خانه » سلامت روان » علائمی که نشان می دهد کودک نوپای شما اوتیسم ندارد

علائمی که نشان می دهد کودک نوپای شما اوتیسم ندارد

درست مانند ویژگی‌های خاصی که ممکن است نشان دهد کودک شما در طیف اوتیسم قرار دارد، نشانه‌های رایج رشد معمولی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد کودک نوپا شما اوتیستیک نیست.

برای مثال، اگر کودک نوپای شما به نام او پاسخ می‌دهد، کلمات گفتاری را تقلید می‌کند و خداحافظی را تکان می‌دهد، احتمالاً رشد طبیعی دارد. بعید است که آنها یک اختلال طیف اوتیسم (ASD) داشته باشند که بر اساس الگوی خاصی از صفات و رفتارها تشخیص داده می شود. این ویژگی ها را نمی توان با هیچ اختلال جسمی، فکری یا روانی دیگری توضیح داد.

اگر متوجه برخی از ویژگی‌های اوتیسم در کودک خود می‌شوید، مهم است که به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت خاص خود رشد می‌کنند و یک تأخیر یا رفتار غیرمعمول معمولاً نشانه‌ای از یک کودک نوپا اوتیستیک نیست.

این مقاله نقاط عطفی را مورد بحث قرار می دهد که نشان دهنده رشد معمولی در کودکان است. همچنین رفتارها و اعمالی را که ممکن است کودک شما از خود نشان دهد، که ممکن است شبیه اوتیسم به نظر برسد، اما به احتمال زیاد ناشی از آن نیست، توصیف می کند.

نشانه هایی برای اینکه کودک نوپا شما، اوتیسم ندارد

هر کودکی با سرعت منحصر به فرد خود رشد می کند و رشد می کند. با این حال، متخصصان اطفال اغلب از نقاط عطف رشدی رایج به عنوان راهنما در طول بازدید از چاه استفاده می کنند. اگر فرزند شما به این نقاط عطف نرسد، می تواند نشان دهنده تاخیر رشد باشد، اما لزوما به این معنی نیست که اوتیسم دارد.

به عنوان مثال، اگر کودکی نتواند به یک یا دو مورد از این نقاط عطف دست یابد، ممکن است به دلیل عواملی مانند تولد نارس یا مواجهه با یک بیماری پزشکی باشد که بر شنوایی او تأثیر می گذارد.

اگر فرزند شما تا سه سالگی به موارد زیر دست یافته باشد، بعید است که تشخیص اوتیسم دریافت کند:

 • آنها بیشتر اوقات تماس چشمی برقرار می کنند
 • آنها به نام خود پاسخ می دهند
 • آنها از اعمال و گفتار شما کپی می کنند
 • آنها می توانند با جملات ساده صحبت کنند
 • سؤال می کنند
 • آنها درگیر بازی های وانمودی می شوند
 • همدلی نشان می دهند

رد کردن اوتیسم

اوتیسم با ترکیبی از صفات مشخص می شود که می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد روزمره کودک تأثیر بگذارد، اغلب با ویژگی ها و محدودیت های شدید. توجه به این نکته ضروری است که یک ویژگی به تنهایی برای تشخیص اوتیسم کافی نیست.

برای تشخیص اوتیسم، کودک باید معیارهای خاصی را داشته باشد. این شامل نشان دادن محدودیت یا تاخیر در هر سه حوزه ارتباط اجتماعی و حداقل در دو حوزه از چهار حوزه مربوط به رفتارهای تکراری است (منبع مطلب).

ارتباطات اجتماعی و تعامل اجتماعی

یک کودک مشکلات مداوم در ارتباطات و تعامل اجتماعی را در موقعیت های مختلف نشان می دهد. این امر از طرق زیر مشهود است:

 • آنها ارتباط متقابل اجتماعی یا عاطفی با دیگران از جمله ناتوانی در شروع گفتگو را نشان نمی دهند.
 • آنها مهارت های ارتباطی غیرکلامی ضعیفی از جمله عدم تماس چشمی یا فقدان حالات چهره دارند.
 • آنها قادر به حفظ روابط نیستند، که ممکن است شامل ناتوانی یا بی علاقگی در بازی با همسالان باشد.

الگوهای رفتاری به شدت متمرکز و تکراری

۲. کودک رفتارهایی مانند:

 • آنها حرکات حرکتی را تکرار می کنند، کلمات یا عبارات را تکرار می کنند، درگیر اکولالیا می شوند، یا اشیاء را بارها و بارها ردیف می کنند.
 • آنها بر روی یک روال مشترک پافشاری می کنند و این روال ها ممکن است تبدیل به تشریفات شوند.
 • آنها روی یک جسم خاص ثابت می شوند.
 • آنها پاسخ غیرعادی به تجربیات حسی (لمس، بینایی، صدا، بو یا مزه) دارند.

معیارهای بیشتر

 • صفات اوتیسم باید در مراحل اولیه رشد وجود داشته باشد.
 • صفات باید زندگی اجتماعی کودک را مختل کند.
 • صفات و تأثیر آنها را نمی توان با تأخیرهای دیگر یا شرایط پزشکی توضیح داد.

داشتن تنها یکی از رفتارهای ذکر شده منجر به تشخیص اوتیسم نمی شود. با این حال، همیشه باید نگرانی های مربوط به رشد کودک خود را با پزشک او در میان بگذارید.

رفتارهایی که لزوماً به اوتیسم اشاره نمی کنند

معمولاً تعجب می‌کنیم که آیا تمایلات یا خصلت‌های غیرعادی کودک فقط ویژگی‌های شخصیتی هستند، تاخیرهایی که نباید نگران‌کننده باشند یا بخشی از الگوی اختلال طیف اوتیسم هستند. موارد زیر رفتارهایی است که ممکن است شما را نگران کند، اما اینها همیشه نشانگر اوتیسم نیستند.

۱. به صدای شما پاسخ نمی دهد

طبیعی است که بپرسیم آیا رفتارها یا خصلت‌های منحصربه‌فرد کودک صرفاً بخشی از شخصیت، تاخیرهای ناچیز، یا احتمالاً مرتبط با اختلال طیف اوتیسم است. با این حال، درک این نکته مهم است که رفتارهای زیر، اگرچه ممکن است باعث نگرانی شوند، همیشه نشان دهنده اوتیسم نیستند.

اگر کودک شما با شما و دیگران تعامل دارد، درگیر بازی های معمولی است و به محرک های حسی پاسخ مناسبی می دهد، اما وقتی پشتش را برمی گردانند به صدای شما پاسخ نمی دهد، ممکن است لزوماً دلیلی برای نگرانی نباشد. این رفتار معمولاً در بین کودکانی که عمیقاً درگیر یک فعالیت هستند مشاهده می شود. با این حال، اگر عدم پاسخ همچنان ادامه داشت، توصیه می شود آن را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل اساسی مانند کاهش شنوایی وجود ندارد.

۲. صفاتی را بعد از اوایل کودکی پیدا کند

اگر فرزند شما تا سن ۶ سالگی یا بیشتر از الگوهای رشدی معمولی پیروی کرده و رفتارهایی مشابه بیشتر کودکان از خود نشان داده است، بعید است که او به اختلال طیف اوتیسم مبتلا باشد، حتی اگر برخی از صفات بعداً ظاهر شوند.

برای تشخیص صحیح اوتیسم، لازم است که کودک شما ویژگی های اوتیسم را در سنین پایین نشان دهد، حتی اگر این ویژگی ها فقط در سال های بعد مشکلاتی را ایجاد کند. اگر یک ویژگی کاملاً جدید در سن ۱۲ یا ۱۴ سالگی ظاهر شود، ممکن است شبیه به اوتیسم به نظر برسد، اما به احتمال زیاد علت متفاوتی دارد.

با ورود کودکان به مدرسه، برخی از والدین ممکن است متوجه تاخیر در یادگیری یا مشکلاتی در همگام شدن با همسالان عصبی خود شوند. در حالی که این ویژگی‌ها باید برای اختلالات یادگیری بالقوه ارزیابی شوند، اما لزوماً نشان نمی‌دهند که فرزند شما اوتیسم تشخیص داده نشده دارد (منبع مطلب).

۳. نداشتن علایق یا سرگرمی های خاص

فقط به این دلیل که کودک علاقه شدیدی به موضوعات یا سرگرمی های خاص یا غیر معمول نشان می دهد، به طور خودکار به این معنی نیست که اوتیسم دارد. به همین ترتیب، اگر کودک استعداد اولیه خود را در زمینه هایی مانند ریاضی، موسیقی یا فعالیت های دیگر نشان دهد، علی رغم فرضیات رایج، معمولاً نشان دهنده اوتیسم نیست.

در حالی که درست است که بسیاری از افراد اوتیستیک ممکن است از سنین جوانی تمایل به تمرکز بیش از حد روی موضوعات خاص و نشان دادن استعدادهای استثنایی داشته باشند، این ویژگی ها به تنهایی مختص اوتیسم نیستند (منبع مطلب). این به سادگی می تواند به این معنی باشد که فرزند شما بسیار باهوش و خلاق است.

۴. دیرتر از اکثر بچه ها صحبت می کند

در حالی که این درست است که بسیاری از کودکان اوتیستیک ممکن است در رشد گفتار با تاخیر مواجه شوند، توجه به این نکته مهم است که همه کسانی که دیر صحبت می‌کنند مبتلا به اوتیسم نیستند. اگر کودک شما به طور معمول در تمام زمینه های دیگر به جز استفاده نکردن از کلمات گفتاری در حال رشد است، بعید است که اوتیسم مشکل اساسی باشد.

تأخیر گفتار می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، مانند مشکلات شنوایی یا سایر شرایطی که بر مغز تأثیر می گذارد، مانند آفازی. این شرایط می تواند بر بخشی از مغز که مسئول زبان است تأثیر بگذارد (منبع مطلب).

سرعت رشد مهارت های زبانی کودکان نیز می تواند متفاوت باشد. بسیاری از این مسائل را می توان به طور موثر مورد توجه قرار داد و درمان کرد. علاوه بر این، شانس خوبی وجود دارد که گفتار کودک شما به طور طبیعی در طول زمان پیشرفت کند.

اگر تأخیر گفتار ادامه داشت، توصیه می‌شود با پزشک فرزندتان مشورت کنید تا به سرعت این تأخیرها برطرف شود. برخی از تاخیرهای گفتاری ممکن است نشان دهنده یک اختلال پردازش حسی (SPD) باشد. اینها عبارتند از (منبع مطلب):

 • غرغر نکردن یا استفاده از کلمات به موقع
 • عدم ارتباط چشمی
 • عدم مشارکت در هنگام تعامل با فرزندتان

۵. تنها بودن را ترجیح می دهد

معمولاً اعتقاد بر این است که کودکان اوتیستیک اغلب درونگرا هستند و این به طور کلی درست است. با این حال، مهم است که بدانیم بسیاری از افراد بدون اوتیسم نیز درونگرا هستند.

دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که فرزند شما ممکن است چندان اجتماعی نباشد. برخی از این دلایل ممکن است نگرانی های معتبری باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است قابل توجه نباشند.

به عنوان مثال، برخی از کودکان (و حتی بزرگسالان) ممکن است زمانی که حواس آنها بیش از حد تحریک می شود، احساس خستگی کنند. سر و صدای زیاد یا نور می تواند باعث کناره گیری و خلوت شدن آنها شود.

علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است فعالیت های آرام مانند خواندن یا نقاشی را به جای درگیر شدن در بازی فعال با همسالان ترجیح دهند. اگر رشد کودک شما به طور طبیعی در حال پیشرفت است اما به نظر می رسد که از تنهایی لذت می برد، ممکن است به دلیل خجالتی بودن باشد تا نشانه ای از یک مشکل بزرگتر.

با این حال، اگر نگرانی دارید که ممکن است اتفاق دیگری در حال وقوع باشد، مهم است که فرزندتان را ارزیابی کنید. آنها ممکن است از پرداختن به مسائل پردازش حسی یا سایر مشکلاتی که می تواند به آنها کمک کند در موقعیت های اجتماعی احساس راحتی بیشتری کنند، سود ببرند.

۶. چیدن وسایل به روش ردیف کردن

کودکان اوتیستیک اغلب تمایل زیادی به چیدمان اشیا و اسباب بازی ها به شیوه ای خاص دارند. در واقع، این فعالیت ها اغلب جایگزین بازی نمادین معمولی می شوند.

با این حال، میل به نظم به تنهایی نشانه قطعی اوتیسم نیست. اگر کودک شما از ردیف کردن وسایل لذت می برد، اما به طور منظم در فعالیت های بازی نیز شرکت می کند، احتمالاً ترجیح می دهد نظم را از هرج و مرج ایجاد کند.

اگر نگرانی دارید، مهم است که رفتار کودک خود را از نزدیک مشاهده کنید. توجه داشته باشید که آیا آنها اشیاء را با هدف خاصی ردیف می کنند یا بیشتر شبیه یک رفتار اجباری به نظر می رسد. علاوه بر این، مشاهده کنید که آیا آنها از بازی های تخیلی یا بازی های دیگر با شما یا همسالان خود لذت می برند.

اگر کودک شما به طور معمول در مناطق دیگر در حال رشد است، ممکن است نیازی به نگرانی نباشد. با این حال، اگر نگران هستید، توصیه می شود با پزشک فرزندتان برای راهنمایی بیشتر مشورت کنید.

آزمایش ویژگی های اولیه اوتیسم در کودکان نوپا

اگر کودک شما نشانه هایی از تاخیر در رشد یا رفتارهای غیرعادی از خود نشان می دهد، توصیه می شود یک قرار ملاقات با پزشک اطفال خود تعیین کنید. تشخیص اوتیسم در اسرع وقت بسیار مهم است، زیرا امکان دسترسی به حمایت و درمان لازم را برای کمک به کودک شما در توسعه راهبردهای یادگیری و ارتباط فراهم می کند.

قبل از قرار ملاقات، ایجاد فهرستی از رفتارها و تأخیرهای فرزندتان می تواند مفید باشد و سپس می توانید آن را با پزشک در میان بگذارید. علاوه بر این، تهیه لیستی از سوالات برای بحث در طول قرار ملاقات می تواند مفید باشد.

اگر پزشک اطفال مشکوک به اوتیسم باشد، ممکن است شما را به متخصصانی ارجاع دهد که در زمینه اختلال طیف اوتیسم (ASD) تخصص دارند. این متخصصان ممکن است شامل یک متخصص اطفال رشد، یک روانشناس کودک و یک متخصص گفتار و زبان باشند.

قبل از اینکه کودک شما تشخیص داده شود، ممکن است تحت آزمایشاتی مانند:

 • تست شناختی
 • تست گفتار و زبان
 • یک ارزیابی توسعه ای

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک پرسشنامه غربالگری را تکمیل کنید که به پزشک کودک شما کمک می کند تا مهارت های شناختی، زبانی و حرکتی او را درک کند.

پزشک کودک شما احتمالاً می‌خواهد آنها را در حین رشد و تکامل تحت نظر داشته باشد تا ببیند آیا به نقاط عطف خاصی می‌رسند یا خیر.

کلام پایانی

 • اگر اعمال یا رفتارهای فرزندتان شما را به این فکر می‌اندازد که آیا ممکن است اوتیسم داشته باشد، علائم خاصی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.
 • فرزند شما ممکن است با شما یا دیگران به شکل مورد انتظار تعامل نداشته باشد و ترجیح دهد به جای درگیر شدن با دیگران، تنها بازی کند. همچنین ممکن است زمانی که سعی می کنید توجه آنها را جلب کنید، اغلب شما را نادیده می گیرند.
 • به یاد داشته باشید که نقاط عطف رشد معمولی فقط یک راهنمای کلی هستند و قوانین سختگیرانه نیستند. هر کودکی با سرعت خودش یاد می‌گیرد و پیشرفت می‌کند و ممکن است روش‌های منحصر به فرد خود را برای تعامل و بازی با دیگران داشته باشد.
 • اگر نگرانی های مداوم دارید، مهم است که آنها را با پزشک فرزندتان در میان بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا دلایل احتمالی این مسائل را شناسایی کنید و با شما همکاری کنند تا یک برنامه مراقبتی ایجاد کنید که به فرزند شما در غلبه بر هر چالشی که ممکن است با آن مواجه باشد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید