خانه » بیماری ها » تفاوت آسم ائوزینوفیلیک با سایر انواع آسم چیست؟

تفاوت آسم ائوزینوفیلیک با سایر انواع آسم چیست؟

حدود ۵۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به آسم ممکن است به شکل خاصی از این بیماری به نام آسم ائوزینوفیلیک مبتلا شوند. مشخصه این نوع خاص آسم افزایش حضور ائوزینوفیل ها، نوعی گلبول سفید، در مجاری هوایی و ریه ها است. حدود ۲۵ میلیون نفر در ایالات متحده در حال حاضر با آسم زندگی می کنند، یک بیماری مزمن ریوی ناشی از التهاب در راه های هوایی، که اغلب منجر به مشکلات تنفسی می شود (منبع مطلب).

اگر چه علائم آسم می تواند به طور قابل توجهی در بین افراد متفاوت باشد، از خفیف تا شدید، افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک اغلب علائم شدیدتری را تجربه می کنند که کنترل آنها سخت تر است. ائوزینوفیل‌ها که معمولاً در محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها نقش دارند، می‌توانند بیش از حد فعال شوند و پاسخ سیستم ایمنی را تحریک کنند که منجر به افزایش التهاب می‌شود. در نتیجه، ریه ها و راه های هوایی ممکن است متورم شوند و مشکلات تنفسی را تشدید کنند.

در این مقاله جامع، قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سؤالات مرتبط با آسم ائوزینوفیلیک بپردازیم و ویژگی‌های متمایز آن و روش‌های درمانی موجود را روشن کنیم. با پرداختن به این موضوع پیچیده، امیدواریم درک واضح تری از آسم ائوزینوفیلیک به شما ارائه دهیم و به شما قدرت دهیم تا تصمیمات آگاهانه ای در مورد مدیریت موثر این بیماری بگیرید.

آسم ائوزینوفیلیک چه تفاوتی با آسم معمولی دارد؟

آسم را نباید به عنوان یک بیماری منحصر به فرد تلقی کرد، بلکه باید به عنوان مجموعه ای از بیماری ها که در علل و واکنش آنها به رویکردهای مختلف درمانی متفاوت است، تلقی شود. در میان طیف وسیعی از انواع آسم، یکی از این گونه ها آسم ائوزینوفیلیک شناخته می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که آسم ائوزینوفیلیک در مقایسه با سایر انواع آسم در بین بزرگسالان شایع تر است. به طور معمول، افراد در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی شروع به تجربه آسم ائوزینوفیلیک می کنند (منبع مطلب).

مدیریت این شکل از شرایط به طور کلی نسبت به همتایان خود چالش برانگیزتر است و ممکن است به داروهای خاصی مانند کورتیکواستروئیدها که معمولاً در درمان آسم استفاده می شوند، پاسخ مؤثری نداشته باشد.

در نتیجه، افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک ممکن است در مقایسه با افراد مبتلا به آسم غیر ائوزینوفیلیک با احتمال بیشتری برای ایجاد علائم شدید روبرو شوند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، نشان داد که افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک نسبت به افراد مبتلا به سایر اشکال آسم، عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این، از آنجایی که سطوح بالایی از ائوزینوفیل ها را می توان در سراسر راه های هوایی مشاهده کرد، می تواند منجر به عوارض دیگری شود. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک ممکن است بیشتر به سایر بیماری های راه هوایی مبتلا شوند، از جمله (منبع مطلب):

توجه به این نکته مهم است که آسم ائوزینوفیلیک می تواند با اشکال دیگر، یعنی آسم آلرژیک همپوشانی داشته باشد.

آسم ائوزینوفیلیک و آلرژیک توسط بسیاری از مکانیسم های التهابی یکسان ایجاد می شود، اما آسم آلرژیک با قرار گرفتن در معرض یک آلرژن خاص مانند شوره حیوانات خانگی یا کنه های گرد و غبار ایجاد می شود. مطالعات تخمین می زند که تا سه چهارم افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک نیز آسم آلرژیک دارند.

چگونه می توان فهمید که آسم ائوزینوفیلیک است؟

برخی از ویژگی های آسم شما، مانند شروع در بزرگسالی یا وجود سایر بیماری های راه هوایی، ممکن است پزشک شما را به آسم ائوزینوفیلیک مشکوک کند. تشخیص با نشان دادن سطوح بالای ائوزینوفیل تایید می شود. این را می توان با شمارش سلول ها در یکی از موارد زیر انجام داد:

 • خون
 • خلط
 • بافت های راه هوایی

آسم ائوزینوفیلیک معمولاً از طریق بررسی نمونه خون تشخیص داده می شود. با این حال، برای ارزیابی دقیق تر از سطوح ائوزینوفیلی (تعداد افزایش یافته نوع خاصی از گلبول های سفید خون به نام ائوزینوفیل)، نمونه های خلط ترجیح داده می شوند. با این حال، گرفتن نمونه خلط می تواند چالش برانگیز باشد، مگر اینکه به طور فعال سرفه و تولید مخاط را تجربه کنید.

برای جمع آوری بافت های راه هوایی برای تجزیه و تحلیل بیشتر، بیوپسی ریه ضروری است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این روش به دلیل ماهیت تهاجمی آن معمولاً در طب معمولی انجام نمی شود و برای موارد تخصصی تر اختصاص دارد.

علاوه بر این روش‌های تشخیصی، آزمایش‌های دیگری مانند آزمایش خون و تست‌های عملکرد ریه ممکن است برای حمایت از تشخیص و تشخیص سایر انواع آسم که ممکن است در بروز علائم نقش داشته باشند، استفاده شود.

شایان ذکر است که این ارزیابی ها برای اطمینان از تشخیص دقیق و شناسایی نوع خاصی از آسم انجام می شود، زیرا اشکال مختلف آسم نیازمند رویکردهای درمانی متفاوتی است.

آیا می توان بدون ائوزینوفیلی آسم داشت؟

آسم ائوزینوفیلیک، در میان طیف متنوعی از انواع آسم، به عنوان یک طبقه بندی متمایز است. اشکال متعدد دیگری بدون توجه به وجود ائوزینوفیلی می تواند در افراد ظاهر شود.

هنگامی که صحبت از تعیین شیوع ائوزینوفیلی در آسم می شود، برآوردها به طور قابل توجهی متفاوت است و فراوانی دقیق آسم ائوزینوفیلیک نامشخص است. طبق یک مطالعه تحقیقاتی خاص، تقریباً ۵ درصد از بزرگسالان مبتلا به آسم، ائوزینوفیلی را نشان می دهند (منبع مطلب). با این حال، کارشناسان نظرات متفاوتی دارند و برخی معتقدند که تا پنجاه درصد از همه موارد آسم در دسته ائوزینوفیلیک قرار دارند.

آیا آسم ائوزینوفیلیک بدتر می شود؟

با توجه به وجود آسم ائوزینوفیلیک، که نوعی آسم است که با سطح بالایی از نوع خاصی از گلبول های سفید خون به نام ائوزینوفیل مشخص می شود، شانس بیشتری برای تجربه بیماری شدیدتر وجود دارد. متأسفانه، این شکل خاص از آسم همیشه به درمان‌های خاص آسم پاسخ مؤثری نمی‌دهد و مدیریت و کنترل صحیح علائم را دشوار می‌کند.

التهاب مداوم و کنترل نشده ناشی از آسم ائوزینوفیلیک می تواند اثرات مضری بر بافت های ظریف راه های هوایی و ریه ها داشته باشد. این التهاب مداوم می تواند به تدریج به این ساختارهای حیاتی آسیب برساند، که متعاقباً می تواند علائم معمول تجربه شده توسط مبتلایان به آسم را بدتر کند. در واقع، این التهاب مزمن به طور بالقوه می تواند منجر به عوارض شدید، از جمله حملات آسم شود که می تواند فوق العاده ناراحت کننده و تهدید کننده زندگی باشد.

به منظور کاهش این خطرات، افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک ممکن است نیاز به مراجعه مکرر به بخش اورژانس یا حتی اقامت طولانی مدت در بیمارستان داشته باشند. این اقدامات در مواردی که علائم غیرقابل کنترل می شود و سلامت تنفسی فرد را تهدید می کند ضروری است.

آسیب ریه و مشکلات تنفسی نیز می تواند منجر به انواع دیگر عوارض شود، از جمله:

افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک باید از نزدیک با تیم های مراقبت بهداشتی خود همکاری کنند تا اطمینان حاصل کنند که علائم آنها به طور مطلوب کنترل می شود و از داروهای مناسب برای جلوگیری از عوارض جدی بیماری خود استفاده می کنند.

تفاوت بین درمان آسم ائوزینوفیلیک و غیر ائوزینوفیلیک چیست؟

درمان آسم ائوزینوفیلیک و غیر ائوزینوفیلیک معمولاً به همین ترتیب آغاز می شود. برای افراد مبتلا به هر دو نوع آسم معمولاً دو نوع دارو برای کمک به مدیریت علائم تجویز می شود:

 • یک داروی کنترل کننده که برای کمک به جلوگیری از تورم راه هوایی و حملات آسم به مدت طولانی مصرف می شود
 • یک داروی تسکین دهنده سریع، که در صورت نیاز برای تسکین علائم آسم هنگام بروز آنها مصرف می شود

برای بسیاری از افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک، داروهای کنترل کننده استاندارد به خودی خود خوب کار نمی کنند. علائم آنها ممکن است کنترل نشده باقی بمانند و ممکن است نیاز داشته باشند از داروهای تسکین دهنده خود بیشتر از حد مطلوب استفاده کنند.

در این موارد، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است در مورد شروع یک داروی اضافی به نام درمان بیولوژیک صحبت کنند. داروهای بیولوژیکی که برای درمان آسم ائوزینوفیلیک استفاده می‌شوند، سطح و اثرات ائوزینوفیل‌ها را در راه‌های هوایی کاهش می‌دهند تا التهاب را کاهش دهند. انواع بیولوژیک برای درمان آسم ائوزینوفیلیک موجود است، از جمله:

 • بنرالیزوماب (فاسنرا)
 • دوپیلوماب (دوپیکسنت)
 • مپولیزومب
 • اومالیزوماب (Xolair)
 • رسلیزوماب (Cinqair)
 • tezepelumab (Tezpire)

در میان این بیولوژیک ها، امالیزوماب ممکن است در برخی از افراد مبتلا به آسم ائوزینوفیلیک بر اساس مکانیسم اثر آن مؤثر نباشد.

قبل از شروع درمان بیولوژیکی، تیم مراقبت های بهداشتی شما عوامل مختلفی از جمله سن، علائم آسم و شدت آن و سایر شرایطی که ممکن است وجود داشته باشد را در نظر خواهند گرفت.

کلام پایانی

 • آسم ائوزینوفیلیک نوع خاصی از آسم است که می‌تواند برای یافتن درمان موثر چالش‌هایی ایجاد کند که به طور بالقوه منجر به عواقب شدید می‌شود. این شکل از آسم با وجود ائوزینوفیل ها، نوعی گلبول سفید، مشخص می شود که منجر به التهاب در راه های هوایی می شود و به مشکلات تنفسی کمک می کند.
 • اگر تشخیص آسم ائوزینوفیلیک دریافت کرده اید یا مشکوک هستید که علائم شما با این نوع آسم مطابقت دارد، جستجوی راهنمایی از یک متخصص در شرایط تنفسی می تواند بسیار مفید باشد. آن‌ها می‌توانند بینش‌های ارزشمندی در مورد تشخیص به شما ارائه دهند و به شما در تعیین مناسب‌ترین گزینه درمانی متناسب با نیازها و شرایط خاص شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید