خانه » سلامت جسم » آلرژی به لاتکس و روش درمان آن چیست؟

آلرژی به لاتکس و روش درمان آن چیست؟

لاتکس، یک ماده طبیعی که از مایع شیر مانند موجود در درختان لاستیک به دست می‌آید، در طول فرآیند تولید برای ایجاد یک مخلوط لاتکس همه‌کاره دستخوش دگرگونی می‌شود. آلرژی به لاتکس یا اجزای آن می تواند افراد را تحت تاثیر قرار دهد و آگاهی از محصولات مختلفی که ممکن است حاوی آن باشد بسیار مهم است.

در زندگی روزمره، لاتکس را می توان در وسایلی مانند بادکنک و کاندوم یافت. در زمینه پزشکی، لاتکس معمولا در درپوش سرنگ، کاف فشار خون، لوله اکسیژن و کاتتر استفاده می شود. در یک نقطه، پودر مورد استفاده در دستکش های جراحی خطر قابل توجهی برای سلامتی به همراه داشت، زیرا می توان آن را استنشاق کرد و باعث مشکلات تنفسی شد. خوشبختانه، جایگزین های مناسبی برای رفع این نگرانی ایجاد شده است.

تطبیق پذیری لاتکس آن را به یک ماده پرکاربرد در صنایع مختلف تبدیل می کند، اما برای افراد ضروری است که در صورت داشتن آلرژی مراقب باشند تا مطمئن شوند که می توانند با خیال راحت در محیط خود حرکت کنند.

انواع مختلف محصولات حاوی لاتکس چیست؟

لاتکس در انواع مختلفی از محصولات یافت می شود، مانند:

 • چسب زخم
 • نوارهای لاستیکی
 • پاک کن ها
 • برخی از کفش ها و اجناس لباس
 • بالن
 • دستکش جراحی
 • کاتترها
 • کاندوم
 • برخی از وسایل ورزشی
 • کاف فشار خون
 • برخی از باندهای ساعت
 • کلاه کاسکت
 • ماساژورهای مسواک
 • توپ بولینگ
 • لوله هواکش

چه چیزی باعث ایجاد حساسیت به لاتکس می شود؟

در طول دهه ۱۹۸۰، کشف ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) آگاهی از اهمیت پیشگیری از انتقال بیماری‌های عفونی را افزایش داد. به عنوان پاسخ، اقدامات احتیاطی جهانی برای محافظت از افراد از قرار گرفتن در معرض مواد بالقوه عفونی مانند خون و مایعات بدن به کار گرفته شد. موانع حفاظتی، مانند دستکش های لاتکس، به طور گسترده ای برای به حداقل رساندن خطر انتقال استفاده شد.

استفاده از دستکش های لاتکس به یک روش استاندارد در محیط های مراقبت های بهداشتی برای محافظت از بیماران و کارکنان مراقبت های بهداشتی تبدیل شد. با این حال، با افزایش استفاده از دستکش های لاتکس، افزایش آلرژی به لاتکس مشاهده شد که میزان آن در دهه ۱۹۹۰ به ۳ تا ۹.۵ درصد رسید. در پاسخ به این، اقداماتی برای اجتناب از استفاده فعال از لاتکس در کشورها انجام شد که منجر به کاهش حساسیت به لاتکس به کمتر از ۱٪ شد.

این کاهش در شیوع آلرژی به لاتکس، اثربخشی اقدامات پیشگیرانه را در کاهش خطرات مرتبط با تجهیزات حفاظتی رایج نشان می دهد.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به آلرژی به لاتکس هستند؟

تماس مداوم با لاتکس برای ایجاد واکنش آلرژیک لازم است. افرادی که بیشترین خطر ابتلا به آلرژی به لاتکس را دارند عبارتند از متخصصان مراقبت های بهداشتی که با اقلام مبتنی بر لاتکس مانند دستکش و کاتتر در تماس هستند، افرادی که تحت اقدامات پزشکی مکرر شامل جراحی یا کاتتر هستند و افرادی که در تولید یا توزیع محصولات لاتکس کار می کنند. جالب توجه است، افرادی که تحت عمل جراحی ستون فقرات یا مجاری ادراری قرار گرفته‌اند، بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی به لاتکس هستند، اگرچه دلایل این امر هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

علاوه بر ایجاد آلرژی به لاتکس، افرادی که به لاتکس حساسیت دارند ممکن است آلرژی غذایی منحصر به فردی را نیز تجربه کنند، پدیده ای که به سندرم لاتکس میوه معروف است. کسانی که به لاتکس آلرژی دارند اغلب خود را به انواع میوه ها از جمله آووکادو، موز، شاه بلوط و کیوی نیز حساسیت نشان می دهند. این ارتباط بین آلرژی به لاتکس و آلرژی غذایی یک لایه اضافی از عوارض و خطرات بالقوه را برای کسانی که تحت تأثیر این آلرژی قرار دارند اضافه می کند.

علائم دو نوع حساسیت به لاتکس چیست؟

آلرژی به لاتکس به دو شکل متفاوت است.

 1. یک شکل آن ” حساسیت بیش از حد تاخیری ” نامیده می شود که معمولاً به صورت بثورات پوستی خارش دار در محل تماس محصول لاتکس با پوست دیده می شود. این بثورات شبیه پیچک سمی است و به طور کلی خود محدود می شود.
 2. شکل دیگر واکنش حساسیت فوری (همچنین به عنوان واکنش با واسطه IgE شناخته می شود ) به لاتکس است. این نوع واکنش می تواند منجر به آنافیلاکسی شود، یک واکنش آلرژیک شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی که می تواند پوست، سیستم تنفسی، دستگاه گوارش و سیستم قلبی عروقی را درگیر کند.

چگونه پزشکان حساسیت به لاتکس را ارزیابی کرده و تشخیص می دهند؟

هنگامی که نوبت به شناسایی آلرژی به لاتکس می رسد، پس زمینه بالینی نقش حیاتی در فرآیند تشخیص ایفا می کند. برای مشخص کردن واکنش تاخیری به لاتکس، می توان یک تست پچ انجام داد. این آزمایش می تواند به تشخیص اینکه آیا بدن به مرور زمان به لاتکس پاسخ حساسیت نشان داده است یا خیر کمک می کند. از سوی دیگر، برای یک واکنش آلرژیک فوری به لاتکس، آزمایش خون روش ترجیحی برای تایید وجود آنتی بادی هایی است که به پروتئین های لاتکس واکنش نشان می دهند.

شایان ذکر است که در ایالات متحده، هیچ آزمایش پوستی تایید شده رسمی برای تشخیص واکنش فوری به لاتکس وجود ندارد. مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای تعیین مناسب ترین رویکرد تشخیصی بر اساس شرایط فردی ضروری است.

درمان آلرژی به لاتکس چیست؟

رویکرد توصیه شده برای مدیریت آلرژی به لاتکس، اجتناب کامل از محصولات حاوی لاتکس است. در عوض، افراد می توانند گزینه های لاستیک مصنوعی مانند نئوپرن، نیتریل، SBR، بوتیل و ویترون را به عنوان جایگزین های ایمن انتخاب کنند. افرادی که در معرض خطر بالایی برای تجربه آنافیلاکسی هستند ممکن است همراه داشتن خود تزریق کننده اپی نفرین همیشه برای استفاده فوری مفید باشد.

متأسفانه، هیچ درمان شناخته شده ای برای آلرژی لاتکس وجود ندارد که بتواند حساسیت فرد را نسبت به آلرژن از بین ببرد. در مواردی که واکنش حساسیت به تأخیر رخ می دهد، ممکن است استروئیدهای موضعی یا خوراکی برای کاهش بثورات ناشی از آن تجویز شود. اگر یک واکنش آنافیلاکتیک شدید رخ دهد، تجویز سریع اپی نفرین تزریقی ضروری است. برای واکنش‌های خفیف‌تر که فقط روی پوست تأثیر می‌گذارند، می‌توان از آنتی هیستامین‌های خوراکی برای تسکین استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید