خانه » سلامت جسم » اثرات کم کاری تیروئید بر روی چهره

اثرات کم کاری تیروئید بر روی چهره

اکثر بیماران دارای مشگلات تیروئیدی به خوبی می‌دانند که تغییرات در عملکرد تیروئید می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند افزایش وزن و افسردگی شود، اما آیا می‌دانستید که کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می‌تواند بر ظاهر فیزیکی شما نیز تأثیر بگذارد و شکل و ساختار صورت شما را تغییر دهد؟

تیروئید شما تقریباً بر هر بافتی در بدن شما تأثیر می گذارد و آن را تنظیم می کند، بنابراین جای تعجب نیست که بافت هایی مانند پوست، توده چربی، لب ها، چشم ها و ابروها می توانند در صورت وجود مشکل تیروئید تغییراتی را نشان دهند.

این موضوع  ممکن است دلسرد کننده به نظر برسد، اما نباید اینطور باشد. خبر خوب این است که اصلاح تیروئید می تواند اکثر (اگر نه همه) تغییراتی را که در مورد آنها صحبت می کنیم، معکوس کند.

تیروئید می تواند زیبایی را از شما بگیرد

بعضی می گویند که کم کاری تیروئید یک قاتل بی صدای زیبایی است. این بیماری تمایل دارد آنچه را که بیشتر از همه مهم است از مردم بگیرد، انرژی، موهایشان، میل جنسی یا بدنشان.

اختلال عملکرد تیروئید برای افراد قابل توجه نیست و یکی از شوم ترین چیزها در مورد علائم زیبایی مربوط به تیروئید، به خصوص تغییرات صورت، این است که توسط اکثر بیماران مورد توجه قرار نمی گیرد.

این بدان معنا نیست که آنها متوجه تغییرات خود نمی شوند، بلکه بیشتر متوجه نمی شوند که چه چیزی باعث ایجاد آن تغییرات شده است.

به راحتی می توان گمان زد که تغییرات ظریف کوچک در صورت شما ممکن است فقط مربوط به مواردی مانند آسیب ناشی ازنور خورشید یا سن باشد، اما اگر این تغییرات به دلیل یک وضعیت بالقوه برگشت پذیر مانند تیروئید شما ایجاد شده باشد، چه؟

بسیاری از مردم به ظاهرشان اهمیت می‌دهند. اگر اینطور نبود، مردم جهان سالانه میلیاردها دلار برای کاهش وزن  محصولات زیبایی و جراحی های زیبایی خرج نمی کردند.

از اکستنشن مو گرفته تا لیپوساکشن، مردم برای چیزهایی که بیشتر به آنها اهمیت می دهند، پول خرج می کنند.

اگر می خواهید برای چیزی مانند اکستنشن مو پول خرج کنید ممکن است ایده خوبی باشد که ابتدا به تیروئید خود نگاه کنید.

ممکن است در نهایت متوجه شوید که مشکلاتی که تجربه می کنید به دلیل افزایش سن نیست، بلکه ناشی از عملکرد کم تیروئید است که قابل درمان است.

چگونه کم کاری تیروئید چهره و ظاهر شما را تغییر می دهد

قبل از اینکه در مورد اینکه کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) چگونه می تواند چهره شما را تغییر دهد صحبت کرد، باید به چند نکته ی زیر توجه داشت:

 • این علائم در درجه اول مربوط به کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) است و ما دراین مقالهدر مورد پرکاری تیروئید صحبت نمی کنیم، اما باید توجه داشته باشید که پرکاری تیروئید نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ظاهر شما شود.
 • این علائم همچنین می تواند ناشی از شرایط و مسائل دیگر باشد – برخی از این علائم نسبتاً عمومی هستند در حالی که برخی دیگر به شدت مختص یک مشکل تیروئید هستند. اگر در حال حاضر هر یک از این مشکلات را تجربه می کنید، مطمئن شوید که سایر عوامل و مشکلات دیگر را نیز پیگیری کنید.
 • قبل از صرف هزینه برای روش های زیبایی برای رفع مشکل، ابتدا تیروئید خود را به اندازه کافی آزمایش کنید – برای آزمایش دقیق تیروئید خود به این آزمایش ها نیاز دارید: TSH، T3 آزاد، T4 آزاد، آنتی بادی تیروگلوبولین و آنتی بادی پراکسیداز تیروئید. فقط به TSH بسنده نکنید.

۱. تورم صورت یا پف صورت

وقتی از خواب بیدار می شوید به نظر می رسد صورتتان متورم یا پف کرده است؟ این موضوع ممکن است به دلیل نقش تیروئید شما در ایجاد آنچه به عنوان اِدم صورت یا تورم صورت نامیده می شود باشد.

این نوع تورم باید با برخی از تورم های دیگ متمایز شود زیرا این حالتی که در اثر مشکل تیروئید ایجاد شده باشد,  گسترده است و کل صورت را تحت تأثیر قرار می دهد.

اکثر افرادی که این مشکل را تجربه می کنند می گویند که صورتشان چاق یا گرد به نظر می رسد، معمولاً وقتی از خواب بیدار می شوند.

همانطور که آنها بلند می شوند و در طول روز راه می روند، این تورم ممکن است فروکش کند زیرا گرانش مایع اضافی را از صورت آنها خارج می کند و از طریق سیستم لنفاوی آنها به گردش در می آید.

تورم صورت در کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می تواند به طور مستقیم به دلیل عملکرد کم تیروئید ایجاد شود یا ممکن است به طور غیرمستقیم از طریق سیستم ایمنی با تیروئید شما مرتبط باشد.

گاهی اوقات تشخیص اینکه چه چیزی باعث این مشکل خاص می شود دشوار است زیرا عوامل زیادی از جمله الکترولیت ها، سیستم ایمنی بدن و پاسخ دهی بافت های خاص به هورمون تیروئید می توانند نقش داشته باشند.

خوشبختانه، این مشکل خاص در کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) پیشرفته, شایع تر است و به طور معمول در موارد خفیف تا متوسط دیده نمی شود.

اما اگر یک مورد شدید کم کاری تیروئید دارید، ممکن است این نوع تورم صورت را تجربه کنید. اگر اینطور باشد، احتمالاً تغییرات پیشرفته تری را در رنگ پوست و بافت پوست نیز تجربه خواهید کرد.

اگر دچار تورم صورت هستید، این روش های درمانی را امتحان کنید:

 1. نوع و دوز داروهای تیروئید خود را مجددا با پزشک چک کنید.
 2. تکنیک های تخلیه لنفاوی را امتحان کنید (منبع مطلب).
 3. ماساژ صورت، تمرینات گردن، یا یوگای صورت (منبع مطلب) را در صبح یا عصر امتحان کنید (می تواند معجزه کند)
 4. مطمئن شوید که الکترولیت های شما همگی نرمال و بهینه هستند با چند آزمایش اولیه.

۲. ریزش موی ابرو

بر خلاف تورم صورت، ریزش موی ابرو از علائم بسیار شایع کم کاری تیروئید است. متأسفانه، اغلب یکی از اولین و اساسی ترین نشانه‌های کم‌کاری تیروئید و یکی از آخرین علائمی است که در نهایت با شروع درمان تیروئید برطرف می‌شود.

به عبارت دیگر، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا حل شود.

کم کاری تیروئید عمومی می تواند باعث دو نوع ریزش موی ابرو شود:

 1. ریزش عمومی ابرو و نازک شدن در کل ابرو
 2. یک الگوی خاص از ریزش مو در یک سوم انتهایی ابرو (نزدیک به دُم ابرو)

این تمایز کوچک بسیار مهم است زیرا می تواند به تمایز بین علل مختلف ریزش موی ابرو کمک کند.

ریزش عمومی ابرو می‌تواند ناشی از انواع مسائل باشد، اما ریزش موهای ابرو در یک سوم انتهایی ابرو تقریباً همیشه به تیروئید شما مربوط می‌شود.

کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) نه تنها باعث ریزش موی ابرو می شود، بلکه رشد موهای جدید را نیز به شدت کند می کند.

اگر قبلاً متوجه کاهش چشمگیر موهای ابرو شده اید، و این امر به ویژه برای شما دلسرد کننده است، ممکن است بخواهید در حین بهینه سازی تیروئید خود، گزینه های موقتی مانند میکروبلیدینگ را بررسی کنید.

فقط آماده باشید که برای مدت طولانی در این کار باشید، زیرا ریزش موی ابرو تا زمانی که تیروئید شما به طور کامل بهینه نشود، از بین نمی رود.

۳. ریزش عمومی موها

علاوه بر ریزش موی ابرو، تیروئید شما همچنین می تواند علت اصلی ریزش مو در بالای سر شما باشد (منبع مطلب).

این از نظر فنی مربوط به صورت شما نیست، اما ریزش موهای شما می تواند تاثیر زیادی بر ظاهر فیزیکی شما داشته باشد و ممکن است نیاز به کلاه گیس، کلاه یا اکستنشن داشته باشد.

کم کاری تیروئید منجر به نازک شدن کلی مو می شود که باعث می شود موها کم پشت تر و نازک تر به نظر برسند.

همچنین برخی از افراد وجود دارند که تغییرات در کیفیت و بافت موهای خود را گزارش می‌کنند و حتی دیده‌ شده است که برخی از افراد معتقدند که تیروئید مسئول فر کردن موها (یا برداشتن فر از روی موهایشان) است.

علاوه بر نازک شدن موها، کم تیروئید نیز به طور چشمگیری رشد موهای جدید را کند می کند.

یک ترفند برای اینکه بفهمید هر درمانی که برای تیروئید خود استفاده می کنید کارآمد است یا خیر، جستجوی موهای نازک به تازگی در آمده است.

بیماران تیروئیدی اغلب هنگامی که در نهایت نوع و دوز مناسب داروی تیروئید را دریافت کنند، افزایش چشمگیری در رشد موهای کوچک تازه در آمده را گزارش می دهند.

این نشان می دهد که هر کاری که انجام می دهید به وخوبی جواب می دهد و به این معنی است که باید به آن ادامه دهید!

توجه داشته باشید که رشد مو یک فرآیند فوق‌العاده کُند است، بنابراین حتی اگر در مسیر درستی هستید، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا موهای خود را به حالت عادی برگردانید.

۴. آکنه (جوش)

آکنه (جوش) هرگز طبیعی نیست و همیشه نشان دهنده این است که چیزی در بدن شما درست نیست. آکنه (جوش) می تواند در دوران بلوغ شایع باشد، اما زمانی که در دهه های سوم و چهارم و یا حتی پنجم زندگی اتفاق می افتد، نادر است و هرگز طبیعی نیست.

نوع آکنه (جوش) مرتبط با کم کاری تیروئید, معمولاً کیست مانند و دردناک است که معمولاً به درمان‌هایی که برای افراد در سن بلوغ کار می‌کنند پاسخ نمی‌دهد.

این موضوع به این دلیل است که آکنه مربوط به تیروئید شما, در درجه اول از طریق هورمون هدایت می شود. تیروئید شما به تنظیم هورمون های جنسی و آندروژن هایی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون کمک می کند.

اختلالات تیروئید منجر به اختلال در هورمون های جنسی و علائم مربوط به آن شرایط می شود.

گاهی اوقات تشخیص انواع آکنه (جوش) دشوار است، اما اگر آکنه شما مربوط به تیروئید باشد، می‌توانید با  فکر کردن به سؤالات زیر، ایده بسیار خوبی دریافت کنید:

 1. آیا آکنه (جوش) شما با استفاده از داروهای تیروئید بهتر می شود؟
 2. آیا آکنه (جوش) شما حالت کیستیک دارد؟
 3. آیا ثابت است  و یا گاهی می آید و می رود؟
 4. آیا با سایر علائم کم تیروئید مانند خستگی، افزایش وزن، ریزش مو، تغییر در ناخن ها و غیره مرتبط است؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سؤالات مثبت است، احتمال بسیار خوبی وجود دارد که تیروئید شما در ایجاد آکنه نقش داشته باشد یا علت اصلی آن باشد.

۵.  تورم اطراف چشم (اِدم اطراف چشم)

همان طور که گفته شد, که کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می تواند باعث تورم کل صورت شود، اما همچنین می تواند باعث تورم جداگانه در اطراف چشم شما نیز شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد به آن تورم اطراف چشم یا اِدم دور چشمی گفته می شود. این نوع تورم بیشتر به بیماری تیروئید اختصاص دارد تا تورم عمومی صورت زیرا عوامل کمتری باعث ایجاد آن می شوند.

این علامت با بیماری پیشرفته تیروئید مرتبط است و خوشبختانه به اندازه برخی از علائم دیگر که در مورد آن صحبت خواهد شد، رایج نیست.

اگر این علامت را تجربه کردید، می‌دانید که مشکلی در درمان تیروئید شما وجود ندارد و باید مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرید و دارو یا درمان‌های شما باید دوباره تنظیم شود.

۶. تغییرات در صدای شما (گرفتگی صدا)

اگرچه از نظر فنی تغییر در صدا یک ویژگی فیزیکی نیست، اما چون برخی عقیده دارند که صدای شما بخشی از بسته کلی شخصیت شما است, آن را نیز بررسی می کنیم.

بیماری تیروئید پتانسیل تغییر و تغییر در شخصیت شما را دارد و این علامت بیشتر نمایانگر این واقعیت است.

و همانطور که مشخص است، کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) می تواند بر صدای شما به روش های مختلف از جمله ایجاد گرفتگی صدا، تغییر لحن صدای شما و کاهش دامنه صوتی شما تأثیر بگذارد (منبع مطلب).

این علائم به ویژه برای کسانی که تمایل به موسیقی دارند و کسانی که به کیفیت صدای خود برای کار، بازی یا هر دلیل دیگری ارزش قائل هستند، نگران کننده است.

برخلاف اِدم اطراف چشم، تغییرات صوتی حتی با بیماری خفیف تیروئید نیز ممکن است رخ دهد.

به نظر می رسد که برخی افراد بیشتر از دیگران تحت تأثیر قرار می گیرند و دلیل آن مشخص نیست.

فراتر از تاثیری که هورمون ها می توانند روی تارهای صوتی داشته باشند، تیروئید شما از نظر آناتومیک کاملاً به تارهای صوتی شما نزدیک است که ممکن است بخشی از دلیلی باشد که می تواند بر صدای شما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، اگر غده تیروئید شما متورم شود، ممکن است این تورم بر ساختارهای گردن شما فشار بیاورد و بر عملکرد آنها تأثیر منفی بگذارد.

در مورد بیماری تیروئید، به نظر می رسد که دلایل متعددی وجود دارد که چرا و چگونه بر صدای بیماران خاص تأثیر می گذارد.

بیشتر اوقات، تغییرات صوتی که با کم کاری تیروئید رخ می دهد، توسط اکثر افراد به جز افرادی که به طور حرفه ای از صدای خود استفاده می کنند، قابل تشخیص نیست.

۷. گشاد شدن بینی و بزرگ شدن زبان

در کم کاری تیروئید پیشرفته، ممکن است تغییراتی را در شکل و ساختار بینی و زبان خود تجربه کنید (منبع مطلب)!

این تغییرات فیزیکی معمولاً در کشورهای توسعه‌ یافته دیده نمی‌شوند، زیرا در کشورهای توسعه‌ یافته بیماری تیروئید زود تشخیص داده می‌شود، اما این پیامدها درکشورهای توسعه‌ یافته به دلیل کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) پیشرفته هستند.

۸.بزرگ شدن چشم (پروپتوز)

بزرگ شدن چشم ها که به آن بیماری چشمی تیروئید گفته می شود، معمولاً با حالت های پرکاری تیروئید همراه است اما تا ۶ درصد موارد می تواند با کم کاری تیروئید همراه باشد (منبع مطلب).

بیماری چشمی تیروئید باعث برآمدگی یا بزرگ شدن چشم ها می شود که چشم ها از حدقه چشم بیرون می زنند (منبع مطلب).

درمان این مسئله چالش برانگیز است زیرا بیشتر از تعامل بین عضلات چشم و سیستم ایمنی بدن شما ناشی می شود تا سطح هورمون تیروئید.

درمان, شامل مدیریت سیستم ایمنی است که معمولاً برای کاهش تورم و بزرگ شدن بافت‌های اطراف چشم کافی است.

برای اکثر بیماران کم‌ کاری تیروئید، این مشکلی نیست، اما اگر برآمدگی چشم را تجربه می‌کنید، حتماً برای بیماری گریوز و همچنین آنتی‌بادی‌های تیروئیدی که با تیروئیدیت هاشیموتو مرتبط هستند، آزمایش دهید.

کلام پایانی

کم کاری تیروئید و کم کاری تیروئید این پتانسیل را دارند که بر ظاهر فیزیکی شما به روش های مختلفی تأثیر بگذارند.

کم کاری تیروئید درمان نشده، از تأثیر آن بر ساختار صورت گرفته تا تأثیر آن بر کیفیت پوست، می تواند شما را متفاوت جلوه دهد و زیبایی شما را از بین ببرد.

خبر خوب این است که درمان تیروئید به این معنی است که می توانید اکثر این تغییرات را معکوس کنید.

و خبر بد این است که بهینه سازی تیروئید شما به احتمال زیاد به چیزی بیش از مصرف داروهای تیروئید و مصرف روزانه آن نیاز دارد.

ترکیب تغییرات سبک زندگی مانند خوردن غذاهای کامل، جایگزینی کمبود مواد مغذی، ورزش منظم، داشتن خواب با کیفیت و مدیریت استرس می تواند عملکرد تیروئید شما را بهبود بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید