمی‌درمانی با دوز کم و دوز بالا، زمان استفاده از هر نوع و نحوه عملکرد هر کدام می‌پردازد.

شیمی درمانی با دوز کم در مقابل دوز بالا

شیمی‌درمانی با دوز پایین (مترونومیک) یک نوع شیمی‌درمانی فشرده و با دوز پایین‌تر است که در برنامه‌های مکررتری نسبت به رژیم‌های سنتی انجام می‌شود. شیمی‌درمانی‌های سنتی معمولاً با بالاترین دوز ممکن که بی‌خطر است، تجویز می‌شوند.

عوارض جانبی فوری و طولانی مدتی که می تواند با دوزهای سنتی همراه باشد می تواند برخی از افراد را از این درمان ها بترساند. افرادی که مسن‌تر یا ضعیف‌تر هستند ممکن است بیمارتر شوند یا در اثر شیمی‌درمانی دچار عوارض کشنده شوند.

دوزهای جایگزین برای افراد حساس‌تر ایجاد شدند . تجویز دوزهای کمتر در دفعات بیشتر ممکن است اثرات سمی این داروها را کاهش دهد یا حداقل آنها را قابل تحمل تر کند.

مزایا و معایب شیمی درمانی با دوز کم چیست؟

از آنجایی که رژیم‌های با دوز پایین ایجاد شده‌اند، بحث‌هایی در مورد اینکه آیا آنها نسبت به شیمی‌درمانی سنتی برای کنترل یا مدیریت سرطان‌ها مؤثرتر هستند یا خیر، وجود دارد.

یک مرور تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷، که شامل شش کارآزمایی بالینی بود، به این نتیجه رسید که رژیم‌های شیمی‌درمانی با دوز پایین تقریباً همان فواید شیمی‌درمانی سنتی را دارند (منبع مطلب).

در یک کارآزمایی، چندین نفر از گروه مورد مطالعه که دوزهای شیمی درمانی سنتی دریافت می کردند، خارج شدند. حداقل دو نفر در این آزمایشات در نتیجه عوارض شیمی درمانی سنتی جان خود را از دست دادند.

محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های با دوز پایین ممکن است به اندازه دوز سنتی برای افرادی که ممکن است به این داروها حساس‌تر باشند، مؤثر باشد، اما مطالعات بزرگ‌تری مورد نیاز است.

مطالعات جدیدتر همچنین نشان داده‌اند که استفاده از رژیم‌های شیمی‌درمانی مکرر و با دوز پایین‌تر فوایدی دارد، اما به نظر می‌رسد نتایج بر اساس نوع سرطان، مرحله و نوع خاصی از شیمی‌درمانی مورد استفاده متفاوت است (منبع مطلب).

انواع سرطان که شیمی درمانی با دوز کم برای آنها استفاده شده است

بیشتر مطالعات تاکنون بر روی استفاده از شیمی درمانی با دوز کم در درمان انواع سرطان زیر متمرکز شده اند (منبع مطلب):

 • پستان
 • تخمدان
 • ریه
 • پروستات
 • کبد
 • دستگاه گوارش
 • مغز (سلول گلیال)
 • کلیه
 • تومورهای عصبی غدد درون ریز
 • سارکوم ها
 • ملانوم ها
 • سرطان های سر و گردن
 • مولتیپل میلوما

اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که بیشتر داده‌های استفاده از این درمان‌ها برای مدیریت اولیه سرطان در مقایسه با شیمی‌درمانی سنتی، از مطالعات در مراحل اولیه به دست آمده است. اطلاعات بیشتر از آزمایشات در مراحل بعدی به ارائه نتایج قطعی تری کمک می کند.

بسیاری از این مطالعات همچنین به شیمی درمانی با دوز کم در کنار سایر رژیم های درمانی یا به عنوان درمان نگهدارنده در کنار سایر درمان ها نگاه می کنند.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مطمئن شود افرادی که از درمان با دوز پایین استفاده می کنند عوارض جانبی را با درمان ناکافی سرطان مبادله نمی کنند. دریافت شیمی درمانی، با هر دوزی، بدون مزایای درمان سرطان، بزرگترین مشکل و سوال بی پاسخ در مورد شیمی درمانی با دوز پایین است.

امتیاز نهایی شیمی درمانی با دوز پایین

بسیاری از مطالعات در حال حاضر در حال بررسی گزینه های شیمی درمانی با دوز پایین هستند. در ظاهر، به نظر می رسد این رژیم ها حداقل به اندازه شیمی درمانی سنتی در مدیریت سرطان موثر هستند و در عین حال عوارض جانبی کمتری ایجاد می کنند. با این حال، هنوز مطالعات در مقیاس بزرگ برای مقایسه دقیق باید انجام شود.

مزایا و معایب شیمی درمانی با دوز بالا چیست؟

شیمی درمانی مرسوم از بالاترین دوز ممکن دارو استفاده می کند و سمیت را متوقف می کند. داروهای شیمی درمانی در از بین بردن سلول های سرطانی خوب هستند، اما می توانند سلول های غیر سرطانی را نیز از بین ببرند.

استفاده از بالاترین دوز ممکن که بدن می تواند تحمل کند به طور سنتی به عنوان بهترین استراتژی برای مبارزه با سرطان دیده می شود. با این حال، تحمل شما برای شیمی درمانی به سلامت کلی و نوع خاص سرطان شما بستگی دارد.

تقریباً نیمی از سرطان‌ها در افراد بالای ۷۰ سال ایجاد می‌شوند و ۳۰ تا ۵۰ درصد از افراد مسن مبتلا به تومورهای جامد مرحله ۳ تا ۵ در مرحله‌ای از درمان سمیت شیمی‌درمانی را تجربه می‌کنند (منبع مطلب).

ابزار خوبی برای پیش‌بینی اینکه چه کسی دچار مسمومیت می‌شود وجود ندارد، بنابراین پزشکان معمولاً به افراد این امکان را می‌دهند که شیمی‌درمانی را امتحان کنند – و از شانس ابتلا به سمیت استفاده کنند – نه اینکه پیشرفت سرطان را ببینند.

شیمی درمانی با دوز بالا بسیار موثری را در درمان یا حتی درمان بسیاری از انواع سرطان، به ویژه سرطان هایی که پس از درمان اولیه بازمی گردند، ثابت کرده است (منبع مطلب). نکته منفی این است که این درمان ها اغلب بسیاری از سلول های سالم را می کشند و مغز استخوان را از بین می برند، بنابراین افراد برای مدیریت سمیت و عوارض جانبی به درمان های اضافی نیاز دارند.

امتیاز نهایی شیمی درمانی با دوز بالا

شیمی درمانی سنتی و با دوزهای بالا در درمان بیشتر سرطان ها یا حداقل جلوگیری از پیشرفت آنها بسیار مؤثر است. با این حال، بسیاری از افرادی که به سرطان مبتلا می‌شوند مسن‌تر هستند یا در اثر این بیماری ضعیف می‌شوند و در نهایت عوارض جانبی کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت درمان را تجربه می‌کنند.

آیا شیمی درمانی با دوز کم و با سمیت کمتر، به اندازه دوز بالا موثر است؟

استفاده از رژیم‌های شیمی‌درمانی با دوز کمتر و مکرر، هنوز یک روش نسبتاً جدید است. همه مایل نیستند در درمان سرطان های تهاجمی که معمولاً با شیمی درمانی با دوز بالا درمان می شوند، از دوز کمتر (و احتمالاً کمتر) دارو استفاده کنند.

به همین دلیل، بیشتر اطلاعات در مورد اثربخشی درمان‌های با دوز پایین از مطالعاتی گرفته شده است که از دوزهای پایین در بزرگسالان ضعیف، برای انواع محدود سرطان یا در کنار سایر درمان‌ها استفاده می‌کردند.

مطالعات بزرگتری برای پاسخ به این سوال در مقیاس بزرگتر در حال انجام است، اما نتایج اولیه نشان می دهد که حداقل برای برخی سرطان ها، رژیم های شیمی درمانی با دوز پایین ممکن است گزینه ای برای درمان سرطان بدون اثرات سمی دوزهای بالا باشد.

کلام پایانی

تحقیقات بیشتری برای مقایسه دقیق نتایج درمان با شیمی درمانی با دوز بالا و دوز پایین مورد نیاز است. برخی از مطالعات نشان می دهد که شیمی درمانی با دوز کم می تواند برای بسیاری از افراد یک گزینه باشد، اما تحقیقات در این زمینه محدود است.

می توانید با پزشک خود در مورد نوع سرطان و مرحله خاص خود و همچنین سلامت کلی خود صحبت کنید. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام شیمی درمانی استفاده شود شامل عوامل زیادی است، از جمله مشخصات ژنتیکی سرطان و اینکه بدن شما چه درمان هایی را می تواند تحمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید