خانه » سلامت روان » چگونه با پشیمانی کنار بیاییم و آن را مدیریت کنیم؟

چگونه با پشیمانی کنار بیاییم و آن را مدیریت کنیم؟

زندگی پر از انتخاب‌ها و مسیرهایی است که انتخاب نشده‌اند، بنابراین جای تعجب نیست که مردم گاهی از تصمیم‌هایی که گرفته‌اند و تصمیم‌هایی که انجام نداده‌اند پشیمان شوند. پشیمانی می تواند یک احساس بسیار دردناک باشد. این احساسات در حالی که ریشه در احساس پشیمانی، ناامیدی، گناه یا پشیمانی از چیزهایی که در گذشته رخ داده است، می‌توانند تأثیر قدرتمندی بر زندگی فعلی فرد داشته باشند.

مشکل این است که وقتی از انتخاب های گذشته یا اشتباهات گذشته احساس پشیمانی می کنید، ممکن است گاهی اوقات لذت لحظه حال را از دست بدهید. درباره قدرت پشیمانی، عواملی که باعث ایجاد آن می شود و برای مقابله با آن چه کاری می توانید انجام دهید، بیشتر بدانید.

احساس پشیمانی چیست؟

پشیمانی به عنوان یک احساس تنفر آمیز تعریف می شود که بر این باور متمرکز است که یک رویداد گذشته می تواند تغییر کرده باشد تا نتیجه مطلوب تری داشته باشد (منبع مطلب).

این نوعی تفکر خلاف واقع است، که شامل اندیشیدن به روش‌های مختلفی است که ممکن است زندگی شما به شکل متفاوتی شکل گرفته باشد. گاهی اوقات، تفکر خلاف واقع ممکن است مستلزم قدردانی از شانس خوب اجتناب از یک فاجعه باشد. با این حال، در مواقع دیگر بر احساس ناامیدی یا پشیمانی متمرکز است.

ویژگی های پشیمانی

  • بر گذشته تمرکز می کند
  • این یک احساس منفی و منفور است
  • بر جنبه های خود تمرکز می کند
  • منجر به مقایسه های صعودی می شود
  • اغلب مستلزم سرزنش خود است

دلیل اینکه حس پشیمانی بسیار وحشتناک به نظر می رسد این است که طبیعتاً به این معنی است که کاری وجود داشته که می توانستید انجام دهید، انتخابی که می توانستید انجام دهید یا اقدامی که ممکن بود انجام دهید که منجر به نتیجه مثبت یا جلوگیری از آن می شد. یک وحشتناک پشیمانی فقط این نیست که آرزو کنیم ای کاش اتفاقات به گونه ای دیگر پیش می رفت. همچنین ذاتاً شامل سرزنش خود و گاهی احساس گناه است.

حسرت یک احساس چالش برانگیز برای تجربه کردن است، اما برخی از کارشناسان معتقدند اگر یاد بگیرید که به طور موثر با آن کنار بیایید و به آن اجازه دهید شما را به سمت انتخاب های بهتر در آینده راهنمایی کند، می تواند تأثیر مثبتی نیز داشته باشد.

“بدون پشیمانی” برای بسیاری به یک شعار محبوب تبدیل شده است که نشان دهنده این ایده است که پشیمانی اتلاف وقت و انرژی است. این دیدگاه به طور گسترده در فرهنگ عامه به اشتراک گذاشته شده است، با تأیید تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی، افراد مشهور و گوروهای خودیاری به طور یکسان.

با این حال، برخی روانشناسان، استدلال می کنند که این دیدگاه ۱۰۰٪ نادرست است. او معتقد است که پشیمانی نه تنها طبیعی است بلکه می تواند سودمند نیز باشد. به گفته پینک، پشیمانی می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی ارزشمندی باشد. هنگامی که به درستی استفاده شود، می تواند به شما کمک کند، انگیزه و الهام بخش شما برای انتخاب بهتر در آینده باشد.

نکاتی برای مدیریت احساس پشیمانی

در حالی که اجتناب کامل از پشیمانی غیرممکن است، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن این احساسات یا حتی تبدیل آنها به فرصت هایی برای رشد و تغییر انجام دهید. پشیمانی معمولاً به عنوان یک احساس منفی در نظر گرفته می شود، اما گاهی اوقات می تواند هدف مثبتی در زندگی شما داشته باشد. به عنوان مثال، پشیمانی می‌تواند انگیزه‌ای قوی باشد و شما را به غلبه بر اشتباهات گذشته یا برداشتن گام‌هایی برای اصلاح آنها سوق دهد.

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که هم پشیمانی تجربه شده و هم پشیمانی پیش بینی شده می توانند بر تصمیمات شما در آینده تأثیر بگذارند. با تلاش برای جلوگیری از پشیمانی در آینده، می توانید تصمیمات بهتری بگیرید (منبع مطلب).

۱. خود را بپذیرید و این روش را تمرین کنید

شناخت و پذیرش احساسات شما بسیار مهم است. با پذیرفتن خود و احساساتتان، متوجه می شوید که ارزش شخصی شما با اشتباهات یا شکست های شما تعریف نمی شود.

پذیرفتن خود و احساساتتان به این معنا نیست که نمی خواهید پیشرفت کنید یا انتخاب های بهتری انجام دهید. این به سادگی به این معنی است که شما می توانید تصدیق کنید که دائماً در حال یادگیری، تکامل و رشد هستید.

خلاصه

به یاد داشته باشید که گذشته آینده شما را دیکته نمی کند و شما این ظرفیت را دارید که در حرکت رو به جلو انتخاب های بهتری داشته باشید.

۲. خودت را ببخش

از آنجایی که پشیمانی شامل عناصر احساس گناه و سرزنش خود می شود، یافتن راه هایی برای بخشیدن خود می تواند به کاهش برخی از احساسات منفی مرتبط با پشیمانی کمک کند. بخشیدن خود مستلزم تصمیم گیری آگاهانه برای رهایی از خشم، رنجش یا ناامیدی است که نسبت به خود دارید.

پذیرش اشتباهات یکی از جنبه های ضروری این فرآیند است، اما بخشش نیز نیازمند تمرین شفقت به خود است. به جای اینکه خودتان را به خاطر اشتباهاتتان تنبیه کنید، با همان مهربانی و بخششی که نسبت به یکی از عزیزانتان قائل هستید، با خودتان رفتار کنید.

شما می توانید با پذیرفتن مسئولیت خود در قبال وضعیت، ابراز پشیمانی از اشتباهات خود و برداشتن گام هایی برای جبران به این هدف دست یابید. اگرچه نمی‌توانید گذشته را تغییر دهید، اما انجام اقداماتی برای بهبود در آینده می‌تواند به بخشش شما کمک کند و به شما امکان می‌دهد به جای تمرکز بر گذشته، پیشرفت کنید (منبع مطلب).

۳. بابت اشتباهات عذرخواهی کنید

علاوه بر بخشیدن خود، ممکن است عذرخواهی از دیگرانی که ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته اند نیز مفید باشد. اگر پشیمانی شما حول درگیری در روابط یا سایر مسائلی باشد که باعث ناراحتی و ناراحتی عاطفی شده است، این می تواند بسیار مهم باشد.

یک عذرخواهی واقعی می تواند به طرف مقابل نشان دهد که شما نسبت به موقعیت احساس پشیمانی دارید و با احساسات او همدردی می کنید.

۴. اقدام کنید

یک روش برای کمک به مقابله با احساس پشیمانی، استفاده از این تجربیات برای الهام بخشیدن به اقدامات آینده است. در مورد آنچه که ممکن است تغییر کرده باشید و متفاوت انجام داده اید فکر کنید، اما به جای تمرکز بر روی چیزهایی که نمی توان تغییر داد، آن را به عنوان یک فرصت یادگیری که شما را قادر می سازد تصمیمات بهتری در آینده بگیرید، دوباره در نظر بگیرید.

در واقعیت، ممکن است در گذشته نتوانید انتخاب «بهتر» داشته باشید، صرفاً به این دلیل که دانش، تجربه یا آینده نگری برای پیش بینی نتیجه را نداشتید. شما انتخابی را که انجام دادید بر اساس چیزهایی که در آن زمان می دانستید و ابزارها و اطلاعاتی که در دسترس دارید انجام دادید.

به خود یادآوری کنید که اکنون با توجه به چیزهایی که در گذشته آموخته اید، دانش لازم را دارید تا دفعه بعد که با معضلی مشابه مواجه شدید، انتخاب بهتری داشته باشید.

خلاصه

به یاد داشته باشید که گذشته آینده شما را دیکته نمی کند و شما این ظرفیت را دارید که در حرکت رو به جلو انتخاب های بهتری داشته باشید.

۵. چارچوب‌بندی مجدد شناخت

چارچوب‌بندی مجدد شناختی استراتژی است که می‌تواند به شما در تغییر طرز فکر و تغییر دیدگاه خود در مورد یک موقعیت کمک کند. این رویکرد می تواند به شما کمک کند دیدگاه خود را تغییر دهید، نسبت به خود دلسوزی نشان دهید و احساساتی را که تجربه می کنید تأیید کنید. همچنین می‌تواند به مثبت‌تر دیدن موقعیت‌ها و غلبه بر برخی از تحریف‌های شناختی که اغلب به تفکر منفی کمک می‌کنند کمک کند.

همانطور که پینک در کتابش توضیح می‌دهد، فلسفه محبوب «بدون پشیمانی» آنقدر درباره انکار پشیمانی نیست که درباره قالب‌بندی مجدد آن، یا به قول خودش، بهینه‌سازی آن است. این یک تصدیق است که اشتباهات گذشته شخصیت امروزی شما را شکل داده است.

این در مورد ایجاد مجدد آن پشیمانی و دیدن آن به عنوان یک فرصت یادگیری است که به ایجاد انعطاف پذیری و خرد کمک می کند. اینطور نیست که اگر می توانستی تصمیمات گذشته را تغییر نمی دادی. این در مورد تشخیص این است که آن انتخاب ها به شما کمک کردند یاد بگیرید و می توانند به شما در تصمیم گیری بهتر در آینده کمک کنند.

خلاصه

تغییر طرز فکرتان در مورد رویدادهای گذشته نیز می تواند به شما کمک کند که پشیمانی را از دید دیگری ببینید. به جای تمرکز بر احساسات منفی، می توانید آن را به عنوان اطلاعاتی در نظر بگیرید که می تواند شما را به سمت جلو هدایت کند.

چه چیزی باعث پشیمانی می شود؟

هر زمان که با تصمیمی روبرو می شوید، احتمال پشیمانی وجود دارد. آیا انتخاب درستی کردید؟ آیا نتیجه می توانست بهتر باشد؟ آیا اگر جور دیگری انتخاب می کردید خوشحال تر بودید؟

این پشیمانی‌ها می‌توانند از موارد بی‌اهمیت (مانند اینکه آیا باید سوپ یا یک ساندویچ برای ناهار می‌خوردید) تا تغییرات زندگی (مثل اینکه آیا باید شغل دیگری انتخاب می‌کردید یا با شریک دیگری ازدواج می‌کردید) متغیر باشد.

اگر تصمیم تا حد زیادی از دست شما خارج شده یا به شدت تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گرفته است، احتمال کمتری دارد که از نتیجه آن پشیمان شوید. این به این دلیل است که فرآیندهای ناهماهنگی شناختی و عقلانی سازی به طور ناخودآگاه مسئولیت شخصی شما را در قبال نتیجه به حداقل می رساند.

به عنوان مثال، اگر کالایی را با علم به اینکه قابل بازگرداندن نیست خریداری می کنید، احتمال اینکه از تصمیم خود پشیمان شوید کمتر است. محققان دریافته‌اند که افراد اغلب به‌طور ناخودآگاه بسیاری از پشیمانی‌های روزانه زندگی را سرکوب یا تحریف می‌کنند بدون اینکه حتی متوجه شوند که در حال وقوع است.

احتمال پشیمانی زمانی افزایش می‌یابد که فرصت‌های بیشتری برای تغییر عقیده وجود داشته باشد، مانند زمانی که می‌توان یک کالا را برگرداند و با انتخاب دیگری جایگزین کرد. از این پدیده به عنوان «اصل فرصت» یاد می شود که نشان می دهد افزایش فرصت منجر به پشیمانی بیشتر می شود (منبع مطلب).

پشیمان شدن

پشیمانی می تواند تحت تأثیر کنترل و فرصت باشد. وقتی توانایی کنترل نتیجه از دست شما خارج است، ممکن است کمتر پشیمان شوید. برعکس، وقتی چندین گزینه در دسترس باشد، احتمال پشیمانی از تصمیم خود بیشتر است.

مردم از چه چیزی بیشتر پشیمان می شوند؟

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد، محققان داده‌های بایگانی را تجزیه و تحلیل کردند تا مناطقی را که احتمالاً باعث ایجاد احساس پشیمانی می‌شوند، تعیین کنند. نتایج شش زمینه متداول پشیمانی را به‌عنوان تحصیل، شغل، عاشقانه، فرزندپروری، خود و اوقات فراغت شناسایی کردند. فراتر از این شش حوزه برتر، پشیمانی بر موضوعاتی مانند امور مالی، خانواده، سلامت، دوستان، معنویت و اجتماع متمرکز بود.

جالب اینجاست که مردم اغلب از بی عملی پشیمان می شوند تا عمل. به عنوان مثال، به جای اینکه از شغل و شریکی که انتخاب کرده اید پشیمان شوید، احتمالاً از اینکه شغل خاصی را دنبال نکرده اید یا از کسی که به او علاقه مند هستید نپرسیدید، پشیمان می شوید. این به این دلیل است که اقدامات انجام نشده بیشتر مستعد نتایج تصوری هستند.

عواقب اقداماتی که انجام داده اید ثابت هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند، اما آنهایی که انجام نداده اید به عنوان فرصت های از دست رفته ظاهر می شوند. به عبارت دیگر، به نظر می رسد که مزایای درک شده از انتخاب هایی که انجام نداده اید بیشتر از پیامدهای واقعی اعمال شما است، بنابراین درد پشیمانی از فرصت های از دست رفته در ذهن شما بسیار بزرگتر است (منبع مطلب).

خلاصه

پشیمانی های رایج اغلب حول محورهای زندگی مانند تحصیل، شغل، و عاشقانه می چرخد. علاوه بر این، مردم اغلب نه تنها از انتخاب هایی که انجام داده اند، بلکه از اقداماتی که در گذشته انجام نداده اند نیز پشیمان می شوند.

تاثیر پشیمانی

پشیمانی می تواند هم عواقب جسمی و هم عواقبی بر جسم و ذهن شما داشته باشد. تجربه پشیمانی می تواند منجر به علائم فیزیکی مانند تنش عضلانی، اختلالات خواب، تغییر در اشتها، سردرد، درد عضلانی، درد مفاصل و استرس مزمن شود.

نشان داده شده است که پشیمانی مداوم خطر مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، درد قفسه سینه، درد مفاصل و سلامت کلی ضعیف تر را افزایش می دهد (منبع مطلب).

تمرکز مداوم بر حسرت گذشته می تواند منجر به علائمی مانند اضطراب، افسردگی، اعتماد به نفس پایین، درماندگی و احساس ناامیدی شود.

ترس از پشیمانی در آینده نیز می تواند بر رفتار شما تأثیر بگذارد. پشیمانی پیش‌بینی‌شده یا این باور که در آینده از چیزی پشیمان خواهید شد، می‌تواند در ریسک‌پذیری و رفتارهای مرتبط با سلامتی که امروز انجام می‌دهید، نقش داشته باشد.

هنگامی که مردم بر این باورند که انجام یک اقدام منجر به پشیمانی بیشتر می شود، احتمال کمتری دارد که درگیر رفتارهای پرخطر شوند. برعکس، وقتی مردم فکر می‌کنند که اقدام نکردن منجر به احساس پشیمانی می‌شود (مانند مراقبت نکردن از سلامتی خود یا انجام ندادن ورزش منظم)، احتمال بیشتری دارد که اقداماتی را برای جلوگیری از پشیمانی‌های مورد انتظار انجام دهند (منبع مطلب).

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که نگرانی در مورد پشیمانی پیش‌بینی‌شده می‌تواند بر تصمیم‌هایی که افراد از طرف دیگران می‌گیرند تأثیر بگذارد (منبع مطلب).  وقتی مردم نگران هستند که دیگران ناامید یا پشیمان شوند، احتمال بیشتری دارد که انتخاب‌های محافظه‌کارانه‌تری داشته باشند.

خلاصه

مدیریت ضعیف پشیمانی می تواند منجر به استرس و ناراحتی عاطفی شود. همچنین می تواند بر رفتار آینده شما تأثیر بگذارد. پشیمانی پیش‌بینی‌شده اغلب باعث می‌شود افراد از رفتارهای پرخطر اجتناب کنند یا برای جلوگیری از عواقب بالقوه‌ای که ممکن است بعداً پشیمان شوند، دست به اقدامات خاصی بزنند.

کلام پایانی

حسرت و پشیمانی، یک احساس چالش برانگیز است که باید بر آن غلبه کرد، همانطور که فیلسوف هنری فردریک آمیل یک بار گفت: “زندگی را بپذیر و باید پشیمانی را بپذیری.” اگرچه پشیمانی نتیجه اجتناب ناپذیر زندگی و انتخاب است، اما می توانید راه هایی برای کنار آمدن با این احساسات پیدا کنید و حتی آنها را به فرصت هایی برای رشد تبدیل کنید.

با یادگیری پذیرش احساسات، بخشیدن خود به خاطر اشتباهات و برداشتن گام هایی برای درس گرفتن از تجربیات خود، می توانید بسیاری از احساسات منفی مرتبط با پشیمانی را کاهش دهید. در حالی که ممکن است زندگی بدون پشیمانی غیرممکن باشد، می‌توانید دیدگاه خود را نسبت به کارهایی که ممکن است متفاوت انجام داده‌اید تغییر دهید و به جای تمرکز بر گذشته، بر لحظه حال تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید