خانه » بیماری ها » چه آزمایش خونی می تواند سرطان رحم را تشخیص دهد؟

چه آزمایش خونی می تواند سرطان رحم را تشخیص دهد؟

آزمایش خون ابزار ارزشمندی در تشخیص و درمان سرطان رحم است. هنگامی که پزشک به سرطان رحم در بیمار مشکوک می شود، اغلب آزمایش های خون را برای کمک به تایید تشخیص و تعیین مرحله سرطان انجام می دهد. این آزمایش‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات مهمی را برای راهنمایی برنامه درمانی ارائه دهند.

علاوه بر آزمایش خون، آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی، ام آر آی و سی تی اسکن ممکن است برای مشاهده بهتر رحم و بافت های اطراف آن تجویز شود. بیوپسی، که در آن نمونه کوچکی از بافت برداشته می شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود، اغلب برای تشخیص قطعی سرطان رحم انجام می شود.

متاسفانه در حال حاضر هیچ آزمایش غربالگری خاصی برای سرطان رحم وجود ندارد. با این حال، اگر علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی رحم یا ترشحات غیرعادی واژینال را تجربه می‌کنید، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای کمک به بررسی علت این علائم تجویز کند.

با درک نقش آزمایش خون و سایر ابزارهای تشخیصی در تشخیص سرطان رحم، بیماران می توانند بهتر از تصمیمات مراقبت های بهداشتی خود مطلع شوند.

آیا آزمایش خون می تواند سرطان رحم را تشخیص دهد؟

در مراحل اولیه تشخیص سرطان رحم، متخصصان پزشکی می‌توانند از آزمایش‌های خون برای به دست آوردن بینشی در مورد سلامتی شما و تشخیص بالقوه نشانه‌های سرطان استفاده کنند. در حالی که این آزمایش‌ها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهند و پزشک شما را در مورد نشانگرهای احتمالی حاکی از وجود سرطان آگاه کنند، اما به تنهایی قادر به ارائه تشخیص قطعی نیستند (منبع مطلب).

تأیید تشخیص سرطان رحم معمولاً به آزمایش‌های بیشتری مانند اسکن تصویربرداری و بیوپسی نیاز دارد. در طول بیوپسی، نمونه کوچکی از بافت استخراج می‌شود و توسط ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما برای تعیین وجود سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در مواردی که قبلاً سرطان رحم در شما تشخیص داده شده است، می توان از آزمایش خون برای اندازه گیری اثربخشی درمان استفاده کرد. با نظارت بر تغییرات در مارکرهای خاص در خون، متخصصان پزشکی می توانند میزان عملکرد درمان را ارزیابی کنند.

برای تشخیص سرطان رحم از چه آزمایش های خونی استفاده می شود؟

پزشکان می توانند از چند آزمایش خون مختلف برای تشخیص سرطان رحم استفاده کنند. در ادامه هر یک از آنها را با کمی جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

تست CA-125

CA-125 نوعی نشانگر است که نشان دهنده وجود تومور در بدن است. به طور کلی، تومور مارکرها موادی هستند که یا توسط خود سلول‌های سرطانی تولید می‌شوند یا توسط بدن در پاسخ به سرطان تولید می‌شوند.

اگرچه CA-125 معمولاً با سرطان تخمدان مرتبط است، اما می‌تواند توسط بافت‌های دیگر مانند آندومتر که پوشش داخلی رحم است نیز ایجاد شود.

سطوح بالای CA-125 در جریان خون می تواند نشان دهنده این باشد که سرطان آندومتر فراتر از رحم به مناطقی مانند غدد لنفاوی یا بافت های دور پیشرفت کرده است. با انجام آزمایش CA-125، پزشکان می توانند اثربخشی درمان انجام شده را ارزیابی کنند. اگر سطح CA-125 کاهش یابد، می تواند نشانه مثبتی باشد که درمان به طور موثر با سرطان مبارزه می کند (منبع مطلب).

شمارش کامل خون

تجزیه و تحلیل جامع خون، که به عنوان شمارش کامل خون شناخته می شود، یک آزمایش رایج است که به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی معمول انجام می شود. این آزمایش اطلاعات مهمی در مورد انواع مختلف سلول های موجود در خون ارائه می دهد.

در موارد سرطان رحم، خونریزی غیرطبیعی از رحم اغلب می تواند منجر به کم خونی شود، وضعیتی که در آن تعداد گلبول های قرمز در بدن کمتر از حد طبیعی است. کم خونی می تواند منجر به علائمی مانند خستگی، ضعف و تنگی نفس شود.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، سطوح بالای میانگین حجم بدن (MCV) با سرطان آندومتر مرتبط است. MCV اندازه متوسط گلبول‌های قرمز خون است و افزایش MCV نشان می‌دهد که گلبول‌های قرمز خون بزرگ‌تر از آنچه باید باشند، که ممکن است نشانه‌ای از کم خونی یا یک مشکل اساسی سلامتی باشد (منبع مطلب). نظارت بر این سطوح بسیار مهم است، زیرا آنها می توانند بینش های ارزشمندی را در مورد سلامت کلی فرد ارائه دهند و به تشخیص زودهنگام برخی از شرایط پزشکی کمک کنند.

یافتن آزمایش خون اضافی برای سرطان رحم

در حال حاضر، هیچ نشانگر قطعی در جریان خون وجود ندارد که بتواند به طور موثر سرطان رحم را شناسایی کند. دانشمندان به‌طور خستگی‌ناپذیر در جستجوی نشانگرهای خونی بالقوه و آزمایش‌های تشخیصی هستند که می‌تواند به تشخیص زودهنگام این نوع سرطان کمک کند.

یکی از نشانگرهای دلگرم کننده ای که ظاهر شده است HE4 است. مطالعات نشان داده اند که بیش از ۹۰ درصد موارد سرطان آندومتر سطوح بالایی از HE4 را نشان می دهند (منبع مطلب). HE4 همچنین از نظر حساسیت و ویژگی در مقایسه با نشانگر CA-125 که معمولاً برای تشخیص سرطان رحم استفاده می شود، امیدوار کننده است.

علاوه بر این، یک مطالعه اخیر که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، از یک تکنیک پیچیده به نام طیف‌سنجی خون در ارتباط با یادگیری ماشینی برای تشخیص سرطان آندومتر در نمونه‌های خون استفاده کرد. نتایج این مطالعه نشان داد که این آزمایش ابداعی وجود سرطان را در ۸۷ درصد موارد به طور دقیق شناسایی می کند و در ۷۸ درصد موارد به طور دقیق آن را رد می کند (منبع مطلب).

سایر آزمایشات برای تشخیص سرطان رحم

علاوه بر آزمایش خون، پزشک چندین آزمایش دیگر را برای تشخیص سرطان رحم تجویز می کند.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند از سونوگرافی شکم یا ترانس واژینال برای بررسی سرطان رحم استفاده کند. سونوگرافی ترانس واژینال همچنین می تواند به تعیین ضخامت آندومتر کمک کند، که اغلب در سرطان آندومتر ضخیم تر است.

سپس، پزشک برای تایید تشخیص سرطان رحم به نمونه بیوپسی نیاز دارد. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بیوپسی آندومتر، که از ساکشن برای برداشتن نمونه کوچکی از اندومتر استفاده می کند
 • هیستروسکوپی
 • اتساع و کورتاژ (D&C)

یک متخصص پزشکی نمونه بیوپسی را در آزمایشگاه آزمایش می کند تا سلول های سرطانی را جستجو کند. آن‌ها همچنین می‌توانند آزمایش‌های اضافی را بر روی نمونه برای شناسایی بیشتر سرطان انجام دهند.

اگر پزشک سرطان رحم را در شما تشخیص داده باشد، آزمایش‌های تصویربرداری بیشتر می‌تواند به تعیین میزان یا مرحله سرطان کمک کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن های تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).
 • اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET)
 • اشعه ایکس قفسه سینه

علائم و زمان مراجعه به پزشک

شایع ترین علامت سرطان رحم خونریزی غیر طبیعی رحم است. این خونریزی است که:

 • بعد از یائسگی رخ می دهد
 • بین دوره ها اتفاق می افتد
 • سنگین‌تر، طولانی‌تر یا نامنظم‌تر از حالت معمولی برای پریود شما است

علائم اضافی سرطان رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشحات غیر معمول واژن
 • درد شکم یا لگن
 • نفخ
 • تغییرات در عادات مثانه یا روده، مانند ادرار دردناک یا یبوست
 • کاهش وزن ناخواسته
 • یک توده شکمی که می توانید آن را احساس کنید

داشتن این علائم لزوماً به معنای ابتلا به سرطان رحم نیست. با این حال، هنوز مهم است که با پزشک خود در مورد علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی رحم صحبت کنید. آنها می توانند آزمایش هایی را برای تعیین اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است سفارش دهند.

چشم انداز سرطان رحم هر چه زودتر پزشک آن را به عنوان منبع معتمد تشخیص دهد ، بهبود می یابد ، بنابراین تشخیص زودهنگام آن حیاتی است.

کلام پایانی

 • پزشکان این توانایی را دارند که از آزمایش خون به عنوان ابزاری برای کمک به تشخیص و مرحله بندی سرطان رحم استفاده کنند. آزمایش خون نقش مهمی در نظارت بر پیشرفت و اثربخشی درمان این نوع سرطان دارد.
 • توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر آزمایش خون قطعی که بتواند تشخیص سرطان رحم را تایید کند وجود ندارد. برای تشخیص دقیق وضعیت، آزمایش های تصویربرداری و معاینه کامل نمونه بیوپسی ضروری است.
 • یکی از شاخص های کلیدی سرطان رحم، خونریزی نامنظم از رحم است. بنابراین، ضروری است که در صورت مشاهده این یا هر علائم ناراحت کننده دیگری، فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. پزشک شما قادر خواهد بود مجموعه ای از آزمایشات را برای شناسایی علت اصلی علائم شما و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید