خانه » سلامت جسم » آیا مصرف کلاژن برای افراد مسن مفید است؟

آیا مصرف کلاژن برای افراد مسن مفید است؟

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است و نقش مهمی در سلامت پوست و استخوان دارد. از پوست ما پشتیبانی ساختاری می کند و به کشسانی و استحکام آن کمک می کند و در عین حال یکپارچگی استخوان ها و مفاصل ما را نیز حفظ می کند . با افزایش سن، بدن ما کلاژن کمتری تولید می کند و در نتیجه علائم قابل مشاهده پیری مانند چین و چروک، افتادگی پوست و کاهش استحکام استخوان ها را به همراه دارد.

کاهش تولید کلاژن ناشی از افزایش سن می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی شود. به عنوان مثال، کاهش سطح کلاژن در استخوان ها به کاهش استحکام استخوان کمک می کند و افراد را با افزایش سن بیشتر مستعد ابتلا به شکستگی و پوکی استخوان می کند(منبع مطلب). به طور مشابه، کاهش محتوای کلاژن پوست با کاهش خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست همراه است که منجر به ایجاد چین و چروک و افتادگی می شود (منبع مطلب).

با توجه به این نگرانی ها، برخی از محققان بررسی کرده اند که آیا مکمل با پپتیدهای کلاژن – کلاژنی که جذب آن برای بدن ما راحت تر است – می تواند به ارتقای سلامت پوست و استخوان در افراد مسن کمک کند یا خیر. مطالعات نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده‌اند که نشان می‌دهد مصرف روزانه ۵ گرم پپتید کلاژن به مدت یک سال باعث افزایش تراکم استخوان  در زنان یائسه با کاهش تراکم استخوان می‌شود که نشان‌دهنده کاهش تجزیه استخوان و افزایش تشکیل استخوان است.

علاوه بر این، مطالعات دیگر رابطه مثبتی بین مصرف کلاژن و سلامت استخوان مشاهده کرده‌اند (منبع مطلب). از نظر سلامت پوست، تحقیقات نشان داده است که مصرف ۲.۵ تا ۱۰ گرم کلاژن در روز به صورت خوراکی تا شش ماه باعث بهبود هیدراتاسیون، خاصیت ارتجاعی و محتوای کلاژن در پوست می شود (منبع مطلب) و به طور بالقوه برخی از جنبه های پیری پوست را به تاخیر می اندازد.

خوشبختانه، مکمل های کلاژن خوراکی دارای مشخصات ایمنی جامد هستند و با عوارض جانبی نامطلوب همراه نیستند، و آنها را برای افراد مسن مناسب می کند. علاوه بر این، مصرف مکمل‌های کلاژن می‌تواند به افزایش مصرف پروتئین کمک کند، که مطالعات نشان داده‌اند می‌تواند به کاهش از دست دادن عضلات مرتبط با افزایش سن و بهبود عملکرد عضلانی کمک کند – که هر دو ممکن است به بهبود کلی کیفیت زندگی با افزایش سن کمک کنند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که مکمل‌های کلاژن می‌توانند نسبتاً گران باشند. بنابراین، افرادی که قصد استفاده از این محصولات را دارند باید مزایای بالقوه را در مقابل تعهد مالی مورد نیاز بسنجید.

دیدگاهتان را بنویسید