خانه » سلامت جسم » وقتی زبان کوچک متورم است به چه معناست؟

وقتی زبان کوچک متورم است به چه معناست؟

زبان کوچک متورم که با یک یوولیت ملتهب مشخص می شود، می تواند به دلیل عوامل مختلفی مانند عفونت، واکنش های آلرژیک، تحریک یا بیماری رخ دهد. زبان کوچک، اندامی زنگی شکل که در پشت دهان قرار دارد، می تواند متورم شده و باعث ناراحتی شود.

در بیشتر موارد، یوولیت را می توان با داروهای خانگی یا دارو درمان کرد. با این حال، در موارد نادر، شرایط زمینه‌ای که باعث تورم زبان کوچک می‌شود، می‌تواند جدی باشد، مانند عفونت‌های تهدیدکننده زندگی یا سرطان دهان.

این مقاله اطلاعاتی در مورد علائم تورم زبان کوچک و همچنین علل احتمالی و روش های تشخیصی ارائه می دهد. علاوه بر این، گزینه‌های مختلف درمانی موجود برای یوولیت، از جمله درمان‌های خانگی و مداخلات پزشکی را مورد بحث قرار می‌دهد.

علائم تورم زبان کوچک چیست؟

تورم زبان کوچککه یک اختلال غیر معمول است، بسته به التهاب در داخل و اطراف آن می‌تواند منجر به علائم مختلفی شود. علائم متداول زبان کوچک متورم عبارتند از (منبع مطلب):

 • تب
 • مشکل در بلع
 • درد
 • نق زدن
 • آب دهان
 • علاوه بر این، ممکن است در تنفس یا صحبت کردن با مشکل مواجه شوید و در حین تنفس خروپف کنید.

زبان کوچک دارای غدد بزاقی متعددی است که به مرطوب نگه داشتن راه هوایی کمک می کند و در صداهای گفتار و خروپف نقش دارد. اگرچه عملکرد دقیق زبان کوچک به خوبی شناخته نشده است، اما به جلوگیری از ورود غذا و نوشیدنی به مجرای بینی کمک می کند. تورم زبان کوچک بدون التهاب سایر بافت های اطراف بسیار نادر است.

چه چیزی باعث تورم  زبان کوچک می شود؟

تورم انگور ممکن است در اثر عفونت، واکنش های آلرژیک، تروما یا شرایط ژنتیکی خاص ایجاد شود.

۱. عفونت ها

عفونت‌های گلو می‌توانند منجر به تورم بافت‌های مختلف، از جمله زبان کوچک، که یک ساختار کوچک و گوشتی است که از سقف دهان آویزان است، شود. یووولیت یا التهاب زبان کوچک می تواند ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشد، مانند:

 • گلودرد استرپتوکوکی: این عفونت توسط باکتری استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود، این عفونت معمولاً منجر به فارنژیت یا گلودرد می شود.
 • مونونوکلئوز: یک عفونت ویروسی که می تواند منجر به التهاب لوزه شود.
 • آنفولانزا: این عفونت ویروسی می‌تواند بر روی زبان کوچکبه عنوان بخشی از حلق کلی تأثیر بگذارد.
 • عفونت لوزه ها: لوزه های مبتلا به عفونت شدید می توانند متورم شوند و به زبان کوچک فشار وارد کنند و باعث ملتهب شدن آن شوند. با این حال، این بدان معنا نیست که عفونت گسترش یافته است. درمان لوزه ها نیز باید باعث تسکین زبان کوچک شود.
 • کووید -۱۹: در موارد نادر، این عفونت ویروسی می‌تواند باعث یوولیت شود.
 • اپی گلوتیت: یک اورژانس پزشکی نادر اما جدی که شامل التهاب اپی گلوت است، ساختاری که در بالای زبان کوچک قرار دارد.

برای تشخیص علت یوولیت، یک پزشک ممکن است یک معاینه فیزیکی، سواب گلو، آزمایش خون یا آزمایش آلرژی انجام دهد. بسته به علت، گزینه های درمانی ممکن است شامل آنتی بیوتیک ها، استروئیدها، آنتی هیستامین ها یا داروهای ریفلاکس باشد. در بیشتر موارد، یوولیت در عرض یک تا دو روز، خود به خود یا با درمان برطرف می شود.

اپی گلوتیت وضعیتی است که با تورم اپی گلوت، یک فلپ کوچک بافت متصل به انتهای زبان و ساختارهای اطراف آن مشخص می شود که می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود. اگر پزشک شما مشکوک به اپی گلوتیت باشد، گلوی شما را سواب نمی‌کشد، زیرا می‌تواند باعث از بین رفتن راه هوایی شود، و در عوض، برای محافظت از راه هوایی خود به اورژانس فرستاده می‌شوید و در صورت نیاز یک لوله تنفسی قرار می‌دهید. اگر بتوانید برای کمک به تشخیص اپی گلوتیت آن را تحمل کنید، یک توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) ممکن است انجام شود.

اپی گلوتیت زمانی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان بود، اما واکسن هموفیلوس آنفولانزا نوع B (HiB) شیوع آن را به طور قابل توجهی کاهش داده است. برای تعیین درمان مناسب برای یووولای متورم در زمانی که به اپی گلوتیت مشکوک نیست،پزشک شما را سواب می‌کشد و نمونه را برای کشت ارسال می‌کند. اگر علت باکتریایی باشد، با آنتی بیوتیک درمان خواهید شد. بسته به شدت علائم و وضعیت واکسیناسیون شما (در کودکان)، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی یا آنتی بیوتیک های داخل وریدی را تجویز کند. اگر کشت منفی باشد، احتمالاً علت ویروسی است و آنتی بیوتیک ها مؤثر نیستند (منبع مطلب).

۲. عکس العمل های آلرژیتیک

تورم زبان کوچک می تواند ناشی از واکنش های آلرژیک باشد که باعث تورم (ادم) دهان و گلو می شود. این تورم می تواند نشانه یک واکنش آنافیلاکتیک باشد که یک اورژانس پزشکی است. افرادی که تورم سریع دهان و گلو را تجربه می کنند باید فوراً به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنند. آنها ممکن است با تزریق اپی نفرین درمان شوند.

برخی از افرادی که سابقه چنین واکنش های آلرژیکی دارند ممکن است یک دستگاه تزریق Epi را برای استفاده اضطراری با خود حمل کنند. علاوه بر این، اپی نفرین راسمیک، نسخه استنشاقی اپی نفرین، ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی استفاده شود.

۳. ضربه

صدمات به یووولا، اگرچه خیلی شایع نیست، می تواند باعث تورم آن شود. این امکان وجود دارد که با خوردن غذای داغ، لک‌های شما را بسوزانند و همچنین در اثر برخی اقدامات پزشکی مانند گذاشتن لوله تنفسی (انتوباسیون) می‌توانند آسیب ببینند. عوارض لوله گذاری نادر است، و به طور کلی، در مورد تروما، مکیدن تراشه های یخ یا استفاده از بی حس کننده های موضعی به مدیریت علائم کمک می کند.

۴. ادم ارثی آنژیونورتیک

ادم ارثی آنژینوروتیک (HANE) یک اختلال ژنتیکی نادر است که در اثر یک جهش ژنی ایجاد می شود. این عارضه باعث حملاتی می شود که در آن تورم در نواحی مختلف بدن، از جمله زبان کوچک، می تواند رخ دهد. تورم از بسیاری از علل دیگر تورم یخ متمایز می شود، زیرا یخچه شما اریتماتوز (قرمز) نخواهد بود، بلکه سفید و مانند انگور متورم می شود. اکثر افراد مبتلا به این اختلال اولین حمله خود را در دوران کودکی تجربه می کنند.

۵. سرطان

اگرچه سرطان نسبتاً نادر است، اما می‌تواند بر روی زبان کوچکتأثیر بگذارد و ۱.۳ درصد از سرطان‌های اوروفارنکس (سرطان‌های دهان) را تشکیل می‌دهد. برخی از محققان خطر بالاتری را در افرادی که در بدو تولد مرد هستند و کسانی که سابقه مصرف سیگار دارند، یافته اند. علاوه بر این، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با افزایش خطر ابتلا به سرطان های دهان و بینی مرتبط است.

تورم یووه می تواند نشانه سرطان باشد، بنابراین ضروری است که برای ارزیابی با پزشک خود مشورت کنید. سرطان در ناحیه زبان کوچک همچنین ممکن است با علائمی مانند گلودرد مزمن، سرفه و مشکل در بلع ظاهر شود.

۶. سایر شرایط ژنتیکی

برخی از شرایط ژنتیکی ممکن است منجر به ناهنجاری‌های زبان کوچکشوند، مانند شکاف لب / کام، که روی سقف دهان تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث عدم وجود یخ یا ایجاد ناهنجاری‌های دیگر شود. در برخی موارد، یک زبانه دراز می‌تواند به ارث برسد، که مانند یک زبانه متورم نیست، اما می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند. اگر این علائم دردسرساز شوند، ممکن است برداشتن زبان کوچک با جراحی ضروری باشد.

آیا زبان کوچک متورم می تواند باعث مرگ شود؟

اگرچه یوولیت (زبان کوچک متورم) به تنهایی کشنده نیست، اما در صورت همراهی با اپی گلوتیت یا اگر یک واکنش آلرژیک آنافیلاکتیک علت تورم باشد، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در موارد شدید، تورم می تواند تنفس را مسدود کرده و منجر به مرگ شود. بسیار مهم است که به علائم اولیه یوولیت توجه کنید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت های پزشکی باشید (منبع مطلب).

چگونه  زبان کوچک متورم درمان می شود؟

درمان تورم زبان کوچک بستگی به علت زمینه ای دارد. در اینجا روش های درمانی مختلف بر اساس علت وجود دارد:

 • علل عفونی: ممکن است آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های باکتریایی تجویز شوند.
 • علل غیر عفونی: علائم گلودرد را می توان با استفاده از قرص های گلو، مکیدن یا جویدن چیپس یخ یا استفاده از بی حس کننده های موضعی مانند لیدوکائین کاهش داد.
 • مشکلات تنفسی: واکسن های اپی نفرین یا اپی نفرین استنشاقی، استروئیدهای وریدی و آنتی هیستامین های وریدی ممکن است برای رفع مشکلات تنفسی تجویز شوند.
 • استروئیدهای خوراکی را نیز می توان به عنوان درمانی برای زبان کوچکهای متورم عفونی یا غیر عفونی تجویز کرد. نوشیدن مایعات زیاد برای کمک به بهبودی توصیه می شود.

در برخی موارد، تورم یووولا ممکن است به آپنه انسدادی خواب کمک کند و افراد ممکن است برای رفع این مشکل تحت عمل جراحی یووُولوپالاتوفارینگوپلاستی (به انگلیسی: Uvulopalatopharyngoplasty )  یا uvulectomy (حذف زبان کوچک) قرار گیرند. این جراحی اغلب با روش پایه زبان یا روشی برای پیشبرد زبان ترکیب می شود تا اثربخشی آن افزایش یابد.

با درمان مناسب، معمولاً پس از تورم زبان کوچک بدون هیچ گونه اثر طولانی مدت بهبود خواهید یافت. تورم جزئی زبان کوچک ممکن است بدون درمان پزشکی خود به خود از بین برود.

کلام پایانی

 • در بسیاری از موارد، زبان کوچک متورم به دلیل تحریک یا یک بیماری به راحتی قابل درمان، مانند عفونت، ایجاد می شود. تسکین را می توان در موارد بدون عارضه از طریق مایعات سرد یا تراشه های یخ یافت. داروها، از جمله آنتی بیوتیک، ممکن است برای درمان عفونت باکتریایی لازم باشد.
 • با این حال، برخی از شرایطی که باعث تورم زبان کوچک می شوند می توانند جدی تر باشند، مانند اپی گلوتیت یا یک واکنش آلرژیک شدید. اگر در بلع یا صحبت کردن مشکل دارید، یا مشکل تنفس دارید، مراجعه به نزدیکترین اورژانس ضروری است.
 • در موقعیت‌های خاص، زبان کوچک متورم می‌تواند به یک بیماری مزمن مانند آپنه انسدادی خواب کمک کند. در صورت داشتن نگرانی یا سؤال در مورد زبان کوچک، ضروری است با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید