خانه » تناسب اندام » چرا رگ ها هنگام ورزش بیرون می زنند و آیا این خوب است یا بد؟

چرا رگ ها هنگام ورزش بیرون می زنند و آیا این خوب است یا بد؟

بر خلاف تصور رایج، رگ‌های برآمده که اغلب در حین ورزش مشاهده می‌شوند هیچ ارتباطی با افزایش حجم خون یا فشار داخل این رگ‌ها ندارند. در واقع، حجم و فشار خون در حین فعالیت بدنی از جمله ورزش کاهش می‌یابد. برای درک اینکه چرا سیاهرگ ها در حین ورزش برجسته تر می شوند، مهم است که سیستم عروقی و اجزای آن را درک کنید.

خون از بطن چپ قلب پمپاژ می شود و ابتدا وارد عروق پرفشار می شود. در این شریان ها، فشار خون سیستولیک، که بالاترین فشار اعمال شده است، معمولاً حدود ۱۲۰ میلی متر جیوه است، در حالی که فشار دیاستولیک، حداقل فشار اعمال شده، حدود ۸۰ میلی متر جیوه است. همانطور که خون از طریق شاخه های کوچکتری از شریان ها به نام شریان ها جریان می یابد، فشار آن به تدریج به دلیل مقاومت دیواره های شریان کاهش می یابد.

در نهایت، خون وارد مویرگ‌ها می‌شود که کوچک‌ترین رگ‌های خونی هستند که وظیفه تامین مواد مغذی سلول‌های فعال و حذف مواد زائد را بر عهده دارند. فشاری که خون هنگام ورود به مویرگ ها وارد می کند تقریباً ۳۰ میلی متر جیوه است.

وقتی خون وظایف خود را در مویرگ ها کامل می کند و برای بازگشت به قلب خارج می شود، فشار آن حتی بیشتر کاهش می یابد. از طریق کوچکترین وریدها که به نام ونول شناخته می شوند جریان می یابد و به تدریج در وریدهای بزرگتر ترکیب می شود تا زمانی که از طریق ورید اجوف به دهلیز راست قلب می رسد.

زمانی که خون وارد بزرگترین سیاهرگ ها می شود، فشار وارد شده توسط جریان خون تنها چند میلی متر جیوه است و بازگشت آن به قلب بیشتر با فعالیت ماهیچه ای و تنفس به جای نیروی خود تسهیل می شود.

در طول ورزش، ضربان قلب و قدرت انقباض افزایش می یابد و در نتیجه خون به سرعت به داخل رگ ها پمپاژ می شود. همانطور که این اتفاق می افتد، فشار خون سیستولیک متناسب با شدت ورزش افزایش می یابد و در طول تمرین هوازی با شدت بالا به نزدیک به ۲۰۰ میلی متر جیوه می رسد (و حتی در طول وزنه برداری از ۴۰۰ میلی متر جیوه فراتر می رود).

از طرف دیگر، فشار دیاستولیک در طول تمرین هوازی نسبتاً ثابت می ماند (اگرچه در طول وزنه برداری افزایش می یابد). به طور همزمان، قطر داخلی وریدها و وریدها از طریق فرآیندی به نام انقباض رگ باریک می شود.

این باریک شدن به حرکت جریان خون به سمت قلب کمک می کند و ظرفیت آنها را برای دریافت خون از مویرگ ها افزایش می دهد. در نتیجه، این فرآیند به کاهش فشار در وریدها و وریدها تا حداکثر حدود پنج میلی‌متر جیوه کمک می‌کند.

بنابراین برآمدگی رگ ها در حین ورزش به دلیل افزایش حجم یا فشار وریدی نیست. در عوض، ناشی از فرآیندی است که در مویرگ ها در نتیجه افزایش فشار خون شریانی در حین ورزش رخ می دهد.

این افزایش فشار باعث می‌شود که مایع پلاسما، که معمولاً در این شاخه‌های کوچک در حالت استراحت است، از طریق دیواره‌های نازک رگ خارج شود و به محفظه‌های احاطه‌کننده ماهیچه‌ها برود. این فرآیند که به عنوان فیلتراسیون شناخته می شود، منجر به تورم و سفت شدن ماهیچه ها می شود که در حین ورزش قابل توجه می شود.

در نتیجه این تورم، وریدهای پوستی به سمت سطح پوست رانده می شوند، تا حدی صاف می شوند و به نظر برآمده می شوند. این وریدها در افرادی که چربی زیر پوستی کمتری دارند بیشتر قابل مشاهده است. توجه به این نکته ضروری است که این برآمدگی نه خوب است و نه بد، بلکه صرفاً نتیجه مکانیسم‌های فیزیولوژیکی طبیعی است که به دلیل افزایش فشار خون شریانی در حین فعالیت ایجاد می‌شود.

چرا رگ ها در حین ورزش سنگین برآمده می شوند؟

فعالیت شدید به دو دلیل باعث برآمدگی رگها می شود. خون و ماهیچه ها هنگامی که ورزش می کنید، ماهیچه های شما نیاز به اکسیژن بیشتری دارند. و از آنجایی که خون شما مسئول حمل آن اکسیژن است، باید سریعتر و در مقادیر بیشتری در بدن شما حرکت کند.

حتی اگر خون شما سریع‌تر از قلب شما پمپاژ می‌کند، اما زمانی که در شریان‌ها و مویرگ‌ها می‌چرخد، سرعت آن به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد و زمانی که به رگ‌ها برخورد می‌کند کندترین حالت خود را دارد. و به دلیل اینکه خون شما کندتر از پمپاژ شدن به عقب برمی گردد، می تواند اندکی در رگ ها جمع شود.

علاوه بر این، فشار اضافه شده به این معنی است که پلاسما به زور از مویرگ های شما خارج می شود و به محفظه هایی در عضلات اطراف می رود. این فرآیند «فیلتراسیون» باعث می‌شود که ماهیچه‌های شما متورم و سفت شوند و رگ‌های پوستی را به سطح بکشند.

گردش خون ورید. به طور خاص، نشان می دهد که چگونه رگ ها در حین ورزش فشرده می شوند و ممکن است برآمده شوند
بنابراین، با رگه‌های بزرگ‌تر و قابل رویت‌تر، ظاهری برآمده به دست می‌آورید. اگر پوست چربی کمتری داشته باشید و پوست نازک تری داشته باشید، اثرات آن حتی بیشتر می شود.

آیا بیرون زدن رگ ها در هنگام ورزش خطرناک است؟

خیر، نه به خودی خود. برای مثال، وقتی وزنه‌های سنگین بلند می‌کنید، دیدن رگ‌هایتان برآمده است، کاملا طبیعی است. این به دلیل فرآیندهای طبیعی در سیستم عضلانی و گردش خون شما اتفاق می افتد.

با این حال، وزنه برداری، به ویژه، فشار قابل توجهی بر عضلات پای شما وارد می کند. و این، به نوبه خود، رگ‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، زیرا آنها باید مقادیر بیشتری از خون را سریع‌تر به عقب برگردانند تا بتوانند با تقاضا مطابقت داشته باشند.

با گذشت زمان، این فرآیند می تواند تعدادی را بر روی دیواره رگ ها و دریچه های شما انجام دهد. حتی ممکن است به واریسی شدن وریدهای آسیب دیده کمک کند.

چه زمانی باید نگران برآمدگی رگ ها بود؟

در حالی که مقداری برآمدگی در حین ورزش شدید طبیعی است، باید به خاطر داشته باشید که بیشتر به دلیل تغییر موقت در فعالیت بدنی شما اتفاق می افتد.

بنابراین اگر متوجه شدید که رگ‌هایتان مانند گذشته رفتار نمی‌کنند (مثلاً اگر برآمدگی آن‌طور که باید کاهش نیابد) و اگر شروع به تجربه علائمی مانند درد، سوزش/خارش و/یا تغییر رنگ پوست در اطراف رگ‌ها کردید. ورید برآمده، ما اکیداً توصیه می کنیم به یک متخصص رگ مراجعه کنید.

آیا اقدامات وجود دارد که جلوی بیرون زدن رگ ها را بگیرد؟

  • در حالی که نمی‌توانید جلوی برآمدگی رگ‌های خود را بگیرید، می‌توانید خطری را که ورزش شدید برای سلامت رگ‌هایتان ایجاد می‌کند به حداقل برسانید. شما می توانید این کار را انجام دهید:
  • گرفتن جوراب های فشاری برای کمک به رگ های شما در انجام کار خود
  • پیروی از تمرین‌های صحیح بلند کردن (از جمله وضعیت بدنی صحیح و افزایش سریع وزن یا تکرار نکردن)
  • پوشیدن لباس های ورزشی گشاد و سرمایه گذاری روی کمربند کمری برای کمک به گردش خون شما.
  • و مهمتر از همه، مراقب سلامت رگ خود باشید. اگر شروع به تجربه علائم ذکر شده کردید، در جستجوی مشاوره متخصص معطل نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید