خانه » سلامت جسم » بازسازی عروق باز چیست و چگونه انجام می شود؟

بازسازی عروق باز چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی بازسازی عروق ممکن است زمانی لازم باشد که یک رگ خونی آسیب دیده یا مسدود شده باشد و جریان خون در بدن را مختل کند. این نوع جراحی معمولاً از طریق یک برش قابل توجه در بدن انجام می شود و شامل استفاده از پیوند برای بازگرداندن جریان خون مناسب در رگ خونی آسیب دیده است. از سوی دیگر، در روش‌های اندوواسکولار از یک لوله باریک استفاده می‌شود که مستقیماً در جریان خون قرار می‌گیرد تا مشکلات مشابه را برطرف کند.

جراحی بازسازی عروق باز ممکن است از قبل به عنوان یک روش انتخابی برنامه ریزی شده باشد یا ممکن است در شرایط اضطراری به فوریت مورد نیاز باشد. تصمیم برای انجام این جراحی اغلب بر اساس شدت مشکل عروقی و خطرات ناشی از درمان نشدن آن گرفته می شود.

اگر علائم یک رگ خونی مسدود یا آسیب دیده را تجربه می کنید، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید تا بهترین اقدام را تعیین کنید، که ممکن است شامل جراحی بازسازی عروق باز باشد. با بازگرداندن جریان خون مناسب به ناحیه آسیب دیده، این روش می تواند به کاهش علائم و بهبود سلامت کلی عروق کمک کند.

آیا بازسازی عروق باز یک جراحی بزرگ است؟

در واقع، بازسازی عروق باز یک روش جراحی مهم است که شامل ترمیم یا جایگزینی عروق خونی است. این جراحی پیچیده معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و اطمینان حاصل می شود که بیمار در طول عمل کاملاً بیهوش است. بازسازی عروق باز ممکن است به عنوان یک مداخله اورژانسی در شرایط بحرانی یا به عنوان یک روش انتخابی برای جلوگیری از بروز عوارض جدی بالقوه در آینده انجام شود.

در طول فرآیند جراحی، تیم پزشکی ماهر با دقت رگ‌های خونی آسیب‌دیده را باز می‌کند و هرگونه انسداد یا نواحی آسیب‌دیده را از بین می‌برد. سپس آنها با استفاده از تکنیک های جراحی پیشرفته برای بازگرداندن جریان خون و گردش خون مناسب در سراسر بدن، رگ ها را ترمیم یا جایگزین می کنند. این روش دقیق نیاز به دقت و تخصص برای اطمینان از نتایج موفقیت آمیز و بهبودی مطلوب بیمار دارد.

هدف بازسازی عروق باز

هدف از بازسازی عروق باز ترمیم رگ خونی است که عبارتند از:

 • آسیب دیده
 • برآمدگی و ضعیف (آنوریسم)
 • رگ های مسدود شده

شایع ترین علت انسداد عروق خونی آترواسکلروز یا تجمع پلاک در داخل رگ های خونی است. این عامل اصلی مرگ در حدود نیمی از مردم کشورهای غربی است (منبع مطلب).

سایر علل انسداد عبارتند از:

بازسازی عروق نیز ممکن است به عنوان بخشی از یک جراحی پیچیده تر مورد نیاز باشد. به عنوان مثال، همراه با پانکراتودئودنکتومی برای درمان برخی از افراد مبتلا به سرطان پانکراس استفاده می شود (منبع مطلب).

خطرات و عوارض بازسازی عروق باز

بازسازی عروق باز می تواند منجر به عوارض جدی یا مرگ در حین یا بعد از عمل شود. احتمال ایجاد عوارض به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند اینکه کدام قسمت از بدن شما تحت درمان است و سلامت کلی شما.

عوارض بالقوه عبارتند از:

 • عفونت قفسه سینه، به ویژه در افرادی که سیگار می کشند
 • لخته شدن خون
 • خونریزی جدی
 • عفونت زخم
 • عفونت پیوند
 • مایع از زخم شما نشت می کند
 • مشکلات نعوظ
 • از دست دادن خون رسانی به اندام ها یا اندام های شما
 • پارگی آنوریسم
 • حمله قلبی یا سایر عوارض قلبی
 • نارسایی کلیه
 • مرگ به دلیل شرایط تحت درمان یا سایر عوارض

بازسازی عروق باز چقدر موثر است؟

بازسازی عروق باز می تواند به عنوان یک جراحی اورژانسی نجات دهنده باشد. به‌عنوان یک روش انتخابی، می‌تواند از رویدادهای مهم قلبی عروقی در آینده جلوگیری کند، مانند:

 • پارگی آنوریسم
 • سکته
 • حمله قلبی

میزان موفقیت بازسازی عروق بالاست. به عنوان مثال، حدود ۹۶٪ از افراد پس از دریافت بازسازی آئورت شکمی برای آنوریسم، بهبودی کامل پیدا می کنند.

جراحی عروق باز در مقابل جراحی اندوواسکولار

متخصصان پزشکی عموماً از روش‌های اندوواسکولار به دلیل کاهش عوارض و نتایج بهبود یافته به بازسازی باز ترجیح می‌دهند.

مطالعه اخیر انجام شده در سال ۲۰۱۹ شامل مقایسه کامل ۸۸۱ فردی بود که تحت ترمیم اندوواسکولار یا ترمیم باز برای آنوریسم آئورت شکمی قرار گرفتند (منبع مطلب). این تحقیق با هدف تجزیه و تحلیل اثرات و مزایای بلند مدت هر نوع روش بر سلامت و رفاه کلی بیماران انجام شد.

محققان دریافتند که:

 • حدود ۶۸ درصد از افراد در گروه ترمیم اندوواسکولار و ۷۰ درصد در گروه جراحی باز در طول دوره مطالعه ۱۴ ساله فوت کردند.
 • بقای کلی در طول ۴ سال اول با ترمیم اندوواسکولار بهتر به نظر می رسید.
 • بقا در گروه تعمیر باز بین سال های ۴ تا ۸ بیشتر بود.
 • بقا در گروه ترمیم اندوواسکولار بعد از سال ۸ دوباره بیشتر بود.
 • تفاوت در میزان بقا در هر یک از این دوره ها از نظر آماری معنی دار نبود.

محققان به این نتیجه رسیدند که در حالی که افرادی که تحت این روش‌ها قرار می‌گیرند عموماً در سنین بالا بودند و بیماری‌های دیگری داشتند که منجر به مرگ و میر بالا می‌شد، افرادی که تحت عمل جراحی اندوواسکولار قرار گرفتند در چند سال اول پس از جراحی نتایج بهتری داشتند.

روش باز سازی عروق

در اینجا نگاهی به آنچه می توانید قبل، در طول و بعد از عمل خود داشته باشید، آورده شده است.

قبل از عمل

قبل از عمل، مهم است که از مصرف هر گونه غذا یا نوشیدنی، به استثنای آب، حداقل به مدت ۶ ساعت خودداری کنید. این دوره ناشتا به اطمینان از ایمنی و موفقیت جراحی شما کمک می کند.

در طول آماده سازی قبل از جراحی، پرسنل پزشکی با دقت بیهوشی را به صورت داخل وریدی انجام می دهند تا حالت بیهوشی ایجاد شود. علاوه بر این، آنها ممکن است یک تزریق اپیدورال به پشت شما برای مدیریت و کاهش هر گونه ناراحتی احتمالی ارائه دهند. برای تسهیل نظارت و مراقبت مناسب در طول عمل، یک کاتتر به مثانه شما وارد می شود. علاوه بر این، یک لوله با دقت از طریق بینی شما در معده شما قرار می گیرد تا به تخلیه لازم کمک کند.

در طول روش

در اینجا نمونه ای از آنچه باید از جراحی برای ترمیم آنوریسم آئورت شکمی انتظار داشت آمده است:

 1. جراح شما یک برش بزرگ روی شکم شما ایجاد می کند و احتمالاً یک یا دو برش دیگر در کشاله ران شما ایجاد می کند.
 2. آنها به قسمت ضعیف آئورت شما که دارای آنوریسم است دسترسی دارند.
 3. قسمت آسیب دیده آئورت با پیوند ساخته شده از مواد مصنوعی یا به ندرت از یکی از رگ های خونی دیگر جایگزین می شود.
 4. جراح زخم های شما را با بخیه یا گیره های فلزی می بندد.

بعد از عمل

پس از انجام اقدامات پزشکی، شما را به اتاق ریکاوری مشخصی می برند که در آنجا مراقبت های ویژه ای از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی دریافت خواهید کرد. معمول است که بلافاصله پس از جراحی برای کمک به تنفس خود به یک دستگاه تنفس متصل شوید، اما به محض اینکه بتوانید به تنهایی نفس بکشید، این دستگاه برداشته می شود.

در طول این مدت، مایعات از طریق یک خط داخل وریدی (IV) به شما داده می شود تا زمانی که سیستم گوارش شما شروع به عملکرد طبیعی کند. داروهای ضد درد نیز ممکن است از طریق اپیدورال برای کمک به مدیریت هر گونه ناراحتی که ممکن است تجربه کنید، تجویز شود.

به منظور نظارت بر پیشرفت و اطمینان از سلامتی خود، ممکن است لازم باشد حداقل ۷ روز در بیمارستان بمانید (منبع مطلب). مطمئن باشید که تیم پزشکی در تمام مراحل در حین بهبودی از شما در کنار شما خواهد بود.

آماده سازی برای بازسازی عروق باز

قبل از انجام عمل جراحی انتخابی، شما با تیم مراقبت های بهداشتی خود برای ارزیابی قبل از عمل ملاقات خواهید کرد تا از سلامت کلی خود اطمینان حاصل کنید. در آماده سازی برای عمل شما، تیم شما ممکن است سی تی اسکن و آزمایش های مختلف را برای تعیین محل دقیق هرگونه انسداد یا آنوریسم در بدن شما سفارش دهد.

اگر سیگاری هستید، توصیه می شود قبل از جراحی سیگار را ترک کنید تا خطر ابتلا به عوارضی مانند عفونت قفسه سینه کاهش یابد و بهبودی پس از جراحی شما افزایش یابد. ترک سیگار می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین مهم است که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود برای ایجاد یک برنامه ترک سفارشی که متناسب با نیازها و سبک زندگی شما باشد، همکاری کنید.

بهبودی پس از بازسازی عروق باز

پس از انجام این روش، احساس خستگی یا ضعف که ممکن است برای چند هفته ادامه داشته باشد، معمول است. برای بهبودی مناسب، توصیه می‌شود تا حدود ۶ هفته از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در مورد رانندگی، توصیه می‌شود که این فعالیت را فقط زمانی از سر بگیرید که بتوانید بدون احساس ناراحتی یک توقف اضطراری انجام دهید، معمولاً حدود ۳ تا ۴ هفته پس از عمل (منبع مطلب).

بازگشت به کار ممکن است برای افراد متفاوت باشد، زیرا به ماهیت شغل شما بستگی دارد. به طور کلی، با در نظر گرفتن نیازهای فیزیکی شغل خود، ممکن است بتوانید ظرف ۶ تا ۱۲ هفته به سر کار خود بازگردید. مهم است که به بدن خود گوش دهید و با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا بهترین اقدام برای بهبودی خود را تعیین کنید.

کلام پایانی

 • بازسازی عروق باز یک مداخله جراحی پیچیده است که برای رفع انسداد یا آسیب در عروق خونی انجام می شود. این روش پیچیده اغلب مستلزم استفاده از مواد مصنوعی برای ترمیم رگ آسیب دیده، بازگرداندن جریان خون و عملکرد مناسب است.
 • قبل از انجام بازسازی عروق باز، بسیار مهم است که با تیم جراحی خود مشورت کنید. آنها راهنمایی های شخصی در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی و کاهش احتمال تجربه عوارض جدی را به شما ارائه می دهند. مهم است که توصیه های آنها را به دقت دنبال کنید تا از نتیجه موفقیت آمیز و روند بهبودی صاف اطمینان حاصل کنید.
 • در طول این روش، جراحان ماهر به دقت برای تعمیر رگ آسیب دیده کار می کنند و از تخصص و دقت خود برای بهینه سازی نتایج استفاده می کنند. هدف از بازسازی عروق باز بازگرداندن گردش خون و کاهش علائم مربوط به وضعیت عروقی و در نهایت بهبود سلامت کلی و رفاه بیمار است.

دیدگاهتان را بنویسید