خانه » سلامت جسم » ارتباط بین چاقی و خطر ایجاد سنگ کلیه

ارتباط بین چاقی و خطر ایجاد سنگ کلیه

چاقی می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. کارشناسان دقیقاً دلیل این امر را نمی دانند، اما کاهش وزن ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به آنها کمک کند.

چاقی یک بیماری مزمن است که با داشتن مقدار زیادی چربی بدن مشخص می شود. شیوع آن در ایالات متحده در حال افزایش است، با داده های بررسی سلامت نشان می دهد که میزان چاقی از ۳۰.۵ درصد در سال ۱۹۹۹-۲۰۰۰ به ۴۱.۹ درصد  در سال های ۲۰۱۷-۲۰۲۰ افزایش یافته است (منبع مطلب).

چاقی شانس ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش می دهد. برخی از نمونه ها عبارتند از دیابت، بیماری قلبی و انواع خاصی از سرطان.

افراد چاق نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد سنگ کلیه باشند. این مقاله نگاهی دقیق تر به ارتباط بین چاقی و سنگ کلیه دارد.

چه ارتباطی بین چاقی و سنگ کلیه وجود دارد؟

سنگ کلیه قطعات جامدی از مواد هستند که به دلیل مواد شیمیایی موجود در ادرار می توانند در کلیه ها ایجاد شوند. آنها کاملاً رایج هستند و تقریباً ۱۱٪ از افراد در طول زندگی خود را تحت تأثیر قرار می دهند (منبع مطلب).

مطالعات قبلی نشان داده اند که چاقی می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را حتی در افرادی که از نظر متابولیکی سالم هستند، افزایش دهد. با این حال، مطالعه ای که در سال ۲۰۲۳ انجام شد، نشان داد که خطر ابتلا به سنگ کلیه زمانی که اختلال متابولیک همراه با چاقی رخ می دهد، به طور قابل توجهی بیشتر است (منبع مطلب).

دلیل دقیق اینکه چرا چاقی احتمال سنگ کلیه را افزایش می دهد به طور کامل شناخته نشده است. علاوه بر این، این واقعیت که بسیاری از افراد چاق دارای سایر شرایط سلامتی هستند، ایجاد یک ارتباط واضح را چالش برانگیز می کند.

محققان چندین نظریه ارائه کرده اند تا توضیح دهند که چاقی چگونه ممکن است در تشکیل سنگ کلیه نقش داشته باشد. این نظریه ها شامل موارد زیر است:

 • التهاب و استرس اکسیداتیو که با چاقی همراه است، ممکن است احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش دهد.
 • اثرات چاقی ممکن است بر ترکیب ادرار تأثیر بگذارد و در نتیجه خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.
 • برخی الگوهای غذایی، مانند مصرف کالری بیشتر، ممکن است احتمال سنگ کلیه را در افراد چاق افزایش دهد.

علت سنگ کلیه چیست و چه کسانی بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند؟

سنگ کلیه زمانی اتفاق می افتد که مواد شیمیایی موجود در ادرار شما سفت شده و رسوبات سنگریزه مانندی را تشکیل می دهند. انواع مختلفی از سنگ کلیه وجود دارد، اما آنهایی که از اگزالات کلسیم یا فسفات کلسیم ساخته می شوند، رایج ترین هستند (منبع مطلب).

علاوه بر چاقی، چندین عامل دیگر نیز می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. اینها شامل داشتن:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی سنگ کلیه
 • کم آبی بدن
 • انسداد در دستگاه ادراری شما
 • عفونت های مکرر دستگاه ادراری
 • برخی از مشکلات سلامتی مانند:
  • نقرس
  • آنهایی که در آنها ادرار شما حاوی کلسیم، اسید اوریک یا سیستین بیش از حد است
  • بیماری کلیه کیستیک
  • اسیدوز توبولار کلیه
  • یک بیماری گوارشی یا یک جراحی قبلی روده

مصرف برخی داروها نیز می تواند خطر سنگ کلیه را افزایش دهد. برخی از نمونه ها شامل دیورتیک ها و آنتی اسیدهای مبتنی بر کلسیم است.

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی یا نمک نیز ممکن است احتمال ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. کاهش این موارد می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد، به خصوص اگر قبلاً آنها را داشته اید.

تبلیغات

سوالات متداول

۱. آیا کاهش وزن می تواند از شر سنگ کلیه خلاص شود؟

این امکان وجود دارد که کاهش وزن به کاهش خطر سنگ کلیه کمک کند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ بر روی موش‌ها نشان داد که کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش باعث کاهش تشکیل سنگ کلیه می‌شود (منبع مطلب).

بررسی در سال ۲۰۲۳ اشاره کرد که استراتژی های کاهش وزن رژیم غذایی ممکن است به کاهش خطر سنگ کلیه کمک کند. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که شواهد برای این موضوع هنوز محدود است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است (منبع مطلب).

۲. آیا کاهش وزن باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

همچنین ممکن است کاهش وزن در برخی موارد خطر سنگ کلیه را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات در این زمینه محدود است. استفاده از رژیم‌های غذایی افراطی یا انواع خاصی از رژیم‌های معمولی برای کاهش وزن ممکن است خطر سنگ کلیه را افزایش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۳ نشان داد که جراحی چاقی با خطر بیش از شش برابری سنگ کلیه پس از آن مرتبط است. با این حال، نویسندگان خاطرنشان کردند که این احتمالاً به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مرتبط با جراحی است و نه خود کاهش وزن (منبع مطلب).

۳. آیا داروهای کاهش وزن می توانند باعث سنگ کلیه شوند؟

برخی از داروهای کاهش وزن می توانند خطر سنگ کلیه را افزایش دهند. بررسی های سال ۲۰۲۰ اشاره می کند که اینها شامل اورلیستات (Alli) و فنترمین-توپیرامات (Qsymia) هستند (منبع مطلب).

۴. آیا سنگ کلیه می تواند باعث کاهش وزن شود؟

خود سنگ کلیه منجر به کاهش وزن نمی شود. با این حال، برخی تغییرات سبک زندگی – مانند تغییراتی که در رژیم غذایی شما وجود دارد – می تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ های اضافی کلیه و همچنین کاهش وزن کمک کند.

کلام پایانی

 • احتمال ایجاد سنگ کلیه با چاقی افزایش می یابد، اگرچه دلایل دقیق آن به طور کامل شناخته نشده است. اعتقاد بر این است که تأثیر چاقی بر التهاب، استرس اکسیداتیو و ترکیب ادرار ممکن است به افزایش این خطر کمک کند.
 • به غیر از چاقی، چندین عامل دیگر وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. این عوامل شامل سابقه شخصی یا خانوادگی سنگ کلیه، رژیم غذایی سرشار از نمک یا پروتئین حیوانی و شرایط مختلف سلامتی است.
 • اگر چاق هستید، کاهش وزن به طور بالقوه می تواند احتمال ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد. برای ایجاد یک برنامه کاهش وزن ایمن و شخصی که متناسب با نیازهای شما باشد، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید