خانه » سلامت جسم » پس از جراحی سرطان زبان، چه انتظاری باید داشت؟

پس از جراحی سرطان زبان، چه انتظاری باید داشت؟

پس از انجام عمل جراحی سرطان زبان، افراد ممکن است مشکلاتی در بلع و تغییرات در گفتار داشته باشند. زمان بهبودی پس از جراحی بسته به نوع روشی که انجام شده است می تواند متفاوت باشد.

جراحی سرطان زبان یک روش جراحی است که برای برداشتن تومور سرطانی واقع بر روی زبان انجام می شود. این ممکن است شامل برداشتن کامل زبان (گلوسکتومی کامل) یا فقط بخشی از زبان (گلوسکتومی جزئی)، بسته به وسعت سرطان باشد.

در برخی موارد، گلوسکتومی همچنین ممکن است شامل بازسازی زبان یا اصلاح بخشی که توسط جراح برداشته شده باشد.

پس از گلوسکتومی، ممکن است مشکلاتی در صحبت کردن و بلع وجود داشته باشد، اما با مراقبت های مناسب پس از عمل، ممکن است بهبودهایی در این عملکردها مشاهده شود.

زمان بهبودی عمومی

پس از گلوسکتومی، بیمار ممکن است تا ۱۰ روز در بیمارستان بماند. با این حال، اگر جراحی ترمیمی زبان نیز انجام شود، مدت اقامت در بیمارستان ممکن است تا ۲ هفته افزایش یابد (منبع مطلب).

مدت زمان لازم برای بهبودی کامل بسته به کامل یا جزئی بودن گلوسکتومی و همچنین انجام بازسازی فلپ متفاوت است. بازسازی فلپ شامل استفاده از بافت از قسمت دیگری از بدن برای بازسازی جزئی زبان توسط جراح است.

توصیه می شود با پزشک یا جراح خود در مورد گزینه های درمانی موجود و زمان بهبودی پیش بینی شده پس از جراحی سرطان زبان صحبت کنید.

تاثیرات در صحبت کردن

گلوسکتومی یا گلوسکتومی جزئی می تواند بر توانایی شما برای صحبت واضح تأثیر بگذارد . تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که این روش‌ها اندازه و شکل زبان شما را تغییر می‌دهند و بر نحوه تعامل آن با کام و جریان هوا در طول سخنرانی تأثیر می‌گذارند. این می تواند منجر به مشکلات تلفظ و بیان شود.

عواملی که به نظر می رسد به طور قابل توجهی بر کیفیت گفتار پس از گلوسکتومی تأثیر می گذارد عبارتند از:

  • اندازه تومور بزرگ
  • محل تومور در نزدیکی پشت زبان شما
  • جراحی ترکیبی و پرتودرمانی، برخلاف جراحی به تنهایی

کار با یک گفتار درمان می تواند با ارائه تمریناتی برای بهبود قدرت و حرکت زبان و همچنین گفتار به شما کمک کند تا این تغییرات را هدایت کنید. حتی پس از گلوسکتومی کامل با جراحی ترمیمی، بهبود در گفتار ممکن است با کمک گفتار درمان قابل دستیابی باشد.

تاثیرات روی غذا خوردن

گلوسکتومی نباید به میزان قابل توجهی توانایی چشایی شما را مختل کند، زیرا بیشتر چشایی از بویایی ناشی می شود (منبع مطلب). این بدان معنی است که شما هنوز هم باید بتوانید از طعم های مورد علاقه خود لذت ببرید. با این حال، گلوسکتومی کامل یا جزئی می تواند بر بلع تأثیر بگذارد. تومورهایی که بزرگتر هستند یا در پایه زبان قرار دارند می توانند خطر مشکلات بلع را افزایش دهند (منبع مطلب).

یک گفتار درمانگر (SLT) می تواند توانایی بلع شما را ارزیابی کند و خطرات احتمالی ورود غذا یا نوشیدنی به نای یا ریه های شما را شناسایی کند. آنها همچنین می توانند موقعیت های مختلف سر و تکنیک های بلع را برای آسان تر و ایمن تر کردن بلع توصیه کنند.

یک متخصص تغذیه می‌تواند عادات غذایی و بلع شما را ارزیابی کند و غذاهایی را پیشنهاد کند که به راحتی بلعیده می‌شوند و نیازهای تغذیه‌ای شما را برآورده می‌کنند. در برخی موارد، ممکن است یک لوله تغذیه موقت تا زمانی که بتوانید غذای کافی را به صورت خوراکی مصرف کنید، لازم باشد.

کیفیت زندگی عمومی

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۲۰ ، محققان کیفیت زندگی ۱۶ نفر را که برای سرطان سر و گردن تحت گلوسکتومی کامل قرار گرفته بودند، بررسی کردند (منبع مطلب). شرکت کنندگان همچنین برای کمک به بازسازی زبان خود بازسازی فلپ دریافت کردند.

علاوه بر این، همه شرکت کنندگان پس از جراحی به درمان توانبخشی گفتار و بلع دسترسی داشتند.

پس از جراحی، همه شرکت کنندگان کاهش قابل توجهی را در توانایی بلع و توانایی آنها در بیان کلمات و جملات تجربه کردند. با این حال، گزارش های کیفیت زندگی شرکت کنندگان پس از درمان ثابت باقی ماند. نویسندگان حدس می زنند که این ممکن است به دلیل عوامل زیر باشد:

  • بهبود مدیریت درد
  • آرامش پس از برداشتن تومور
  • حمایت اجتماعی قوی

یک مطالعه کوچک اخیر که در سال ۲۰۲۲ انجام شد، تأثیر گلوسکتومی جزئی را بر عملکرد زبان و کیفیت زندگی در افرادی که برای درمان کارسینوم سلول سنگفرشی دهان تحت این عمل جراحی قرار گرفته بودند، مورد بررسی قرار داد. این مطالعه شامل ۲۲ شرکت کننده بود که برخی از آنها نیز تحت عمل جراحی بازسازی فلپ قرار گرفته بودند (منبع مطلب).

نتایج این مطالعه نشان داد که گلوسکتومی جزئی منجر به محدودیت در حرکت زبان شده و در نهایت باعث مشکلاتی در صحبت کردن و بلع می شود. شرکت‌کنندگانی که تحت عمل جراحی بازسازی فلپ قرار گرفتند، در مقایسه با افرادی که این روش اضافی را انجام ندادند، مشکلات گفتاری و بلع بالاتری را تجربه کردند. در نتیجه، آنها به دلیل شدت این مسائل، کاهش کیفیت زندگی را گزارش کردند.

بنابراین، محققان به این نتیجه رسیدند که برای پزشکان بسیار مهم است که خطرات و مزایای بالقوه بازسازی فلپ را قبل از ادغام آن در یک روش گلوسکتومی جزئی در نظر بگیرند.

کلام پایانی

  • در طی جراحی سرطان زبان، بیمار ممکن است تحت عملی قرار گیرد که در آن تمام یا بخشی از زبان او بسته به وسعت سرطان برداشته می‌شود. این نوع جراحی که به گلوسکتومی جزئی یا کامل معروف است، می تواند منجر به مشکلات در گفتار و بلع شود. مشکلات بلع ممکن است وجود داشته باشد که بر توانایی فرد برای خوردن تأثیر می گذارد. هر چه بیشتر زبان توسط جراح برداشته شود، ممکن است این چالش ها شدیدتر شوند.
  • با این حال، با مراقبت های مناسب پس از عمل، بهبود در گفتار و بلع ممکن است مشاهده شود. این مراقبت‌های بعدی معمولاً شامل درمان توانبخشی با گفتار درمانگر و زبان درمانگر و همچنین راهنمایی یک متخصص تغذیه است. نوع خاص جراحی انجام شده می تواند تاثیر قابل توجهی بر نتیجه کلی درمان و کیفیت زندگی بیمار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید