خانه » تغذیه » فواید زنجبیل برای سلامتی و حقایق تغذیه ای آن

فواید زنجبیل برای سلامتی و حقایق تغذیه ای آن

در بشقاب سوشی شما، در چند نوع چای سبز ، و در غذاهای ایرانی و هندی مورد علاقه شما، زنجبیل یکی از مغذی ترین و خوشمزه ترین ادویه های موجود در بازار است. این گیاه متعلق به خانواده Zingiberaceae است ، گیاهی گلدار که منشأ آن در جنوب شرقی آسیا است.

ما ریزوم را می خوریم که قسمت زیرزمینی ساقه است که معمولاً ریشه زنجبیل یا به طور ساده زنجبیل نامیده می شود. زنجبیل ارتباط نزدیکی با زردچوبه ، هل و گلنگال دارد و معمولاً با هم در دستور غذاها استفاده می شود.

زنجبیل دارای چندین فواید سلامتی است و خواص دارویی قدرتمندی دارد. این بیشتر برای کاهش حالت تهوع شناخته شده است، اما ویژگی های ضد التهابی نیز دارد. زنجبیل همچنین می تواند به کاهش درد ناشی از آرترو  و پیشگیری از سرطان کمک کند. در اینجا چیزی است که باید در مورد زنجبیل بدانید.

حقایق تغذیه زنجبیل

اطلاعات تغذیه برای پنج برش (۱۱ گرم) زنجبیل توسط وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا (USDA) ارائه شده است (منبع مطلب).

  • کالری : ۹
  • چربی : ۰ گرم
  • سدیم : ۱.۴ میلی گرم
  • کربوهیدرات : ۲ گرم
  • فیبر : ۰.۲ گرم
  • شکر : ۰.۲ گرم
  • پروتئین : ۰.۲ گرم
  • منیزیم : ۴.۷ میلی گرم
  • پتاسیم : ۴۵.۶ میلی گرم

کربوهیدرات ها

در پنج برش زنجبیل ۲ گرم کربوهیدرات وجود دارد. زنجبیل همچنین حاوی مقدار ناچیزی فیبر و قند است.

زنجبیل نیز به عنوان یک غذای کم گلیسمی در نظر گرفته می شود. افراد مبتلا به دیابت و کسانی که باید مراقب قند خون خود باشند می توانند زنجبیل را بدون نگرانی در مورد محتوای کربوهیدرات مصرف کنند.

چربی ها

زنجبیل حاوی صفر گرم چربی است.

پروتئین

زنجبیل حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین نیست. حتماً سایر غذاهای پر پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

ویتامین ها و مواد معدنی

در حالی که زنجبیل منبع قابل توجهی از بسیاری از ریزمغذی ها نیست، اما حاوی مقداری منیزیم و پتاسیم است.

کالری

زنجبیل با ۹ کالری در هر پنج برش منبع کالری قابل توجهی نیست. بیشتر کالری موجود در زنجبیل از کربوهیدرات ها به دست می آید.

فواید زنجبیل برای سلامتی

زنجبیل شیرین، تند و زنجبیل یک ادویه فوق العاده برای افزودن به انواع غذاهاست. چه از زنجبیل تازه، آسیاب شده یا ترشی استفاده کنید، طعم سوپ، سیب زمینی سرخ شده و حتی اسموتی ها و دسرها را بیشتر خواهید کرد.

زنجبیل همچنین سرشار از فواید تغذیه ای و سلامتی است. تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند، دارای خواص ضد سرطانی است و التهاب را کاهش می دهد. در اینجا نگاهی دقیق تر به برخی از مزایای بالقوه زنجبیل برای سلامتی آورده شده است.

۱. ممکن است حالت تهوع را برطرف کند

زنجبیل به دلیل جینجرول، ترکیب اصلی مبارزه با بیماری، در بسیاری از محیط‌های طب سنتی و جایگزین استفاده شده است. جینجرول مسئول عطر و طعم منحصر به فرد زنجبیل و همچنین اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن است.

به نظر می رسد عمدتاً جینجرول در مبارزه با حالت تهوع بسیار مؤثر است. برای افرادی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به‌ویژه شیمی‌درمانی، استفاده می‌شود و برای زنان باردار که حالت تهوع صبحگاهی را تجربه می‌کنند، مفید است (منبع مطلب).

در یک بررسی که شامل ۱۲۷۸ زن باردار بود، محققان دریافتند که مصرف ۱.۱ تا ۱.۵ گرم زنجبیل علائم تهوع صبحگاهی را تا حد زیادی کاهش می دهد. در حالی که زنجبیل برای بارداری بی خطر در نظر گرفته می شود، قبل از افزودن مقادیر زیاد، با یک پزشک صحبت کنید (منبع مطلب).

۲. ممکن است درد آرتروز را کاهش دهد

استئوآرتریت باعث تخریب مفاصل می شود که منجر به درد، التهاب و سفتی مفاصل می شود. در یک مطالعه، به افراد مبتلا به استئوآرتریت در زانو ۵۰۰ میلی گرم تا ۱ گرم زنجبیل به مدت ۳ تا ۱۲ هفته داده شد (منبع مطلب).

پس از این دوره، شرکت کنندگان کاهش درد و ناتوانی داشتند. قابل ذکر است که ۲۲ درصد از شرکت کنندگان در این مطالعه به دلیل عدم تحمل طعم زنجبیل ترک تحصیل کردند.

۳. ممکن است قند خون را کاهش دهد

تحقیقات جدیدتر شواهد قوی برای ارتباط بین مصرف زنجبیل و کاهش سطح قند خون ناشتا را نشان می دهد. در یک مطالعه با ۴۱ شرکت کننده مبتلا به دیابت، مصرف ۲ گرم پودر زنجبیل در روز منجر به کاهش ۱۲ درصدی سطح گلوکز خون ناشتا شد.

علاوه بر این، در طی یک دوره ۱۲ هفته ای، HgA1C شرکت کننده (که به طور متوسط ۳ ماه از سطح قند خون است) ۱۰٪ کاهش یافت (منبع مطلب).

۴. ممکن است درد قاعدگی را کاهش دهد

زنجبیل اغلب برای تسکین درد استفاده می شود و همچنین نشان داده شده است که درد و ناراحتی را در طول چرخه قاعدگی زنان بهبود می بخشد. یک مطالعه اثربخشی زنجبیل را در کاهش درد سیکل قاعدگی در ۱۶۸ زن بررسی کرد.

زنان به دو گروه دریافت کننده نوافن ، یک عامل ضد التهابی غیر استروئیدی، یا زنجبیل تقسیم شدند. شدت درد در هر دو گروه کاهش یافت و از نظر آماری تفاوت معنی‌داری بین گروه‌ها مشاهده نشد. این شواهد نشان می‌دهد که داروهای گیاهی طبیعی را می‌توان بر داروهای مصنوعی با نتایج مشابه بسته به ترجیح افراد استفاده کرد (منبع مطلب).

۵. ممکن است به پیشگیری از سرطان کمک کند

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد زنجبیل علاوه بر درمان کمکی برای درمان سرطان، ممکن است به پیشگیری از سرطان نیز کمک کند. این به جینجرول نسبت داده می شود، ترکیبی در زنجبیل تازه که خواص ضد سرطانی دارد (منبع مطلب).

در یک مطالعه، به افرادی که سطح خطر طبیعی سرطان روده بزرگ داشتند، ۲ گرم زنجبیل به مدت ۲۸ روز داده شد. در پایان ۲۸ روز، محققان دریافتند که شرکت کنندگان سطوح مولکول های سیگنالینگ پیش التهابی در روده بزرگ را کاهش دادند.

اگرچه این تحقیق امیدوارکننده است، اما باید مطالعات بیشتری در مورد توانایی های ضد سرطانی زنجبیل انجام شود.

۶. ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

تصور می شود که زنجبیل دارای اثراتی برای سلامت قلب از جمله تأثیر مثبت بر سطح کلسترول است. در یک مرور که به ۱۴ کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده با ۴۷۳ شرکت‌کننده نگاه کرد، مشخص شد افرادی که مکمل‌های زنجبیل را مصرف کرده‌اند، افزایش HDL (کلسترول خوب) بدون تأثیر بر LDL (کلسترول بد) داشتند (منبع مطلب).

ذکر این نکته ضروری است که در بسیاری از این مطالعات، دوز زنجبیل به دلیل طعم قوی آن ممکن است بالاتر از حد قابل تحمل باشد. نشان داده شده است که استفاده از زنجبیل به صورت پودر یا تازه در رژیم غذایی شما فوایدی دارد.

آلرژی به زنجبیل

آلرژی به زنجبیل نسبتاً نادر است اما ممکن است در التهاب پوست، قرمزی و بثورات ظاهر شود. زنجبیل همچنین ممکن است باعث سوزش سر دل یا سوزش معده شود. اگر فکر می کنید به زنجبیل حساسیت دارید، با یک پزشک صحبت کنید.

انواع زنجبیل

زنجبیل در اشکال و انواع مختلفی در خواربار فروشی یافت می شود. ریشه زنجبیل چاق و چوب پنبه مانند را در بخش محصولات پیدا خواهید کرد. هنگامی که پوست زبر بیرونی را جدا کردید، داخل آن را می‌توان خرد یا برش داد و به سس‌های طعم‌دار، سرخ‌کرده‌ها، سوپ‌ها و اسموتی‌ها اضافه کرد تا طعم تند بیشتری داشته باشد.

زنجبیل آسیاب شده در هر ادویه فروشی یافت می شود و می توان آن را به جای زنجبیل تازه استفاده کرد – فقط کمتر از آن استفاده کنید. در همین حال، ترشی زنجبیل همان چیزی است که معمولا با سوشی سرو می شود. این به عنوان یک پاک کننده کام عمل می کند و همچنین برای سرخ کردنی ها یا تاکو عالی است.

دیدگاهتان را بنویسید