خانه » بیماری ها » ایدز چگونه می تواند بر زبان تأثیر بگذارد؟

ایدز چگونه می تواند بر زبان تأثیر بگذارد؟

ویروس نقص ایمنی انسانی ایدز (HIV) می تواند نواحی دهان از جمله زبان را تحت تاثیر قرار دهد. علائم دهانی برای افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی رایج است، به طوری که بین ۳۰ تا ۸۰ درصد افراد نوعی زخم یا ضایعه دهانی را تجربه می‌کنند.

هنگامی که سیستم ایمنی سرکوب می شود، بدن را در برابر عفونت هایی آسیب پذیر می کند که معمولاً در افراد دارای سیستم ایمنی سالم اتفاق نمی افتد. ویروس ها و باکتری های عامل بیماری از وضعیت ضعیف بدن سوء استفاده می کنند و علائمی را ایجاد می کنند که می تواند زبان را تحت تأثیر قرار دهد. در برخی موارد، اینها می توانند اولین علائم عفونت ایدز باشند.

این مقاله در مورد شرایط مختلف مشترک ایدز که می تواند زبان را تحت تاثیر قرار دهد بحث می کند. این بحث علائم برای هر بیماری و همچنین درمان را پوشش می دهد.

برفک دهان

برفک دهان یک عفونت قارچی است که توسط قارچ کاندیدا ایجاد می شود. کاندیدا به طور معمول در دهان وجود دارد، اما زمانی که سیستم ایمنی ضعیف است، بیش از حد رشد می کند و باعث عفونت می شود. کاندیدا می تواند چندین نواحی در دهان را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله (منبع مطلب):

 • زبان
 • گونه های داخلی
 • لثه
 • سقف دهان
 • پشت گلو

هنگامی که برفک دهان به زبان برخورد می کند، معمولاً بدون درد است. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد (منبع مطلب):

 • پلاک‌های سفید خامه‌ای (که از نظر ظاهری شبیه پنیر هستند) که می‌توانند از روی زبان جدا شوند.
 • احساس “پنبه ای” در دهان
 • از دست دادن چشایی

درمان

ضد قارچ های خوراکی و موضعی به درمان برفک دهان کمک می کند.داروهای خوراکی مانند فلوکونازول به طور کلی بر داروهای موضعی ترجیح داده می شوند زیرا آنها را یک بار در روز مصرف می کنید و تحمل آنها آسان تر است. علاوه بر این، آنها می توانند برفک دهان را در سراسر بدن (به عنوان مثال، در مری) درمان کنند.

ضد قارچ های موضعی، از جمله قرص های کلوتریمازول یا سوسپانسیون نیستاتین، نیاز به دوزهای متعدد، گاهی اوقات تا پنج بار در روز دارند. آنها همچنین می توانند طعم ناخوشایندی داشته باشند. قرص باکال میکونازول (قرصی که بین لثه و گونه قرار می گیرد) یک بار در روز تجویز می شود اما برای اثربخشی باید حداقل شش ساعت در محل باقی بماند.

فواید داروهای موضعی در مقابل داروهای خوراکی

عوامل موضعی قرار گرفتن در معرض درمان‌های خشن را محدود می‌کنند زیرا روی کل بدن شما تأثیر نمی‌گذارند. درمان موضعی خطر عوارض جانبی و تداخلات دارویی را کاهش می دهد. اگر برفک دهان به مری سرایت نکرده باشد، دوره های درمانی را می توان تنها در عرض یک تا دو هفته تکمیل کرد.

لکوپلاکی مودار دهان

اگر ویروس اپشتین بار (EBV) در افراد مبتلا به ایدز دوباره فعال شود، لکوپلاکی مودار دهان ممکن است رخ دهد. عفونت ویروس اپشتین بار در دوران کودکی معمولاً خفیف یا بدون علامت است. مونونوکلئوز (“مونو”) روشی است که ویروس اپشتین بار معمولاً در نوجوانان و بزرگسالان ظاهر می شود.

پس از این عفونت های اولیه، ویروس در سلول های خاصی از بدن آرام می ماند. بیش از ۹۰ درصد از بزرگسالان در سراسر جهان به ویروس اپشتین بار مبتلا هستند که بسیاری از آنها بدون علائم فعال هستند (منبع مطلب).

هنگامی که سیستم ایمنی ضعیف می شود، ویروس اپشتین بار می تواند دوباره فعال شود و باعث لکوپلاکی مودار دهان شود.

ویژگی های لکوپلاکی مودار دهان عبارتند از (منبع مطلب):

 • لکه های سفید با ظاهری تا شده (معمولاً در دو طرف زبان) که نمی توان آنها را خراش داد.
 • زائده های مو مانندی که ممکن است از چین ها ظاهر شوند
 • مقداری ناراحتی (اگرچه معمولا بدون درد)
 • تغییرات مزه احتمالی

درمان

ضایعات لکوپلاکی مودار دهان عموماً بدون علامت و خوش خیم هستند. اکثر مردم به درمان خاصی برای لکوپلاکی مودار دهان نیاز ندارند. درعوض، مدیریت عفونت زمینه‌ای ایدز با درمان ضد رتروویروسی (ART) و تقویت عملکرد ایمنی به پاکسازی و جلوگیری از شعله‌ور شدن در آینده کمک می‌کند.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است راه‌هایی را برای بهبود راحتی، بازگرداندن ظاهر زیبایی زبان و به حداقل رساندن چین‌های پلاک‌هایی که ممکن است سایر عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی رخ دهد، پیشنهاد دهد.

ممکن است داروهای موضعی، داروهای ضد ویروسی خوراکی مانند زوویراکس (آسیکلوویر) یا والترکس (والاسیکلوویر) یا حتی برداشتن جراحی توصیه شود (منبع مطلب).متأسفانه، بدون بهبود سیستم ایمنی از طریق درمان ضد رتروویروسی، احتمال عود مشکلات زیادی وجود دارد.

تبخال دهان

تبخال اطراف دهان در اثر تبخال دهان ایجاد می شود. با این حال، این ضایعات همچنین می توانند در داخل دهان، روی لثه ها، روی سقف دهان، در داخل گونه ها و روی زبان ظاهر شوند.

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) مسئول تبخال دهان است. به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. افراد اغلب در دوران کودکی به HSV-1 مبتلا می شوند و تا آخر عمر با آنها باقی می ماند. در ایالات متحده، حدود ۵۰ درصد از افراد ۱۴ تا ۴۹ ساله برای ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ مثبت هستند (منبع مطلب).

علائم معمولاً در مراحل زیر رخ می دهد (منبع مطلب):

 • شیوع با یک پرودروم (علائم یک ضایعه در حال توسعه) شروع می شود که باعث سوزش، سوزن سوزن شدن یا خارش در اطراف دهان می شود.
 • بلافاصله پس از آن، تاول یا تاول دردناک و پر از مایع تشکیل می شود.
 • تاول ها در نهایت باز می شوند و مایع داخل آن نشت می کند.
 • تاول ها پوسته می شوند و چهار تا شش روز بعد بهبود می یابند.

درمان

تبخال دهان به مدت ۵ تا ۱۰ روز با داروهای ضد ویروسی خوراکی مانند موارد زیر درمان می شود.

 • والترکس (والاسیکلوویر)
 • فامویر (فامسیکلوویر)
 • زوویراکس (آسیکلوویر)

پزشکان ممکن است مصرف دارو را هر روز توصیه کنند، حتی زمانی که شیوع بیماری را تجربه نمی کنید (به نام درمان سرکوبگر مزمن). درمان سرکوب‌کننده مزمن برای افرادی که دچار عفونت‌های مکرر هستند و پس از درمان دوباره عود می‌کنند، مفید است. این دارو با همان داروهای خوراکی ضد ویروسی همراه است.

هایپرپیگمانتاسیون

هیپرپیگمانتاسیون ملانین دهان زمانی را توصیف می کند که بافت های دهان تیره تر به نظر می رسند. در افرادی که رنگ پوست تیره‌تر دارند، بیشتر دیده می‌شود. ویژگی هایپرپیگمانتاسیون دهان در افراد ایدز مثبت عبارتند از (منبع مطلب):

 • لکه های تیره تر در داخل گونه ها اما ممکن است روی زبان نیز باشد
 • تیره شدن که از قهوه ای روشن تا سیاه متغیر است
 • تکه یا چند تکه تیره شدن

هیپرپیگمانتاسیون دهان مرتبط با ایدز می تواند ناشی از خود عفونت ایدز یا داروهای مورد استفاده برای درمان ایدز مانند زیدوودین باشد. هایپرپیگمانتاسیون یا در عرض دو سال پس از ابتلا به ایدز یا در عرض چند ماه پس از شروع مصرف زیدوودین ایجاد می شود (منبع مطلب).

درمان

هیپرپیگمانتاسیون دهان مرتبط با ایدز بدون علامت است و نیازی به درمان خاصی ندارد (منبع مطلب). با این حال، مطمئن شوید که در مورد مناطق تیره داخل دهان با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا این علائم نشان‌دهنده وضعیت متفاوتی است که می‌توان آن را جداگانه درمان کرد.

زگیل های دهان

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مسئول ایجاد زگیل های دهانی است. ویروس پاپیلومای انسانی یک ویروس مقاربتی است، اگرچه شواهدی مبنی بر انتقال غیرجنسی مانند بوسیدن یا از مادر به نوزاد در حین زایمان وجود دارد (منبع مطلب).

افراد مبتلا به ایدز مثبت در معرض خطر بیشتری برای عفونت ویروس پاپیلومای انسانی هستند. زگیل های دهانی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی می توانند به رنگ صورتی روشن، سفید یا خاکستری باشند و از نظر ظاهری شبیه گل کلم باشند.

درمان

زگیل های دهان خوش خیم هستند. آنها ممکن است با موارد زیرحذف شوند (منبع مطلب):

 • کرایوتراپی (انجماد زگیل، معمولاً با نیتروژن مایع)
 • جراحی الکتریکی (برداشتن با استفاده از پروب الکتریکی ولتاژ پایین)
 • لیزر درمانی
 • درمان موضعی با اسید تری کلرواستیک
 • عمل جراحی

مراقبت های پیشگیرانه از دهان

محافظت از خود در برابر عفونت ها همیشه عملی نیست. درمان ایدز با درمان ضد رتروویروسی و بازیابی عملکرد سیستم ایمنی برای سلامت کلی شما ضروری است. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از این نکات بسیار مهم است:

 • حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • سیگار نکشید و از محصولات تنباکو استفاده نکنید. سیگار کشیدن به سلامت دهان و دندان آسیب می رساند و به طور خاص خطر ابتلا به لکوپلاکی مودار دهان و ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش می دهد (منبع مطلب).
 • مصرف الکل را قطع و محدود کنید.
 • هر بار که از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای جلوگیری از برفک دهان استفاده می شود، دهان خود را بشویید. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی را می توان در داروهای استنشاقی که برای درمان آسم یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) استفاده می شود، یافت (منبع مطلب).
 • برای تمیز کردن و معاینات پیشگیرانه حداقل دو بار در سال قرار ملاقات با دندانپزشک را تنظیم کنید.

داروها و شرایط پزشکی مختلف می توانند باعث خشکی دهان شوند و خطر عفونت و پوسیدگی دندان را افزایش دهند. نوشیدن آب یا نوشیدنی های بدون قند، مکیدن آب نبات سفت بدون قند، یا جویدن آدامس بدون قند ممکن است کمک کننده باشد.

یک محصول بزاق مصنوعی نیز می تواند به مرطوب نگه داشتن دهان کمک کند. اگر به دلیل تغییر دارو دچار خشکی دهان هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

کلام پایانی

 • ایدز می‌تواند چندین بیماری ایجاد کند که بر زبان تأثیر می‌گذارد، از جمله برفک دهان، تبخال، زگیل و غیره. برخی از بیماری ها بدون علامت هستند و نیازی به درمان ندارند، در حالی که برخی دیگر به دارو یا روش هایی برای رفع نیاز دارند.
 • حتماً زبان و دهان خود را برای تغییرات به طور منظم کنترل کنید و هرگونه مشکل را به پزشک خود گزارش دهید. آگاه نگه داشتن پزشک خود و رعایت بهداشت دهان و دندان به حفظ سلامتی شما کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید