خانه » تغذیه » اطلاعات بسیار کامل درباره کافئین

اطلاعات بسیار کامل درباره کافئین

کافئین چیست؟

افراد کمی هستند که از اثر محرک کافئین آگاه نباشند. ما حق انتخاب داریم و نوشیدنی های کافئین دار را به دلیلی انتخاب می کنیم. کافئین رایج ترین داروی روانگردان مورد استفاده در جهان است. اکثر بزرگسالان آن را به صورت روزانه مصرف می کنند و تحقیقات در مورد فواید و عواقب سلامتی آن در حال انجام است.

ما ممکن است کافئین خود را دوست داشته باشیم، اما کافئین دقیقا چیست؟ کافئین نام رایج ۱،۳،۷-Trimethylxanthine  است.

هنگامی که کافئین خالص می شود، یک پودر سفید به شدت تلخ تولید می کند که طعم متمایزی را در نوشابه ها ایجاد می کند. کلمه کافئین از کلمه آلمانی kaffee و کلمه فرانسوی café گرفته شده است که هر کدام به معنای قهوه است.

پس از مصرف کافئین، ظرف ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طور کامل جذب می شود و اثرات آن به میزان قابل توجهی در عرض حدود سه ساعت کاهش می یابد. در نهایت دفع می شود بنابراین تجمعی در بدن وجود ندارد.

نشان داده شده است که کافئین بر خلق و خو، استقامت، سیستم عروقی مغز و فعالیت معده و کولون تأثیر می گذارد. اما کافئین ممکن است برای همه مناسب نباشد. این مقاله در مورد فواید و عواقب کافئین برای سلامتی صحبت خواهد کرد.

منابع کافئین چیست؟

کافئین به طور طبیعی در برخی از برگ ها، حبوبات و میوه های بیش از ۶۰ گیاه در سراسر جهان یافت می شود. تلخی آن به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر آفات عمل می کند.

رایج ترین منابع در رژیم غذایی ما قهوه، برگ چای، دانه های کاکائو، کولا و نوشیدنی های انرژی زا هستند. کافئین همچنین می تواند به صورت مصنوعی تولید شود و به غذا، نوشیدنی ها، مکمل ها و داروها اضافه شود. برچسب‌های محصولات غذایی باید حاوی کافئین در مواد تشکیل دهنده باشد، اما نیازی به ذکر مقادیر واقعی این ماده نیست.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و انجمن پزشکی آمریکا (AMA) “مصرف متوسط” کافئین را به عنوان “به طور کلی به عنوان ایمن شناخته شده” طبقه بندی می کنند.

این بدان معنی است که به طور کلی برای افرادی که روی آنها مطالعه شده است، اگر مقدار متوسطی مصرف شود، بی خطر است. بیشتر این مطالعات بر روی بزرگسالان انجام شده است.

در اینجا تعریفی از مقادیر کم، متوسط، زیاد و سنگین برای مصرف کافئین به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

 1. مصرف کم تا متوسط: ۱۳۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در روز است.
 2. مصرف متوسط: ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در روز است.
 3. مصرف بالا: بالای ۴۰۰ میلی گرم در روز است.
 4. مصرف سنگین: بیش از ۶،۰۰۰ میلی گرم در روز است.

تخمین زده می شود که میانگین مصرف روزانه کافئین در میان آمریکایی ها حدود ۲۸۰ میلی گرم در روز است، در حالی که برخی افراد بیش از ۶۰۰ میلی گرم در روز مصرف می کنند. سه منبع اصلی کافئین در بزرگسالان قهوه، نوشابه و چای هستند.

یکی از اشتباهاتی که مردم مرتکب می شوند این است که فرض می کنند محصولات بدون کافئین، واقعا هیچ مقداری کافئین ندارند. کافئین زدایی طی فرآیندی اتفاق می افتد.

طبق مطالعات، کافئین زدایی معمولاً شامل خیساندن دانه‌های قهوه در آب برای حل کردن کافئین، استخراج کافئین با حلال یا کربن فعال و سپس خیساندن مجدد دانه‌ها در آب بدون کافئین برای جذب مجدد ترکیبات طعم‌دهنده که در عصاره اولیه گم شده بودند، است.

مطالعه منتشر شده توسط مجله سم شناسی تحلیلی نشان داد که ۹ فنجان از ۱۰ فنجان قهوه بدون کافئین تست شده از مغازه ها و رستوران ها، حاوی ۸.۶ میلی گرم تا ۱۳.۹ میلی گرم کافئین است.

همچنین مشخص شد که شات های اسپرسو بدون کافئین حاوی ۳ تا ۱۶ میلی گرم کافئین در هر شات هستند.

مطالعه دیگری، ۳۶ فنجان قهوه کوچک بدون کافئین را از شش مکان آزمایش کرد. آنها دریافتند که بیش از نیمی از آنها کمتر از ۵ میلی گرم کافئین داشتند در حالی که بقیه دارای محدوده ۲۰ تا ۳۲ میلی گرم در هر فنجان بودند.

بسته به میزانی که در روز مصرف می‌کنید، حتی ممکن است کافئین بیشتری را از نوشیدنی‌های بدون کافئین نسبت به یک فنجان قهوه مصرف کنید.

یعنی اگر مثلا به جای یک فنجان قهوه، ۵ فنجان قهوه ی بدون کافئین مصرف کنید، بدلیل اینکه قهوه ی بدون کافئین واقعا بدون کافئین نیست و مقدار کمی کافئین دارد، ممکن است در نهایت میزان کافئین موجود در ۵ فنجان قهوه ی بدون کافئین بیشتر از یک فنجان قهوه ی معمولی و دارای کافئین شود.

هیچ راهی وجود ندارد که مطمئن شوید دقیقاً چه مقدار کافئین مصرف می کنید، بنابراین ایده خوبی است که مقدار کل محصولات کافئین دار و بدون کافئین مصرفی خود را محدود کنید.

همچنین می توانید محصولاتی با محتوای کافئین کمتر انتخاب کنید. محتوای روی برچسب مواد غذایی را پیدا نمی کنید، بنابراین به این نمودار مراجعه کنید. اطمینان حاصل کنید که اندازه سرو قوطی، بطری یا فنجان را بررسی کرده و بر اساس اندازه سرو ارائه شده در اینجا محاسبه کنید:

منابع کافئین و محتوای کافئین
منبع کافئینمقدار کافئین
قهوه ی ساده (۲۴۰ میلی لیتری)۱۳۵ میلی گرم (محدوده ۱۰۲ تا ۲۰۰)
قهوه فوری (۲۴۰ میلی لیتر)۹۵ میلی گرم (محدوده ۲۷ تا ۱۷۳)
اسپرسو (۳۰ میلی لیتر)۴۰ میلی گرم (محدوده ۳۰ تا ۹۰)
قهوه ساده و بدون کافئین (۲۴۰ میلی لیتر)۵ میلی گرم (محدوده ۳ تا ۱۲)
چای سبز (۲۴۰ میلی لیتر)۵۳ میلی گرم (محدوده ۴۰ تا ۱۲۰)
چای سیاه (۲۴۰ میلی لیتر)۴۰ تا ۷۰ میلی گرم
کوکا کولا کلاسیک (۳۶۰ میلی لیتر)۳۵ میلی گرم
نوشابه رژیمی (۳۶۰ میلی لیتر)۴۷ میلی گرم
دکتر فلفل ۱۲ اونس۴۲ میلی گرم
پپسی کولا (۳۶۰ میلی لیتر)۳۸ میلی گرم
پپسی رژیمی (۳۶۰ میلی لیتر)۳۶ میلی گرم
نوشیدنی انرژی زا کامل (۴۷۰ میلی لیتر)۱۴۴ میلی گرم
ردبول (۲۵۰ میلی لیتر)۸۰ میلی گرم
شکلات شیری (۴۵ گرم)۹ میلی گرم
شکلات شیرین (۴۵ گرم)۳۷ میلی گرم
مخلوط پودر کاکائو ۳ قاشق چای خوری۵ میلی گرم
هات چاکلت (۲۵۰ میلی لیتر)۹ میلی گرم (محدوده ۳ تا ۱۵)
یک تکه آدامس کافئین دار۳۳ میلی گرم
پودینگ شکلات آماده برای خوردن (۱۲۰ گرم)۹ میلی گرم
قرص های مسکن۶۵ میلی گرم

آیا کافئین اعتیادآور است؟

آیا تا به حال گفته اید که تا قبل از نوشیدن فنجان قهوه صبح نمی توانید کار کنید؟ آیا زمانی که احساس بی حالی می کنید به سراغ قهوه، چای یا نوشابه کافئین دار می روید؟ آیا ممکن است شما به کافئین معتاد باشید؟

این همه بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید. اینکه آیا ما کافئین را برای لذت مصرف می کنیم یا هدف، موضوعی بحث برانگیز است.

کسانی که مخالف اعتیاد آور بودن کافئین هستند، ادعا می کنند که ما آن را برای لذت بردن از محصول مصرف می کنیم، در حالی که کسانی که معتقدند اعتیاد آور است، ادعا می کنند که ما آن را به منظور ارضای میل خود به آن، مصرف می کنیم.

تشخیص های روانپزشکی توسط کتابچه راهنمای منتشر شده توسط انجمن روانپزشکی آمریکا به نام راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش چهارم (DSM-IV) دسته بندی می شوند.

این کتابچه راهنمای همه اختلالات سلامت روان برای کودکان و بزرگسالان را پوشش می دهد. DSM-IV موادی مانند کافئین را به عنوان اعتیاد آور طبقه بندی نمی کند، بلکه معیارهایی را برای وابستگی به آن ها  از جمله موارد زیر بیان می کند:

 1. میزان اراده در مورد عدم مصرف آن
 2. دچار سندرم ترک خاص  آن ماده شدن.
 3. ماده ای که اغلب در مقادیر بیشتر یا در مدت طولانی تر از حد انتظار، مصرف می شود.
 4. تمایل مداوم یا تلاش های ناموفق برای کاهش یا کنترل استفاده.
 5. مقدار زیادی از زمان صرف شده در فعالیت های لازم برای به دست آوردن، استفاده یا بهبودی از اثرات ماده باشد.
 6. فعالیت‌های مهم اجتماعی، شغلی یا تفریحی،  به دلیل این ماده متوقف شده یا کاهش یافته است.
 7. مصرف با وجود آگاهی از یک مشکل فیزیکی یا روانی مداوم یا مکرر که احتمالاً توسط این ماده ایجاد شده یا تشدید شده است، ادامه یابد.

برای اینکه مصرف کننده یک ماده وابسته به آن در نظر گرفته شود، باید حداقل سه مورد از معیارهای فوق را دارا باشد. واضح است که افراد بر اساس این معیارها می توانند به کافئین وابسته باشند.

کسانی که با این ایده که افراد می توانند به کافئین وابسته باشند مخالف هستند به این واقعیت اشاره می کنند که مطالعات نشان نمی دهد که ۱۰۰٪ افرادی که کافئین مصرف می کنند علائم ترک یا وابستگی را تجربه می کنند.

آنها همچنین استدلال می کنند که مردم اغلب می توانند زمان وجود کافئین را از طریق تفاوت طعم تشخیص دهند، بنابراین نتایج مطالعات با این آگاهی تغییر می کند. آنها به جای جنبه اعتیاد، عطر، طعم و جنبه های اجتماعی لذت بخش قهوه را دلیل مصرف می دانند.

نمی‌دانیم آیا لازم است کافئین را به عنوان اعتیادآور یا چیزی که شما می‌توانید به آن وابسته باشید، طبقه‌بندی کنیم یا خیر. ما باید در مورد مزایا و معایب آن در رژیم غذایی خود آموزش ببینیم و از واکنش بدن خود به آن آگاه باشیم.

شکی نیست که علائم ترک وجود دارد که می توانید تجربه کنید. این علائم ترک عبارتند از:

 • سردرد
 • خستگی
 • کاهش انرژی یا فعالیت
 • کاهش هوشیاری یا توجه
 • خواب آلودگی
 • کاهش رضایت یا احساس رفاه
 • حالت افسردگی
 • مشکل در تمرکز
 • تحریک پذیری
 • احساس گیجی، مه آلود بودن و یا عدم شفافیت ذهنی

شروع علائم ترک معمولاً ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از پرهیز شروع می شود و شدت اوج آن در ۲۰ تا ۵۱ ساعت رخ می دهد. علائم ترک بین دو تا نُه روز طول می کشد.

این مدت زمان قابل توجهی است که درک اینکه چرا مردم برای حذف کافئین از رژیم غذایی خود مشکل دارند را آسان می کند.

در این واقعیت که «اعتیاد به کافئین» به اندازه اعتیاد به مواد مخدر شدید یا خطرناک نیست، شکی وجود ندارد. ممکن است احساس “اعتیاد” یا وابستگی به آن کنید و افراط در آن می تواند خطرناک باشد.

شما می توانید آزمایش کنید و ببینید با و بدون مقادیر کم تا متوسط کافئین چه احساسی دارید. برخی از افراد هنگام مصرف کافئین چیزی احساس نمی کنند و برخی دیگر با قطع مصرف آن چیزی احساس نمی کنند.

برای کسانی که علائم ترک را احساس می کنند، بهتر است به آرامی مصرف خود را کاهش دهند. همانطور که بدن شما به مقداری که مصرف می کنید عادت کرده است، می تواند به مقادیر کمتر یا قطع مصرف نیز عادت کند.

همه این اطلاعات بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بزرگسالان است. نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که کافئین بدون تحقیق درست، همین تأثیر را روی کودکان و نوجوانان خواهد داشت یا خیر.

آیا کافئین ادرارآور است؟

کافئین سال هاست که توسط متخصصان و مصرف کنندگان به عنوان یک ادرارآور در نظر گرفته شده است. برخی افراد بر این باورند که نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار باعث از دست دادن مایعات آنها می شود بنابراین نمی توان آنها را به عنوان بخشی از مصرف روزانه آنها در نظر گرفت.

برخی دیگر می گویند که نوشیدنی های کافئین دار، از دست دادن مایعات را افزایش نمی دهند. بهترین راه برای آشکار کردن حقیقت، بررسی تحقیق است.

هر روز بدن ما به آب نیاز دارد. ما آب را از طریق تنفس، پوست، کلیه و دستگاه گوارش از دست می دهیم. آب دریافتی ما از مایعات و غذاها تامین می شود.

ما باید تعادل آب را حفظ کنیم تا بدنمان به درستی عمل کند. عواملی مانند سن، سطح فعالیت، سلامت، رژیم غذایی و محیط می توانند بر تعادل آب ما تأثیر بگذارند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف کافئین می تواند بر تعادل مایعات ما نیز تأثیر بگذارد. در یک مطالعه، به ۱۲ مصرف کننده کافئین گفته شد که به مدت پنج روز از کافئین خودداری کنند و سپس ۶۴۲ میلی گرم کافئین به شکل قهوه به آنها داده شد.

با مصرف کافئین برون ده ادرار آنها افزایش می یابد. مطالعه دیگری که روی هشت مرد انجام شد، تأثیر ۴۵ میلی گرم، ۹۰ میلی گرم، ۱۸۰ میلی گرم یا ۳۶۰ میلی گرم کافئین را بر حجم ادرار آزمایش کرد.

افزایش حجم ادرار تنها در دوز ۳۶۰ میلی گرم کافئین مشاهده شد. یکی از محدودیت‌های این مطالعات این است که آنها تأثیر کافئین را در صورت مصرف منظم، ارزیابی نکردند. دوز یکبار مصرف ممکن است متفاوت از مصرف روزانه بر بدن تأثیر بگذارد.

در سال ۱۹۲۸ نشان داده شد که کافئین هیچ تاثیر قابل توجهی بر برون ده ادرار ندارد. مطالعات بعدی نشان داد که نوشیدنی‌های حاوی کافئین تأثیر متفاوتی بر خروجی ادرار نسبت به سایر نوشیدنی‌ها ندارند.

بر این اساس، مؤسسه پزشکی توصیه می‌کند که «مگر اینکه شواهد بیشتری در دسترس باشد که نشان‌دهنده کمبود تجمعی آب در افرادی باشد که مقادیر قابل توجهی کافئین مصرف می‌کنند، به نظر می‌رسد نوشیدنی‌های کافئین‌دار در مصرف روزانه آب، مشابه با نوشیدنی‌های بدون کافئین نقش دارند. “

این بدان معنا نیست که کافئین نیاز شما به ادرار را افزایش نمی دهد. واکنش شما می تواند به مقدار مصرف، نوع محصول و سطح تحمل شما بستگی داشته باشد.

اگر دچار بی اختیاری ادرار هستید، ممکن است پس از مصرف نوشیدنی کافئین دار «فوریت» بیشتری برای ادرار کردن داشته باشید. شما باید واکنش و تحمل خود را نسبت به کافئین کنترل کنید تا مشخص شود که چگونه تحت تأثیر قرار گرفته اید. آب همچنان گزینه پیشنهادی برای هیدراتاسیون بهینه است، بنابراین حتما آن را به عنوان بخشی از مصرف مایعات روزانه خود بگنجانید.

چه مقدار کافئین زیاد محسوب می شود؟

در بسیاری از موارد، مقدار کافئین موجود درمحصولات روی برچسب آنها درج نشده است. اگر خطری برای مصرف بیش از حد کافئین وجود داشته باشد، قانونا باید شرکت های تولید کننده، مقدار آن را ذکر کند، درست است؟

ما بیش از همیشه کافئین مصرف می کنیم و تعداد محصولات حاوی کافئین همچنان در حال افزایش است. قبلاً قهوه، چای و کولا تنها جاهایی بودند که ما کافئین دریافت می کردیم. اکنون در مکمل ها، داروها، آدامس ها، آب نبات ها و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد.

مردم به دنبال یاد گرفتن در مورد اثرات کافئین هستند، همانگونه که در مورد سیگار یاد گرفتند. همه ما در نهایت حقیقت را در مورد سیگار یاد گرفتیم و کم کم در حال یادگیری حقیقت در مورد مقادیر اضافی کافئین هستیم.

DSM-IV مسمومیت با کافئین را به عنوان یک سندرم بالینی فهرست می کند. مسمومیت با کافئین با موارد زیر توصیف می شود: مصرف اخیر کافئین و داشتن ۵ مورد یا بیشتر از موارد زیر، در طول زمان مصرف یا مدت کوتاهی پس از مصرف کافئین. از جمله موارد زیر:

 • بی قراری
 • عصبی بودن
 • هیجان
 • بی خوابی
 • برافروختگی صورت
 • ادرار آور بودن
 • مشکلات گوارشی

افرادی که به طور منظم کافئین مصرف نمی کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این موضوع هستند، اما هرکسی که بیش از آنچه بدنش به آن عادت کرده یا می تواند مصرف کند، مصرف کند، در معرض خطر است.

فراتر از مسمومیت، مرگ ناشی از دوزهای “عظیم” کافئین نیز وجود دارد. نشان داده شده است که دوز کشنده برای بزرگسالان بیش از ۱۰ گرم است که می تواند ۸۰ تا ۱۰۰ فنجان قهوه  پشت سر هم باشد.

ممکن است این اتفاق بعید به نظر برسد، اما در حال حاضر حداقل یک گزارش از مرگ ناشی از مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد.

یک مرد انگلیسی پس از مصرف پودر کافئین در یک مهمانی جان خود را از دست داد. قاشق هایی که مصرف کرد برابر با مصرف ۷۰ نوشابه انرژی زا بود.

تنها “هشداری”  که در یکی از این پودرهای کافئین یافتیم این بود که:

استفاده از داروها، غذاها یا نوشیدنی های حاوی کافئین را در حین مصرف این محصول محدود کنید زیرا کافئین بیش از حد ممکن است باعث عصبی شدن، تحریک پذیری، بی خوابی و گاهی اوقات ضربان قلب سریع شود.” به کودکان زیر ۱۲ سال ندهید. در صورت مصرف بیش از حد تصادفی، به دنبال کمک حرفه ای باشید یا فوراً با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

در یک تبلیغ آنلاین برای مکمل کافئین، آنها در واقع به این واقعیت می بالند که “یک بسته از این محصول حاوی کافئین بیشتر از ۱،۰۰۰ فنجان قهوه، ۱،۲۰۰ نوشیدنی انرژی زا ردبول یا ۴،۰۰۰ قوطی کوکاکولا کلاسیک است.

واقعیت این است که امکان وقوع مصرف بیش از حد کافئین وجود دارد  و مصرف بیش از حد آن می تواند به معنای مرگ باشد. قانون باید این موضوع را به رسمیت بشناسد و لزوم درج محتوای کافئین روی هر محصول با برچسب هشدار دهنده در مورد خطرات مصرف مقادیر اضافی، ایجاد شود.

آیا کافئین باعث بیماری قلبی می شود؟

با شیوع بالای بیماری قلبی، ارتباط بین عوامل سبک زندگی، مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی، تحت تحقیقات گسترده ای قرار دارد. تحقیقات اولیه در مورد نقش کافئین در این بیماری همه گیر به پاسخ های متناقضی منجر شد.

برخی از شواهد حاکی از افزایش هورمون های استرس ناشی از مصرف کافئین است که می تواند خطر قلبی عروقی داشته باشد، اما تحقیقات اخیر، هیچ ارتباطی بین مصرف کافئین و بیماری قلبی نشان نداده است.

در واقع، مطالعات در واقع یک اثر محافظتی در برابر بیماری قلبی با مصرف نوشیدنی های کافئین دار در جمعیت مسن نشان داده است. دلیل این اختلاف ممکن است به دلیل نوع نوشیدنی مصرف شده باشد.

مطالعات نشان داده است که قهوه و چای با افزایش فشار خون یا آریتمی ارتباط ندارند، در حالی که نوشابه‌ها با افزایش فشار خون همراه بودند. تحقیقات همچنین نشان داد که قهوه و چای بدون کافئین فواید مشابهی با انواع کافئین دار ندارند.

مطالعه بسیار معتبر قلب فرامینگهام، تمام پیوندهای بالقوه بین مصرف کافئین و بیماری های قلبی عروقی را بررسی کرد و هیچ اثر مضری از نوشیدن قهوه پیدا نکرد. با این حال، ممکن است استثناهایی در این مورد وجود داشته باشد.

واکنش افراد به کافئین متفاوت است و برخی ممکن است افزایش فشار خون یا آریتمی را تجربه کنند. گفته می شود که افزایش فشار خون کوتاه مدت است و بیش از چندین ساعت طول نمی کشد و با بالا رفتن از ارتفاع متوسطی از پله، قابل مقایسه است. همیشه بهتر است در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

آیا کافئین باعث تحلیل استخوان می شود؟

مصرف بیش از حد یک چیز خوب، می تواند برای مصرف کنندگان کافئین مشکل ساز باشد. شواهد نشان می دهد که مصرف زیاد کافئین ممکن است از دست دادن استخوان را تسریع کند.

یک مطالعه نشان داد که زنان یائسه سالخورده ای که بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز کافئین مصرف می کردند، نسبت به زنانی که کمتر از ۳۰۰ میلی گرم در روز کافئین مصرف می کردند، استخوان بیشتری در ستون فقرات از دست دادند.

با این حال، مصرف کنندگان قهوه و چای ممکن است بتوانند با افزودن شیر به نوشیدنی خود، با این اثر منفی مقابله کنند. مصرف کولا همچنین با کاهش تراکم مواد معدنی استخوان مرتبط است. در حالی که این مطالعات قانع کننده بودند، شواهد بیشتری برای تصمیم گیری قطعی در مورد نقش کافئین و پوکی استخوان مورد نیاز است.

آیا کافئین به کاهش وزن کمک می کند؟

درآمد صنعت کاهش وزن، سالانه ۵۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود. بسیاری از مردم به دنبال راهی هستند تا بتوانند سریع لاغر شوند. صنعت مکمل ها به طور مداوم محصول جدیدی را برای کاهش وزن با افزایش سیری یا سوزاندن چربی تبلیغ می کند.

ادعاها قانع کننده هستند، اما تحقیقات درباره ی بسیاری از این محصولات وجود ندارد. بدتر از همه، مکمل ها اغلب حاوی ترکیبی از مواد هستند به این امید که اثر هر یک را بدون تست ایمنی یا اثربخشی، افزایش دهند.

کافئین یکی از موادی است که اکنون در بسیاری از مکمل های کاهش وزن گنجانده شده است. به دلیل افزایش انرژی، سرکوب کننده اشتها و خواص «چربی سوزی» اضافه شده است.

شواهد علمی در مورد کافئین به عنوان یک عامل کنترل وزن، متفاوت هستند. در مطالعه‌ای که برای نظارت بر تأثیر ترکیب چای سبز و کافئین بر کاهش وزن و حفظ وزن انجام شد، شرکت‌کنندگان به افرادی که سطوح پایین کافئین (کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز) و مصرف‌کنندگان کافئین بالا (بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز) تقسیم شدند.

کاهش وزن در گروه مصرف کننده کافئین بالا، به طور قابل توجهی بیشتر بود، اما حفظ وزن در گروه مصرف کننده کم کافئین، بیشتر بود. نتیجه این بود که کافئین با کاهش وزن بیشتر، اثر گرمایی بالاتر و اکسیداسیون چربی مرتبط بود، در حالی که دریافت کافئین در دوز های کمتر، باعث حفظ وزن بیشتری بود.

مطالعات دیگر بیان کرده اند که کافئین در واقع با افزایش هورمون های استرس به افزایش وزن کمک می کند. به نظر می رسد که نقش کافئین در کاهش وزن به اندازه اثربخشی اکثر مکمل های کاهش وزن موجود در بازار، بی نتیجه است.

آیا کافئین در دوران بارداری بی خطر است؟

در مورد اهمیت تغذیه مناسب در دوران بارداری بحثی وجود ندارد. در مورد ایمنی کافئین در این مدت اختلاف نظر وجود دارد. یک نگرانی این است که کافئین ممکن است منجر به سقط جنین شود.

در مطالعه ای که روی ۴۳۱ زن باردار انجام شد، هیچ رابطه ای بین مصرف کافئین تا ۳۰۰ میلی گرم در روز و پیامدهای نامطلوب بارداری یافت نشد. مطالعه دیگری رابطه بین مصرف کافئین و سقط جنین خود به خود را در بیش از ۵،۰۰۰ زن بررسی کرد و هیچ ارتباطی پیدا نکرد.

یک مطالعه اخیر نشان داد که کافئین می تواند به مایع فولیکولی تخمدان ها برسد. همچنین مشخص شد که افزایش مصرف قهوه با افزایش تعداد حاملگی های سقط شده مرتبط است.

از سوی دیگر، تحقیقات همچنین هیچ رابطه واضحی بین مصرف کافئین و باروری و نقص مادرزادی نشان نداده است. حتی با وجود این شواهد، همه قبول دارند که محدودیتی برای مصرف کافئین در دوران بارداری وجود دارد.

اکثر افراد مورد مطالعه مقادیر کم تا متوسط کافئین مصرف می کردند. آزمایش دقیق اثرات مصرف زیاد کافئین بدون به خطر انداختن سلامت مادر و کودک، دشوار است. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کند که در دوران بارداری مقدار کافئین معادل یک تا دو فنجان قهوه در روز را توصیه کند.

آیا کافئین برای کودکان بی خطر است؟

با افزایش محبوبیت کافی شاپ ها، نسل جدیدی از مصرف کنندگان کافئین متولد شد. کودکان با محصولاتی که به طور خاص برای هدف قرار دادن آنها از سن ۴ سالگی طراحی شده اند، در معرض کافئین قرار می گیرند.

با افزایش محصولات حاوی کافئین، کودکان اکنون می توانند به اندازه برخی بزرگسالان کافئین مصرف کنند. آیا این روند می تواند به کودکان آسیب برساند؟

کودکان و نوجوانان سریع ترین جمعیت در حال رشد مصرف کنندگان کافئین را تشکیل می دهند و میزان مصرف آنها در ۳۰ سال گذشته افزایش یافته است.

تخمین زده می شود که متوسط دریافت کافئین برای کودکان ۲ تا ۱۱ ساله ۰.۴ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز است و کودکان ۱۲ تا ۱۷ ساله ۰.۵۵ میلی گرم بر کیلوگرم در روز مصرف می کنند. این تقریباً نیمی از چیزی است که بزرگسالان مصرف می کنند (۱.۳ میلی گرم بر کیلوگرم).

این اعداد میانگین هستند، بنابراین کودکان و نوجوانانی هستند که حتی بیشتر از بزرگسالان مصرف می کنند. تفاوت  بزرگسالان و کودکان این است که تحقیقاتی وجود دارد تا نشان دهد که چقدر برای بزرگسالان قابل قبول است و وقتی از آن بالاتر بروند چه تأثیری روی آنها خواهد گذاشت، اما در مورد کودکان اینطور نیست. ما نمی توانیم از اثرات کوتاه مدت یا بلند مدت این نوع قرار گرفتن در معرض کافئین، مطمئن باشیم.

بررسی سیاست‌ها و اقدامات بهداشت مدارس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا در سال ۲۰۰۰ به این نتیجه رسید که ۴۳ درصد از مدارس ابتدایی، ۸۹.۴ درصد از راهنمایی و ۹۸.۲ درصد از دبیرستان‌ها  دارای ماشین خودکار یا فروشگاه مدرسه هستند.

روند مصرف شیر در طول زمان کاهش یافته است، در حالی که مصرف نوشابه افزایش یافته است. مطالعات نشان داده است که کودکان ۲ تا ۱۸ ساله که بیش از ۲۷۰ میلی لیتر نوشابه در روز مصرف می کنند، شیر و آبمیوه ی طبیعی کمتری می نوشند و در نهایت در مقایسه با افرادی که نوشابه مصرف نمی کنند، حدود ۲۰۰ کالری بیشتر در روز مصرف می کنند.

خوشبختانه، این مشکل به رسمیت شناخته شده است، و برخی از ایالت های آمریکا، در حال حاضر قوانینی را برای جایگزینی مواد غذایی و نوشیدنی های موجود با حداقل ارزش غذایی با گزینه های سالم تر یا محدود کردن دسترسی دانش آموزان به ماشین ها وضع کرده اند.

شرکت ها از جمعیت رو به رشد جوانان مصرف کننده کافئین، آگاه هستند. اکنون محصولاتی هستند که مستقیماً روی آنها علامت گذاری می شوند. نوشابه های انرژی زا سریع ترین بخش صنعت نوشیدنی در حال رشد هستند و بازاریابی آنها اغلب به سمت کودکان و نوجوانان است.

محتوای کافئین آنها می تواند تا پنج برابر کافئین موجود در یک فنجان قهوه باشد! کافئین همچنین به آب، صمغ، آب نبات، چیپس سیب زمینی و بلغور جو دوسر اضافه می شود. یک وب سایت برای آدامس های حاوی کافئین در آمریکا، این بیانیه بازاریابی را بیان می کند:

هر بسته شامل ۱۲ قطعه آدماس است. افزایش انرژی  هوشیاری معادل با ۶ قهوه. با انجام محاسبات برای شما، یک دوجین بسته حاوی ۱۴۴ قطعه آدامس شما را به محبوب ترین کودک روی تبدیل می کند است. (۷۲ فنجان قهوه). و ممکن است بتوانید با جویدن آدامس نعناع، اعتبار ۱۰۱ تاریخ هنر را دریافت کنید.

با همه این محصولات، فقط تصور کنید که چقدر برای یک کودک آسان است که مقادیر خطرناک کافئین را بدون اینکه کسی متوجه شود مصرف کند. ما شواهدی داریم که نشان می دهد چقدر برای یک بزرگسال کشنده است، اما نمی دانیم که برای یک کودک چه چیزی می تواند باشد.

تاثیر کافئین بر خلق و خو و رفتار کودکان نیز از دیگر نگرانی هاست. در مطالعه‌ای که توسط مؤسسه ملی سلامت روان انجام شد، معلمان نوجوانان ۸ تا ۱۳ ساله‌ای که به طور منظم دوزهای بالایی از کافئین مصرف می‌کردند بی‌قرارتر بودند و یک سوم آن‌ها بیش فعال بودند تا معیارهای کمبود توجه، اختلال بیش فعالی (ADHD) را داشته باشند.

مطالعه ای در استنفورد روی دانش آموزان کلاس پنجم و ششم که از کافئین روزانه محروم بودند، گزارش داد که آنها دارای علائمی بودند که شامل مشکل در تفکر واضح، عدم احساس انرژی و عصبانیت بود. این علائم حتی توسط کودکانی که معمولاً ۲۸ میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند گزارش شده است.

تحقیقات در این زمینه تا حدودی محدود است، اما مطالعات انجام شده به اندازه کافی قانع کننده است که مصرف کافئین در کودکان را تا حد امکان محدود کند. اگر نیاز غذایی به کافئین وجود ندارد، چرا این خطر را بپذیرید و اجازه دهید کودکان آن را مصرف کنند؟

چه مقدار مایعات نیاز داریم؟

هر کسی که تا به حال رژیم داشته باشد به شما خواهد گفت که قرار است حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید. همه این را می دانند، اما یافتن شواهدی برای تأیید آن داستان دیگری است. در سال ۲۰۰۴، هیئت غذا و تغذیه توصیه هایی در مورد مصرف آب ارائه کرد. توصیه ها بر اساس مقدار لازم برای حفظ سلامت و کاهش خطر بیماری مزمن تنظیم شده است:

 • اکثریت قریب به اتفاق افراد سالم به اندازه کافی نیازهای هیدراتاسیون روزانه خود را با نوشیدن آب در زمان تشنگی، برآورده می کنند.
 • این گزارش نیازهای دقیق آب را مشخص نکرده است اما توصیه های کلی برای زنان در حدود ۲.۷ لیتر (۹۱ اونس) کل آب دریافتی (از همه نوشیدنی ها و غذاها) در روز و مردان با میانگین تقریباً ۳.۷ لیتر (۱۲۵ اونس در روز) کل آب دریافتی تعیین کرده است.
 • این توصیه  سطح بالای مصرف آب  را تعیین نکرده است.
 • حدود ۸۰ درصد از کل آب مصرفی مردم از آب آشامیدنی و نوشیدنی ها (شامل نوشیدنی های کافئین دار) و ۲۰ درصد دیگر از غذا به دست می آید.
 • فعالیت بدنی طولانی مدت و قرار گرفتن در معرض گرما باعث افزایش تلفات آب می شود و بنابراین ممکن است نیاز روزانه به مایعات را افزایش دهد، اگرچه توجه به این نکته مهم است که مقادیر بیش از حد مایعات می تواند تهدید کننده زندگی باشد. مسمومیت حاد آب به دلیل مصرف سریع مقادیر زیادی مایعات گزارش شده است که از حداکثر سرعت دفع کلیه که تقریباً ۰.۷ تا ۱.۰ لیتر در ساعت است، بسیار فراتر رفته است.

این گزارش به شما امکان می دهد تمام مایعات را در کل دریافتی شما حساب کنید، بنابراین مردم شروع به حذف آب از رژیم غذایی خود به نفع سایر مایعات کردند. با این حال، توصیه ها برای کاهش مصرف آب نبود. آب باید منبع اصلی مایعات شما باشد.

بدن ما از بیش از ۶۰ درصد آب تشکیل شده است، نه قهوه، چای، آبمیوه یا نوشابه. کافئین درمانی است که در صورت مصرف بیش از حد عواقب سلامتی دارد و برای همه بی خطر نیست. برای خوراکی هایی که می خورید محدودیت قائل شوید و مطمئن شوید که به بدن خود آنچه را که نیاز دارد، به مقدار کافی بدهید. بیش از حد هر چیزی، برای بدن ما زیاد است و نمی تواند آن را کنترل کند.

چیزهایی که باید در مورد کافئین بدانید

 • کافئین محرکی است که از بیش از ۶۰ نوع گیاه مختلف در سراسر جهان به دست می آید.
 • نام علمی کافئین ۱،۳،۷-trimethylxanthine است.
 • کافئین به عنوان رایج ترین داروی روانگردان در جهان شناخته می شود.
 • قهوه، نوشابه و چای رایج ترین منابع کافئین در رژیم غذایی آمریکایی هستند.
 • قطع مصرف منظم کافئین، ممکن است علائم ترک را ایجاد کند.
 • اثرات کافئین حدود سه ساعت یا کمتر باقی می ماند.
 • کافئین در برخی از داروهای ترکیبی و محصولات کنترل وزن یافت می شود.
 • انجمن پزشکی آمریکا و سازمان غذا و داروی ایالات متحده مصرف متوسط کافئین را “به طور کلی بی خطر” می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید