خانه » بیماری ها » نشانه های غیر معمول سرطان سینه چیست؟

نشانه های غیر معمول سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه اغلب با توده های سینه همراه است، اما همیشه اینطور نیست. در واقع، سرطان سینه ممکن است هیچ علامت یا نشانه ای را به خصوص در مراحل اولیه خود نداشته باشد. توده معمولا اولین علامتی است که افراد متوجه آن می شوند. برای آگاهی از هرگونه تغییر در سینه‌ها، توصیه می‌شود خودآزمایی پستان و انجام ماموگرافی منظم انجام شود.

خودآزمایی پستان می تواند به تشخیص توده ها کمک کند، در حالی که ماموگرافی می تواند تغییرات در بافت پستان را تشخیص دهد. حتی اگر توده ای وجود نداشته باشد، مهم است که سینه ها و نوک سینه های خود را هر ماه به صورت بصری بررسی کنید و هر گونه تغییری را از آخرین معاینه خود بررسی کنید.

اگر متوجه هر گونه تغییر در سینه خود شدید، مهم است که وحشت نکنید. تغییرات سینه، از جمله توده ها، می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و ممکن است همیشه نشان دهنده سرطان سینه نباشد. در عوض، بهتر است برای معاینه و هرگونه آزمایش لازم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم غیر معمول سرطان سینه و مواردی که باید به دنبال آن باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

تغییرات در سایز سینه

اندازه سینه به دلیل عوامل مختلفی مانند بارداری و چرخه قاعدگی می تواند تغییر کند. با این حال، اگر تغییر ناهموار باشد و فقط یک طرف را تحت تأثیر قرار دهد، می تواند باعث نگرانی شود.

به عنوان مثال، ممکن است یک سینه سخت‌تر یا سنگین‌تر از دیگری احساس شود، یا ممکن است کاهش قابل توجهی در اندازه سینه در یک طرف وجود داشته باشد. این تغییرات را نباید نادیده گرفت و باید برای ارزیابی بیشتر به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی گزارش شود.

پوست غیر معمول گرم

سرطان سینه معمولاً با تب یا التهاب علامتی همراه نیست. با این حال، یک نوع نادر و تهاجمی سرطان سینه به نام سرطان سینه التهابی (IBC) می تواند علائمی مانند گرمی سینه، قرمزی، تورم، خارش و ناراحتی ایجاد کند (منبع مطلب).

علاوه بر این، غدد لنفاوی زیر بازو و در همان سمت سینه آسیب دیده ممکن است متورم، قرمز و دردناک شوند. سرطان سینه التهابی (IBC) همچنین می تواند باعث تب شود. برخلاف اکثر انواع سرطان سینه، سرطان سینه التهابی (IBC) معمولاً توده ایجاد نمی کند و ممکن است در ماموگرافی قابل تشخیص نباشد.

علائم سرطان سینه التهابی (IBC) شبیه به ورم پستان، نوعی عفونت پستان است. جستجوی سریع درمان برای رد IBC و بهینه سازی بهبود و جلوگیری از عوارض مهم است.

نوک سینه های معکوس

اصطلاح «پس‌رفتن نوک پستان» (همچنین به عنوان «وارونگی نوک پستان» یا «نوک پستان فرورفته» نیز شناخته می‌شود) نوک سینه‌ای را توصیف می‌کند که به سمت داخل چرخیده یا صاف شده است. در حالی که نوک پستان های معکوس ممکن است مادرزادی باشند، به این معنی که در بدو تولد وجود داشته باشند، تغییر شکل نوک پستان شما نگران کننده است و ممکن است نشانه سرطان سینه باشد.

کارسینوم مجرای درجا (DCIS)، کارسینوم مجرای مهاجم (IDC)، IBC و بیماری پاژه نوک پستان برخی از انواع سرطان سینه هستند که می‌توانند نوک پستان و هاله را درگیر کنند.

انقباض نوک پستان اگر ناگهانی و غیرقابل توضیح باشد نگران کننده است. علائم دیگر ممکن است شامل درد نوک پستان، ترشحات غیر شیری و ضخیم شدن بافت نوک پستان باشد.

خارش سینه

در حالی که هرازگاهی خارش طبیعی است و می تواند دلایل مختلفی از جمله سوزش سینه بند شما داشته باشد، خارش مداوم سینه دلیلی برای نگرانی است. ممکن است نشانه اولیه سرطان سینه التهابی (IBC)، بیماری پاژه نوک پستان یا نوع دیگری از سرطان سینه باشد (منبع مطلب).

خارش، سوزن سوزن شدن، یا سایر پارستزی ها می تواند رخ دهد زیرا سرطان شروع به تجزیه سلول های چربی در سینه ها می کند. این امر می‌تواند باعث شلیک غیر طبیعی انتهای عصب موضعی شود که علائم خارش را نشان می‌دهد.

پوست فرورفته

با پیشرفت سرطان سینه، بافت سینه کاهش می یابد که ممکن است باعث تغییراتی در بافت سینه شود. این حالت نزدیک‌تر به سطح پوست رخ می‌دهد و بافتی چال‌دار و پوست پرتقال ایجاد می‌کند که اغلب همراه با پوسته‌پوسته شدن است.

به نظر می رسد تا حدودی شبیه به یک واکنش پوستی آلرژیک است که در آن التهاب می تواند باعث بزرگتر و بازتر به نظر رسیدن منافذ شود. همچنین ممکن است پوست در هنگام لمس ضخیم تر و گرم تر باشد.

لکه و یا لکه های قرمز

دلایل زیادی برای ایجاد بثورات وجود دارد که اکثر آنها نسبتاً بی ضرر هستند. هنگامی که روی سینه ایجاد می شود و پس از چند روز تا یک هفته از بین نمی رود، ممکن است ایده خوبی باشد که آن را بررسی کنید.

با سرطان سینه التهابی (IBC)، راش نسبتاً شایع است و ممکن است به صورت یک سری لکه‌های کوچک قرمز یا بنفش ظاهر شود که بی شباهت به نیش حشره نیست. در موارد دیگر، تغییر رنگ ممکن است گسترده یا شبیه به ظاهر یک کبودی باشد. همچنین، اما به ندرت، کل سینه ممکن است قرمز یا صورتی به نظر برسد.

کلام پایانی

 • اگرچه ممکن است همیشه علائم اولیه سرطان سینه وجود نداشته باشد، اما همه علائم سرطان سینه توده ای نیست که می توانید آن را احساس کنید. آنچه که بسیار مهم است این است که متوجه هر گونه تغییر در سینه خود شوید. تغییرات در اندازه سینه، ضخیم شدن یا فرورفتگی پوست، نوک سینه های معکوس، پوست گرم و لکه ها، همگی می توانند نشانه های کمتر شناخته شده سرطان سینه باشند.
 • اگر متوجه چیزی غیرعادی شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند یک معاینه انجام دهند، به سینه های شما نگاه کنند و هر آزمایش لازم را که لازم بدانند سفارش دهند. حتی اگر سرطان نباشد، همیشه بهتر است برای هر موردی معاینه شوید.
 • تغییرات در سینه ها می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی رخ دهد. نکته کلیدی که باید به خاطر بسپارید این است که نباید منتظر همه چیز باشید. یک قرار ملاقات با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای تشخیص مناسب رزرو کنید.
 • در حالی که این تغییرات پستان ممکن است به دلیل دیگری باشد، تشخیص و درمان به موقع بهترین راه برای به حداکثر رساندن شانس شما برای نتیجه خوب در صورت وجود سرطان پستان است.

سوالات متداول

۱. میزان بقای مبتلایان به سرطان سینه چقدر است؟

نرخ بقای نسبی پنج ساله برای سرطان سینه برای سرطان موضعی که به خارج از پستان گسترش نیافته است ۹۹ درصد است. سرطان سینه که به نواحی محلی نزدیک به نقطه اصلی گسترش یافته است، ۸۶ درصد بقا دارد. اگر سرطان به نواحی دوردست بدن گسترش یابد، میزان بقا ۲۸ درصد است.

۲. سرطان سینه چگونه تشخیص داده می شود؟

سرطان سینه با ترکیبی از معاینه فیزیکی، ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی (برداشتن نمونه ای از بافت برای بررسی در آزمایشگاه) تشخیص داده می شود. اگر این آزمایش‌ها نشان دهند که سرطان وجود دارد، از آزمایش‌های بیشتری برای تعیین نوع و مرحله آن استفاده می‌شود، مانند آزمایش گیرنده هورمونی و آزمایش HER2/neu.

۳. چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند؟

عوامل خطر سرطان سینه عبارتند از:

 • سن، زیرا بیشتر سرطان سینه در زنان بالای ۵۰ سال تشخیص داده می شود
 • جهش های ژنتیکی، مانند ژن BRCA
 • شروع قاعدگی قبل از ۱۲ سالگی یا یائسگی بعد از ۵۵ سالگی
 • داشتن سینه های متراکم که ماموگرافی را دشوارتر می کند
 • سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا پستان
 • پرتودرمانی قبلی
 • داشتن دی اتیل استیل بسترول

۴. سرطان سینه تا چه زمانی می تواند ناشناخته بماند؟

بستگی به نوع سرطان سینه دارد. سرطان سینه التهابی (IBC) اغلب باعث ایجاد توده نمی شود، بنابراین چیزی برای احساس وجود ندارد. همچنین ممکن است در ماموگرافی ظاهر نشود. زمانی که تا جایی پیشرفت می‌کند که در پوست رشد می‌کند (مرحله ۳ سرطان) و شروع به تأثیرگذاری بر ظاهر پوست می‌کند، این اغلب زمانی است که متوجه شده و تشخیص داده می‌شود، اگر نه بعداً.

۵. چه چیزی با سرطان سینه اشتباه می شود؟

شرایطی که می تواند شبیه سرطان سینه باشد شامل تغییرات هورمونی مانند ضخیم شدن یا برآمدگی، فیبروم و کیست، نکروز چربی و بیماری فیبروکیستیک پستان است.

دیدگاهتان را بنویسید