خانه » سلامت روان » همه چیز درباره استفاده از بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD

همه چیز درباره استفاده از بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD

ولبوترین (بوپروپیون) یک داروی ضدافسردگی است که گاهی اوقات برای درمان اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) تجویز می شود. اگرچه محرک‌ها یک درمان معمولی خط اول هستند، اما مشخص شده است که مصرف بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD بدون اینکه بیماران را در معرض اثرات نامطلوب محرک‌ها قرار دهد، علائم را بهبود می‌بخشد، همچنین یک جایگزین برای هر پنج نفری که به آن دسته از داروها پاسخ نمی‌دهند، ارائه می‌کند (منبع مطلب).

در موارد خاص، ممکن است برای افراد هم یک محرک تجویز شود و هم بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD. برای مثال، اگر فردی مبتلا به ADHD افسردگی نیز داشته باشد، پزشک ممکن است بوپروپیون (ولبوترین ) را همراه با محرک هایی مانند آدرال (آمفتامین و دکستروآمفتامین) یا ریتالین (متیل فنیدات) برای درمان همزمان هر دو بیماری تجویز کند.

چگونه بوپروپیون (ولبوترین) برای ADHD کار می کند؟

ولبوترین یک مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین (NDRI) است. با نگه داشتن انتقال دهنده های عصبی نوراپی نفرین و دوپامین برای مدت طولانی تری در دسترس نورون های مغز قرار می گیرد و به بهبود تمرکز و تمرکز کمک می کند. ولبوترین بر سروتونین تأثیر نمی گذارد، بنابراین متفاوت از بسیاری از انواع دیگر ضد افسردگی ها عمل می کند (منبع مطلب).

اثربخشی

مطالعات در مورد اثربخشی بوپروپیون (ولبوترین ) ادامه دارد اما به طور کلی در مورد ADHD مثبت است. یک بررسی از تحقیقات نشان داد که بوپروپیون مزایای بالقوه ای را برای درمان ADHD بزرگسالان نشان داد (منبع مطلب).

یک بررسی از تحقیقات اخیر نشان داد که بوپروپیون (ولبوترین) شدت ADHD را بهتر از دارونما کاهش می دهد (منبع مطلب).مطالعات دیگر نیز امیدوارکننده بوده است،که بسیاری نشان می‌دهند که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای برخی افراد به عنوان محرک نیز مفید است (منبع مطلب).

به همین دلیل، بسیاری از پزشکان به تجویز بوپروپیون (ولبوترین) به عنوان یک درمان غیرفعال برای اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) ادامه می دهند.

درمان خارج از برچسب، عمل تجویز دارویی برای شرایطی غیر از آن چیزی است که FDA در ابتدا آن را تایید کرده بود. این یک عمل رایج و قانونی است. به عنوان مثال، Wellbutrin XL برای درمان افسردگی و اختلال عاطفی فصلی (SAD) مورد تایید FDA است، و فرم SR برای افسردگی و ترک سیگار تایید شده است، اما پزشکان اغلب این داروها را بدون برچسب برای ADHD تجویز می کنند.

چه مدت طول می کشد تا نتایج را ببینید؟

برخلاف داروهای محرک که مانند سایر داروهای ضدافسردگی در حدود یک ساعت شروع به کار می‌کنند، ولبوترین می‌تواند چندین روز طول بکشد تا فواید قابل‌توجهی داشته باشد و تا شش هفته طول بکشد تا به اثر کامل برسد (منبع مطلب). این بدان معناست که یافتن مؤثرترین دوز درمانی ممکن است چندین هفته طول بکشد.

چرا از بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD استفاده کنیم؟

اگرچه محرک‌ها مؤثرترین درمان برای ADHD هستند، پزشک شما ممکن است یک داروی غیر محرک و خط دوم مانند بوپروپیون (ولبوترین) را به چند دلیل تجویز کند:

 • اثربخشی : همه افرادی که از داروهای محرک استفاده می کنند، تغییراتی را در ویژگی های ADHD خود تجربه نمی کنند.
 • سابقه شرایط پزشکی : گاهی اوقات، یک بیماری زمینه ای استفاده از داروهای محرک را مشکل ساز می کند. چنین شرایطی شامل مشکلات قلبی، اختلالات خواب و شرایط روانپزشکی مانند اختلال مصرف مواد و اختلال دوقطبی است.
 • تحمل : برخی از افراد داروهای محرک را تحمل نمی کنند و عوارض جانبی شدیدی را تجربه می کنند.

سایر داروهای غیر محرک برای ADHD عبارتند از اتوموکستین  (Strattera) و کلونیدین  (Catapres).

بوپروپیون (ولبوترین) و ترک سیگار

بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) و Zyban نام های تجاری بوپروپیون هستند. بوپروپیون توسط FDA به عنوان یک داروی ضد افسردگی تایید شده است و Zyban برای کمک به افراد برای ترک سیگار تایید شده است (منبع مطلب).

اگر سیگار می کشید و برای شما بوپروپیون (ولبوترین) تجویز می شود، ممکن است متوجه شوید که به کاهش یا ترک سیگار نیز کمک می کند. این ماده حاوی نیکوتین نیست ، اما برخی از افراد سیگاری گزارش می دهند که میل آنها به سیگار را کاهش می دهد (منبع مطلب).

نحوه مصرف بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD

بوپروپیون (ولبوترین) به عنوان یک قرص در دسترس است که می توانید با یا بدون غذا مصرف کنید. قرص را به طور کامل، بدون خرد کردن یا شکستن آن ببلعید.

بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. انجام این کار خطر تشنج و سایر عوارض جانبی را افزایش می دهد. اگر در یادآوری زمان مصرف بوپروپیون (ولبوترین) مشکل دارید، زنگ ساعت را روی تلفن یا ساعت خود تنظیم کنید، از جعبه قرص استفاده کنید یا از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید که به شما یادآوری کند.

اشکال بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)

Wellbutrin در سه فرمول، همه به شکل قرص وجود دارد:

 • ولبوترین ( بوپروپیون ): آزادسازی فوری، دو تا سه بار در روز مصرف می شود
 • Wellbutrin SR ( buproprion SR): انتشار طولانی مدت ۱۲ ساعت، دو بار در روز مصرف می شود
 • Wellbutrin XL ( buproprion XL): انتشار طولانی مدت ۲۴ ساعته، یک بار در روز

Wellbutrin SR و Wellbutrin XL فرمول‌های انتشار زمانی هستند. این بدان معناست که دارو به آرامی در طول چند ساعت در بدن آزاد می شود و در سطح ثابتی در خون باقی می ماند. فرمول SR 12 ساعت طول می کشد و دو بار در روز مصرف می شود، در حالی که نسخه XL 24 ساعت طول می کشد و یک بار در روز مصرف می شود. مصرف نسخه XL می تواند به فرد کمک کند تا از رژیم دوز پیروی کند زیرا فرصت کمتری برای فراموش کردن یک دوز وجود دارد.

پزشکان معمولا Wellbutrin XL را تجویز می کنند تا در طول روز بیشترین تاثیر را داشته باشد و احتمال عوارض جانبی کاهش یابد. نسخه های عمومی در دسترس هستند و هزینه کمتری نسبت به Wellbutrin دارند.

مصرف بوپروپیون (ولبوترین) را ناگهانی قطع نکنید. اگرچه این دارو عادت‌ساز نیست، اما قطع ناگهانی آن می‌تواند باعث علائم ترک مانند تحریک‌پذیری، اضطراب، درد و بی‌خوابی شود (منبع مطلب).در عوض، ابتدا با یک پزشک صحبت کنید. آنها احتمالاً دوز شما را با خیال راحت و به تدریج کاهش می دهند تا به شما در جلوگیری از علائم ترک کمک کنند.

دوزهای بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD

دوز معمولی روزانه حدود ۱۵۰ میلی گرم در روز است، اگرچه دوز شروع اغلب کمتر است.

برای ADHD، آزمایشات بالینی نشان می دهد که دوز بین ۱۵۰ میلی گرم تا ۴۵۰ میلی گرم در روز می تواند مفید باشد. پزشک شما را با دوز کم شروع می کند و به تدریج آن را در طول زمان افزایش می دهد تا حداکثر اثربخشی به دست آید.

برای ترک سیگار یا افسردگی، دوز معمولی ۳۰۰ میلی گرم در روز است که به دوزهای ۱۰۰ میلی گرمی سه بار در روز تقسیم می شود. فرمول رهش پایدار معمولاً به صورت دوز ۱۵۰ میلی گرمی یک یا دو بار در روز مصرف می شود. فرمول طولانی رهش به صورت دوز ۳۰۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

حداکثر دوز روزانه ولبوترین ۴۵۰ میلی گرم در روز است (منبع مطلب).یک دوز واحد از بوپروپیون با رهش فوری یا رهش مداوم نباید از ۱۵۰ میلی گرم تجاوز کند.

عوارض جانبی بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)

افرادی که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)، Wellbutrin SR و Wellbutrin XL مصرف می کنند گزارش کرده اند:

 • تحریک
 • اضطراب
 • یبوست
 • سرگیجه
 • دهان خشک
 • هیجان
 • سردرد
 • افزایش فعالیت حرکتی
 • بیخوابی
 • دردهای مفصلی
 • حالت تهوع
 • تیک ها
 • لرزش

همچنین در افرادی که مستعد ابتلا به تشنج هستند یا سابقه اختلالات خوردن دارند، خطر تشنج وجود دارد (منبع مطلب).

قابل ذکر است که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) نسبت به سایر داروهای ضد افسردگی بسیار کمتر در ایجاد عوارض جنسی مانند اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی موثر است (منبع مطلب).

هشدارها و تداخلات دارویی بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)

همه داروها دارای خطراتی هستند که پزشکان هنگام تجویز آنها را در مقابل فواید آن ارزیابی می کنند. بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) نیز از این قاعده مستثنی نیست.

هشدارها

 • مانند سایر داروهای ضد افسردگی، بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) حاوی هشدار جعبه سیاه FDA برای افزایش خطر افکار یا رفتارهای خودکشی در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان است.
 • بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) به اندازه کافی در کودکان یا نوجوانان آزمایش نشده است، بنابراین FDA به طور رسمی آن را برای استفاده در کودکان تایید نکرده است. با این حال، تحقیقات موجود نشان می‌دهد که در این گروه‌ها بی‌خطر، مؤثر و قابل تحمل است، بنابراین پزشکان اغلب آن را تجویز می‌کنند.
 • اگر دچار اختلال خوردن، گلوکوم با زاویه بسته یا اختلال تشنج هستید، نباید بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) مصرف کنید. ولبوترین همچنین ممکن است خطر اپیزودهای شیدایی، هیپومانیک یا خلقی مختلط را در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی افزایش دهد. اگر سابقه مشکلات کلیوی یا کبدی دارید، پزشک ممکن است مصرف دوز کمتر را پیشنهاد کند. افراد مسن با کاهش عملکرد کلیه نیز ممکن است به دوزهای کمتری نیاز داشته باشند.
 • مطالعات روی اثرات بوپروپیون (ولبوترین) بر بارداری انسان وجود ندارد، اما مطالعات حیوانی نشان می دهد که این دارو ممکن است بر رشد جنین تأثیر بگذارد. بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) به شیر مادر منتقل می شود، اما تحقیقات فعلی، اگرچه محدود است، نشان می دهد که برای نوزادان شیرده مضر نیست.
 • در نتیجه، ولبوترین به طور کلی در صورت شیردهی منع مصرف ندارد، اما مانند هر دارویی، شما و پزشکتان باید خطرات احتمالی را در مقابل فواید آن بسنجید. اگر باردار هستید، در تلاش برای باردار شدن هستید، یا در حال شیردهی هستید، با یک پزشک در مورد گزینه های خود صحبت کنید.
 • مشخص نشده است که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) باعث بدتر شدن ADHD می شود، اما اگر متوجه تغییرات نگران کننده ای شدید، باید با پزشک خود صحبت کنید.
 • همیشه مزایا و خطرات بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) (یا هر دارویی) را با پزشک خود در میان بگذارید و آنها را از عوارض جانبی که در حین مصرف آن تجربه می کنید مطلع کنید.

تداخلات دارویی بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)

شناخته شده است که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) با حدود ۱۰۰ داروی دیگر تداخل دارد، بنابراین مطمئن شوید که در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید (منبع مطلب).برای مثال، اگر بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) را با موارد زیر مصرف کنید، در معرض خطر عوارض شدید قرار خواهید گرفت:

 • الیگلوستات
 • ایزوکاربوکسازید
 • فنلزین
 • پیموزاید
 • راساگیلین
 • سلژیلین
 • سلژیلین ترانس درمال
 • ترانیل سیپرومین

همچنین، اگر در حال حاضر داروی دیگری مصرف می کنید که حاوی بوپروپیون نیز هست، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا از مصرف بیش از حد آن جلوگیری شود. این شامل داروی ترک سیگار Zyban و Contrave است که یک داروی کاهش وزن حاوی بوپروپیون و نالترکسون است.

نوشیدن الکل در حین مصرف بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) خطر تشنج و افکار خودکشی را افزایش می دهد (منبع مطلب).

مهمترین اطلاعاتی که باید در مورد Wellbutrin برای ADHD بدانم چیست؟

 • اگر دچار اختلال خوردن، اختلال تشنج یا گلوکوم با زاویه بسته هستید، نباید بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)  را برای ADHD مصرف کنید.
  • بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin)
 • ممکن است خطر اپیزودهای خلقی شیدایی، مختلط یا هیپومانیک را در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی افزایش دهد.
 • اگر مشکلات کلیوی یا کبدی دارید ممکن است به کاهش دوز نیاز داشته باشید.

سوالات متداول

۱. بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) چقدر برای ADHD موثر است؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) و سایر داروهای غیر محرک می توانند ویژگی های ADHD را کاهش دهند، اما مطالعات بیشتری برای تعیین کمیت اثربخشی آنها مورد نیاز است.

۲. چرا بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) یک درمان خط دوم برای ADHD است؟

بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) یک داروی ضد افسردگی است که در اصل توسعه یافته و معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود، اگرچه نشان داده شده است که به کاهش ویژگی های ADHD در برخی افراد کمک می کند. بوپروپیون (ولبوترین  در بیشتر موارد به خوبی Adderall عمل نمی کند، به همین دلیل است که داروهای محرک مانند Adderall (آمفتامین و دکستروآمفتامین) خط اول درمان برای ADHD هستند.

۳. اگر بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) برای ADHD من کار نمی کند چه کار کنم؟

اگر بوپروپیون (ولبوترین یا Wellbutrin) به ADHD شما کمک نکند، ممکن است پزشک شما یک داروی خط اول ADHD مانند Adderall (آمفتامین و دکستروآمفتامین) یا Concerta (متیل فنیدات) را تجویز کند. رویکردهای غیردارویی مانند درمان نیز می تواند کمک کننده باشد.

۴. آیا Wellbutrin به شما انرژی می دهد؟

بوپروپیون (ولبوترین) به عنوان یک مهارکننده بازجذب نوراپی نفرین-دوپامین (NDRI)، در مبارزه با خستگی موثر است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که بوپروپیون در کاهش قابل توجه خستگی در افراد مبتلا به سرطان موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید