خانه » بیماری ها » آپاندیسیت: علائم اولیه، علل، درمان و جراحی

آپاندیسیت: علائم اولیه، علل، درمان و جراحی

آپاندیس چیست؟ آیا به آن نیاز دارید؟

آپاندیس لوله ای با انتهای بسته، باریک و کِرم مانند، به طول چندین اینچ است که به سکوم (نخستین قسمت کولون) متصل می شود. (نام تشریحی آپاندیس، آپاندیس vermiform، به معنای زائده کرم مانند است.) پوشش داخلی آپاندیس مقدار کمی مخاط تولید می کند که از هسته مرکزی باز آپاندیس و به داخل سکوم جریان می یابد.

دیواره آپاندیس حاوی بافت لنفاوی است که بخشی از سیستم ایمنی است. مانند بقیه روده بزرگ، دیواره آپاندیس نیز حاوی یک لایه عضلانی است، اما لایه عضلانی آن، ضعیف است.

مشخص نیست که آیا آپاندیس نقش مهمی در بدن در کودکان بزرگسالان دارد یا خیر. در کودکان خردسال، ممکن است عملکرد ایمنی داشته باشد. هیچ مشکل عمده و طولانی مدت سلامتی ناشی از برداشتن آپاندیس وجود ندارد، اگرچه افزایش جزئی در برخی از بیماری ها به عنوان مثال، بیماری کرون در افرادی که  آپاندیس ندارند، مشاهده شده است،

چه چیزی باعث آپاندیسیت می شود؟

آپاندیسیت به معنای التهاب آپاندیس است. تصور می شود که آپاندیسیت زمانی شروع می شود که دهانه آپاندیس به داخل سکوم مسدود شود. انسداد ممکن است به دلیل تجمع مخاط غلیظ در آپاندیس یا مدفوعی باشد که از سکوم وارد آپاندیس می شود.

مخاط یا مدفوع سفت می شود، سنگ مانند می شود و دهانه را مسدود می کند. به این سنگ «فکالیث» (به معنای واقعی کلمه، سنگ مدفوع) می گویند. در موارد دیگر، ممکن است بافت لنفاوی آپاندیس متورم شده و دهانه آن را مسدود کند.

پس از ایجاد انسداد، باکتری هایی که به طور معمول در آپاندیس یافت می شوند شروع به تکثیر کرده و به دیواره آپاندیس حمله می کنند (عفونت می کنند).

بدن با حمله به باکتری، حمله ای به نام التهاب، به تهاجم پاسخ می دهد. اگر علائم آپاندیسیت تشخیص داده نشود و التهاب پیشرفت کند، آپاندیس می‌تواند پاره شود و به دنبال آن باکتری‌ها در خارج از آپاندیس پخش شوند.

علت چنین پارگی نامشخص است، اما ممکن است مربوط به تغییراتی باشد که در بافت لنفاوی که دیواره آپاندیس را می‌پوشاند، رخ می‌دهد، برای مثال، التهابی که باعث تورم و افزایش فشار در داخل آپاندیس می‌شود که باعث پارگی آن می‌شود.

پس از پارگی، عفونت می تواند در سراسر شکم پخش شود. با این حال، معمولاً به ناحیه کوچکی در اطراف آپاندیس توسط بافت های اطراف محدود می شود و آبسه اطراف آپاندیس را تشکیل می دهد.

گاهی اوقات، اگر عفونت و التهاب همراه باعث پارگی آپاندیس شود، بدن در مهار (“درمان”) آپاندیسیت بدون درمان جراحی موفق است. التهاب، درد و علائم نیز ممکن است با استفاده از آنتی بیوتیک ها ناپدید شوند. این امر به ویژه در بیماران مسن صادق است.

پس از آن، بیماران ممکن است مدت‌ها پس از دوره آپاندیسیت با یک توده یا توده در سمت راست پایین شکم که به دلیل زخمی است که در طول بهبودی ایجاد می‌شود، به پزشک مراجعه کنند. این توده ممکن است مشکوک به سرطان باشد.

علائم و نشانه های آپاندیسیت چیست؟ آیا دردناک است؟

علائم و نشانه های اولیه آپاندیسیت اغلب خفیف هستند و صرفاً شامل از دست دادن اشتها و/یا حالت تهوع و احساس ناخوشی می شوند. حتی ممکن است درد شکم وجود نداشته باشد. با این وجود، با پیشرفت روند آپاندیسیت، علامت اصلی درد شکم است.

 • درد در ابتدا منتشر و ضعیف است، یعنی محدود به یک نقطه نیست. (درد موضعی ضعیف هر زمان که مشکل محدود به روده کوچک یا روده بزرگ، از جمله آپاندیس باشد، معمول است.)
 • تشخیص درد به قدری دشوار است که وقتی از افراد خواسته می شود به ناحیه درد اشاره کنند، بیشتر افراد محل درد را با حرکت دایره ای دست خود در اطراف قسمت مرکزی شکم نشان می دهند.
 • با گذشت زمان، درد ممکن است در سمت راست پایین شکم قرار گیرد و بیمار ممکن است بتواند محل دقیق درد را شناسایی کند.
 • دومین علامت آپاندیسیت از دست دادن اشتها است، اگر قبلاً وجود نداشته باشد. که ممکن است به حالت تهوع و حتی استفراغ تبدیل شود. تهوع و استفراغ ممکن است دیرتر به دلیل انسداد روده ناشی از توده التهابی در حال گسترش یا آبسه به جای التهاب موضعی رخ دهد.

همانطور که التهاب آپاندیس افزایش می یابد، ممکن است از طریق آپاندیس به پوشش خارجی آن و سپس به لایه داخلی شکم، یک غشای نازک به نام صفاق، گسترش یابد. هنگامی که صفاق ملتهب می شود، ویژگی درد تغییر می کند و سپس می تواند به وضوح در یک ناحیه کوچک محدود شود.

به طور کلی، این ناحیه بین جلوی استخوان لگن سمت راست و ناف قرار دارد. این نقطه دقیق به خاطر نکته دکتر چارلز مک برنی-مک برنی نامگذاری شده است. اگر آپاندیس پاره شود و عفونت در سراسر شکم پخش شود، با ملتهب شدن تمام پوشش شکم، درد دوباره منتشر می شود.

برای تشخیص آپاندیسیت از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

تشخیص آپاندیسیت با گرفتن شرح حال کامل و معاینه فیزیکی آغاز می شود. بیماران اغلب دمای بدن بالایی دارند (تب دارند) و معمولاً وقتی پزشک فشار می آورد، در ناحیه پایین سمت راست شکم حساسیت متوسط تا شدید وجود دارد.

اگر التهاب به صفاق گسترش یافته باشد، تِندِرنِس برگشتی اغلب وجود دارد. تِندِرنِس برگشتی دردی است که زمانی بدتر می شود که پزشک به سرعت دست خود را پس از فشار ملایم بر روی شکم در ناحیه حساس رها می کند. این به دلیل برگشت ناگهانی صفاق پس از تغییر شکل در اثر فشار انگشت است.

شمارش گلبول های سفید

تعداد گلبول های سفید معمولاً با عفونت افزایش می یابد. در آپاندیسیت اولیه، قبل از شروع عفونت، می تواند طبیعی باشد، اما اغلب حتی در اوایل روند، حداقل یک افزایش خفیف وجود دارد.

متاسفانه آپاندیسیت تنها بیماری نیست که باعث افزایش تعداد گلبول های سفید خون می شود. تقریباً هر عفونت یا التهابی می‌تواند باعث افزایش غیرطبیعی شمارش شود. بنابراین، افزایش تعداد گلبول های سفید خون به تنهایی نمی تواند برای تایید تشخیص آپاندیسیت استفاده شود.

آزمایش ادرار

آزمایش ادرار یک معاینه میکروسکوپی ادرار است که گلبول های قرمز، گلبول های سفید و باکتری های موجود در ادرار را تشخیص می دهد. وقتی التهاب یا سنگ در کلیه ها یا مثانه وجود دارد، آزمایش ادرار معمولاً غیر طبیعی است.

همچنین ممکن است با آپاندیسیت، آزمایش ادرار غیرطبیعی باشد، زیرا آپاندیس در نزدیکی حالب و مثانه قرار دارد. اگر التهاب آپاندیسیت به اندازه کافی بزرگ باشد، می تواند به حالب و مثانه گسترش یابد و منجر به آزمایش غیر طبیعی ادرار شود.

با این حال، اکثر بیماران مبتلا به آپاندیسیت، آزمایش ادرار طبیعی دارند. بنابراین، یک آزمایش طبیعی ادرار بیش از یک مشکل دستگاه ادراری، آپاندیسیت را نشان می دهد.

اگر آپاندیس پاره شود چه اتفاقی می افتد؟

در مواردی، فرد ممکن است تا زمانی که آپاندیسیت همراه با پارگی برای چندین روز یا حتی هفته ها وجود نداشته باشد، به پزشک خود مراجعه نکند. در این شرایط معمولاً یک آبسه تشکیل شده و سوراخ آپاندیس ممکن است بسته شده باشد.

اگر آبسه کوچک باشد، در ابتدا می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، آبسه معمولا نیاز به تخلیه دارد. یک درن (یک لوله پلاستیکی یا لاستیکی کوچک) معمولاً با کمک سونوگرافی یا سی تی اسکن که می تواند محل دقیق آبسه را تعیین کند، از طریق پوست و داخل آبسه وارد می شود. درن اجازه می دهد تا چرک از آبسه از بدن خارج شود.

آپاندیس ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از رفع آبسه برداشته شود. این عمل آپاندکتومی اینتروال نامیده می شود و برای جلوگیری از حمله دوم آپاندیسیت انجام می شود.

عوارض آپاندیسیت چیست؟ آیا آنها می توانند تهدید کننده زندگی باشند؟

شایع ترین عارضه آپاندیسیت سوراخ شدن است. سوراخ شدن آپاندیس می تواند منجر به آبسه اطراف آپاندیس (مجموعه ای از چرک عفونی) یا پریتونیت منتشر (عفونت کل پوشش داخلی شکم و لگن) شود.

دلیل اصلی سوراخ شدن آپاندیس تاخیر در تشخیص و درمان است. به طور کلی، هر چه تاخیر بین تشخیص و جراحی بیشتر باشد، احتمال سوراخ شدن بیشتر است. خطر سوراخ شدن ۳۶ ساعت پس از شروع علائم حداقل ۱۵٪ است.

بنابراین، پس از تشخیص آپاندیسیت، در صورتی که بیمار با آنتی بیوتیک بهبود نیابد، جراحی باید بدون تاخیر غیر ضروری انجام شود.

یکی از عوارض کمتر شایع آپاندیسیت انسداد روده است. انسداد زمانی رخ می دهد که التهاب اطراف آپاندیس روده را فشرده می کند و این مانع از عبور محتویات روده می شود.

اگر روده بالای انسداد شروع به پر شدن از مایع و گاز کند، شکم متورم می شود و ممکن است حالت تهوع و استفراغ بیشتر شود. سپس ممکن است لازم باشد محتویات روده از طریق لوله ای که از بینی و مری عبور می کند و به معده و روده می گذرد، تخلیه شود.

یکی از عوارض ترسناک آپاندیسیت، سپسیس است، وضعیتی که در آن باکتری های عفونی وارد خون شده و به سایر قسمت های بدن می روند. این یک عارضه بسیار جدی و حتی تهدید کننده زندگی است. خوشبختانه به ندرت اتفاق می افتد.

درمان آپاندیسیت چیست؟ آیا جراحی لازم است؟

هنگامی که تشخیص آپاندیسیت تأیید شد، معمولاً جراحی برای برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی) انجام می شود. آنتی بیوتیک معمولاً قبل از جراحی و به محض مشکوک شدن به آپاندیسیت شروع می شود. اخیراً پیشنهاد شده است که با درجات خفیف التهاب و بدون عارضه، آنتی بیوتیک به تنهایی کافی است.

گروه کوچکی از بیماران وجود دارند که التهاب و عفونت آپاندیسیت در آنها خفیف و در ناحیه کوچکی موضعی باقی می ماند. بدن نه تنها می تواند التهاب و عفونت را مهار کند بلکه می تواند آنها را نیز برطرف کند. این بیماران معمولاً خیلی بیمار نیستند و طی چند روز تحت نظر بهبود می یابند.

این نوع آپاندیسیت به عنوان “آپاندیسیت محدود” شناخته می شود و ممکن است تنها با آنتی بیوتیک درمان شود. آپاندیس ممکن است بعداً برداشته شود یا نباشد. با این حال، هنوز در مورد باقی ماندن آپاندیس بهبود یافته بحث‌هایی وجود دارد، زیرا آپاندیسیت ممکن است عود کند.

در مواردی، فرد ممکن است تا زمانی که آپاندیسیت همراه با پارگی برای چندین روز یا حتی هفته ها وجود نداشته باشد، به پزشک خود مراجعه نکند. در این شرایط معمولاً یک آبسه تشکیل شده و سوراخ آپاندیس ممکن است بسته شده باشد.

اگر آبسه کوچک باشد، در ابتدا می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. با این حال، آبسه معمولا نیاز به تخلیه دارد. یک درن (یک لوله پلاستیکی یا لاستیکی کوچک) معمولاً با کمک سونوگرافی یا سی تی اسکن که می تواند محل دقیق آبسه را تعیین کند، از طریق پوست و داخل آبسه وارد می شود.

درن اجازه می دهد تا چرک از آبسه به خارج از بدن جریان یابد. آپاندیس ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از رفع آبسه برداشته شود. این عمل آپاندکتومی اینتروال نامیده می شود و برای جلوگیری از حمله دوم آپاندیسیت انجام می شود.

آپاندکتومی (جراحی برداشتن آپاندیس) چیست؟

 • در طول آپاندکتومی، برشی به طول ۵ تا ۸ سانتی متر از طریق پوست و لایه‌های دیواره شکم روی ناحیه آپاندیس ایجاد می‌شود.
 • جراح وارد شکم می شود و به دنبال آپاندیس می گردد که معمولاً در سمت راست پایین شکم قرار دارد.
 • پس از بررسی ناحیه اطراف آپاندیس برای اطمینان از عدم وجود مشکل اضافی، آپاندیس برداشته می شود. این کار با آزاد کردن آپاندیس از اتصال مزانتریک به روده بزرگ، بریدن آپاندیس از روده بزرگ و دوختن روی سوراخ روده بزرگ انجام می شود. اگر آبسه وجود داشته باشد، چرک را می توان با درن هایی که از آبسه عبور کرده و از پوست خارج می شود، تخلیه کرد.
 • سپس برش شکمی بسته می شود.

تکنیک های جدید برای برداشتن آپاندیس شامل استفاده از لاپاراسکوپ است. لاپاراسکوپ یک تلسکوپ نازک است که به یک دوربین فیلمبرداری متصل است و به جراح اجازه می دهد تا از طریق یک زخم سوراخ کوچک (به جای یک برش بزرگتر) داخل شکم را بررسی کند.

در صورت مشاهده آپاندیسیت، آپاندیس را می توان با وسایل مخصوصی که می توان از طریق زخم های کوچک سوراخ شده به داخل شکم منتقل کرد، مانند لاپاراسکوپ خارج کرد.

مزایای روش لاپاراسکوپی شامل درد کمتر پس از عمل (زیرا بیشتر درد پس از جراحی ناشی از برش‌ها است) و بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های عادی است.

مزیت اضافی لاپاراسکوپی این است که به جراح اجازه می دهد تا در مواردی که تشخیص آپاندیسیت در آنها تردید وجود دارد، به داخل شکم نگاه کند تا تشخیص واضحی بدهد. برای مثال، لاپاراسکوپی به ویژه برای زنان پریود که پارگی کیست تخمدان ممکن است شبیه آپاندیسیت باشد، مفید است.

اگر آپاندیس در زمان جراحی پاره نشده باشد ( سوراخ نشده باشد )، بیمار به طور کلی پس از جراحی در یک یا دو روز از بیمارستان به خانه فرستاده می شود.

بیمارانی که آپاندیس آنها سوراخ شده است، بیمارتر از بیماران بدون سوراخ هستند، و بستری آنها در بیمارستان اغلب طولانی است (چهار تا هفت روز)، به خصوص اگر پریتونیت (التهاب صفاق) رخ داده باشد. آنتی بیوتیک های داخل وریدی در بیمارستان برای مبارزه با عفونت و کمک به رفع هرگونه آبسه تجویز می شود.

گاهی اوقات، جراح ممکن است آپاندیس طبیعی را پیدا کند و دلیل دیگری برای مشکل بیمار نداشته باشد. در این شرایط، جراح معمولا آپاندیس را برمی دارد.

استدلال در این موارد این است که بهتر است یک آپاندیس با ظاهر طبیعی برداشته شود تا اینکه یک مورد زودرس یا خفیف آپاندیسیت را نادیده گرفته و به طور مناسب درمان نشود. علاوه بر این، اگر بیماران دوباره دچار «آپاندیسیت» مانند درد شوند، پزشک متوجه می شود که آپاندیس برداشته شده است و تشخیص آپاندیسیت ممکن نیست.

زمان ریکاوری جراحی برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی ) چقدر است؟

بهبودی پس از آپاندکتومی به شدت التهاب بستگی دارد. اگر التهاب خفیف باشد، بهبودی ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد. اگر التهاب گسترده تری مانند آبسه یا سوراخ شدن موضعی آپاندیس وجود داشته باشد، بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد.

پارگی آپاندیس در حفره صفاقی (شکم) ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. بهبودی با جایگزینی لاپاراسکوپی به جای جراحی “باز” بسیار سریعتر شده است.

عوارض جراحی برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی ) چیست؟

شایع ترین عارضه آپاندکتومی عفونت زخم، یعنی برش جراحی است. شدت چنین عفونت‌هایی از خفیف، فقط با قرمزی و شاید مقداری حساسیت روی برش، تا متوسط، فقط به آنتی‌بیوتیک، تا شدید، نیاز به آنتی‌بیوتیک و درمان جراحی متفاوت است.

گاهی اوقات، التهاب و عفونت آپاندیسیت آنقدر شدید است که جراح به دلیل نگرانی از اینکه زخم قبلاً عفونی شده است، برش را در پایان جراحی نمی‌بندد. در عوض، بسته شدن پوست چند روز به تعویق می افتد تا عفونت با درمان آنتی بیوتیکی فروکش کند و احتمال بروز عفونت در محل برش کمتر شود. عفونت زخم در روش جراحی با لاپاراسکوپی کمتر شایع است.

یکی دیگر از عوارض آپاندکتومی، آبسه، تجمع چرک در ناحیه آپاندیس یا لگن است. اگر چه آبسه ها را می توان از طریق جراحی از چرک خود خارج کرد، روش های غیر جراحی نیز وجود دارد، همانطور که قبلاً بحث شد.

آیا جراحی برداشتن آپاندیس (آپاندکتومی ) عواقب بلندمدتی دارد؟

مشخص نیست که آیا آپاندیس نقش مهمی در بدن در کودکان بزرگتر و بزرگسالان دارد یا خیر. هیچ مشکل عمده و طولانی مدت سلامتی ناشی از برداشتن آپاندیس وجود ندارد، اگرچه افزایش جزئی در برخی از بیماری ها مشاهده شده است، به عنوان مثال، بیماری کرون.

آپاندیسیت محدود چیست؟

گروه کوچکی از بیماران وجود دارند که التهاب و عفونت آپاندیسیت در آنها خفیف و در ناحیه کوچکی موضعی باقی می ماند. بدن نه تنها می تواند التهاب و عفونت را مهار کند بلکه می تواند آنها را نیز برطرف کند. ا

ین بیماران معمولاً خیلی بیمار نیستند و طی چند روز تحت نظر بهبود می یابند. این نوع آپاندیسیت به عنوان “آپاندیسیت محدود” شناخته می شود و ممکن است تنها با آنتی بیوتیک درمان شود. آپاندیس ممکن است بعداً برداشته شود یا نباشد. با این حال، هنوز در مورد باقی ماندن آپاندیس بهبود یافته بحث‌هایی وجود دارد، زیرا آپاندیسیت ممکن است عود کند.

“آپاندیسیت استامپ” چیست؟

هنگامی که آپاندیس با جراحی برداشته می شود، ممکن است قسمت کوچکی باقی بماند. این قطعه آپاندیس ممکن است ملتهب شود و مستعد ابتلا به تمام عوارض آپاندیسیت است.

بنابراین، ممکن است افرادی که آپاندیس خود را خارج کرده اند، به دوره دیگری از آپاندیسیت مبتلا شوند. آپاندیسیت استامپ مانند آپاندیسیت با آپاندیس دست نخورده (با جراحی برداشته نشده) درمان می شود.

بررسی زودهنگام و تشخیص آپاندیسیت استامپ مهم است زیرا تشخیص و درمان ناکافی می تواند منجر به پارگی استامپ ملتهب شود.

چه روش هایی آپاندیسیت را تشخیص می دهند؟

اشعه ایکس شکم

عکسبرداری با اشعه ایکس شکم ممکن است مدفوع (قطعه مدفوع سفت و کلسیف شده و به اندازه نخودی که دهانه آپاندیس را مسدود می کند) که ممکن است علت آپاندیسیت باشد را تشخیص دهد. این به ویژه در کودکان صادق است. با این وجود، وجود مدفوع می تواند بدون آپاندیسیت رخ دهد.

سونوگرافی

سونوگرافی یک روش بدون درد است که از امواج صوتی برای ارائه تصاویری برای شناسایی اعضای بدن استفاده می کند. سونوگرافی می تواند آپاندیس بزرگ شده یا آبسه را تشخیص دهد. با این وجود، در طول آپاندیسیت، آپاندیس ملتهب یا آبسه تنها در ۵۰ درصد بیماران دیده می شود.

بنابراین، ندیدن آپاندیس در طول سونوگرافی، آپاندیسیت را رد نمی کند. سونوگرافی همچنین در زنان مفید است زیرا می تواند وجود شرایطی را که تخمدان ها، لوله های فالوپ و رحم را درگیر می کند (بیماری التهابی لگن، PID) که می تواند علائم آپاندیسیت را تقلید کند، رد کند.

تنقیه باریم

تنقیه باریم یک آزمایش اشعه ایکس است که در آن باریم مایع از مقعد وارد روده بزرگ می شود تا کولون پر شود.

این آزمایش می‌تواند در بعضی مواقع اثری را روی روده بزرگ در ناحیه آپاندیس نشان دهد که التهاب ناشی از التهاب مجاور به روده بزرگ می‌رسد. تنقیه باریم همچنین می‌تواند سایر مشکلات روده‌ای که شبیه آپاندیسیت هستند را رد کند، برای مثال بیماری کرون.

توموگرافی کامپیوتری سی تی اسکن (CT)

در بیمارانی که باردار نیستند، سی تی اسکن (نوعی مطالعه اشعه ایکس) از ناحیه آپاندیس در تشخیص آپاندیسیت و آبسه های اطراف آپاندیس و همچنین در کنار گذاشتن سایر بیماری های داخل شکم و لگن که می توانند علائم آپاندیسیت را شبیه سازی کنند، مفید است.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است که در آن یک لوله فیبر نوری کوچک با دوربین از طریق سوراخ کوچکی که روی دیواره شکم ایجاد می‌شود، وارد شکم می‌شود. لاپاراسکوپی امکان مشاهده مستقیم آپاندیس و سایر اندام های شکم و لگن را فراهم می کند.

در صورت مشاهده آپاندیسیت، آپاندیس ملتهب را می توان با لاپاراسکوپ خارج کرد. عیب لاپاراسکوپی در مقایسه با سونوگرافی و سی تی این است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

در حال حاضر هیچ آزمایشی برای آپاندیسیت وجود ندارد که به طور قطعی عفونت را تشخیص دهد. بنابراین، رویکرد به آپاندیسیت مشکوک، ممکن است شامل یک دوره مشاهده، آزمایشات همانطور که قبلا ذکر شد یا جراحی باشد.

چرا تشخیص آپاندیسیت دشوار است؟

تشخیص آپاندیسیت ممکن است دشوار باشد. موقعیت آپاندیس در شکم ممکن است متفاوت باشد. بیشتر اوقات آپاندیس در سمت راست پایین شکم قرار دارد، اما آپاندیس مانند سایر قسمت های روده دارای مزانتر است.

مزانتر نوعی چین‌خوردگی در حفره‌ی شکمی است و وظیفه‌ی آن اتصال روده به دیواره‌ی شکم است.  این مزانتر یک غشای ورقه مانند است که آپاندیس را به سایر ساختارهای داخل شکم متصل می کند. اگر مزانتر بزرگ است، آپاندیس به اطراف حرکت می کند.

علاوه بر این، آپاندیس ممکن است طولانی تر از حد طبیعی باشد. ترکیبی از یک مزانتر بزرگ و یک آپاندیس دراز به آپاندیس اجازه می دهد تا به داخل لگن (در میان اندام های لگنی در زنان) فرو رود.

همچنین ممکن است به آپاندیس اجازه دهد که در پشت کولون حرکت کند (به نام آپاندیس رترو کولیک). در هر دو مورد، التهاب آپاندیس ممکن است بیشتر شبیه التهاب سایر اندام ها، به عنوان مثال، اندام های لگنی یک زن باشد.

تشخیص آپاندیسیت نیز می تواند دشوار باشد زیرا سایر مشکلات التهابی ممکن است شبیه آپاندیسیت باشند، به عنوان مثال، دیورتیکولیت سمت راست. بنابراین، مشاهده بیماران مشکوک به آپاندیسیت برای مدتی معمول است تا ببینیم آیا مشکل به خودی خود برطرف می شود یا ویژگی هایی ایجاد می کند که نشان دهنده آپاندیسیت یا شاید وضعیت دیگری است یا خیر.

کدام پزشکان به درمان آپاندیسیت می پردازند؟

یک فرد مبتلا به آپاندیسیت ممکن است ابتدا توسط پزشکان خانواده، متخصصین داخلی و متخصص اطفال ویزیت شود. با این حال، معمولاً فرد توسط یک جراح عمومی یا نوع دیگری ارزیابی می شود. هنگامی که به آپاندیسیت مشکوک شد، در صورت نیاز به جراحی، همیشه با جراح عمومی مشورت می شود.

چه شرایط دیگری می تواند آپاندیسیت را تقلید کند؟

جراح که با بیمار مشکوک به آپاندیسیت روبرو می شود، همیشه باید شرایط دیگری را که می تواند آپاندیسیت را تقلید کند، در نظر بگیرد و به دنبال آن باشد. از جمله شرایطی که آپاندیسیت را تقلید می کند عبارتند از:

 • دیورتیکولیت مکل: دیورتیکول مِکِل (Meckel) یک خروجی کوچک از روده کوچک است که معمولاً در سمت راست پایین شکم نزدیک آپاندیس قرار دارد. دیورتیکول ممکن است ملتهب یا حتی سوراخ شود (شکستگی یا پارگی). اگر ملتهب و/یا سوراخ شده باشد، معمولاً با جراحی برداشته می‌شود.
 • بیماری التهابی لگن (PID): لوله فالوپ و تخمدان سمت راست در نزدیکی آپاندیس قرار دارند. زنان فعال جنسی ممکن است به بیماری های عفونی مبتلا شوند که لوله و تخمدان را درگیر می کند. معمولاً درمان آنتی بیوتیکی درمان کافی است و برداشتن لوله و تخمدان با جراحی ضروری نیست.
 • بیماری های التهابی سمت راست بالای شکم: مایعات از سمت راست بالای شکم ممکن است به سمت پایین شکم تخلیه شوند، جایی که التهاب را تحریک می کنند و آپاندیسیت را تقلید می کنند. چنین مایعاتی ممکن است ناشی از زخم اثنی عشر سوراخ شده، بیماری کیسه صفرا، یا بیماری های التهابی کبد، به عنوان مثال، آبسه کبد باشد.
 • دیورتیکولیت سمت راست: اگرچه بیشتر دیورتیکول ها در سمت چپ روده بزرگ قرار دارند، اما گاهی اوقات در سمت راست ایجاد می شوند. هنگامی که دیورتیکول سمت راست پاره می شود، می تواند التهابی را تحریک کند که شبیه آپاندیسیت است.
 • بیماری های کلیوی: کلیه راست به اندازه کافی به آپاندیس نزدیک است که مشکلات التهابی در کلیه – به عنوان مثال، آبسه – ایجاد کند و همچنین می تواند آپاندیسیت را تقلید کند.
 • حاملگی خارج از رحم: اگرچه معمولاً به راحتی می توان بین حاملگی داخل رحمی طبیعی تمایز قائل شد، اما اگر جنین به جای رحم در لوله فالوپ یا جای دیگری کاشته شود، علائم ممکن است شبیه آپاندیسیت باشد.

روش های درمان جدید آپاندیسیت چیست؟

اخیراً این فرضیه مطرح شده است که برخی از دوره‌های علائم مشابه آپاندیسیت، به‌ویژه علائم عودکننده، ممکن است به دلیل افزایش حساسیت روده و آپاندیس از دوره قبلی التهاب باشد.

یعنی علائم عود کننده به دلیل دوره های مکرر التهاب نیست. بلکه التهاب قبلی باعث شده است که اعصاب روده و آپاندیس یا سیستم عصبی مرکزی که آنها را عصب دهی می کنند، نسبت به محرک های عادی، یعنی با محرک هایی غیر از التهاب، حساس تر شوند. تایید این فرضیه، اگر نگوییم غیرممکن، دشوار خواهد بود.

آپاندیسیت و حقایق مربوط به آن

 • آپاندیس یک زائده کوچک، کرم مانند و لوله ای است که به سکوم روده بزرگ متصل است.
 • آپاندیسیت در اثر انسداد آپاندیس و به دنبال آن حمله باکتری ها به دیواره آپاندیس ایجاد می شود.
 • شایع ترین عوارض آپاندیسیت پارگی، آبسه و پریتونیت است.
 • شایع ترین علائم و نشانه های آپاندیسیت در بزرگسالان و کودکان عبارتند از:
  • درد شکم،
  • از دست دادن اشتها،
  • تهوع و استفراغ،
  • تب و
  • حساسیت شکمی
 • آپاندیسیت معمولاً بر اساس شرح حال و معاینه فیزیکی بیمار مشکوک است. با این حال، شمارش گلبول های سفید، آزمایش ادرار، اشعه ایکس شکم، باریم انما، سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری  سی تی اسکن (CT)، و لاپاراسکوپی نیز ممکن است در تشخیص مفید باشد.
 • با توجه به اندازه و محل متفاوت آپاندیس و نزدیکی سایر اندام ها به آپاندیس، ممکن است تشخیص آپاندیسیت از سایر بیماری های شکمی و لگنی یا حتی در زمان شروع زایمان در دوران بارداری دشوار باشد.
 • درمان آپاندیسیت معمولاً آنتی بیوتیک و آپاندکتومی (جراحی برای برداشتن آپاندیس) است.
 • عوارض آپاندکتومی شامل عفونت زخم و آبسه است.
 • سایر شرایطی که می توانند آپاندیسیت را تقلید کنند شامل بیماری سلیاک دیورتیکولیت مکل، بیماری التهابی لگن (PID)، بیماری های التهابی قسمت فوقانی راست شکم (بیماری کیسه صفرا، بیماری کبد یا زخم اثنی عشر سوراخ)، دیورتیکولیت سمت راست، حاملگی خارج از رحم، بیماری های کلیوی، و بیماری کرون ایلئوم انتهایی است.

دیدگاهتان را بنویسید