خانه » تناسب اندام » اسکی فضایی (الپتیکال) بهتر است یا دویدن؟

اسکی فضایی (الپتیکال) بهتر است یا دویدن؟

یکی از سوالات افرادی که به کاهش وزن و چربی سوزی فکر می کنند این است که اسکی فضایی (الپتیکال) بهتر است یا دویدن و کدام یک بیشتر به لاغری کمک می کنند. برای بسیاری از افراد سوال زیر یک پرسش مهم است و دوست دارند بدانند که:

آیا استفاده از دستگاه اسکی فضایی (الپتیکال) در باشگاه کالری بیشتری نسبت به دویدن در خیابان می سوزاند یا خیر؟ دوچرخه سواری چطور؟

پاسخ

اگر دو فعالیت دویدن و دستگاه اسکی فضایی (الپتیکال)  برای زمان برابری انجام شوند، دویدن کالری بیشتری نسبت به دستگاه اسکی فضایی (الپتیکال) می سوزاند، اگرچه مقدار کالری سوزی هر دو  بسیار نزدیک است (حدود ۱۰۰ کالری در ساعت تفاوت در میزان کالری شوزی وجود دارد).

برخی از تفاوت ها به دلیل ضربه زدن با پا هنگام دویدن و این واقعیت است که بدن خود را از طریق هوا به حرکت در می آورید تا هر دو پا به طور همزمان از روی زمین خارج شوند. این نوع حرکت انرژی زیادی می گیرد.

هر دو ورزش اسکی فضایی (الپتیکال) و دویدن به طور قابل توجهی کالری بیشتری نسبت به دوچرخه سواری در همان سطح از تلاش می سوزانند ( اسکی فضایی و دویدن حدود ۲۰۰ تا۲۴۰ کالری بیشتری در ساعت می سوزانند).

در یک مطالعه کلاسیک که مصرف انرژی دستگاه های ورزشی را با هم مقایسه می‌کند، ترتیب کالری‌های سوزانده شده، از بالاترین به پایین‌ترین، در زیرآمده است. (الپتیکال در این تحقیق مورد مطالعه قرار نگرفت، اما مقایسه بین قایقرانی و اسکی صحرایی انجام گرفته است. لازم به ذکر است که قایقرانی، اسکی فضایی (الپتیکال) و اسکی صحرایی همگی از نظر کالری مصرفی بسیار نزدیک هستند و احتمالاً هیچ یک تفاوت چندانی با بقیه ندارد. حداکثر ۱۰۰ تا ۱۲۵ کالری در ساعت تفاوت بین آنها وجود دارد.)

مقایسه کالری سوزانده شده بین فعالتی ها به ترتیب بیترین میزان کالری سوزانده به کمترین:

  1. راه رفتن یا دویدن روی تردمیل
  2.  دستگاه پله باشگاهی (ماشین پله نوردی)
  3. قایقرانی
  4. اسکی صحرایی
  5. دوچرخه سواری ثابت (دوچرخه ایستاده)

حال، این بدان معنا نیست که ورزش هایی که کمترین کالری را می سوزانند، همگی بد هستند. برعکس، با انجام هر یک از آنها می توانید یک تمرین عالی داشته باشید و کالری زیادی بسوزانید.

مثلا نمی توان گفت که  لنس آرمسترانگ  (دوچرخه سوار معروف آمریکایی) اندام زیبایی نداشت. او یکی از خوش اندام ترین انسان ها است و این کار را با دوچرخه سواری انجام داد.

نکته این است که اگر روی هر یک از دستگاه‌های ورزشی به اندازه کافی سخت کار کنید و عرق بریزید و ضربان قلب خود را به حد مطلوبی بالا ببرید، قلب، ریه‌ها و عضلات شما تفاوت را متوجه نمی‌شوند که شما در حال انجام چه نوع تمرینی هیتید و مثلا در حا لدویدن هستید یا دوچرخه سواری یا استفاده از دستگاه اسکی فضایی (الپتیکال).

نکته اصلی این است که با استفاده از هر یک از ماشین‌ها، اگر به طور مداوم و با شدت کافی استفاده کنید، تناسب اندام و سلامت خواهید داشت.

یک نکته پایانی: در تخمین مصرف انرژی در اکثر ماشین‌های ورزشی، خطا وجود دارد. در برخی موارد، ممکن است مقدار خطا حتی به ۲۵ درصد نیز برسد (دستگاه مقدار کالری را که می سوزانید بیش از حد تخمین می زند).

متغیرهای زیادی برای دستگاه وجود دارد که نمی‌تواند عدد دقیقی را به شما بدهد، بنابراین اگر می‌خواهید بر اساس انرژی مصرفی‌تان, مقدار غذایی را که می خواهید بخورید و لاغر شوید محاسبه منید, صرفا به عددی که روی تردمیلو یا دستگاه های دیگر به عنوان کالری سوزانده شده اکتفا نکنید و سعی کنید کمی کمتر از آنچه تصور می کنید کالری سوزانده اید, غذا بخورید.

دیدگاهتان را بنویسید