خانه » سلامت روان » آنچه باید در مورد سیستم عصبی بدانید

آنچه باید در مورد سیستم عصبی بدانید

سیستم عصبی یک سیستم اندامی است که ارتباطات را در بدن مدیریت می کند. چهار نوع سلول عصبی در سیستم عصبی وجود دارد: اعصاب حسی، اعصاب حرکتی، اعصاب خودمختار و بین نورون ها ( نرون فقط یک کلمه فانتزی برای سلول عصبی است).

شما می توانید تمام اعصاب بدن را تقریبا به دو قسمت تقسیم کنید: سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی .

برای درک بهتر سیستم عصبی، می‌توان اعصاب آن را به دو دسته طبقه‌بندی کرد: سیستم عصبی مرکزی (CNS) و سیستم عصبی محیطی (PNS). CNS از مغز و نخاع تشکیل شده است که اطلاعات را پردازش کرده و پاسخ ها را هماهنگ می کند. از سوی دیگر، PNS شامل اعصابی است که CNS را به بقیه بدن متصل می کند و امکان انتقال اطلاعات حسی و اجرای حرکات ارادی را فراهم می کند.

سیستم عصبی مرکزی (CNS)

سیستم عصبی مرکزی از دو عضو اصلی تشکیل شده است: مغز و نخاع. این شامل هر چهار نوع سلول عصبی، از جمله اعصاب حسی، اعصاب حرکتی، اعصاب خودمختار و بین نورون ها است که فقط در سیستم عصبی مرکزی یافت می شوند (منبع مطلب).

سیستم عصبی مرکزی توسط سه لایه غشاء به نام مننژ محافظت می شود که از مغز و نخاع محافظت می کند و به جلوگیری از آسیب کمک می کند. مننژها و مایع مغزی نخاعی نیز مانعی در برابر عفونت هایی مانند مننژیت ایجاد می کنند. با این حال، عفونت و خونریزی می تواند بین مننژ و جمجمه رخ دهد که می تواند به مغز فشار وارد کند و باعث اختلال در عملکرد شود.

سیستم عصبی مرکزی را می توان با «جرم» یک کامپیوتر مقایسه کرد، با میلیون ها اتصال که تکانه ها را از یک عصب به عصب دیگر منتقل می کند. مغز مسئول انجام محاسبات و ذخیره اطلاعات است، در حالی که نخاع مانند یک کابل با سیم های جداگانه است که به قسمت های مختلف مغز متصل می شود. سیستم عصبی مرکزی برای عملکرد صحیح بدن ضروری است، اما برای عملکرد صحیح به ورودی بقیه بدن نیاز دارد.

درست مانند یک کامپیوتر، مغز درون سر شما به تنهایی قادر به کار کردن نیست. برای برقراری ارتباط با شما از طریق نشانه های دیداری و شنیداری، نیاز به ورودی از شما، مانند دستورالعمل ها و اطلاعات حسی، و خروجی دارد. برای تعامل با رایانه، از دستگاه های ورودی مانند ماوس، صفحه لمسی یا صفحه کلید و دستگاه های خروجی مانند صفحه نمایش و بلندگوها استفاده می کنید.

به طور مشابه، بدن شما دارای اندام های حسی مانند چشم، گوش، بینی، زبان و پوست است که اطلاعات را به مغز ارسال می کند. برای واکنش، بدن شما از ماهیچه هایی استفاده می کند که به شما اجازه راه رفتن، صحبت کردن، تمرکز، چشمک زدن و انجام کارهای دیگر را می دهند. این عملکردها توسط سیستم عصبی محیطی کنترل می شود که به عنوان سیستم ورودی/خروجی بدن شما عمل می کند.

سیستم عصبی محیطی (PNS)

سیستم عصبی محیطی شبکه ای از اعصاب است که به سیستم عصبی مرکزی متصل است. از اعصاب حرکتی، اعصاب حسی و اعصاب خودمختار تشکیل شده است. اعصاب اتونومیک از این نظر منحصر به فرد هستند که به طور خودکار عمل می کنند و به خاطر سپردن آنها آسان می شود.

آنها مسئول تنظیم عملکردهای مختلف بدن مانند ضربان قلب، هضم و تنفس هستند. آنها را می توان به عنوان نسخه بدن از ترموستات، ساعت و زنگ هشدار دود در نظر گرفت، زیرا آنها به طور خستگی ناپذیر در پس زمینه برای حفظ عملکرد بهینه بدن و حفظ سلامت کلی کار می کنند. بر خلاف سایر اعصاب، اعصاب خودمختار برای عملکرد به فکر یا تلاش آگاهانه نیاز ندارند و نیروی مغز را مصرف نمی کنند.

اعصاب خودمختار به راحتی به اعصاب سمپاتیک یا پاراسمپاتیک تقسیم می شوند.

  • سمپاتیک تمایل دارند که سرعت ما را افزایش دهند. آنها ضربان قلب، تنفس و فشار خون را افزایش می دهند. این اعصاب مسئول پاسخ جنگ یا گریز هستند.
  • پاراسمپاتیک جریان خون را به روده تحریک می کنند. آنها قلب را کند می کنند و فشار خون را کاهش می دهند.

اعصاب سمپاتیک را می توان به شتاب دهنده بدن تشبیه کرد، در حالی که اعصاب پاراسمپاتیک شبیه به پدال ترمز هستند. بدن به طور مداوم هر دو اعصاب پاراسمپاتیک و سمپاتیک را به طور همزمان تحریک می کند، دقیقاً مانند اینکه یک راننده ممکن است پای خود را روی هر پدال بگذارد.

اعصاب حرکتی نوعی اعصاب هستند که از سیستم عصبی مرکزی سرچشمه می گیرند و به قسمت های مختلف بدن گسترش می یابند. آنها را اعصاب حرکتی می نامند زیرا همیشه به ماهیچه ها ختم می شوند و مسئول کنترل حرکت هستند. بدون اعصاب حرکتی، فعالیت هایی مانند راه رفتن، صحبت کردن، جنگیدن، دویدن یا آواز خواندن امکان پذیر نخواهد بود.

از سوی دیگر، اعصاب حسی وظیفه انتقال سیگنال ها از دنیای خارج به سیستم عصبی مرکزی را بر عهده دارند. آنها از اندام های حسی مانند چشم ها، گوش ها، بینی، زبان یا پوست شروع می شوند و می توانند محرک های مختلفی مانند فشار، دما و درد را تشخیص دهند. هر اندام حسی دارای انواع مختلفی از اعصاب حسی است که طیف وسیعی از ادراک حسی را امکان پذیر می کند.

سخنی در مورد نخاع

نخاع به عنوان پل بین سیستم عصبی مرکزی (CNS) و سیستم عصبی محیطی (PNS) عمل می کند. اگرچه از نظر فنی بخشی از CNS است، اما مسیر اصلی بیشتر اعصاب حرکتی و حسی برای رسیدن به مغز است. درون نخاع، نورون‌های درونی وجود دارد که مشابه سوئیچ‌های میکروسکوپی موجود در یک تراشه کامپیوتری هستند. این بین نورون ها به محاسبات پیچیده و فرآیندهای تصمیم گیری در مغز کمک می کنند.

با این حال، عملکرد بین نورون ها در نخاع متفاوت است. آنها به عنوان یک اتصال کوتاه برنامه ریزی شده عمل می کنند و امکان واکنش های سریع تر به محرک های خاص را نسبت به زمانی که سیگنال باید تمام مسیر را به سمت مغز و عقب برود می دهد. بین نورون های نخاع مسئول رفلکس هایی مانند تکان دادن خودکار پشت دست هنگام لمس یک تابه داغ قبل از اینکه متوجه شوید، هستند.

ارسال سیگنال ها

اعصاب پیام‌ها را از طریق تکانه‌های الکتریکی، که یا خاموش یا روشن هستند، مانند کد باینری رایانه منتقل می‌کنند. یک سلول عصبی نمی تواند سیگنال ضعیف تر یا قوی تری تولید کند. فقط می تواند فرکانس ضربه را تغییر دهد، مانند ده یا سی ضربه در ثانیه. این تکانه از طریق استفاده از مواد معدنی یونیزه شده مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم که برای عملکرد مناسب عضلات و اعصاب ضروری هستند در طول عصب حرکت می کند.

سلول‌های عصبی می‌توانند بسیار طولانی باشند، اما هنوز چندین مورد طول می‌کشد تا از نوک انگشت به نخاع متصل شوند. سلول ها با یکدیگر تماس ندارند. در عوض، تکانه به صورت شیمیایی از یک سلول عصبی به سلول دیگر با استفاده از انتقال دهنده های عصبی منتقل می شود (منبع مطلب).

افزودن انتقال دهنده های عصبی به جریان خون می تواند باعث ارسال سیگنال توسط اعصاب شود. به عنوان مثال، بسیاری از سلول های عصبی سمپاتیک که مسئول پاسخ جنگ یا گریز هستند، به یک انتقال دهنده عصبی به نام آدرنالین واکنش نشان می دهند که زمانی که فرد استرس، ترس یا تعجب را تجربه می کند از غدد فوق کلیوی آزاد می شود.

کلام پایانی

  • اگر درک خوبی از عملکرد سیستم عصبی داشته باشید، درک اینکه چرا برخی مواد یا داروها بر ما تأثیر می‌گذارند ساده‌تر می‌شود. علاوه بر این، درک اثرات سکته مغزی یا ضربه مغزی بر مغز آسان تر می شود.
  • بدن انسان شبکه پیچیده ای از مواد شیمیایی است که دائماً با یکدیگر در تعامل هستند. سیستم عصبی اساسی ترین این فعل و انفعالات است و به عنوان پایه ای برای درک فیزیولوژی کل بدن عمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید