خانه » سلامت جسم » شیمی درمانی چقدر طول می کشد؟

شیمی درمانی چقدر طول می کشد؟

مدت زمانی که شیمی درمانی طول می کشد به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند نوع سرطان، میزان پیشرفت آن و نحوه پاسخ فرد به درمان.

یک رژیم شیمی درمانی در صورت استفاده به عنوان یک درمان کمکی ممکن است حدود سه تا شش ماه طول بکشد، اگرچه این ممکن است متفاوت باشد. زمانی که برای سرطان متاستاتیک استفاده می شود، اغلب بیشتر طول می کشد.

شیمی درمانی اغلب در فواصل منظم انجام می شود که به عنوان چرخه شناخته می شود. یک چرخه شیمی درمانی می تواند بین دو تا شش هفته طول بکشد. جلسات انفرادی می توانند به سرعت یا چند ساعت تا چند روز ادامه داشته باشند. این می تواند بستگی به شیمی درمانی خوراکی، تزریقی یا داخل وریدی داشته باشد.

این مقاله مدت زمانی را که برای انجام شیمی درمانی لازم است، شامل میانگین طول جلسات شیمی درمانی بر اساس نوع دارو و عوامل موثر بر طول دوره شیمی درمانی، مورد بحث قرار خواهد داد.

انواع شیمی درمانی

انواع مختلفی از شیمی درمانی وجود دارد، و آنها بر اساس نحوه انجام آنها دسته بندی می شوند.

۱. شیمی درمانی دهان

شیمی درمانی خوراکی زمانی است که فرد دارو را از طریق دهان مصرف می کند. مانند سایر داروها، شیمی درمانی خوراکی می تواند به صورت قرص، کپسول یا مایعات تجویز شود. افراد شیمی درمانی خوراکی خود را در خانه انجام می دهند و برای اطمینان از اینکه آنها را به درستی مصرف می کنند، باید یک رژیم سختگیرانه را دنبال کنند (منبع مطلب).

۲. شیمی درمانی موضعی

شیمی درمانی موضعی شامل پماد، ژل یا کرم است. این به طور مستقیم به ناحیه ای از پوست که دارای سلول های سرطانی است اعمال می شود.

۳. شیمی درمانی داخل وریدی

شیمی درمانی داخل وریدی (IV) مستقیماً از طریق سوزنی که در ورید ساعد یا دست قرار می گیرد، وارد جریان خون می شود. سوزن به یک لوله پلاستیکی (کاتتر) متصل می شود. هنگامی که سوزن برداشته می شود، کاتتر باقی می ماند تا دارو ادامه یابد.

شیمی درمانی کجا انجام می شود؟

شیمی درمانی داخل وریدی معمولاً در یک مرکز بهداشتی یا بیمارستانی انجام می شود. زمان لازم برای درمان بستگی به نحوه تجویز آن دارد. افراد می توانند شیمی درمانی خوراکی یا موضعی را در خانه مصرف کنند. گاهی اوقات،  شیمی درمانی داخل وریدی را می توان در خانه نیز انجام داد (منبع مطلب).

میانگین طول یک جلسه شیمی درمانی

مدت زمان درمان شیمی درمانی بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود.

۱. تزریق

یک جلسه شیمی درمانی برای داروهای تزریقی فقط چند دقیقه طول می کشد. این کار با تزریق داروی شیمی درمانی به کاتتر با استفاده از سرنگ انجام می شود.

۲. تزریق داخل وریدی (IV)

مدت زمان شیمی درمانی انفوزیون داخل وریدی، می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد. این دارو به صورت جریان مداوم داروی شیمی درمانی از کیسه ای که به کاتتر متصل است، داده می شود.

یک پمپ IV برای کنترل جریان دارویی که وارد بدن می شود استفاده می شود و پمپ می تواند تجویز را کند یا تسریع کند.

۳. انفوزیون مداوم

انفوزیون مداوم از یک تا چند روز طول می کشد. فردی که این نوع درمان را دریافت می کند باید در تمام مدتی که دارو را دریافت می کند به دارو متصل شود.

جریان شیمی درمانی به بدن توسط یک پمپ الکترونیکی IV کنترل می شود تا اطمینان حاصل شود که مقدار مطلوب تجویز می شود.

عوامل موثر بر طول چرخه شیمی درمانی

طول چرخه شیمی درمانی با توجه به عواملی مانند مرحله و نوع سرطان تعیین می شود و اینکه کدام شیمی درمانی بر اساس اهداف درمان بیمار مناسب تر است.

نوع شیمی درمانی مورد استفاده و زمان بهبودی آنها عواملی هستند که طول درمان را بیشتر تعیین می کنند.

شیمی درمانی همچنین به چرخه های خاموش و روشن تقسیم می شود – دوره هایی که در آن درمان شیمی درمانی دارید و دوره استراحت بین درمان ها.

اگر هر روز شیمی درمانی نمی کنید، ممکن است مجبور شوید چندین سیکل را برای سه تا شش ماه انجام دهید (منبع مطلب).

۱. نوع سرطان

هیچ دو سرطانی یکسان نیستند و افراد به درمان های آنها پاسخ متفاوتی می دهند. به عنوان مثال، یک فرد مبتلا به سرطان پوست ممکن است به همان نوع یا طول مدت شیمی درمانی فردی که سرطان کبد دارد نیاز نداشته باشد.

به طور معمول، سرطان های تهاجمی تر به شیمی درمانی تهاجمی تری نیاز دارند.

۲. مرحله سرطان

مشابه نوع سرطان، مرحله (وسعت سرطان در بدن) نیز بر مدت یا طول شیمی درمانی تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، سرطان مرحله ۱ معمولاً در یک ناحیه موضعی است و سرطان مرحله ۴ از جایی که شروع شده است به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. طول مدت شیمی درمانی شما بستگی به مرحله سرطان شما دارد.

۳. نوع شیمی درمانی مورد استفاده

نوع شیمی درمانی نیز تعیین می کند که چه مدت باید تحت درمان باشید. بیشتر دوره‌های درمان بین دو تا شش هفته طول می‌کشد، با این حال نوع شیمی‌درمانی در زمان‌بندی تعیین‌کننده است.

۴. زمان بهبودی بین چرخه ها

بین چرخه های شیمی درمانی، بدن برای استراحت و التیام از آسیبی که ممکن است توسط درمان به سلول های سالم بدن وارد شده باشد، به زمان نیاز دارد.

زمان بهبودی بسته به فرد و نوع شیمی درمانی که دریافت می کند می تواند متفاوت باشد. مدت زمان بهبودی نیز در طول کلی درمان شیمی درمانی لحاظ می شود.

چرا زمان ریکاوری (بازیابی) متفاوت است؟

اگر فردی برای بهبودی به سه هفته نیاز داشته باشد، ممکن است درمان او بیشتر از فردی که تنها به یک هفته نیاز دارد، طول بکشد. یک دوره معمول شیمی درمانی شامل چهار تا هشت سیکل درمان است (منبع مطلب).

۵. پاسخ شیمی درمانی

نحوه پاسخ بدن به شیمی درمانی نیز در مدت زمان درمان فرد نقش دارد. بسته به نوع سرطان، فرد ممکن است نیاز به ادامه درمان برای مدت زمان محدود یا به طور نامحدود داشته باشد. اگر سرطان به شیمی درمانی پاسخ ندهد، فرد باید درمان متفاوتی داشته باشد.

عوارض جانبی نیز بخشی از پاسخ بدن به شیمی درمانی است. سطح مشخصی از سمیت ناشی از درمان ممکن است به معنای نیاز به دوره کوتاه‌تر درمان باشد (منبع مطلب).

چه مدت شیمی درمانی در بدن شما باقی می ماند؟

به گفته انجمن سرطان آمریکا، بدن بیشتر مواد شیمیایی موجود در شیمی درمانی را تقریباً ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف تجزیه می کند.

با این حال، داروهای شیمی درمانی مختلف به روش های مختلف از بدن خارج می شوند و برخی سریعتر یا آهسته تر از سایرین دفع می شوند (منبع مطلب).

بعد از شیمی درمانی چه اتفاقی می افتد؟

پس از درمان شیمی درمانی، ممکن است احساس بیماری خاصی داشته باشید زیرا داروها از طریق ادرار، مدفوع و استفراغ از بدن شما دفع می شوند. اطمینان حاصل کنید که هر گونه مایعات بدن از دیگران در خانه شما دور باشد.

چگونه برای شیمی درمانی آماده شویم؟

اگر شیمی درمانی می کنید، به آماده سازی و درک اینکه چه عوارض جانبی ممکن است داشته باشید کمک می کند – به خصوص اگر در بیمارستان یا کلینیک پزشکی تحت درمان هستید که در آن به تمام امکانات خانه دسترسی ندارید.

کیسه همراه

گرفتن یک کیسه با چیزهایی که می تواند به شما کمک کند در طول شیمی درمانی احساس بهتری داشته باشید، می تواند به درمان شما کمک کند.

نمونه هایی از چیزهایی که ممکن است به کیف خود اضافه کنید عبارتند از:

 • میان وعده های سالم و آب
 • کتاب‌ها، تبلت یا مجلات شما برای خواندن
 • تلفن، لپ تاپ یا تبلت شما
 • وسایل راحتی مانند جوراب گرم، ژاکت یا پتو را در صورت سرد شدن بپوشانید
 • هر وسیله یا اشیایی که در صورت مضطرب بودن می تواند به شما کمک کند آرام شوید
 • مجله ای که به شما کمک می کند تا با احساسات خود کنار بیایید
 • هدفون برای گوش دادن به موسیقی یا تماشای فیلم و فیلم
 • جدول کلمات متقاطع یا کتاب های رنگ آمیزی برای کمک به منحرف کردن ذهن شما

علاوه بر این، شیمی درمانی می تواند باعث خشکی، تحریک پوست و حالت تهوع شود.لوسیون برای هیدراته نگه داشتن، جویدن زنجبیل یا چای برای آرام کردن معده نیز می تواند کمک کند.

اگر قرار است چندین روز در بیمارستان بمانید، ممکن است بخواهید یک یا چند تغییر لباس راحت و هر چیز دیگری که ممکن است در حین حضور در بیمارستان نیاز داشته باشید به همراه داشته باشید.

چرا باید برای درمان آماده شوم؟

آمادگی برای درمان می‌تواند به کاهش هر گونه اضطرابی که ممکن است در مورد شیمی درمانی احساس کنید کمک کند، همچنین باعث می‌شود زمان سریع‌تر سپری شود و توجه شما را از عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید منحرف کند.

در طول جلسه شیمی درمانی چه انتظاری می رود؟

انجام اولین شیمی درمانی می تواند ترسناک باشد، اما دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید می تواند به کاهش هر گونه اضطرابی که ممکن است احساس کنید کمک کند.

همراه داشتن یک دوست یا یکی از اعضای خانواده می تواند کمک کننده باشد زیرا آنها می توانند برای اطلاعاتی که توسط ارائه دهندگان شما در مورد درمان ها و عوارض جانبی به شما داده می شود، مفید باشند.

در برخی موارد، شما همچنین به راننده نیاز خواهید داشت، زیرا ممکن است داروهایی به شما داده شود که در طول درمان شما را بخوابانند.

پس از رسیدن به محلی که درمان خود را دریافت خواهید کرد، ممکن است مجبور شوید با انکولوژیست خود یا سایر متخصصان بهداشت ملاقات کنید. آنها علائم حیاتی شما از جمله فشار خون، نبض، تنفس و درجه حرارت شما را بررسی خواهند کرد.

برای اطمینان از اینکه دوز مناسب شیمی درمانی به شما داده می شود، قد و وزن شما نیز گرفته می شود (منبع مطلب).

آماده شدن برای عوارض جانبی

ممکن است طیف وسیعی از عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی را تجربه کنید، از جمله:

 • تهوع و استفراغ
 • خستگی
 • کاهش اشتها
 • تغییرات در طعم
 • ریزش مو
 • دهان خشک
 • یبوست
 • اسهال
 • بی حسی و گزگز در دست ها و پاها
 • پوست خشک، قرمز و خارش دار
 • تب
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • مشکلات حافظه
 • از دست دادن شنوایی یا صدای زنگ در گوش

همه افراد هر یک از عوارض جانبی شیمی درمانی را تجربه نمی کنند، اما مهم است که در صورت انجام این کار آماده باشید. اگر پزشک داروهایی را برای مدیریت عوارض جانبی برای شما تجویز کرده است، باید مطمئن شوید که در صورت نیاز آنها را در دسترس داشته باشید.

برخی از عوارض جانبی می توانند به سرعت از بین بروند، در حالی که برخی دیگر ممکن است ماه ها یا حتی سال ها پس از درمان شما ادامه داشته باشند. مهم است که در مورد هر گونه عوارض جانبی که دارید با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را برای آنها آماده کنند و به شما در مدیریت آنها کمک کنند (منبع مطلب).

مقابله با عوارض جانبی

عوارض جانبی شیمی درمانی ممکن است بدتر از علائم مرتبط با سرطان باشد، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که این عوارض موقتی هستند و مزایای شیمی درمانی بسیار بیشتر از جنبه های منفی آن است.

کلام پایانی

 • مدت زمان انجام شیمی درمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مرحله سرطان، نوع آن و نحوه دریافت شیمی درمانی، همگی به تعیین مدت زمان نیاز به درمان کمک می کنند.
 • به طور کلی، مدت زمانی که فرد باید تحت شیمی درمانی قرار گیرد، زمانی که از آن به عنوان یک درمان کمکی استفاده می شود، تقریباً سه تا شش ماه است. اگر سرطان متاستاتیک باشد، شیمی درمانی اغلب برای مدت طولانی تری انجام می شود. از آنجایی که شیمی درمانی به چرخه های مختلف تقسیم می شود، کل جدول زمانی درمان شیمی درمانی شما در یک محدوده قرار می گیرد.
 • چرخه ها معمولا بین دو تا شش هفته طول می کشد. اگر شیمی‌درمانی خوراکی مصرف می‌کنید، جلسات انفرادی شیمی‌درمانی می‌تواند به سرعت (در چند ثانیه) تمام شود، اما اگر تحت شیمی‌درمانی داخل وریدی (IV) هستید، ممکن است ساعت‌ها یا حتی روزها طول بکشد.
 • نکته مهمی که باید در مورد طول مدت شیمی درمانی به خاطر بسپارید این است که هر چقدر هم که طول بکشد، برای سلامتی شما بسیار مهم است. پزشک نیازهای خاص و جدول زمانی شیمی درمانی شما را بررسی خواهد کرد.
 • بهترین کاری که می توانید در حین انجام شیمی درمانی انجام دهید این است که بدانید چه انتظاری دارید و به خاطر داشته باشید که درمان برای بهبود نتایج سرطان شما ضروری است. این درمان برای بهبود کیفیت زندگی یا حتی نجات جان شما طراحی شده است.
 • آمادگی برای مدت، نوع و عوارض جانبی شیمی درمانی، روند را آسان تر می کند و به شما کمک می کند در طول درمان احساس قدرت بیشتری کنید.

سوالات متداول

۱. چند بار در هفته شیمی درمانی خواهم کرد؟

تعداد دفعاتی که فرد در هفته شیمی درمانی می کند متفاوت است. در برخی موارد، ممکن است مجبور شوید چندین روز در هفته با یک دوره استراحت بین هر چرخه، درمان داشته باشید. اگر از شیمی درمانی خوراکی استفاده می کنید، ممکن است مجبور شوید برای مدتی هر روز داروی خود را مصرف کنید. تعداد روزهایی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرید بسته به نیازهای درمانی شما متفاوت است.

۲. اولین شیمی درمانی من چقدر طول می کشد؟

اولین دوره درمان شیمی درمانی برای همه یکسان نخواهد بود. با شیمی درمانی داخل وریدی (IV)، جلسات می تواند از ۱۵ دقیقه تا هشت ساعت طول بکشد. در برخی موارد، شیمی درمانی داخل وریدی (IV) می تواند تا چهار روز در بیمارستان ادامه یابد.

۳. چند نوبت شیمی درمانی طبیعی است؟

هر فرد و هر سرطان متفاوت است . بنابراین، ممکن است تعداد متفاوتی از دورهای شیمی درمانی لازم باشد.

طبق تحقیقات موسسه سرطان انگلستان، یک سیکل معمولی چهار هفته‌ای باعث می‌شود که فرد قبل از اینکه زمان لازم را برای بهبودی قبل از سیکل بعدی بگذارد، سه دور شیمی درمانی را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید