خانه » بیماری ها » بهترین درمان های خانگی طبیعی برای عفونت سینوسی چیست؟

بهترین درمان های خانگی طبیعی برای عفونت سینوسی چیست؟

عفونت های سینوسی، که به عنوان سینوزیت نیز شناخته می شوند، معمولاً در خانه با انواع درمان ها قابل درمان هستند. اینها ممکن است شامل شستشوی بینی، هیدراته ماندن، استراحت، استفاده از بخار درمانی، مصرف یک رژیم غذایی سالم و مصرف داروهای بدون نسخه باشد. این درمان ها می توانند به کاهش علائم سینوزیت و بهبودی کمک کنند.

با این حال، اگر سینوزیت شما بدتر شود و به یک عفونت باکتریایی تبدیل شود، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

این مقاله موثرترین درمان‌های خانگی برای عفونت‌های سینوسی را با تمرکز بر کاهش درد و التهاب بررسی می‌کند.

مجاری بینی خود را بشویید

شستشوی مجرای بینی می تواند با شل کردن مخاط غلیظ به عفونت سینوسی کمک کند تا راحت تر از بین برود. شما می توانید سینوس ها را به روش های مختلفی شستشو دهید، از جمله:

 • دیگ نتی (وسیله ای شبیه قوری که برای شستشوی مجرای بینی با آب نمک استفاده می کنید)
 • سرنگ ها
 • بطری های فشاری

تا زمانی که این دستگاه ها تمیز نگه داشته شوند و طبق دستورالعمل استفاده شوند، معمولاً ایمن هستند. با این حال، اقدامات احتیاطی خاصی وجود دارد که باید در نظر داشت:

 • فقط از آب مقطر یا استریل استفاده کنید. آب لوله کشی می تواند محل تجمع باکتری باشد.
 • طبق دستور از دستگاه استفاده کنید. اکثر دستگاه‌ها از آب نمک استفاده می‌کنند یا به آن نیاز دارند، که کمتر تحریک‌کننده است.
 • برچسب های بسته بندی دستگاه را بخوانید تا مطمئن شوید که برای کودکان ایمن و مناسب هستند.

در صورت شک، با یک پزشک یا داروساز صحبت کنید.

مایعات به مقدار زیاد بنوشید

هیدراته ماندن برای حفظ یک سیستم ایمنی سالم هنگام مقابله با هر گونه عفونت، از جمله عفونت سینوسی، مهم است. نوشیدن مایعات فراوان مانند آب، آب میوه و چای گیاهی می تواند به رقیق شدن مخاطی که مجرای بینی شما را مسدود می کند کمک کند.

با این حال، همه مایعات مفید نیستند.با این حال، اجتناب از انواع خاصی از مایعات مهم است. نوشیدنی های کافئین دار به عنوان یک ادرار آور عمل می کنند و باعث می شوند بدن شما نمک و آب را از طریق ادرار اضافی دفع کند که در صورت مصرف بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بدن شود. نوشیدن بیش از حد کافئین می تواند منجر به کم آبی بدن شود (منبع مطلب).

به طور مشابه، الکل می تواند با سرکوب ترشح وازوپرسین، هورمونی که به کلیه ها در حفظ مایعات کمک می کند، باعث کم آبی بدن شود. این می تواند منجر به افزایش ادرار و از دست دادن مایعات شود (منبع مطلب).

استراحت

هنگامی که احساس بیماری می کنید، استراحت کافی بسیار مهم است، زیرا سیستم ایمنی بدن برای عملکرد صحیح به خواب نیاز دارد. مطالعات نشان داده اند که خواب کافی می تواند به کاهش خطر عفونت و بهبود نتیجه عفونت کمک کند (منبع مطلب).

اگر عفونت سینوسی دارید، مهم است که تا حد امکان استراحت کنید. این ممکن است شامل چرت زدن، دراز کشیدن در طول روز و خواب اضافی در شب باشد.

بخور را امتحان کنید

استنشاق بخار می‌تواند برای عفونت‌های سینوسی عالی باشد زیرا رطوبت مخاط غلیظ را در مجرای بینی شما شل می‌کند. تحقیقات در مورد اثربخشی بخار برای احتقان سینوس قطعی نیست و هیچ فایده ای را برای بهبود عفونت های تنفسی پیدا نکرده است (منبع مطلب).

علیرغم عدم قطعیت تحقیقات در مورد اثربخشی آن، بسیاری از افراد ادعا می کنند که بخار احتقان را برای آنها تسکین می دهد.

روش انجام بخور

برای استفاده از این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. آب را با استفاده از کتری، قابلمه یا مایکروویو بجوشانید. آب جوشیده را به یک کاسه ضد حرارت منتقل کنید.
 2. کاسه را روی یک سطح ثابت مانند میز یا میز در یک منطقه امن قرار دهید.
 3. بنشینید یا بایستید و حوله ای را روی سر خود قرار دهید که تقریباً یک قدم از کاسه فاصله دارد.
 4. بخار را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استنشاق کنید تا احتقان را کاهش دهید و مراقب باشید با حفظ فاصله مناسب از بخار، خود را نسوزانید.
 5. به خاطر داشته باشید که استفاده از این روش برای کودکان توصیه نمی شود. در عوض، به آنها اجازه دهید در حین دوش بخار آب داغ در حمام نزدیک شما بنشینند تا تسکین پیدا کنند.

با دوری کافی از بخار و مراقبت شدید از ریختن آب بخار، از سوختگی بخار جلوگیری کنید.

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

وجود یک عنصر حیاتی به نام آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات بسیار زیاد است. این آنتی اکسیدان ها نقش اساسی در مبارزه با رادیکال های آزاد دارند که مولکول های ناپایداری هستند که می توانند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند عفونت های سینوسی را افزایش دهند. با انجام این کار، سیستم ایمنی شما را برای مبارزه موثر با بیماری ها آسان تر می کند.

برخی از میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان عبارتند از:

 • آووکادو
 • فلفل دلمه ای
 • کلم بروکلی
 • طالبی
 • هویج
 • گل کلم
 • سبزیجات
 • پرتقال
 • توت فرنگی
 • گوجه فرنگی
 • هندوانه
 • اسکواش زمستانی

غذاهای ضد باکتری طبیعی بیشتری اضافه کنید

برخی از غذاها دارای خواص ضد باکتریایی هستند که به تقویت توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که موارد زیر از رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند (منبع مطلب):

 • گیاهان و ادویه ها: سیر، پیاز، پونه کوهی، دارچین، میخک، رزماری، جعفری
 • سبزیجات: گل کلم، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم پیچ، شلغم، هویج، کرفس، جعفری، روتاباگا (نوعی شلغم است)
 • میوه ها: مرکبات، سیب، انگور، آلو، توت فرنگی
 • ترب کوهی
 • خردل
 • جو
 • ذرت خوشه ای

از یک رطوبت ساز (دستگاه بخور) استفاده کنید

مرطوب کننده ها با مرطوب نگه داشتن هوای داخل خانه کار می کنند. این امر به ویژه هنگامی که مبتلا به عفونت سینوسی هستید برای کمک به شل شدن مخاط غلیظ مهم است.

دستگاه های بخور سرد برای حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان ضروری هستند، به خصوص زمانی که با عفونت های سینوسی یا سایر مشکلات تنفسی سر و کار دارید. آنها رطوبت را به هوا اضافه می کنند تا به تجزیه مخاط غلیظ و بهبود تنفس کمک کنند.

با این حال، اگر به درستی نگهداری نشوند، می توانند خطراتی مانند تجمع باکتری ها یا کپک هایی که در هوا پخش می شوند، ایجاد کنند. برای جلوگیری از این امر، رطوبت ساز خود را به طور مرتب طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید و برای کاهش رسوبات معدنی از آب فیلتر شده استفاده کنید.

از طرف دیگر، بخارسازها (دستگاه های بخور گرم) با اضافه کردن رطوبت به هوا نیز کار می کنند اما به جای تولید بخار سرد،  بخار گرم تولید می کنند. در حالی که برای برخی از مصارف موثر است، دستگاه های بخور گرم می توانند به دلیل سوختگی های احتمالی، به ویژه در خانواده هایی که کودکان دارند، خطر بیشتری داشته باشند. در چنین مواردی، استفاده از یک دستگاه های بخور سرد ایمن تر خواهد بود.

کاهش درد با کمپرس گرم

استفاده از یک پارچه گرم و مرطوب روی چشم ها، بینی و پیشانی می تواند به کاهش فشار در مجرای بینی و سر کمک کند. (منبع مطلب)

برای انجام این کار، روی یک مبل یا تخت دراز بکشید و پارچه گرم را روی صورت خود قرار دهید. می توانید تا زمانی که راحت هستید در این وضعیت بمانید، که ممکن است حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه باشد، یا تا زمانی که پارچه خنک شود.

ویتامین C بیشتری مصرف کنید

ویتامین C، یک آنتی اکسیدان ضروری، سیستم ایمنی را تقویت می کند تا به مبارزه با عفونت های داخل بدن کمک کند. مکمل های حاوی ویتامین C ممکن است از عفونت های تنفسی و کلی بدن پیشگیری یا درمان کنند.

دوز مورد نیاز از ویتامین C برای پیشگیری از ایجاد بیماری، کمتر از دوز مورد نیاز برای درمان است زیرا عفونت ها باعث التهاب و افزایش تقاضا در بدن می شوند.

غذاهای غنی از ویتامین C مانند فلفل و توت فرنگی را می توان برای رفع نیازهای روزانه مصرف کرد و یا می توان آب پرتقال نوشید. اگر مصرف مکمل ویتامین C ترجیح داده می شود، توصیه می شود برای توصیه های دوز با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. حداکثر میزان ویتامین C  برای بزرگسالان ۲۰۰۰ میلی گرم است، در حالی که این مقدار بر اساس سن برای کودکان به طور قابل توجهی کمتر است  (منبع مطلب).

یوگا را امتحان کنید

یوگا اغلب به عنوان نوعی تسکین درد، از جمله برای سردرد، انجام می شود. با توجه به اینکه عفونت سینوسی می تواند باعث التهاب و سر درد شود، این حرکات ملایم ممکن است در کاهش درد و ناراحتی نیز مفید باشد.(منبع مطلب).

با این حال، مهم است که از حالت هایی که سر شما را پایین تر از بدن قرار می دهد اجتناب کنید، زیرا این امر می تواند باعث افزایش درد و فشار سر شود. در عوض، ژست های ایستاده را انتخاب کنید که به صورت یا سر شما فشار وارد نمی کند، مانند حالت ایستاده یا مار کبری.

اسپری ضد احتقان بینی بدون نیاز به نسخه

اسپری های ضد احتقان بینی داروهایی هستند که برای تسکین احتقان با اسپری مستقیم به سوراخ بینی استفاده می شوند. آنها با کاهش التهاب و پاکسازی مخاط از حفره های بینی عمل می کنند.

با این حال، استفاده از این اسپری های بینی با احتیاط ضروری است. توصیه می شود بیش از سه روز متوالی از آنها استفاده نکنید زیرا این کار ممکن است در صورت قطع مصرف منجر به احتقان برگشتی شود. این وضعیت می تواند منجر به گرفتگی طولانی مدت شود و به طور بالقوه به مجاری بینی آسیب برساند  (منبع مطلب).

سایر داروهای بدون نیاز به نسخه

علاوه بر اسپری های ضد احتقان بینی، سایر داروهای بدون نیاز به نسخه برای کمک به عفونت های سینوسی طراحی شده اند. این موارد عبارتند از:

 • ضد احتقان های دهان (سودافد)
 • آنتی هیستامین ها (کلاریتین، زیرتک، بنادریل)
 • مسکن‌هایی مانند موترین یا ادویل (ایبوپروفن)، تیلنول (استامینوفن) و آلو (ناپروکسن)

داروهای ضد احتقان خوراکی مانند اسپری های ضد احتقان بینی خطر احتقان برگشتی را دارند، به این معنی که در صورت استفاده طولانی مدت ممکن است باعث بدتر شدن یا بازگشت علائم شما شوند. آنتی هیستامین ها گزینه دیگری برای درمان مشکلات سینوسی هستند. با این حال، آنها تنها زمانی تسکین می دهند که آلرژی مسئول ایجاد سینوزیت باشد. مسکن ها می توانند به طور موثر فشار سینوسی و سردردهای مرتبط با این بیماری را کاهش دهند. بسیار مهم است که دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و برای اطمینان از نتایج ایمن و موثر از استفاده همزمان چند درمان اجتناب کنید.

درک محرک های شما

عفونت سینوسی زمانی رخ می دهد که سرماخوردگی، آلرژی یا سایر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی باعث رشد و تکثیر میکروب ها می شود. یک ویروس یا باکتری می تواند باعث عفونت سینوسی شود.

عوامل خطر عفونت سینوسی عبارتند از:

 • سرماخوردگی
 • داشتن آلرژی فصلی
 • سیگار کشیدن
 • قرار گرفتن در معرض دود دست دوم
 • داشتن پولیپ بینی (توده های بافت در حال رشد در سینوس ها)
 • نقص ایمنی ( داشتن سیستم ایمنی ضعیف)

درک محرک هایی که برای شما ایجاد مشکل می کنند می تواند به شما در محدود کردن یا جلوگیری از ابتلا به عفونت سینوسی در آینده کمک کند.

چه زمانی به آنتی بیوتیک نیاز دارید؟

آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است همیشه برای عفونت‌های سینوسی ضروری نباشند، زیرا ویروس‌ها معمولاً باعث آن‌ها می‌شوند و آنتی‌بیوتیک‌ها فقط باکتری‌ها را هدف قرار می‌دهند. اغلب، می توان عفونت سینوسی را بدون تکیه بر آنتی بیوتیک ها برطرف کرد.

پزشکان ممکن است هنگام تعیین اینکه آیا آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های سینوسی ضروری هستند، استراتژی های مختلفی اتخاذ کنند. یک رویکرد شامل نظارت بر پیشرفت بیمار در طی چند روز قبل از شروع درمان مانند تجویز آنتی بیوتیک است. روش احتمالی دیگر تجویز آنتی بیوتیک با دستورالعمل هایی است که نباید آن را پر کرد مگر اینکه طی دو تا سه روز بهبودی حاصل نشود.

کلام پایانی

 • عفونت های سینوسی اغلب با درمان های خودمراقبتی در خانه بدون نیاز به مداخله پزشکی قابل کنترل هستند. با این حال، هیچ بهترین راه حلی وجود ندارد که به طور جهانی کار کند، زیرا بدن هر فرد به درمان های مختلف واکنش متفاوتی نشان می دهد.
 • راه های موثر برای یافتن تسکین شامل اطمینان از استراحت مناسب، حفظ آب کافی، استفاده از شستشوی بینی، تمرین استنشاق بخار، مصرف غذاهای مغذی، و استفاده از داروهای بدون نسخه برای کنترل احتقان و درد است.

دیدگاهتان را بنویسید