خانه » بیماری ها » مرحله ۲ سرطان بیضه: علائم، درمان و چشم انداز

مرحله ۲ سرطان بیضه: علائم، درمان و چشم انداز

مرحله ۲ سرطان بیضه زمانی است که سرطان از بیضه ها فراتر رفته و به غدد لنفاوی شکم یا کمر گسترش یافته است. این می تواند یک مرحله چالش برانگیز برای درمان باشد، اما با ترکیبی از جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی، اغلب می توان سرطان را با موفقیت درمان کرد.

هنگام تشخیص سرطان بیضه، پزشکان اغلب از سیستم سرطان بیضه توسعه یافته توسط کمیته مشترک سرطان آمریکا استفاده می کنند. این سیستم سرطان بیضه را به مراحل ۰ تا ۳ طبقه بندی می کند که مرحله ۲ به طور خاص به سرطان در بیضه و غدد لنفاوی مجاور تا خلف صفاق یا بافت های اطراف آن اشاره دارد (منبع مطلب).

توجه به این نکته ضروری است که در مرحله ۲، سرطان به سایر قسمت‌های بدن مانند ریه یا مغز گسترش نیافته است، و باعث می‌شود که نسبت به مراحل پیشرفته‌تر، موضعی‌تر و تا حدودی درمان آن آسان‌تر باشد.

در حالی که درمان سرطان بیضه مرحله ۲ ممکن است در مقایسه با مراحل اولیه چالش برانگیزتر باشد، اما به طور کلی پیش آگهی مثبتی دارد. با درک بیشتر در مورد مرحله ۲ سرطان بیضه، افراد می توانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد گزینه های درمانی و مراقبت خود بگیرند.

مراحل سرطان بیضه چیست؟

در اینجا نگاهی به چهار مرحله سرطان بیضه می اندازیم:

 • مرحله ۰: در این مرحله، سرطان فراتر از لوله‌های کوچک داخل بیضه‌ها به نام لوله‌های منی‌ساز گسترش نیافته است.
 • مرحله ۱: در مرحله ۱، سرطان ممکن است به خارج از بیضه شما گسترش یافته باشد اما به غدد لنفاوی شما نرسیده باشد.
 • مرحله ۲: در مرحله ۲، سرطان به غدد لنفاوی در شکم یا کمر گسترش یافته است.
 • مرحله ۳: سرطان مرحله ۳ یا به غدد لنفاوی دور یا سایر قسمت های دور بدن گسترش یافته است.

مرحله ۲ سرطان بیضه چیست؟

مرحله ۲ سرطان بیضه را می توان در هر جایی از بیضه شما یافت. ممکن است به سایر ساختارها، مانند کیسه بیضه یا بند ناف اسپرماتیک شما سرایت کرده باشد (منبع مطلب).

مرحله ۲ سرطان بیضه همچنین به حداقل یکی از غدد لنفاوی نزدیک گسترش یافته است، اما نه به قسمت های دور بدن، مانند ریه ها یا مغز.

با استفاده از سیستم مرحله بندی سرطان بیضه بسته به موارد زیر به زیر مراحل تقسیم کرد (منبع مطلب) :

 • وسعت تومور
 • آیا به غدد لنفاوی گسترش یافته است
 • آیا به قسمت های دور بدن گسترش یافته است
 • آیا نشانگرهای تومور در آزمایش خون بالا می روند یا خیر
مرحلهشرح
مرحله ۲تومور ممکن است در خارج از بیضه شما رشد کرده باشد یا وسعت آن قابل ارزیابی نباشد. سرطان به حداقل ۱ غده لنفاوی مجاور گسترش یافته است. نتایج آزمایش خون نشانگر تومور در دسترس نیست.
مرحله ۲Aتومور ممکن است در خارج از بیضه شما رشد کرده باشد یا وسعت آن قابل ارزیابی نباشد. سرطان به حداقل ۱ غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است اما نه بیشتر از ۵. هیچ یک از گره های لنفاوی شما بزرگتر از ۲ سانتی متر (۰.۸ اینچ) قطر ندارند. یک یا چند نشانگر تومور ممکن است کمی افزایش یافته باشد.
مرحله ۲Bتومور ممکن است در خارج از بیضه شما رشد کرده باشد یا وسعت آن قابل ارزیابی نباشد. سرطان حداقل به ۱ گره لنفاوی گسترش یافته است که ۲ تا ۵ سانتی متر (۰.۸ تا ۲ اینچ) است، در خارج از یک گره لنفاوی رشد کرده است، یا به بیش از ۵ غدد لنفاوی گسترش یافته است. یک یا چند نشانگر تومور ممکن است کمی افزایش یافته باشد.
مرحله ۲Cتومور ممکن است در خارج از بیضه شما رشد کرده باشد یا وسعت آن قابل ارزیابی نباشد. سرطان حداقل به ۱ غده لنفاوی بزرگتر از ۵ سانتی متر (۲ اینچ) گسترش یافته است. یک یا چند نشانگر تومور ممکن است کمی افزایش یافته باشد.

آیا سرطان بیضه مرحله ۲ قابل درمان است؟

مرحله ۲ سرطان بیضه اغلب قابل درمان است. پزشکان گاهی اوقات سرطان شما را درمان می‌کنند اگر تمام علائم و نشانه‌های سرطان حداقل به مدت ۵ سال ناپدید شوند (منبع مطلب).

علائم مرحله ۲ سرطان بیضه چیست؟

شایع ترین علامت اولیه سرطان بیضه ، یک توده بدون درد در بیضه شما است.

علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس سنگینی در شکم یا کیسه بیضه
 • درد یا تورم بیضه
 • رشد یا درد سینه
 • درد کمر یا شکم
 • بلوغ زودرس، در پسران

سرطان بیضه با چه سرعتی گسترش می یابد؟

سرعت گسترش سرطان بیضه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. لازم است بدانید که بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های بیضه در دسته سرطان‌های سلول زایا طبقه‌بندی می‌شوند (منبع مطلب). در این دسته، دو نوع اصلی وجود دارد: تومورهای سمینوما و تومورهای غیرسمینوما. به طور کلی، تومورهای غیرسمینوما در مقایسه با تومورهای سمینوما با سرعت بیشتری گسترش می یابند. این تمایز برای درک و درمان این نوع سرطان بسیار مهم است.

گزینه های درمانی مرحله ۲ سرطان بیضه چیست؟

هدف از مرحله ۲ درمان سرطان بیضه معمولاً درمان سرطان شما است.

درمان تومورهای سمینوما کوچکتر از ۵ سانتیمتر یا ۲ اینچ ، ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • جراحی برای برداشتن بیضه به دنبال پرتودرمانی به غدد لنفاوی مجاور
 • ترکیبی از داروهای شیمی درمانی
 • جراحی برای برداشتن بیضه و غدد لنفاوی مجاور

برای تومورهای سمینومای بزرگتر، ممکن است موارد زیر را دریافت کنید:

 • جراحی برای برداشتن بیضه و به دنبال آن ترکیبی از داروهای شیمی درمانی یا پرتودرمانی به غدد لنفاوی مجاور با پیگیری طولانی مدت

پرتودرمانی معمولاً در درمان تومورهای غیرسمینوما، کاربرد کمتری دارد (منبع مطلب). درمان غیرسمینوما اغلب شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن بیضه و غدد لنفاوی با پیگیری طولانی مدت
 • جراحی برای برداشتن بیضه و غدد لنفاوی، به دنبال آن ترکیبی از داروهای شیمی درمانی و پیگیری طولانی مدت
 • جراحی برای برداشتن بیضه و سپس ترکیبی از داروهای شیمی درمانی و جراحی دوم در صورت باقی ماندن سرطان
 • ترکیبی از داروهای شیمی درمانی قبل از جراحی برای برداشتن بیضه در صورتی که سرطان شما تهدید کننده زندگی باشد

آیا می توان پس از تشخیص سرطان بیضه ۲۰ سال زنده ماند؟

یکی از انواع سرطان با پیش آگهی نسبتا خوش بینانه سرطان بیضه است. در واقع، افرادی که مبتلا به سرطان بیضه مرحله ۲ تشخیص داده می شوند، اغلب نرخ بقای بیش از ۲۰ سال دارند و کیفیت زندگی آنها به طور کلی تحت تأثیر این بیماری قرار نمی گیرد.

این بدان معناست که بسیاری از بیماران می توانند زندگی خود را بدون ترس از کوتاه شدن طول عمر سرطان خود ادامه دهند. این چشم انداز دلگرم کننده گواهی بر پیشرفت های پزشکی مدرن و اثربخشی گزینه های درمانی موجود برای سرطان بیضه است.

چشم انداز فردی مبتلا به سرطان بیضه مرحله ۲ چیست؟

در دوره ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ در ایالات متحده، افرادی که مبتلا به سرطان بیضه تشخیص داده شده بودند که به بافت های اطراف گسترش یافته بود، نرخ بقای نسبی ۵ ساله مطلوب ۹۶٪ داشتند. این اساساً به این معنی است که این افراد توانستند حداقل ۵ سال با نرخی که ۹۶٪ به اندازه افرادی که سرطان نداشتند زنده بمانند (منبع مطلب).

برای اطمینان از اینکه سرطان شما عود نمی کند، ضروری است که حداقل ۵ سال پس از درمان تحت نظارت منظم قرار بگیرید، حتی اگر درمان شما موفقیت آمیز بوده باشد. مطالعات نشان داده اند که میزان عود تومورهای مرحله ۲ سمینوم در محدوده ۹٪ تا ۲۴٪ است (منبع مطلب). این امر بر اهمیت پیگیری و نظارت مستمر برای شناسایی علائم عود سرطان و مدیریت موثر آنها تاکید می کند.

کلام پایانی

 • در مرحله ۲ سرطان بیضه، سلول های سرطانی احتمالاً به غدد لنفاوی نزدیک بیضه آسیب دیده گسترش یافته اند اما هنوز به نقاط دوردست بدن نرسیده اند.
 • خوشبختانه، مرحله ۲ سرطان بیضه در اکثر موارد بسیار قابل درمان است. اگر علائم سرطان بیضه مانند تغییر اندازه بیضه را تجربه کردید، ضروری است که با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.
 • پیش آگهی سرطان بیضه به طور کلی زمانی مطلوب تر است که در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود. تشخیص زودهنگام و درمان نقش مهمی در نتیجه موفقیت آمیز درمان سرطان بیضه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید