خانه » بیماری ها » مرحله ۴ لنفوم: علائم، درمان، و میزان بقا

مرحله ۴ لنفوم: علائم، درمان، و میزان بقا

تشخیص مرحله ۴ لنفوم نشان می دهد که سرطان فراتر از سیستم لنفاوی و به یک یا چند اندام گسترش یافته است. میزان بقای پنج ساله برای لنفوم مرحله ۴، با درمان، ۷۴٪ است.

مشابه سایر انواع سرطان، لنفوم به مراحل ۱ تا ۴ طبقه بندی می شود که مرحله ۴ پیشرفته ترین آن است. مرحله بندی به پزشکان در تعیین مناسب ترین برنامه درمانی کمک می کند.

این مقاله اطلاعاتی در مورد انواع اصلی لنفوم و علائم مرتبط با مرحله ۴ ارائه می دهد. همچنین درمان هایی را که می توان انتظار داشت و میزان بقای تخمینی را برای مرحله ۴ لنفوم ارائه می دهد، مورد بحث قرار می دهد.

انواع لنفوم

دسته بندی های مختلفی از این بیماری وجود دارد. انواع اولیه آن لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین است. لنفوم غیر هوچکین بیشتر دیده می شود.

لنفوم به دلیل تغییرات سرطانی در لنفوسیت ها رخ می دهد. یکی از تمایزهای مهم بین لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین این است که تغییرات سرطانی در لنفوم هوچکین منجر به ایجاد سلول‌های بزرگ و غیرطبیعی به نام سلول‌های هوچکین و سلول‌های رید-استرنبرگ می‌شود. لنفوم غیر هوچکین این نوع سلول ها را تولید نمی کند (منبع مطلب).

۱. لنفوم هوچکین

سیستم لنفاوی از لنفوسیت های B و لنفوسیت های T تشکیل شده است. لنفوم هوچکین، که معمولاً در لنفوسیت‌های B منشأ می‌گیرد، می‌تواند در هر نقطه از سیستم لنفاوی رخ دهد، اما اغلب از گردن، زیر بغل یا قفسه سینه شروع می‌شود (منبع مطلب).

اگر به لنفوم هوچکین مرحله ۴ مبتلا هستید، به این معنی است که سرطان فراتر از سیستم لنفاوی به اندام هایی مانند کبد، ریه ها یا مغز استخوان گسترش یافته است.

لنفوم هوچکین انواع مختلفی دارد که شایع‌ترین آنها لنفوم هوچکین کلاسیک است. حدود ۹ نفر از هر ۱۰ نفری که لنفوم هوچکین تشخیص داده می شود، این زیرگروه را دارند (منبع مطلب).

۲. لنفوم غیر هوچکین

لنفوم غیر هوچکین می تواند از لنفوسیت های B یا لنفوسیت های T منشاء بگیرد. لنفوم های سلول B بیشتر از لنفوم های سلول T دیده می شوند. دو نوع شایع لنفوم غیر هوچکین، لنفوم سلول B منتشر و لنفوم فولیکولار است.

در مورد لنفوم غیر هوچکین، سلول‌های سرطانی را می‌توان به دو دسته ناتوان (با رشد آهسته) یا تهاجمی (سریع رشد) طبقه‌بندی کرد. لنفوم‌های بی‌حال با سرعت آهسته منتشر می‌شوند و لنفوم فولیکولار شایع‌ترین شکل لنفوم بی‌حال است. لنفوم های تهاجمی به سرعت متاستاز می دهند و لنفوم سلول B منتشر شایع ترین شکل لنفوم تهاجمی است (منبع مطلب).

اگر فردی مبتلا به لنفوم غیر هوچکین مرحله ۴ باشد، به این معنی است که سرطان فراتر از سیستم لنفاوی و به اندام هایی مانند کبد، ریه ها یا مغز استخوان گسترش یافته است.

مراحل تشخیص لنفوم

آزمایش های مختلفی برای تعیین مرحله لنفوم و بررسی موثر بودن درمان فعلی استفاده می شود. آزمایش های خاص به علائم شما بستگی دارد (منبع مطلب).

اگر غدد لنفاوی متورم یا بزرگ شده‌اید، بیوپسی برای تأیید ابتلا به لنفوم هوچکین یا غیرهوچکین انجام می‌شود. در برخی موارد، کل غدد لنفاوی برای تجزیه و تحلیل و تشخیص بیشتر برداشته می شود.

برای مشاهده اینکه آیا سرطان به استخوان ها سرایت کرده است، آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی انجام می شود. این شامل نمونه برداری از استخوان لگن است.

اگر شک وجود داشته باشد که لنفوم به مغز سرایت کرده است، یک ضربه نخاعی برای برداشتن و آزمایش مایع مغزی نخاعی انجام می شود.

برای بررسی اینکه آیا لنفوم به قفسه سینه یا معده گسترش یافته است، نمونه برداری از مایع پلور (مایع بین ریه ها و دنده ها) یا مایع صفاقی (مایع در حفره شکمی) انجام می شود. لنفوم می تواند باعث تجمع مایع در نواحی مختلف بدن شود. این آزمایش ها شامل استخراج مایع از شکم یا قفسه سینه و بررسی آن از نظر سلول های سرطانی است.

آزمایش‌های تصویربرداری برای شناسایی غدد لنفاوی بزرگ شده و اندام‌هایی که سرطان ممکن است گسترش یافته باشد، انجام می‌شود. آنها عبارتند از:

 • اشعه ایکس قفسه سینه
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT): یک مطالعه مقطعی دقیق با اشعه ایکس
 • اولتراسوند: از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می کند
 • اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): از میدان های مغناطیسی استفاده می کند
 • اسکن استخوان: از یک ردیاب رادیواکتیو برای بررسی آسیب استخوان و سرطان استفاده می کند
 • اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET): از قند رادیواکتیو برای شناسایی سلول های بسیار فعال استفاده می کند.

آزمایش خون می تواند برای تعیین میزان انتشار شما و همچنین مشکلات مربوط به عملکرد اندام مفید باشد. آزمایشات خون عبارتند از:

 • شمارش کامل خون (CBC) : تعداد بسیار کم سلول های خونی ممکن است نشان دهنده رشد سلول های سرطانی در مغز استخوان باشد (منبع مطلب).
 • آزمایش شیمیایی خون : این آزمایش اطلاعاتی در مورد عملکرد کبد و کلیه ارائه می دهد.
 • تست لاکتات دهیدروژناز (LDH) : LDH آنزیمی است که در سلول ها یافت می شود. افزایش سطح می تواند نشان دهنده آسیب سلولی باشد. سطح LDH زمانی که لنفوم در مراحل پیشرفته است افزایش می یابد (منبع مطلب).

علائم لنفوم مرحله ۴

علامت اصلی لنفوم هوچکین و غیرهوچکین تورم غدد لنفاوی است که معمولاً درد ندارند. ممکن است متوجه نشوید که غدد لنفاوی متورم دارید تا زمانی که بیماری به مراحل بعدی پیشرفت کند.

لنفوم و الکل

اگر به لنفوم هوچکین مبتلا هستید، نوشیدن الکل ممکن است تورم غدد لنفاوی را دردناک کند. دلیل خاص درد ناشی از الکل ناشناخته است، اما ممکن است در بین زنان مبتلا به نوعی لنفوم هوچکین به نام اسکلروز ندولار شایع‌تر باشد.

اگر در مرحله ۴ لنفوم هستید، علائم شما ممکن است بر اساس محل گسترش سرطان متفاوت باشد. برای مثال، اگر سرطان به مغز رسیده باشد، ممکن است سردرد یا تشنج داشته باشید.

اگر به قفسه سینه گسترش یافته باشد، ممکن است درد قفسه سینه یا مشکل تنفسی داشته باشید. اگر معده شما را تحت تاثیر قرار می دهد، ممکن است حالت تهوع یا درد در آن ناحیه داشته باشید. همچنین ممکن است پس از خوردن غذای بسیار کم احساس سیری کنید.

گروهی از علائم شناخته شده به عنوان علائم B ممکن است در مراحل ۲، ۳، یا ۴ تشخیص داده شوند. این موارد عبارتند از (منبع مطلب):

 • تب مداوم یا مکرر ۳۸ درجه سانتی گراد یا بالاتر (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) 
 • خیساندن عرق شبانه
 • کاهش وزن بدون دلیل حداقل ۱۰ درصد از وزن بدن شما

سایر علائم لنفوم مرحله ۴ عبارتند از (منبع مطلب):

 • خستگی یا خستگی
 • لرز
 • کبودی یا خونریزی به راحتی
 • عفونت های مکرر
 • خارش
 • کاهش اشتها

درد همچنین ممکن است مربوط به لنفوم باشد که ناشی از تومورهایی است که رشد می کنند و به اعصاب، اندام ها و بافت ها فشار می آورند.

درمان

درمان های توصیه شده برای لنفوم بر اساس عواملی مانند نوع خاص یا زیرنوع لنفوم، اهداف درمان، سن شما، سلامت کلی و ترجیحات شخصی تعیین می شود.

در مرحله چهارم لنفوم، هدف اصلی درمان کوچک کردن یا حذف کامل تومورها است. مراقبت تسکینی نیز ممکن است برای کاهش علائم انجام شود، اما بیماری را درمان نمی کند.

در اکثر موارد لنفوم هوچکین یا غیرهوچکین مرحله ۴، درمان اولیه یک رژیم شیمی درمانی شدید است. این نوع درمان در کشتن سلول‌های سرطانی در سراسر بدن مؤثر است و می‌تواند تومورها را در هر جایی که لنفوم گسترش یافته است هدف قرار دهد. از تست های تصویربرداری برای نظارت بر پاسخ شما به درمان استفاده می شود.

انواع مختلفی از داروهای شیمی درمانی در دسترس است و اگر به درمان اولیه به خوبی پاسخ ندهید، ممکن است داروهای مختلفی را امتحان کنید. پرتودرمانی نیز ممکن است پس از شیمی درمانی به عنوان درمان بعدی مورد استفاده قرار گیرد (منبع مطلب).

ایمونوتراپی را می توان با یا بدون شیمی درمانی انجام داد. این داروها به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کنند تا بتواند بهتر با سلول های لنفوم مبارزه کرده و رشد آنها را آهسته کند (منبع مطلب).

درمان هدفمند زمانی استفاده می شود که سلول های سرطانی ویژگی های خاصی داشته باشند. این داروها بر روی پروتئین های سلول های سرطانی تمرکز می کنند که رشد و گسترش آنها را کنترل می کنند. این درمان با شیمی درمانی متفاوت است و ممکن است زمانی موثر باشد که شیمی درمانی خوب کار نکند.

اگر درمان شما خوب جواب ندهد یا اگر سرطان شما عود کند، پزشک ممکن است پیوند سلول های بنیادی را توصیه کند. این پیوند به مغز استخوان شما کمک می کند تا سلول های سالم تولید کند. از آنجایی که شیمی درمانی می تواند به سلول های مغز استخوان آسیب برساند، پیوند سلول های بنیادی به شما امکان می دهد دوزهای قوی تری از شیمی درمانی دریافت کنید و سپس مغز استخوان خود را از طریق پیوند دوباره پر کنید. گاهی اوقات، پرتودرمانی کل بدن همراه با شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی انجام می شود.

پرتودرمانی همچنین می تواند به عنوان بخشی از درمان اضافی و در طول مراقبت های تسکینی برای کاهش درد و کاهش علائم لنفوم مرحله ۴ مورد استفاده قرار گیرد.

میزان بقای لنفوم مرحله ۴

لنفوم یک بیماری منحصر به فرد است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. عوامل متعددی می توانند بر چگونگی پیش آگهی یا چشم انداز شما تأثیر بگذارند. اینکه چقدر به درمان پاسخ می دهید، سن شما و سلامت کلی شما در این امر نقش دارند. علاوه بر این، تعداد نواحی غدد لنفاوی یا اندام‌های آسیب‌دیده نیز می‌تواند تأثیر بگذارد.

آماری که برای محاسبه میزان بقای پنج ساله برای مرحله ۴ لنفوم استفاده می شود، بر اساس تجربیات افرادی است که پنج سال یا بیشتر تشخیص داده شده است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که درمان های لنفوم به طور مداوم در حال بهبود هستند. بنابراین، این آمار ممکن است اثربخشی درمان های جدیدتر را منعکس نکند و ممکن است به طور دقیق پیش بینی کند که در مورد خاص شما چه اتفاقی خواهد افتاد.

ند و بنابراین، ممکن است نتوانند پیش بینی کنند که در مورد شما چه اتفاقی خواهد افتاد.

این اعداد بر اساس داده های نگهداری شده توسط پایگاه داده نظارت، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) موسسه ملی سرطان است:

 • مرحله ۴ لنفوم منتشر سلول B بزرگ غیر هوچکین دارای نرخ بقای نسبی پنج ساله ۵۷٪ است (منبع مطلب).
 • لنفوم فولیکولی غیر هوچکین مرحله ۴ دارای نرخ بقای نسبی پنج ساله ۸۶٪ است (منبع مطلب).
 • لنفوم هوچکین مرحله ۴ دارای نرخ بقای نسبی پنج ساله ۸۲٪ است (منبع مطلب).

هرچه سرطان شما پیشرفته تر باشد، احتمال چالش برانگیزتر می شود. با این حال، لنفوم مرحله ۴ قابل درمان است و بسیاری از افراد پس از دریافت این تشخیص، سال ها زندگی می کنند.

عواملی که بر میزان بقای شما تأثیر می گذارد

سن، مرحله بیماری و سلامت کلی شما از جمله مسائلی هستند که می توانند بر میزان بهبودی یا زنده ماندن شما با مرحله ۴ لنفوم تأثیر بگذارند.

عوامل خاص شامل:

 • سن: افراد ۶۰ ساله یا کمتر پیش آگهی بهتری دارند.
 • وضعیت عملکرد: هر چه بهتر بتوانید فعالیت های روزانه را انجام دهید، نتیجه بهتری خواهید داشت.
 • تست LDH: هرچه LDH شما بالاتر باشد، میزان بقا کمتر است.

کلام پایانی

 • دو نوع اصلی لنفوم عبارتند از لنفوم هوچکین و غیر هوچکین. تشخیص لنفوم مرحله ۴ برای هر یک از انواع به این معنی است که سرطان در خارج از سیستم لنفاوی به سایر نواحی بدن گسترش یافته است.
 • لنفوم مرحله ۴ قابل درمان است. دورهای تهاجمی شیمی درمانی اغلب به عنوان اولین درمان برای لنفوم در این مرحله انجام می شود.
 • میزان بقای نسبی پنج ساله برای لنفوم مرحله ۴ متفاوت است و بر اساس نوع شما از ۵۷٪ تا ۸۶٪ متغیر است. این ارقام تخمینی هستند و لزوماً پیش‌بینی نیستند که در مورد شما چه اتفاقی خواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید