خانه » بیماری ها » تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی چیست؟

تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی چیست؟

اصطلاحات “سکته قلبی” و “ایست قلبی” اغلب اشتباه گرفته می شوند. اما آنها یکسان نیستند. حمله قلبی زمانی است که رگ خونی تامین کننده قلب مسدود می شود و منجر به مرگ بخشی از عضله قلب می شود. ایست قلبی زمانی است که قلب به طور ناگهانی پمپاژ خود را متوقف می کند. ایست قلبی معمولاً به دلیل آریتمی ناگهانی قلب ایجاد می شود. حمله قلبی و آسیب ناشی از آن می تواند منجر به ایست قلبی شود.

پس از مرگ ناگهانی یک فرد مشهور، در گزارش های خبری شنیده می شود که مرگ ناشی از حمله قلبی یا ایست قلبی بوده است. این اصطلاحات اغلب به جای هم توسط خبرنگاران استفاده می شود. برخی از یک اصطلاح استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر از عبارت دیگر به گونه ای استفاده می کنند که انگار همان چیزی را نشان می دهند.

با این حال، حمله قلبی و ایست قلبی چیزهای مختلفی هستند که اغلب پیامدهای کاملاً متفاوتی برای کسانی که تحت تأثیر قرار می‌دهند (در صورت زنده ماندن از رویداد)، و همچنین برای اعضای خانواده دارند.

سکته قلبی چیست؟

حمله قلبی اصطلاح رایج برای انفارکتوس میوکارد (MI) است. انفارکتوس میوکارد زمانی اتفاق می‌افتد که یک سرخرگ کرونر ، یکی از شریان‌هایی که خون را به عضله قلب می‌رساند، به طور ناگهانی مسدود می‌شود. انسداد ناگهانی بخشی از ماهیچه قلب را از جریان خون حیاتی آن محروم می کند و عضله می میرد. بنابراین، حمله قلبی مرگ بخشی از عضله قلب است.

انسداد ناگهانی شریان کرونری معمولاً به دلیل پارگی پلاک در شریان ایجاد می شود. پارگی پلاک می تواند شرایط بالینی مختلفی را ایجاد کند، از جمله حملات قلبی و آنژین ناپایدار ، که تحت نام سندرم حاد کرونری (ACS) در کنار هم قرار می گیرند .

همه اشکال سندرم حاد کرونری فوریت های پزشکی هستند و معمولاً باید با داروها، آنژیوپلاستی و استنت گذاری یا جراحی برای بازگرداندن جریان خون طبیعی از طریق شریان مسدود شده درمان شوند. اگر بتوان جریان خون را ظرف چند ساعت بازیابی کرد، آسیب دائمی به عضله قلب معمولاً به حداقل می رسد. به همین دلیل دانستن چگونگی زنده ماندن از حمله قلبی بسیار مهم است.

یکی از عوامل خطر مهم حمله قلبی سابقه خانوادگی شماست. اگر یکی از بستگان نزدیک حمله قلبی داشته باشد، به خصوص در سنین پایین، خطر ابتلا به بیماری زودرس عروق کرونر (CAD) نیز ممکن است به میزان قابل توجهی افزایش یابد. در این مورد، به ویژه مهم است که از هر فرصتی برای کاهش ریسک خود برای بیماری عروق کرونر استفاده کنید (منبع مطلب).

ایست قلبی چیست؟

در مقابل، ایست قلبی معمولاً ناشی از یک آریتمی ناگهانی قلب به نام فیبریلاسیون بطنی است . در فیبریلاسیون بطنی، سیگنال های الکتریکی درون قلب به طور ناگهانی کاملاً آشفته می شوند. از آنجایی که این سیگنال های الکتریکی زمان و سازماندهی ضربان قلب را کنترل می کنند، هنگامی که این سیگنال ها به هرج و مرج کامل تبدیل می شوند، قلب ناگهان از تپش باز می ایستد. یعنی وارد «ایست قلبی» می شود. شایع ترین پیامد ایست قلبی مرگ ناگهانی است.

درمان ایست قلبی شروع فوری احیای قلبی ریوی (CPR) برای حمایت از گردش خون قربانی، و در اسرع وقت، وارد کردن یک شوک الکتریکی بزرگ به قلب با وسیله ای به نام دفیبریلاتور است. شوک بزرگ به سیگنال الکتریکی قلب اجازه می دهد تا خود را دوباره سازماندهی کند و قلب دوباره شروع به تپش کند.

متأسفانه، از آنجا که مرگ در عرض چند دقیقه پس از ایست قلبی اتفاق می‌افتد مگر اینکه کمک در دسترس باشد، اکثریت بزرگی از افرادی که دچار ایست قلبی می‌شوند با موفقیت احیا نمی‌شوند.

ایست قلبی در افرادی که انواع مختلفی از بیماری های زمینه ای قلبی دارند بسیار شایع تر است – معمولاً حمله قلبی قبلی یا هر شرایطی که باعث نارسایی قلبی می شود . در حقیقت، خطر مرگ ناگهانی در افراد مبتلا به بیماری قلبی زمینه ای به میزان قابل توجهی افزایش می یابد که بسیاری از آنها باید برای قرار دادن یک دفیبریلاتور قابل کاشت در نظر گرفته شوند ، دستگاهی که به طور خودکار افرادی را که دچار ایست قلبی می شوند، احیا می کند (منبع مطلب).

سایر علل ایست قلبی شامل برخی از ناهنجاری های ارثی قلبی است که خطر فیبریلاسیون بطنی را افزایش می دهد (شایع ترین آنها کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک است ) و استفاده از داروهای غیرقانونی مختلف (به ویژه کوکائین).

علائم هشدار دهنده ایست قلبی در مقابل حمله قلبی

علائم هشدار دهنده حمله قلبی عبارتند از (منبع مطلب):

  • ناراحتی قفسه سینه در مرکز قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می کشد. این ناراحتی را می توان به صورت فشار، فشردن، احساس پُر بودن یا درد توصیف کرد. ممکن است خفیف شروع شود و از بین برود، سپس برگردد.
  • درد یا ناراحتی در قسمت بالایی بدن، به ویژه در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده. زنان بیشتر از مردان دچار کمردرد یا فک می شوند.
  • تنگی نفس، که ممکن است با یا بدون ناراحتی قفسه سینه رخ دهد.
  • علائم دیگر عبارتند ازعرق سرد، حالت تهوع یا سبکی سر. زنان بیشتر از مردان دچار تنگی نفس، حالت تهوع یا استفراغ می شوند.

از سوی دیگر، ایست قلبی به طور ناگهانی اتفاق می افتد و اغلب بدون هشدار قبلی رخ می دهد. اولین علامت ایست قلبی ممکن است از دست دادن هوشیاری (غش کردن) و/یا از دست دادن نبض باشد.

برخی از افراد اندکی قبل از وقوع ایست قلبی علائم هشدار دهنده را تجربه می کنند، مانند (منبع مطلب):

کلام پایانی

اگر یکی از بستگان نزدیک به طور ناگهانی فوت کرده است، مهم است که شما و اعضای خانواده تان سعی کنید علت دقیق مرگ را بفهمید. این علت مرگ ممکن است بر روی نمایه خطر قلبی عروقی شما و عزیزانتان تأثیر بگذارد.

توجه داشته باشید که حتی پزشکان ممکن است پس از مرگ ناگهانی شخصی، از اصطلاحات “سکته قلبی” و “ایست قلبی” به صورت آزاد استفاده کنند. اگر چنین رویدادی خانواده شما را تحت تأثیر قرار داده است، باید تا آنجا که می توانید اطلاعات بیشتری در مورد علت آن به دست آورید و اصرار کنید که پزشک دقیقاً در مورد آنچه واقعاً اتفاق افتاده است با شما صحبت کند.

سوالات متداول

۱. آیا استرس باعث ایست قلبی می شود؟

استرس می تواند باعث افزایش فشار خون، التهاب و سطح کلسترول شود. با گذشت زمان، این عوامل خطر احتمال حمله قلبی و متعاقباً ایست قلبی را افزایش می دهند. اضطراب یا استرس شدید همچنین می تواند باعث ریتم غیر طبیعی قلب و ترشح هورمون های استرس (مانند آدرنالین) شود که خطر ایست قلبی را افزایش می دهد (منبع مطلب).

۲. چگونه می توان از ایست قلبی جلوگیری کرد؟

متأسفانه، ممکن است نتوانید از ایست قلبی جلوگیری کنید. می‌توانید با ترک سیگار (اگر سیگار می‌کشید) و غربالگری منظم برای بیماری‌های قلبی، به خصوص اگر سابقه خانوادگی آنها را داشته باشید، خطر خود را کاهش دهید. اگر قبلاً نارسایی قلبی را تجربه کرده اید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا دفیبریلاتور کاردیوورتر قابل کاشت برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید (منبع مطلب).

۳. آیا ایست قلبی هنگام خواب اتفاق می افتد؟

بله، ایست قلبی در هر زمانی ممکن است رخ دهد. ایست قلبی ممکن است در ساعات شب بیشتر باشد، زیرا ضربان قلب در حالت استراحت کاهش می یابد. یک مطالعه نشان داد که احتمال مرگ ناگهانی قلبی در هنگام خواب زنان بیشتر از مردان است (منبع مطلب).

۴. بیشتر حملات قلبی در چه سنی اتفاق می افتد؟

در ایالات متحده، میانگین سن اولین حمله قلبی در مردان ۶۵ سال است، در حالی که میانگین سنی اولین حمله قلبی در زنان ۷۲ سال است.

دیدگاهتان را بنویسید